Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος στο δωμάτιο είναι π.χ. 32 βαθμούς κι εγώ θέλω να την κατεβάσω, ρωτάω αν το air-condition δουλεύει το ίδιο και κατά συνέπεια καταναλώνει το ίδιο ρεύμα ή κάνει τον ίδιο θόρυβο, είτε θέλω να κατεβάσω τη θερμοκρασία 5 βαθμούς είτε 15 βαθμούς.

 

Aν το ρυθμισεις στους 27ο (-5 που λες) ειναι σαφως οικονομικοτερο απ το να το ρυθμισεις στους 17ο (-15).

Ο θορυβος ειναι αλλο θεμα. Τα καλα κλιματιστικα δε κανουν θορυβο. Βεβαια αν το βαλεις στη 3η σκαλα εντασης αντι της 1ης σιγουρα θα θορυβει περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει κάνει κανείς άλος έλενχο για το πόσο καίει το κλιματιστικό του όσο είναι κλειστό?

Απο καινουργια μοντελα panasonic 1watt και fujitsu 3.5watt και δεν εχω τις ακριβες τους σειρες..

παρατηρησε οτι το βιντιλατερ, ο εξωτερικός ελικας της μοναδας σταματαει κ ξαναξεκιναει! Οντως στα 10 λεπτα στη ψυξη, εχουμε συνεχως σταμάτημα-εκκίνηση κοκ. Εξτρα πληροφ: το χειμωνα δεν ξερω αν το εκανε. Δεν υπαρχει πρόβλημα με την ψυξη εντός. Δεν υπαρχει διαρροή ή άλλος θόρυβος εκτος απο την φτερωτή. Ο τεχνικός μονο καργαρισε την βιδούλα της φτερωτής κ έκοψε ο πολύς θόρυβος. Εγω νομιζω οτι η φτερωτή γυρναει εκκεντρα στο μοτερ κ οταν συντονιζεται χτυπαει για λιγο πανω κατω! Τι νομίζεται για τον θόρυβο στην φτερωτή κ ποια η εμπειρία σας στο θεμα start- stop αυτης την στιγμη που Δεν εχει πιασει την επιθυμιτη θερμοκρασία; Σας ευχαριστω όλους εκ των προτέρων.

Εγω σε 9αρι καινουργιο που εχω το παραπονο μου ειναι οτι σταματαει ο συμπιεστης οταν φτασει στην επιθυμιτη θερμοκρασια.. Δεν μπορει να παιξει απο 350watt και κατω.. Δηλαδη αν το ρυθμισω απο τους 27 βαθμους και πανω οι εκκινησεις πανε και ρχονται!!! Λενε οτι αυτο το κανουν τα φθηνα ανωνυμα inverter.. Nα που εμενα ειναι οχι μονο επωνυμο αλλα και fujitsu με seer 6.9 και scop 4. Αμα ηξερα οτι ειχε τετοιο προγραμματισμο δεν θα το επαιρνα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πάντως και στα 150 watt δουλευει ο συμπιεστης. Gree Hansol

Απ οτι καταλαβα δεν εχει να κανει απολυτα με το κοστος του κλιματιστικου..

π.χ σε 9αρι το panasonic μπορει να το κανει με κοστος 430ε ενω στην fujitsu πρεπει να πας σε μοντελο αξιας 550ε.

 

Απατεωνια αυτο που εχει κανει η fujitsu.. Σου βαζει καλους συντελεστες αποδοσης και δουλευει ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με το κόστος, ούτε με την ποιότητα.

Να ξεκαθαρίσουμε όμως πρώτα ότι η fujitsu δεν είναι στους 5 καλύτερους κατασκευαστές κλιματιστικών, ούτε στους 2-3 επόμενους…

 

Υπάρχει και περίπτωση να «κόβει» στα 350watt, μόνο στη συγκεκριμένη λειτουργία, ή κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Είναι σύνηθες και σε άλλους κατασκευαστές, στη μία λειτουργία να κόβει για παράδειγμα στα 300 στην άλλη στα 170watt.

 

Επίσης, και όταν καταναλώνει πολλά watt και όταν καταναλώνει πολύ λίγα, το κλιματιστικό δεν έχει την αποδοτικότητα

που έχει σε μια ενδιάμεση κατανάλωση. (κατανάλωση / αποδιδόμενα BTU θέρμανσης ή ψύξης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAIKIN URURU SARARA δεν καίνε τίποτα! Αλλά είναι λίγο ακριβά. Αλλά με τα χρόνια κάνεις απόσβεση από την ΔΕΗ.

Ενας μέσος χρήστης   θα έκανε απόσβεση ακόμα και σε μια Δεκαετία . 

Το ururu δεν το παίρνεις για την άριστη κατανάλωση του (να ξέρεις ότι υπάρχουν εξίσου καλα σε κατανάλωση με το ururu και πολύ φθγνότερα). Το ururu το παίρνεις για μια μοναδικότητα του . Τον εξαερισμό (ventilation) που μπορεί να κάνει στον χώρο που το έχεις .

 

Απ οτι καταλαβα δεν εχει να κανει απολυτα με το κοστος του κλιματιστικου..

π.χ σε 9αρι το panasonic μπορει να το κανει με κοστος 430ε ενω στην fujitsu πρεπει να πας σε μοντελο αξιας 550ε.

 

Απατεωνια αυτο που εχει κανει η fujitsu.. Σου βαζει καλους συντελεστες αποδοσης και δουλευει ετσι..

