Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για περιορισμο σπαταλης μιλησα.

 

 

Λογικη χρηση ειναι να το κλεινεις οταν δεν το χρειαζεσαι, πχ. βρισκεσαι σε αλλο χωρο.

 

Παραθυρα κλεινω μονο σε ειδικες επειγουσες περιπτωσεις.

Βλεπεις, εσυ μπορεις με 27ο, εγω οχι :)

Μαλλον την σπαταλη την κανεις εσυ.. Γιατι και εχεις αυξημενες απαιτησεις.. και δεν κλεινεις τον χωρο που κλιματιζεις..

Εγω δεν το κλεινω ποτε οσο ειμαι σπιτι και καταναλωνω 150watt/h ..μικτα! με εξ. θερμοκρασια 37 και εσ. 28 και ειμαι μια χαρα γιατι εχω μαζι και την υποστηριξη ενος ανεμιστηρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες καλησπέρα χρειαζομαι μερικές συμβουλές για να εγκαταστήσω ενα μικρό κλιματιστικο στο γραφείο μου , λοιπόν ενα φεγγάρι δουλευα σε ψυκτικό και κάναμε εγκαταστάσεις αλλα εχουνε περάσει αρκετά χρόνια και δε θυμάμε και πολλά πράγματα , θελω να ρωτήσω τα εξής 

Το μηχάνημα είναι 9αρακι με ιονιστή.

 

α) πόσο είναι τα ελάχιστα εκατοστά που πρέπει να αφήσω από το ταβάνι στο manual λεει 15 αλλα δεν με παίρνει με 7πόντους θα έχω πρόβλημα;

β) από το ταβάνι πόσους πόντους είναι συνήθως τα δοκάρια μπετό ;

γ) με τι ούπα τρυπάμε για την εσωτερική βάση;

4) τι ποτηροκορώνα χρειάζεται (το μινιμουν ωστε να περασουν οι 2 χαλκοσωλήνεςμε το ρακόρ  η υδροροή και το καλώδιο) με παίρνει να χρησιμοποιήσω μικρότερη απο 7 πόντους ;

post-56242-0-73020000-1438437990_thumb.jpg

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον την σπαταλη την κανεις εσυ.. Γιατι και εχεις αυξημενες απαιτησεις.. και δεν κλεινεις τον χωρο που κλιματιζεις..

Εγω δεν το κλεινω ποτε οσο ειμαι σπιτι και καταναλωνω 150watt/h ..μικτα! με εξ. θερμοκρασια 37 και εσ. 28 και ειμαι μια χαρα γιατι εχω μαζι και την υποστηριξη ενος ανεμιστηρα!!!

 

Βασικα δε μιλουσαμε για μενα αλλα για τον φιλο Dare-Devil που ειπε οτι το εχει ανοιχτο ολο το 24ωρο.

Ο χωρος πρεπει να αεριζεται. Παντως  καποιες φορες πρεπει να τον κλεινω για λιγο, οταν εχω αμεση αναγκη δροσιας. Εσυ δηλαδη καθεσαι 10 ωρες συνεχεια με ολα κλειστα?

Ωστε εχεις και ανεμιστηρα παραλληλα? Ωραιο κολπο, δυστυχως δεν εχω αρκετο χωρο να το εφαρμοσω. Φροντισε ομως ο ανεμιστηρας να κοιταει αλλου, για να μη πλευριτωσεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δε μιλουσαμε για μενα αλλα για τον φιλο Dare-Devil που ειπε οτι το εχει ανοιχτο ολο το 24ωρο.

Ο χωρος πρεπει να αεριζεται. Παντως  καποιες φορες πρεπει να τον κλεινω για λιγο, οταν εχω αμεση αναγκη δροσιας. Εσυ δηλαδη καθεσαι 10 ωρες συνεχεια με ολα κλειστα?

Ωστε εχεις και ανεμιστηρα παραλληλα? Ωραιο κολπο, δυστυχως δεν εχω αρκετο χωρο να το εφαρμοσω. Φροντισε ομως ο ανεμιστηρας να κοιταει αλλου, για να μη πλευριτωσεις :D

Δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτά όλη την ώρα . Αυτό είναι υπερβολή απο την στιγμή κιόλας που συντηρείς με απολυμαντικά καθαριστικα τον εναλλακτη της μονάδας τακτικά και πλένεις ή αντικαθιστάς τα φίλτρα της μονάδας . 

