Προς το περιεχόμενο

Τα greeklish βλάπτουν την ορθογραφία


pigeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρνητικά επιδρά στην ορθογραφική ικανότητα των μαθητών η ευρέως διαδεδομένη χρήση των greeklish μέσω κινητών τηλεφώνων και του διαδικτύου, σύμφωνα με έρευνα του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, που διεξήχθη σε μαθητές όλων των βαθμίδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

Στην έρευνα που διενήργησε το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (κατά τη σχολική χρονιά 2008-09), τόσο σε μαθητές όλων των βαθμίδων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε σχολεία της Κοζάνης (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ) όσο και σε φιλολόγους, διαπιστώνεται ότι, η διαδεδομένη χρήση των greeklish, που ξεκινά ακόμη και από το δημοτικό, οδηγεί στην αύξηση των ορθογραφικών τους λαθών στα γραπτά του σχολείου.

 

Τα είδη των λαθών των μαθητών αφορούν κυρίως την παράλειψη τονισμού ή σημείων στίξης και τη χρήση αγγλικών σημείων στίξης, το συνδυασμό ελληνικών και λατινικών γραμμάτων σε μία λέξη, ορθογραφικά λάθη (π.χ. ο αντί για ω), φωνητικά λάθη (κυρίως στους φθόγγους π.χ. κς αντί για ξ), καθώς, επίσης, σύντμηση λέξεων (π.χ. tespa αντί τέλος πάντων, tpt αντί για τίποτα, dld αντί για δηλαδή κ.α.).

 

Επίσης οι φιλόλογοι δήλωσαν ότι συνάντησαν λέξεις γραμμένες σε greeklish σε γραπτά του σχολείου σε ποσοστό 64,3% και ότι παρατηρήθηκαν και μη αναμενόμενα λάθη, όπως αλλαγή χρόνου ή προσώπου στα ρήματα, αλλαγή πτώσης στα ουσιαστικά, αντικατάσταση λέξης με άλλη, με εντελώς διαφορετική σημασία.

Ακόμη σύμφωνα με την έρευνα, ποσοστό 77,4% των μαθητών χρησιμοποιούν τα greeklish, με αξιοσημείωτη αύξηση χρηστών από το γυμνάσιο στο λύκειο. Οι μαθητές που παραδέχτηκαν ότι τα χρησιμοποιούν στο γυμνάσιο φτάνουν το 67,8%, στο ΕΠΑΛ το 70,2% και στο ΓΕΛ 88,5%. Απ' αυτούς, περίπου το 50% τα χρησιμοποιούν από δύο έως και περισσότερα χρόνια, ενώ πάνω από το 63% τα χρησιμοποιεί καθημερινά ή πολλές φορές τη μέρα.

 

Επιπλέον το 19% των μαθητών της Α’ και το 51,6% της Β’ τάξης του Γυμνασίου δήλωσε ότι χρησιμοποιεί τα greeklish τουλάχιστον δύο χρόνια, γεγονός που οδηγεί στο συμπέρασμα ότι, η χρήση τους ξεκινά από το δημοτικό. Οι μαθητές δήλωσαν ακόμη πως πέρα από τα ηλεκτρονικά μέσα επικοινωνίας (sms 52,8%, e-mail 78,2%, chat-forum 84,7%, smartphone 16,1%, pda 13,7%) χρησιμοποιούν τα greeklish και σε χειρόγραφα (προσωπικές σημειώσεις, σχολικές εργασίες, σημειώματα κ.α.) σε ποσοστό 15,7%.

 

Οι λόγοι χρήσης του συγκεκριμένου τρόπου γραφής είναι κατά τους μαθητές η συνήθεια, σε ποσοστό 83,9%, η εξοικονόμηση χρόνου (75,8%), επειδή το θεωρούν χρήσιμο ή βολικό εργαλείο (71,4%), για την αποφυγή ορθογραφικών λαθών (38,7%) και ... επειδή είναι μόδα (33,9%).

 

Τέλος στην ίδια έρευνα, το 58,5% των μαθητών θεωρεί ότι η χρήση των greeklish απειλεί την ελληνική γλώσσα, ενώ την ίδια άποψη έχει μόνο το 64,3% των φιλολόγων, ενώ το 53,6% έχει παρατηρήσει αύξηση των ορθογραφικών λαθών σε μαθητές, που παλαιότερα παρουσίαζαν καλύτερες επιδόσεις στο γραπτό λόγο.

 

Source.png Πηγή: Ελευθεροτυπία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δαιν καταλλαυα γοιατη αιχουνε βλάπσοι τιν ωρ8ωγραφεια μασ τα γκρικλισ;;;;

 

καλά... τα μεγάλα κεφάλια θέλουν να αφανίσουν την πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος... γιατί την θεωρούν απειλή...

