Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαλόνι 35τμ 18000btu

 

Επιλογή 1: Inventor Vision V4MVI-18WFR/V4MVO-18

 

Επιλογή 2: Inventor Passion P4MVI-18WFR / P4MVO-18

 

Υπνοδωμάτιο 9000btu

 

Επιλογή 1: Inventor Passion P4MVI-09WFR / P4MVO-09

 

Επιλογή 2: Inventor Life L2VI / L2VO-09

Passion για σαλόνι και vision 9άρι για υπνοδωμάτιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, τελευταίος όροφος σε διώροφη μονοκατοικία με κεραμίδι από πάνω και 3 εξωτερικούς τοίχους που βλέπουν Δύση (με παράθυρο), Βορρά (χωρίς παράθυρο) και Ανατολή (με παράθυρο).

 

23.7 kBTU βγάζω με προσεγγιστικούς υπολογισμούς, οπότε να πάρεις 24αρι και εισαι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο: Για χώρο 36-37 τ.μ., κατασκευή 25ετίας με κακή μόνωση, να πάρω 24άρι ή φτάνουν τα 18; Δε με απασχολεί τόσο το θέμα διαφοράς τιμής (αρχικά) όσο τα επίπεδα θορύβου (εσωτερικού και εξωτερικού) και μακροχρόνιας κατανάλωσης.

Ευχαριστώ.

Για μενα 18αρι αλλα και 24αρι να βαλεις δεν εχεις προβλημα.. Να μην το βαζεις μονο στο δυνατο γιατι τα στιγμιαια ρευματα φτανουν τα 4000watt(θερμανση)!!!

Εγω σε χωρο 30τμ με αρκετες απωλειες εχω βαλει 12αρι με αποδοση θερμανσης 14500btu και μια χαρα κανει την δουλεια του!!!

Μου ειχαν πει ονομαστικα απο 15000 εως 18000btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φθηνα και καλα ξερω τη gree,midea,inventor. ειναι κινεζικες αλλα απο τις αξιοπιστες οι οποιες κατασκευαζουν και φασον για αλλες εταιριες. εχω βαλει 12αρι ινβερτερ gree εδω και 4 χρονια και δεν εχει κανει κιχ στα συν τα 10χρονια εγγυησης που εχει. γνωστος εκανε ανακαινιση πριν κανα 3μηνο και με μαστορες που μιλησε και με βαση τα λεφτα που εδινε πηρε δυο 12αρια gree για το σπιτι.

τωρα αν τα εχεις τα φραγκα πας για κορυφαια ονοματα π.χ. daikin,mitsubishi κτλ.

τελος καλο ειναι να δει τον χωρο σου καποιος τεχνικος για να σου πει αν θες 9αρι η 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ. Ποιά είναι η διαφορα στη κατανάλωση σε ένα απλό κλιματιστικό και σε ένα inverter 24000 btu ας πούμε, το οποίο θα λειτουργεί απο αντρικό χέρι και όχι γυναικείο (δλδ το καλοκαίρι να το βάζουμε σε θερμοκρασία 28-29).

Δε μιλάω για τα την έναρξη, μιλάω όταν θα φτάσει στη κατάσταση που το απλο θα αρχίσει να αναβοσβήνει.

Ξέρω ότι το ερώτημα είναι γενικό απλά θα ήθελα ένα ενδεικτικό μέτρο πχ ότι το απλό θα καίει 50% παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ. Ποιά είναι η διαφορα στη κατανάλωση σε ένα απλό κλιματιστικό και σε ένα inverter 24000 btu ας πούμε, το οποίο θα λειτουργεί απο αντρικό χέρι και όχι γυναικείο (δλδ το καλοκαίρι να το βάζουμε σε θερμοκρασία 28-29).

Δε μιλάω για τα την έναρξη, μιλάω όταν θα φτάσει στη κατάσταση που το απλο θα αρχίσει να αναβοσβήνει.