Δεν ξέρω με τί εχει να κάνει αλλά το hansol που έχω είναι 9άρι και το πηρα 750 ευρώ και η Gree είναι ο μεγαλυ΄τερος κατασκευαστής κλιματισμού που κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς split units 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με το κόστος, ούτε με την ποιότητα.

Να ξεκαθαρίσουμε όμως πρώτα ότι η fujitsu δεν είναι στους 5 καλύτερους κατασκευαστές κλιματιστικών, ούτε στους 2-3 επόμενους…

 

Υπάρχει και περίπτωση να «κόβει» στα 350watt, μόνο στη συγκεκριμένη λειτουργία, ή κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Είναι σύνηθες και σε άλλους κατασκευαστές, στη μία λειτουργία να κόβει για παράδειγμα στα 300 στην άλλη στα 170watt.

 

Επίσης, και όταν καταναλώνει πολλά watt και όταν καταναλώνει πολύ λίγα, το κλιματιστικό δεν έχει την αποδοτικότητα

που έχει σε μια ενδιάμεση κατανάλωση. (κατανάλωση / αποδιδόμενα BTU θέρμανσης ή ψύξης)

Μεχρι στιγμης εχω δει 3 προγραμματισμους: σε ενα παλιο μοντελο toyotomi να ανεβαζει τα ρευματα στο pick στη συνεχεια να πεφτουν σιγα-σιγα και στα 300watt να τα ξανανεβαζει(ασανσερ) διχως καποια ενδιαμεση λειτουργια.. μετα σε fujitsu να τα ανεβαζει στο pick(αρκετα γρηγορα διχως καποια ενδιαμεση λειτουργια) στη συνεχεια να τα ριχνει και να τα κραταει σε καποιο σημειο αλλα οταν πεσει στα 350watt βαραει off(ουτε καν τα κραταει για καποια λεπτα) και τελος ο καλυτερος προγραμματισμος σε panasonic & mitsubitsi να τα ανεβαζει αργα σε καποιο σημειο περιπου στα 600-700watt να τα κραταει για λιγο.. στην συνεχεια να τα ανεβαζουν μεχρι το pick.Το pick δεν το κρατανε πολυ.. πεφτουν στα ενδιαμεσα watt και οταν πλησιασουν την επιθυμητη θερμοκρασια αρχιζουν πλεον και παιζουν απο 170 εως 400watt αναλογα τι απωλειες δινουν οι αισθητηρες..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Ενας μέσος χρήστης δεν θα έκανε απόσβεση ακόμα και σε μια Δεκαετία . 

Το ururu δεν το παίρνεις για την άριστη κατανάλωση του (να ξέρεις ότι υπάρχουν εξίσου καλα σε κατανάλωση με το ururu και πολύ φθγνότερα).

2. Το ururu το παίρνεις για μια μοναδικότητα του . Τον εξαερισμό (ventilation) που μπορεί να κάνει στον χώρο που το έχεις .

 

 

1. Ξέχασες το δεν...

2. Έχει αυτοκαθαριζόμενο φίλτρο και εφύγρανση...,

αλλά όπως τα λες είναι:

Πανάκριβο, δεν έχει την υψηλότερη αποδοτικότητα, και δεν θα το αποσβέσεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ξέχασες το δεν...

2. Έχει αυτοκαθαριζόμενο φίλτρο και εφύγρανση...,

αλλά όπως τα λες είναι:

Πανάκριβο, δεν έχει την υψηλότερη αποδοτικότητα, και δεν θα το αποσβέσεις ποτέ.

Υψηλή αποδοτικότητα έχει . Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά καθώς και οι λειτουργίες του είναι κορυφή και σε γενικές γραμμές εκτός ανταγωνισμού .

Απο οικονομικής αποψης δεν συμφέρει τον μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο: Για χώρο 36-37 τ.μ., κατασκευή 25ετίας με κακή μόνωση, να πάρω 24άρι ή φτάνουν τα 18; Δε με απασχολεί τόσο το θέμα διαφοράς τιμής (αρχικά) όσο τα επίπεδα θορύβου (εσωτερικού και εξωτερικού) και μακροχρόνιας κατανάλωσης.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο: Για χώρο 36-37 τ.μ., κατασκευή 25ετίας με κακή μόνωση, να πάρω 24άρι ή φτάνουν τα 18; Δε με απασχολεί τόσο το θέμα διαφοράς τιμής (αρχικά) όσο τα επίπεδα θορύβου (εσωτερικού και εξωτερικού) και μακροχρόνιας κατανάλωσης.

Ευχαριστώ.

 

Πες μου λίγο, είναι σε τελευταίο όροφο; Τι προσανατολισμό έχει; Πόσους εξωτερικούς τοίχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου λίγο, είναι σε τελευταίο όροφο; Τι προσανατολισμό έχει; Πόσους εξωτερικούς τοίχους;

 

Ναι, τελευταίος όροφος σε διώροφη μονοκατοικία με κεραμίδι από πάνω και 3 εξωτερικούς τοίχους που βλέπουν Δύση (με παράθυρο), Βορρά (χωρίς παράθυρο) και Ανατολή (με παράθυρο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλόνι 35τμ 18000btu

Επιλογή 1: Inventor Vision V4MVI-18WFR/V4MVO-18
 

Επιλογή 2: Inventor Passion P4MVI-18WFR / P4MVO-18

Υπνοδωμάτιο 9000btu

Επιλογή 1: Inventor Passion P4MVI-09WFR / P4MVO-09
 

Επιλογή 2: Inventor Life L2VI / L2VO-09

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...