Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν συγκρίνουμε το Galaxy S2 και το iPhone 4S, τα 2 πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα των δυο πιο δημοφιλών λειτουργικών για smartphones, μοιραία συγκρίνουμε και τα ίδια τα λειτουργικά. Το Galaxy S2 και Galaxy Nexus φοράνε Android. Για το android ήταν το σχόλιό του bildanos και μάλιστα για την καλύτερη έκδοσή του. Αν υπήρχε ένα άρθρο που να μιλάει για το ics στο galaxy s2, υποθέτω ότι θα έβαζε αυτό.

Το συμπέρασμα είναι το εξής:

Το galaxy s2 μπορεί να υπερτερεί σε πάρα πολλούς τομείς, δεν προσφέρει, όμως, την ίδια ευχαρίστηση στη χρήση του όπως το iPhone 4S με το iOS 5 (αλλά και των τελευταίων windows phone 7 κινητών) επειδή το android, ακόμα και στην ics έκδοση, μοιάζει να υστερεί στην ομαλότητα της κίνησης και στη γενικότερη συμπεριφορά του.

"In all that touchy-feely openness, me the user is not having a good time. And the user is the only one in the ecosystem that ultimately matters.

 

Don’t misunderstand me, Android is good enough to do what the millions of users need it to do. It is a well-rounded OS that keeps getting better over time. Where it fails is in the way it does those things. At this point in Android’s life it should be better than it is, especially given the powerful hardware it is now running on.

 

Pick up a Windows Phone handset and you will find using it to be a joy given how fluid and smooth the entire OS works. You touch a control on the screen and you know it will be handled properly. The same experience is provided by iOS on both the iPhone and the iPad. So why does Android still disappoint in basic operation? It is almost 2012 and things don’t have to be this way."

 

Ακριβώς το ίδιο νιώθω και γω χρησιμοποιώντας εδώ και καιρό το S2. Το πρώτο παράδειγμα που μου ρχεται στο μυαλό είναι η εφαρμογή άλμπουμ/φωτογραφιών. Στο S2 δε με ευχαριστεί να βλέπω φωτογραφίες όπως με το iPhone, οποιοδήποτε iPhone. Το hardware του S2 δεν το δικαιολογεί, η εποχή (τέλος του 2011) δεν το δικαιολογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διαφορά δε φαίνεται σε μετρήσεις, φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού. Πχ στο fruit ninja, για να καταλάβουμε το μέγεθος του lag, φαίνεται ολόκληρη η "χαρακιά", ακόμα και η αρχή της, ενώ στο iOS είναι άμεση η απόκριση και η αρχή της χαρακιάς βρίσκεται πάντα κάτω από το δάχτυλο.

 

Έβαλα... "ισάξιες" συσκευές για να είναι το τεστ αξιόπιστο! :rolleyes: Δείτε πως στο iOS η σπαθιά σχεδιάζεται ακαριαία και ποτέ δε βλέπεις την αρχή της, καμιά φορά σου δίνει την εντύπωση ότι προηγείται της επαφής του δαχτύλου με την οθόνη!

 

Εντάξει, αρκετά το κούρασα, όποιος ενδιαφέρεται ας τα δει από κοντά για να καταλάβει. Το νόημα το πιάσατε, υπάρχει γενικότερα lag στο android. Νομίζω ότι θα λυθεί με το ics για να μπορεί να χτυπήσει στα ίσα ios και windows phone 7 που φυσάνε! Ακόμα και έτσι πάντως, αυτή τη στιγμή s2 θα επέλεγα και όχι 4S!

 

Τι σχεση εχει το evo με το 2.1 eclair, adreno 200 και ενα game που προτοεμφανιστικε σε android με τα πραγματα οπως ειναι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zdnet.com/blog/mobile-news/galaxy-nexus-proves-android-is-just-not-quite-good-enough/6074

 

Θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ... Αυτο προσπαθώ να σας πω εδώ και καιρό.

:)

Πολλά έχουν γραφτεί βλέπω.. Τώρα τα διαβάζω. Θα απαντήσω σε ορισμένα.

 

Στο ίδιο άρθρο που δινει το link σου, και που θα μπορούσες να έχεις γραψει εσι, γραφει μεταξύ αλλων:

" Google has made Android an open platform, a good thing, but there’s such a thing as being too open. Android is too open for the user’s own good"

Πριν μας ειχες δωσει αλλο link, με τίτλο "το android το ποιο κλειστό λειτουργικό ".