 

μιλάτε και γράφετε Ελληνικά... ΜΟΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω παρατηρησει ολα τα υπολοιπα (ειδικα κατι κσ, πσ, 8, αφανισμος των φωνηεντων κλπ)...

Το οτι τα greeklish φταιν' για το οτι εχουμε χεσμενη τη γραμματικη και τους συντακτικους κανονες απο που προκυπτει;

και ότι παρατηρήθηκαν και μη αναμενόμενα λάθη, όπως αλλαγή χρόνου ή προσώπου στα ρήματα, αλλαγή πτώσης στα ουσιαστικά, αντικατάσταση λέξης με άλλη, με εντελώς διαφορετική σημασία.

 

ΥΓ. Η "συντμηση" ειναι... συντμηση της "συντομευσης";

 

καλά... τα μεγάλα κεφάλια θέλουν να αφανίσουν την πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος... γιατί την θεωρούν απειλή...

μιλάτε και γράφετε Ελληνικά... ΜΟΝΟ

ドイング.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... την πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος... γιατί την θεωρούν απειλή...

 

μιλάτε και γράφετε Ελληνικά... ΜΟΝΟ

 

Είμαι καραϋπέρ του να χρησιμοποιείς και να γράφεις τη γλώσσα που μιλάς σωστά, και πράγματι τα greeklish παίζουν ρόλο στη ζημιά.

 

Βέβαια το πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος ελπίζω να είναι ειρωνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία παθαινω το εξης, απο το πολυ τούβλο που καταγράφει κάθε μέρα ο εγκέφαλος παω να γραψω ελληνικά σε post-it και ξεχνάω πως γράφονται. Καααααθομαι 2-3 λεπτά καθε φορα να θυμηθώ την ορθογραφία.. Ρεζίλι... :o

 

Λαιτε να εχο πρώβλιμα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι τα greeklish φταιν' για το οτι εχουμε χεσμενη τη γραμματικη και τους συντακτικους κανονες απο που προκυπτει;

 

 

 

ειναι αιτιο και συνεπεια μαζι. Εμεις φταιμε, οπως και εγω που αυτη τη στιγμη δε βαζω τονους.

 

Τα ειχαμε χεσμενα ετσι κι αλλιως αφου δε γραφαμε στη γλωσσα μας στις πρωτες μερες του internet αλλα ο,τι δημιουργειται στη συνεχεια γινεται και μεσο διαπαιδαγωγησης. Προσωπικα νομιζω οτι τα greeklish ειναι ενας χυδαιος τροπος γραφης τον οποιο εχω χρησιμοποιησει και εγω χωρις ενοχες κατα την αυγη του internet στην Ελλαδα

 

Αν δεν χρησιμοποιεις τη γλωσσα σου πως θα την κατανοησεις και θα τη χρησιμοποιεις σωστα? Ειναι μεσο εκφρασης και τοσα πολλα αλλα. Αν ενα παιδακι 6 χρονων χρησιμοποιει greeklish ποια μπορει να ειναι η συνεπεια? Το θεμα για μενα δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα σε τι θα φταιξει...

 

Ενα πολυ καλο παραδειγμα και υλικο για σκεψη ειναι η Νεα Ομιλια που αναλυεται στο 1984

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω παρα πολυ παιδια,το εχω παρατηρησει και σε μενα αυτο,παντα ειμαι καλος στην ορθογραφια,μπορουσα να γραψω βιβλιο χωρις ενα λαθος,τα τελευταια χρονια θελοντας και μη,εγραφα με greeklish η αγγλικα,αυτο ειχε σαν αποτελεσμα,να κολαω οταν γραφω ελληνικα,να σκεφτομαι αν ειναι σωστη η λεξη που εγραψα η οχι,και πολλες φορες να μην τα καταφερνω και να το προσπερναω απλως,εχουμε ξεσκισει την γλωσσα:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα της έρευνας είναι τουλάχιστον αστεία ... imho

Το παρακατω ποστ σου ειναι τουλαχιστον αστειο. IMO(i'm not humble).

 

Χωρις ιχνος επιχειρηματος, αφοριζεις ερευνα πανεπιστημιου με επιχειρηματα:

Αρνητικά επιδρά στην ορθογραφική ικανότητα των μαθητών η ευρέως διαδεδομένη χρήση των greeklish μέσω κινητών τηλεφώνων και του διαδικτύου, σύμφωνα με έρευνα του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, που διεξήχθη σε μαθητές όλων των βαθμίδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

Στην έρευνα που διενήργησε το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (κατά τη σχολική χρονιά 2008-09), τόσο σε μαθητές όλων των βαθμίδων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε σχολεία της Κοζάνης (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ) όσο και σε φιλολόγους......