Τυπικά 2 φορές την ημέρα απο μισή ωρα την κάθε φορά να ανοίξεις παράθυρα είσαι σε γενικές γραμμές οκ . Βέβαια το πόσο συχνά πρέπει να ανοίγουμε παράθυρα εξαρτάται απο πολλά πράγματα . Υπάρχουν σπίτια στην Ελλάδα που ποτέ στην διάρκεια ζωή τους δεν χρειάζεται να ανοίξεις παράθυρα  και δεν συνιστάται να ανοίξεις για να ανανεώσεις τον αέρα. Η ανανέωση του αερα ελεγχεται και αυξομειώνεται απο μηχανικό αερισμό και μετρητές CO2 στους χώρους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπέρα χρειαζομαι μερικές συμβουλές για να εγκαταστήσω ενα μικρό κλιματιστικο στο γραφείο μου , λοιπόν ενα φεγγάρι δουλευα σε ψυκτικό και κάναμε εγκαταστάσεις αλλα εχουνε περάσει αρκετά χρόνια και δε θυμάμε και πολλά πράγματα , θελω να ρωτήσω τα εξής 

Το μηχάνημα είναι 9αρακι με ιονιστή.

 

α) πόσο είναι τα ελάχιστα εκατοστά που πρέπει να αφήσω από το ταβάνι στο manual λεει 15 αλλα δεν με παίρνει με 7πόντους θα έχω πρόβλημα;

β) από το ταβάνι πόσους πόντους είναι συνήθως τα δοκάρια μπετό ;

γ) με τι ούπα τρυπάμε για την εσωτερική βάση;

4) τι ποτηροκορώνα χρειάζεται (το μινιμουν ωστε να περασουν οι 2 χαλκοσωλήνεςμε το ρακόρ  η υδροροή και το καλώδιο) με παίρνει να χρησιμοποιήσω μικρότερη απο 7 πόντους ;

 

Για το β), στην φωτογραφία που δείχνεις, το κόκκινο είναι το δοκάρι, να μην ανοίξεις τρύπες εκεί.

 

20qjfyx.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ανοιξα διπλα απο το pvc με 55Φ κρέμασα και την εσωτερική μονάδα την έβαλα και με 2 χιλιοστά κλίση απο όσο θυμάμαι δηλαδή για να βοηθάει στα νερά να φευγουν αλλα τώρα βλέπω οτι παίρνει 410Α διαβάζω οτι χρειάζεται κενό , παλιά στα 22αρια οικολογικά δεν κάναμε κενό απο όσο θυμάμε , αλλάζει κάτι εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάποια post που είχαν γραφτεί εδώ παλιότερα, θυμάμαι οτι κενό χρειάζεται πάντοτε, αλλά αρκετοί ψυκτικοί δεν το κάνουν για διάφορους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ανοιξα διπλα απο το pvc με 55Φ κρέμασα και την εσωτερική μονάδα την έβαλα και με 2 χιλιοστά κλίση απο όσο θυμάμαι δηλαδή για να βοηθάει στα νερά να φευγουν αλλα τώρα βλέπω οτι παίρνει 410Α διαβάζω οτι χρειάζεται κενό , παλιά στα 22αρια οικολογικά δεν κάναμε κενό απο όσο θυμάμε , αλλάζει κάτι εδώ;

Aν σε ενδιαφέρει η μεγιστη απόδοση και η αξιοπιστία του μηχανήματος τότε επιβάλλεται αντλία κενού. Η σωστή τοποθέτηση γίνεται με αντλία κενού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιδή με εχουν πιάσει τα διαόλια μου με τους ψυκτικούς ειδικά το καλοκαίρι και επειδή έχω 4 κλιματιστικά 2 για service και αλλα 2 τοποθέτηση + ενας ψυκτης που θελει αλλαγή το καζανάκι + μια παγομηχανή που λογικά δουλευει + εναν θαλαμο με πανελ που θελω να φτιαξω στο μέλλον για το μαγαζί μουτου σκέφτομαι να αγοράσω εργαλεία ,είδη έχω παραγγείλει 1-2 βιβλιαράκια πάνω στο θέμα για να ενημερωθώ , λοιπόν έχει κανείς να μου προτείνει κάποια αντλία κενού λαδιού - κινέζικη μέχρι 160-200 ευρώ μαξ και επίσεις που μπορώ να βρω κανέναν να μου πουλήσει 1-2 μπουκάλες φρεον με 134  και μια ? (fujitsu 24 inverter 410? αυτό θελει σίγουρα υγρά..) , αξίζει να παω προς Βουλγαρία μεριά μιας και είμαι κοντά ή καπου απο ελλαδα ρε παιδιά αν ξερει κανείς κανεναν, αα & πόσα cmf αντλία χρειάζομαι για κλιματισμό άντε και κανενα οικιακό ψυγείο/ψύκτη ;

 

με αυτή είμαι καλυμένος; http://www.tepse.gr/6273E4F1.el.aspx;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτά όλη την ώρα . Αυτό είναι υπερβολή απο την στιγμή κιόλας που συντηρείς με απολυμαντικά καθαριστικα τον εναλλακτη της μονάδας τακτικά και πλένεις ή αντικαθιστάς τα φίλτρα της μονάδας . 