Και εκείνο θα μπορούσες να το έχεις γραψει εσι. Όπως και αυτό που λέει ότι παραείναι ανοιχτό. (Το οποιο εγραφα και εγώ συμπτωματικά; παραπάνω).

Δυστυχώς ολοι οι ισχυρισμοί σου είναι στο ιδιο μοτίβο. Φασκεις και αντιφασκεις. Το κακο είναι ότι υπάρχουν και πράγματά στα οποία έχεις δίκιο. Όπως σου είπα, δεν εχω παντρεφτει το android, όπως εσι το ios, οπου ο ίδιος το λες εχεις iphone, macintosh, mac ebook, ipad, και ειμαι βέβαιος σκέφτεσαι να πάρεις apple tv... Ούτε εχω επάγγελματικους λόγους να υποστηρίζω το android, όπως εσι το ios, όπως παραδέχεσαι.

Αυτό που κανεις όμως, είναι απαράδεκτο. Παραπληροφορεις συστηματικά τον κόσμο. Δε γνωρίζω τι επαγγελματική σχεση έχεις με την apple, αλλα σε κάθε περίπτωσή τη δουλεία σου την κανείς κακιστα. Δεν είναι επαγγελματικό να θαβεις ένα ανταγωνιστικο προϊόν για να υποστηρίξεις το δικο σου. Το να υποστηρίζεις το δικο σου είναι θεμιτο. Εσι θαβεις συστηματικά κάνοντας την τριχα τριχια στο android, ενώ στο ios την τριχια τριχα. Δε θα σε πω fanboy. Αν έχεις επαγγελματική σχεση με ios, και γραφεις τα παραπάνω, τι να πω..

 

Παραπάνω εχω γραψει 2 πράγματά στα οποία το android θέλει βελτιωση και είναι πίσω απο ios. Οτιδήποτε έχει γραφει, εντάσσεται σε 1 απο τα 2. Ειδικά για το smooth, ναι το ios είναι ποιο smooth. Η διάφορα δεν είναι τόσο μεγάλη οσο φαίνεται στο βίντεο που μπήκε παραπάνω. Και αφού μιλαμε για sgs2, ας βάζουμε τουλάχιστον βίντεο απο αυτό. :

http://www.youtube.com/watch?v=qlvuj561Cko

Αμέσως μπορεις να δεις ότι η σύγκρισή με τα προηγούμενα βίντεο ήταν άνιση και μεροληπτουσε σαφέστατα υπερ του iphone. Ξέρω. Το συγκρινεις με το 3gs. Και με το 4s να το συγκρινεις δεν έχει διάφορα. Αντιθετως το sgs2 έχει πολυ μεγάλη διάφορα σε σχεση με τη συσκευή που έβαλες. Στη συσκευή μου η διάφορα είναι ακόμα μικρότερη. Υπάρχει όμως και είναι υπερ του ios. Για εμένα, μια τόσο μικρή διάφορα, δεν είναι σημαντική ώστε να διαγράψω τις τοσες περισσότερες δυνατότητές που έχει μια δυνατή (και όχι μονο το sgs2) android συσκευή σε σχεση με το καλυτερο iphone. Όχι ότι δεν θα το ήθελα. Θα το ήθελα και πολυ μάλιστα. Δε θα αρχίσω να σου γραφω, άχρηστο το ένα, άχρηστο το αλλο, τι να το κάνω το ραδιόφωνο, τι το θέλω μωρε το flash, κλπ. Οσα δε φτάνει η αλεπού τα κανει κρεμασταρια λεγαμε στο χωριό μου. Αν για κάποιον αυτό είναι τόσο πολυ σημαντικό, και δεν τον ενδιαφέρει τίποτα αλλο, να παρει iphone, και δίκιο θα έχει. Το iphone είναι μια πολυ καλη λύση για μια κατηγορία χρηστών. Θα πρέπει να γνωρίζουν όμως ότι εχει ένα σωρο ελλείψεις, κλειδώματα, και μειονεκτήματα. Και φυσικά εχει και πλεονεκτήματά. Τα ζυγιζεις, και με βάση τι είναι ποιο σημαντικό για εσένα αγοράζεις. Το να βγάζουμε όλα τέλεια στο iphone, και όλα δύσχρηστα και κακα στο android, απλα κοροϊδεύουμε τον κόσμο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολλά έχουν γραφτεί βλέπω.. Τώρα τα διαβάζω. Θα απαντήσω σε ορισμένα.