 

Δεν λεω οτι εχεις αδικο, βασικα δεν μπορω να το πω γιατι η αποψη σου δεν ειναι καν πανω στο θεμα, βασικα δεν λες την αποψη σου στο θεμα, παρα μονο λες οτι η ερευνα ειναι αστεια(και χωρις να λες γιατι!), δεν λεω λοιπον οτι εχεις αδικο αν υπονοεις οτι τα αποτελεσματα της ερευνας ειναι λαθος, ουτε οτι εχεις δικιο, αλλά αυτο που λεω ειναι οτι αν ειναι να εμπιστευτω μια ερευνα πανεπιστημιου απο μια αποψη καποιου μελους ενος φορουμ χωρις ιχνος επιχειρηματος, .....ε τοτε διαλεγω την ερευνα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:32 ----------

 

Τα δεδομένα στο insomnia απο μηνύματά χρηστών 15-20 ετών είναι τουλάχιστον τραγικά.

+10000000

Τελειως τραγικα. Και ειναι λογικο. Αν κατι δεν το χρησιμοποιεις το ξεχνας. Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τα δεδομένα στο insomnia απο μηνύματά χρηστών 15-20 ετών είναι τουλάχιστον τραγικά.

 

ανυπομονώ να postάρει ο nickarmy εδώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αποτελεσμα και συνεπεια μαζι. Εμεις φταιμε, οπως και εγω που αυτη τη στιγμη δε βαζω τονους.

 

Τα ειχαμε χεσμενα ετσι κι αλλιως αφου δε γραφαμε στη γλωσσα μας στις πρωτες μερες του internet αλλα ο,τι δημιουργειται στη συνεχεια γινεται και μεσο διαπαιδαγωγησης. Προσωπικα νομιζω οτι τα greeklish ειναι ενας χυδαιος τροπος γραφης τον οποιο εχω χρησιμοποιησει και εγω χωρις ενοχες κατα την αυγη του internet στην Ελλαδα

 

Αν δεν χρησιμοποιεις τη γλωσσα σου πως θα την κατανοησεις και θα τη χρησιμοποιεις σωστα? Ειναι μεσο εκφρασης και τοσα πολλα αλλα. Αν ενα παιδακι 6 χρονων χρησιμοποιει greeklish ποια μπορει να ειναι η συνεπεια? Το θεμα για μενα δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα σε τι θα φταιξει...

 

Δεν εχεις αδικο αμα το παρουμε ετσι, πιο γενικα. Δεν ξερω κατω ποσο ειναι NewSpeak αλλα ακαταανοητος σιγουρα.

 

Εδω που τα λεμε, οταν γραφουν τα "αι" και "ε" ως "e" ηδη χασαμε ενργητικη και μεσοπαθητικη φωνη & διακριση ενικου - πληθυντικου.

 

 

ΥΓ. Να δηλωσω για αλλη μια φορα οτι η απουσια τονων στα ποστ μου ειναι αποτελεσμα της ανικανοτητας των προγραμματιστων του Scim, της Qt, του Gnome, του X και του Linux ιν τζενεραλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα ορθογραφίας (τονίζω, πρόβλημα - ορθογραφικά λάθη όλοι κάνουμε), παρόλο που είμαι στο "επικίνδυνο" ηλικιακό group των 15-20.

 

Βέβαια, όταν εγώ έγραφα greeklish ήταν η εποχή που γράφαμε λόγω τεχνικών περιορισμών των online παιχνιδιών - με άλλα λόγια πολλοί εδώ μεγαλώσαμε με "τα αναγκαία greeklish".

 

Σήμερα τα greeklish έχουν περάσει σε εντελώς άλλο επίπεδο (version 2.0 θα μπορούσε να πει κανείς), μιας και δεν αποτελούν πια απλή αντικατάσταση του αλφαβήτου, αλλά έρχονται πλέον και διαφορές στους φθόγγους, βιασμός των σημείων στίξης και της σημασίας τους, καθώς και άλλα τέτοια όμορφα.

 

Και όλα αυτά τη στιγμή που αυτά τα ακατανόητα παιδιά μπορούν να γράψουν σχεδόν παντού ελληνικά, αλλά προτιμούν τον τρόπο γραφής που είναι "της μόδας". Σχεδόν έχω την εντύπωση ότι τα greeklish εξελίχθηκαν σ' αυτή τη μορφή λόγω κάποιου άτυπου ανταγωνισμού για το ποιος θα είναι πιο εφευρετικός στην αλλαγή της γραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...