Ξέρω ότι το ερώτημα είναι γενικό απλά θα ήθελα ένα ενδεικτικό μέτρο πχ ότι το απλό θα καίει 50% παραπάνω.

Πολύ γενικευμένα μιας και αυτό το ερώτημα δεν μπορεί να απαντηθεί έυκολα . Ενα συγχρονο ινβερτερ θα καίει μεχρι και 60% λιγότερο (ανάλογα πόσα λεφτά διαθέτεις) πολύ μπακαλίστικα αυτά όμως . 

Ναι σε κάθε περίπτωση αξίζει να επενδύσεις σε ινβερτερ ειδικά όταν μιλάμε  για καθημερινή χρήση το καλοκαίρι και ειδικά όταν μιλάμε για 24άρι 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται εκτίμηση

Ρε παιδια, μη μου ζητησετε να σας δωσω στοιχεια περα απο τα εντελως χονδρικα, και εντελως χονδρικα θελω εναν υπολογισμο σας, κατ'εκτιμηση, ας εχει κι αποκλιση, που ετσι κι αλλιως θα ειχε δηλαδη, αφου οι παραγοντες που επηρεαζουν την καταναλωση.
Μην με ρωτησετε για βατ, καταναλωση, κλπ κλπ, πειτε μου μια χονδρικη εκτιμηση, με τωρινες τιμες ΔΕΗ.
Εχω μηδενικη ιδεα/εκτιμηση, οποτε αν μου δωσετε μια εκτιμηση, εστω και με 2-5€ αποκλιση πανω κατω, καλυτερα θα ειναι απο την μηδεινικη εκτιμηση που εχω τωρα, που δεν ξερω αν η ωρα λειτουργιας μου κοστιζει 5, 10 ή 15 €.

Και μετα την εισαγωγη...η ερωτηση:

ποσο καιει ενα 9αρι κλιματιστικο, για μια ωρα λειτουργιας, δεκαετιας(firstline), που δεν ειναι ενεργειακη κλαση Α, αλλα συντηρημενο, και με εξωτερικη θερμοκρασια γυρω στους 35 βαθμους, και με πληρη ταχυτητα ανεμιστηρα και ρυθμιση για την χαμηλοτερη θερμοκρασια(16βαθμους);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενα 9000 πρεπει να εχει καταναλωση 1-1.2Kw οπότε υπολόγισε 1,2kwh στη χειρότερη περίπτωση. Απο εκεί και πέρα το πόσο στοιχίζει η κιλοβατώρα πάει ανάλογα με την κατανάλωση που 'έχεις κάνει. Νομίζω πάντως μια μέση και προς τα πάνω τιμή είναι 25 λεπτά η κιλοβατώρα. Οπότε 1,2χ0,25=0,3 30 λετπά την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64-411.jpg

1)θελω προεκταση για τον σωληνα αποχετευσης(φ16 ή φ18?) του a/c...υπαρχει "συνδετηρας"αναμεσα στο παλιο και νεο σωληνα?επιτρεπεται?θελω κανα 2 μετρα...αν πρεπει να αλλαχτει απο τον συμπιεστη πρεπει να ξηλωσω την ταινια που ναι ολα τα καλωδια/σωληνες μαζι.η ταινια ειναι απλη vinyl ασπρη ή pvc insulating electrical tape?

2)καναλια αποχευτευσης πλαστικα λεγονται?αυτα ειναι με αυτοκολλητα ή βιδωτα στον τοιχο?kanaliairco.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενα 9000 πρεπει να εχει καταναλωση 1-1.2Kw οπότε υπολόγισε 1,2kwh στη χειρότερη περίπτωση. Απο εκεί και πέρα το πόσο στοιχίζει η κιλοβατώρα πάει ανάλογα με την κατανάλωση που 'έχεις κάνει. Νομίζω πάντως μια μέση και προς τα πάνω τιμή είναι 25 λεπτά η κιλοβατώρα. Οπότε 1,2χ0,25=0,3 30 λετπά την ώρα.