 

Στο ίδιο άρθρο που δινει το link σου, και που θα μπορούσες να έχεις γραψει εσι, γραφει μεταξύ αλλων:

" Google has made Android an open platform, a good thing, but there’s such a thing as being too open. Android is too open for the user’s own good"

Πριν μας ειχες δωσει αλλο link, με τίτλο "το android το ποιο κλειστό λειτουργικό ".

Και εκείνο θα μπορούσες να το έχεις γραψει εσι. Όπως και αυτό που λέει ότι παραείναι ανοιχτό.

Δυστυχώς ολοι οι ισχυρισμοί σου είναι στο ιδιο μοτίβο. Φασκεις και αντιφασκεις. Το κακο είναι ότι υπάρχουν και πράγματά στα οποία έχεις δίκιο. Όπως σου είπα, δεν εχω παντρεφτει το android, όπως εσι το ios, οπου ο ίδιος το λες εχεις iphone, macintosh, mac ebook, ipad, και ειμαι βέβαιος σκέφτεσαι να πάρεις apple tv... Ούτε εχω επάγγελματικους λόγους να υποστηρίζω το android, όπως εσι το ios, όπως παραδέχεσαι.

Αυτό που κανεις όμως, είναι απαράδεκτο. Παραπληροφορεις συστηματικά τον κόσμο. Δε γνωρίζω τι επαγγελματική σχεση έχεις με την apple, αλλα σε κάθε περίπτωσή τη δουλεία σου την κανείς κακιστα. Δεν είναι επαγγελματικό να θαβεις ένα ανταγωνιστικο προϊόν για να υποστηρίξεις το δικο σου. Το να υποστηρίζεις το δικο σου είναι θεμιτο. Εσι θαβεις συστηματικά κάνοντας την τριχια τριχια στο android, ενώ στο ios την τριχια τριχια. Δε θα σε πω fanboy. Αν έχεις επαγγελματική σχεση με ios, και γραφεις τα παραπάνω, τι να πω..

 

Παραπάνω εχω γραψει 2 πράγματά στα οποία το android θέλει βελτιωση και είναι πίσω απο ios. Οτιδήποτε έχει γραφει, εντάσσεται σε 1 απο τα 2. Ειδικά για το smooth, ναι το ios είναι ποιο smooth. Η διάφορα δεν είναι τόσο μεγάλη οσο φαίνεται στο βίντεο που μπήκε παραπάνω. Και αφού μιλαμε για sgs2, ας βάζουμε τουλάχιστον βίντεο απο αυτό. :

http://www.youtube.com/watch?v=qlvuj561Cko

Αμέσως μπορεις να δεις ότι η σύγκρισή με τα προηγούμενα βίντεο ήταν άνιση και μεροληπτουσε σαφέστατα υπερ του iphone. Ξέρω. Το συγκρινεις με το 3gs. Και με το 4s να το συγκρινεις δεν έχει διάφορα. Αντιθετως το sgs2 έχει πολυ μεγάλη διάφορα σε σχεση με τη συσκευή που έβαλες. Στη συσκευή μου η διάφορα είναι ακόμα μικρότερη. Υπάρχει όμως και είναι υπερ του ios. Για εμένα, μια τόσο μικρή διάφορα, δεν είναι σημαντική ώστε να διαγράψω τις τοσες περισσότερες δυνατότητές που έχει μια δυνατή (και όχι μονο το sgs2) android συσκευή σε σχεση με το καλυτερο iphone. Όχι ότι δεν θα το ήθελα. Θα το ήθελα και πολυ μάλιστα. Δε θα αρχίσω να σου γραφω, άχρηστο το ένα, άχρηστο το αλλο, τι να το κάνω το ραδιόφωνο, τι το θέλω μωρε το flash, κλπ. Οσα δε φτάνει η αλεπού τα κανει κρεμασταρια λεγαμε στο χωριό μου. Αν για κάποιον αυτό είναι τόσο πολυ σημαντικό, και δεν τον ενδιαφέρει τίποτα αλλο, να παρει iphone, και δίκιο θα έχει. Το iphone είναι μια πολυ καλη λύση για μια κατηγορία χρηστών. Θα πρέπει να γνωρίζουν όμως ότι εχει ένα σωρο ελλείψεις, κλειδώματα, και μειονεκτήματα. Και φυσικά εχει και πλεονεκτήματά. Τα ζυγιζεις, και με βάση τι είναι ποιο σημαντικό για εσένα αγοράζεις. Το να βγάζουμε όλα τέλεια στο iphone, και όλα δύσχρηστα και κακα στο android, απλα κοροϊδεύουμε τον κόσμο.