Τυπικά 2 φορές την ημέρα απο μισή ωρα την κάθε φορά να ανοίξεις παράθυρα είσαι σε γενικές γραμμές οκ . Βέβαια το πόσο συχνά πρέπει να ανοίγουμε παράθυρα εξαρτάται απο πολλά πράγματα . Υπάρχουν σπίτια στην Ελλάδα που ποτέ στην διάρκεια ζωή τους δεν χρειάζεται να ανοίξεις παράθυρα  και δεν συνιστάται να ανοίξεις για να ανανεώσεις τον αέρα. Η ανανέωση του αερα ελεγχεται και αυξομειώνεται απο μηχανικό αερισμό και μετρητές CO2 στους χώρους .

 

Υπερβολη ειναι να εχεις το δωματιο σου εξαεριζομενο?

Τι εστι "συντηρηση με απολυμαντικα καθαριστικα του εναλλακτη"? Ποτε δε το κανω αυτο.

Δυο φορες την ημερα απο μιση τωρα φιλε μου μπορεις να ανοιγεις τα δικα σου παραθυρα, εγω τα προτιμω συνεχεια ανοιχτα. Περιττο να σου πω οτι η κλεισουρα ειναι ανθυγιεινη.

Εστω μια σχισμη μπορεις να αφηνεις ανοιχτο το παραθυρο σου, δε θα χαλασει τη δροσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, με ειχατε βοηθησει πριν λιγες μερες, κανοντας μια χονδρικη εκτιμηση για το ποσο κοστιζει μια ωρα λειτουργιας για το κλιματιστικο μου, που ειναι δεκαετιας, και χωρις ενεργειακη κλαση Α.

Εντοπισα το ταμπελακι στην εξωτ.μοναδα του κλιματιστικου.

Οριστε

348sksj.jpg

 

Μπορει καποιος να μου πει πλεον πιο στοχευμενα, με βαση τα ανωτερω χαρακτηριστικα,

ποσο κοστιζει 1 ωρα λειτουργιας του κλιματιστικου μου, εστω κατα προσεγγιση/με αποκλιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολη ειναι να εχεις το δωματιο σου εξαεριζομενο?

Τι εστι "συντηρηση με απολυμαντικα καθαριστικα του εναλλακτη"? Ποτε δε το κανω αυτο.

Δυο φορες την ημερα απο μιση τωρα φιλε μου μπορεις να ανοιγεις τα δικα σου παραθυρα, εγω τα προτιμω συνεχεια ανοιχτα. Περιττο να σου πω οτι η κλεισουρα ειναι ανθυγιεινη.

Εστω μια σχισμη μπορεις να αφηνεις ανοιχτο το παραθυρο σου, δε θα χαλασει τη δροσια.

Όταν έρχεται ο τεχνικός και σου ψεκάζει το εσωτερικό μηχάνημα με ένα υγρό . Είναι ισχυρό απολλυμαντικό αντιβακτηριακο και αντιιικό 

Αυτό είναι ένα κλασσικό που χρησιμοποιείται και σε πολλές άλλες εφαρμογές. π.χ στην βιομηχανία τροφίμων και στα νοσοκομεία .

 

http://www.frigohellas.gr/nch-europe-shine-side-ugro-katharismou-eswterikwn-stoixeiwn-klimatistikwn-suskeuasia-1lit-araiwsi-1-34#.Vb4GQ_ntlBc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το θες ετσι 1300 με 1500 watt αν η εξωτερικη μοναδα για μια ωρα δουλευει ακαταπαυστα.. δηλαδη απο 0.15 εως 0.20ε/ωρα

 

Μια χαρα το βρισκω! thanks!

 

---------

 

Αληθεια, η μεση καταναλωση ενος κλιματιστικου με inverter και κλασης Α, ποσο παει για μια ωρα λειτουργιας; (πχ 12αρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα το βρισκω! thanks!

 

---------

 

Αληθεια, η μεση καταναλωση ενος κλιματιστικου με inverter και κλασης Α, ποσο παει για μια ωρα λειτουργιας; (πχ 12αρι)

Αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι απλά .

 

Θα μπορούσε και τα μισά απο το δικό σου.

 

Aυτό που βλέπω είναι ότι έχει συντελεστή απόδοσης σε ψύξη και θέρμανση περίπου 2.8 όταν υπάρχουν κλιματιστικά που αγγίζουν το 5.5 .

Το 2.8 συντελεστη απόδοσης θεωρείται χάλια ενεργειακή απόδοση τώρα σε σύγκριση με το τί υπάρχει στην αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...