 

Εγω νομίζω πως η Kw είναι 0,10€-0,15€

 

Δείτε και τον κατάλογο της ΔΕΗ https://www.dei.gr/Documents/xt.tim.1.7.08.pdf

64-411.jpg

1)θελω προεκταση για τον σωληνα αποχετευσης(φ16 ή φ18?) του a/c...υπαρχει "συνδετηρας"αναμεσα στο παλιο και νεο σωληνα?επιτρεπεται?θελω κανα 2 μετρα...αν πρεπει να αλλαχτει απο τον συμπιεστη πρεπει να ξηλωσω την ταινια που ναι ολα τα καλωδια/σωληνες μαζι.η ταινια ειναι απλη vinyl ασπρη ή pvc insulating electrical tape?

 

Ναι υπάρχει.  Fittings_fis_connection1.png

 

Πρόβλημα δεν δημιουργεί αφού δεν σου διακόπτει τη ροή και δεν λιμνιάζει το νερό μέσα στο σωλήνα. Υποθέτω ο σύνδεσμος θα μπει κατακόρυφα και όχι οριζόντια , γιατί οριζόντια θα εμποδίζει το νερό να βγει.

 

Φυσικά μπορείς να το κολλήσεις τον ένα σωλήνα με τον άλλο με μονωτική και να τελειώνεις μια κ καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοίπον έχω στο σπίτι ένα ενεργοβόρο daikin, και λέω ενεργοβόρο γιατί είναι κάπως παλιό, είχε αγοραστεί επί δραχμής :P το οποίο πρέπει να ναι και αρκετά btu γιατί το σπίτι είναι 120τμ. Επειδή προς το παρόν δεν παίζει να γίνει αντικατάσταση πως μπορώ να ελαχιστοποιήσω την κατανάλωση; Αυτό που κάνω είναι να το ανοίγω 2-3 ώρες το μεσημέρι που δεν παλεύεται η ζέστη και μετά άλλες τόσες κατά το βραδάκι. Το βάζω στους 25 βαθμούς στην 2η και 3η σκάλα (5 έχει σύνολο) χωρίς powerful mode και swing (αν και δε νομίζω ναι παίζει ρόλο αυτό). Το να κρυώσει όλο το σπίτι δε με καίει, άλλωστε αυτό δεν είναι και εφικτό αλλά 2-3 δωμάτια. Έτσι όπως το λειτουργώ κερδίζω τίποτα ή θα ταν καλύτερο μετά από κάποια ώρα να ανεβάσω τη θερμοκρασία κατεβάζοντας τη σκάλα απλά και μόνο για να διατηρεί τη θερμοκρασία από το να το κλείνω τελείως; Βάζοντας ανακύκλωση αέρα από το να φέρνει απ έξω επίσης έχει θετικό αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται εκτίμηση

Ρε παιδια, μη μου ζητησετε να σας δωσω στοιχεια περα απο τα εντελως χονδρικα, και εντελως χονδρικα θελω εναν υπολογισμο σας, κατ'εκτιμηση, ας εχει κι αποκλιση, που ετσι κι αλλιως θα ειχε δηλαδη, αφου οι παραγοντες που επηρεαζουν την καταναλωση.

Μην με ρωτησετε για βατ, καταναλωση, κλπ κλπ, πειτε μου μια χονδρικη εκτιμηση, με τωρινες τιμες ΔΕΗ.

Εχω μηδενικη ιδεα/εκτιμηση, οποτε αν μου δωσετε μια εκτιμηση, εστω και με 2-5€ αποκλιση πανω κατω, καλυτερα θα ειναι απο την μηδεινικη εκτιμηση που εχω τωρα, που δεν ξερω αν η ωρα λειτουργιας μου κοστιζει 5, 10 ή 15 €.