 

android.png

 

Άξιος! ´Αξιος ο μισθός μου απο τα κυκλώματα της Apple!

 

PS: αν τα διαβάζεις όμως ολόκληρα τα ρημαδοκειμενα που ποστάρω...

 

:) όχι λάθος, κάτσε να βάλω το σωστό: B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άξιος! ´Αξιος ο μισθός μου απο τα κυκλώματα της Apple!

 

PS: αν τα διαβάζεις όμως ολόκληρα τα ρημαδοκειμενα που ποστάρω...

 

:) όχι λάθος, κάτσε να βάλω το σωστό: B)

Ατράνταχτα επιχειρηματα όπως παντα.

Μπορεις να απαντήσεις σοβαρά έστω σε ένα; Τι πιστεύεις τελικά για το android. Είναι πολυ κλειστό ή πολυ ανοιχτό λειτουργικό;

Σοβαρά μιλαω, δεν κάνω πλάκα. Έχεις υποστηρίξει με επιχειρήματα και τα 2. Το θέτω γενικότερα απο όσους διαβάζουν. Τι πιστεύει ο billdanos; Θα δεις ότι κανένας δεν καταλαβε..

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

orlox είναι προφανές πως το εν λόγω game για το οποίο γίνεται λόγος παίζει καλύτερα σε Galaxy S II.

Δεν χρειάζεται να ανεβάζεις βίντεο για να το αποδείξεις. Άσε που στην μεγαλύτερη οθόνη του Galaxy S IΙ έχεις και λεπτομέρεια στο άγγιγμα.

Εδώ παίζει τέλεια στο Galaxy S που δεν είναι καν διπύρηνο.

 

Ατράνταχτα επιχειρηματα όπως παντα.

Μπορεις να απαντήσεις σοβαρά έστω σε ένα; Τι πιστεύεις τελικά για το android. Είναι πολυ κλειστό ή πολυ ανοιχτό λειτουργικό;

Σοβαρά μιλαω, δεν κάνω πλάκα. Έχεις υποστηρίξει με επιχειρήματα και τα 2. Το θέτω γενικότερα απο όσους διαβάζουν. Τι πιστεύει ο billdanos; Θα δεις ότι κανένας δεν καταλαβε..

 

 

android.png

 

Κλασικά. Ξέρει όμως να βάζει emoticons. tongue.gif cool.png

 

edit: [00:24] Πολύ ώρα την ετοιμάζει.... Δεν έχει ποστάρει ακόμα... Για να δούμε...

edit: [01:02] Θα την γλιτώσουμε πιστεύω... Καληνύχτες!

edit: [10:20] Δεν άντεξε! Την πέταξε...

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: [00:24] Πολύ ώρα την ετοιμάζει.... Δεν έχει ποστάρει ακόμα... Για να δούμε...

Μάλλον σκέφτεται τι απο τα 2 πιστεύει για να ποσταρει τα αντίστοιχά link..

Ελπιζω να μη μπερδευτεί και γραψει μια άποψη, και ποσταρει απο κάτω τη σειρά με τα αντίθετα link.....

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην αγχωνεστε μωρε, λες και προσπαθούμε να λύσουμε το Κυπριακό! Τα πράγματα είναι απλά και έπρεπε να το έχετε καταλάβει απο την αρχή:

 

Ο Billdanos χ@στηκε για το πόσο ανοιχτό ή κλειστό είναι ένα λειτουργικό και σε καμια περίπτωση δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής για μια συσκευη (πόσο μάλλον ένα κινητο τηλέφωνο). Εμένα με ενδιαφέρει αυτο που θα κρατησω στα χέρια μου να με ικανοποιεί και να με κάνει να αισθάνομαι καλά και όχι να με εκνευριζει (ειδικά σε συνθήκες πίεσης). Δυστυχώς όμως μέχρι τώρα, όλες μου οι επαφές με καρα ανοιχτά λογισμικα, μου άφησαν μια ψιλό πικρή γεύση και ενώ πριν μερικά χρόνια εσκιζα τα ρούχα μου υποστηρίζοντάς τα, πλέον αναθεωρησα. Η ιδέα του ανοιχτού λογισμικού είναι ενδιαφέρουσα αλλα χάνει πολλές φορές την ουσία, που στη δική μου περίπτωση λέγεται "ευχρηστια και απλότητα). Μπορούμε να κάνουμε μια ξεχωριστή κουβέντα για open source κλπ, για να δούμε τελικά το κατα πόσο ωφελείται ο τελικός καταναλωτής εκτός απο τους developers κλπ.