 

Και μετα την εισαγωγη...η ερωτηση:

 

ποσο καιει ενα 9αρι κλιματιστικο, για μια ωρα λειτουργιας, δεκαετιας(firstline), που δεν ειναι ενεργειακη κλαση Α, αλλα συντηρημενο, και με εξωτερικη θερμοκρασια γυρω στους 35 βαθμους, και με πληρη ταχυτητα ανεμιστηρα και ρυθμιση για την χαμηλοτερη θερμοκρασια(16βαθμους);

 

Μας βάζεις δύσκολα και έτσι η απόκλιση θα είναι μεγάλη.

 

Λες για 1 ώρα λειτουργίας, να ξέρεις όμως αν π.χ ο λογαριασμός ΔΕΗ που έχεις, υπάρχει κατανάλωση πάνω από ένα όριο π.χ 2000kWh, τότε αλλάζει και η τιμή της κιλοβάτωρας.

 

Χονδρικά.

 

Κλιματιστικό 10ετίας, σου βάζω οτι έχει COP 2.7, άρα κατανάλωση 9000BTU*0.2923/2.7 = 974W, εσύ το θέλεις όμως για λειτουργία στην χαμηλότερη θερμοκρασία που δεν θα πιάσει ποτέ πρακτικά, άρα προσαυξάνω 50% τον αριθμό αυτό, 1460W.

 

Οι χρεώσεις της ΔΕΗ είναι πολλές και εξαρτώνται από το ύψος της κατανάλωσης που έχεις στον μετρητή σου. Εγώ λαμβάνω οτι έχεις μια μέση κατανάλωση 1500kWh ανα τετράμηνο. Σου βγάζω τιμή 0.18429 ευρώ/kWh.

 

Μπες Link.png Site: εδώ και δες πόσες χρεώσεις υπάρχουν στο οικιακό τιμολόγιο και κάνε άθροισμα ανάλογα τις καταναλώσεις που έχεις συνολικά, δες και κάτω κάτω τις χρεώσεις για ΕΦΚ και ΕΤΜΕΑΡ.

 

Το δικό σου κλιματιστικό αν καταναλώσει 1.46kWh για 1 ώρα λειτουργίας, θα σου κοστίζει 0.269 ευρώ/ώρα λειτουργίας.

Λοίπον έχω στο σπίτι ένα ενεργοβόρο daikin, και λέω ενεργοβόρο γιατί είναι κάπως παλιό, είχε αγοραστεί επί δραχμής :P το οποίο πρέπει να ναι και αρκετά btu γιατί το σπίτι είναι 120τμ. Επειδή προς το παρόν δεν παίζει να γίνει αντικατάσταση πως μπορώ να ελαχιστοποιήσω την κατανάλωση; Αυτό που κάνω είναι να το ανοίγω 2-3 ώρες το μεσημέρι που δεν παλεύεται η ζέστη και μετά άλλες τόσες κατά το βραδάκι. Το βάζω στους 25 βαθμούς στην 2η και 3η σκάλα (5 έχει σύνολο) χωρίς powerful mode και swing (αν και δε νομίζω ναι παίζει ρόλο αυτό). Το να κρυώσει όλο το σπίτι δε με καίει, άλλωστε αυτό δεν είναι και εφικτό αλλά 2-3 δωμάτια. Έτσι όπως το λειτουργώ κερδίζω τίποτα ή θα ταν καλύτερο μετά από κάποια ώρα να ανεβάσω τη θερμοκρασία κατεβάζοντας τη σκάλα απλά και μόνο για να διατηρεί τη θερμοκρασία από το να το κλείνω τελείως; Βάζοντας ανακύκλωση αέρα από το να φέρνει απ έξω επίσης έχει θετικό αποτέλεσμα;

 

Δοκίμασε να το βάλεις 28-29 βαθμούς, το δικό μου τόσο το βάζω πλέον αφού είναι αδύνατον να φέρει την θερμοκρασία στου 25, ζορίζεται άσκοπα το μηχάνημα και καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, αν και δεν μιλάμε για inverter στην δική μου περίπτωση, μάλλον ούτε το δικό σου θα είναι, αλλά βάλτο στις θερμοκρασίες που σου είπα και δες αν θα είσαι οκ από θέμα ψύχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...