 

Επίσης απο τη βιασύνη σας δεν προσέξατε στο αρχικό άρθρο πως δεν έλεγε πως το android είναι κλειστό, αλλα πως είναι το πιο "κλειστό" απο τα ανοιχτά. Άρα προφανώς άλλοι διαβάζουν μόνο τον τίτλο και όχι εγώ...

 

Επικεντρωθειτε στην ουσία και αφήστε τις θεωρίες. Μην ενθουσιαζεστε απο τις περιγραφές των τεχνικών χαρακτηριστικών που είναι τυπωμενα στο κουτί μιας συσκευής, αλλα αντίθετα πιάστε τη στα χέρια σας για να διαπιστώσετε πως αυτά απο μόνα τους δεν αρκούν...

Η apple κατάφερε και πέτυχε πολλά πράγματα, γιατι κάποιος ξοδευε απίστευτο χρόνο για να διορθώσει και να βελτιώσει πράγματα που ο ανταγωνισμός θεωρούσε ...λεπτομέρειες! Τελικά όμως καταλήξαμε εμείς να συγκρίνουμε τα πάντα με τις συσκευές της και οι ανταγωνιστές να προσπαθούν να φτιάξουν κλωνους με διαφορετικό περιτύλιγμα.

 

Η εικόνα που μου δίνει προσωπικά το android, είναι σα να έχεις τον πυρήνα των windows 95 και να προσπαθείς με το στανιο να τα κανεις να φαίνονται σαν windows 8...

 

Και τώρα κατασπαραξτε με...

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για κάποιον αυτό είναι τόσο πολυ σημαντικό, και δεν τον ενδιαφέρει τίποτα αλλο, να παρει iphone, και δίκιο θα έχει. Το iphone είναι μια πολυ καλη λύση για μια κατηγορία χρηστών. Θα πρέπει να γνωρίζουν όμως ότι εχει ένα σωρο ελλείψεις, κλειδώματα, και μειονεκτήματα. Και φυσικά εχει και πλεονεκτήματά. Τα ζυγιζεις, και με βάση τι είναι ποιο σημαντικό για εσένα αγοράζεις. Το να βγάζουμε όλα τέλεια στο iphone, και όλα δύσχρηστα και κακα στο android, απλα κοροϊδεύουμε τον κόσμο.

 

android.png

Για μενα ειναι σημαντικο, ναι. Ειναι σημαντικο που ακομα και το insomnia.app δε σκρολαρει τελεια στερωντας μου ενα μερος ευχαριστησης απο τη χρηση του κινητου, ενω ξερω οτι υπαρχουν συσκευες με windows phone και ios που το κανουν τελεια, εστω και αν η διαφορα ειναι μικρη. Οχι τοσο σημαντικο για να καθιστα το κινητο μη λειτουργικο η να μετανιωσω για την αγορα μου, αλλα δε μπορω να το αγνοησω γιατι ειναι παντου. Απλα εχει τοσα αλλα καλα που γερνει η ζυγαρια υπερ του για την ωρα. Αν το 4s ηταν το 5αρι που επροκειτο να βγαλουν, οπως διαβασαμε, με 4αρα οθονη, αλλη σχεδιαση κλπ, δε θα το σκεφτομουν καν. Γιατι οπως εγραψα, η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι το μεγεθος της οθονης, τα αλλα βολευονται.

 

Να πω και κατι αλλο γιατι το χω' μεσα μου. 3 διαφορετικά iphone είχα πριν και ποτε δε μου δημιουργηθηκε η αναγκη να το γυρισω πισω στο σερβις. Τωρα βλεπω τις κιτρινιλες στην οθοναρα του s2 και πρεπει να το ανεχτω, ακουμπαω το ψευτικο καπακι που παιζει και πρεπει να το ανεχτω. Διαβασα οτι το εχουν και αλλοι, οτι ετσι ειναι αυτες οι οθονες και δε μπορω να κανω κατι, η μαγκια και τα "ελευθερα λειτουργικα" θελουν θυσιες, σκεφτηκα. Ε μπορω να κανω κατι! Να περιμενω το iphone 5, τουλαχιστον ξερω οτι θα το παρω ακριβα αλλα θα δουλευει τελεια. Ωραία τα κινητά της samsung, τουμπανο κλπ, αλλα δε συγκρινονται με της htc και φυσικα, ουτε λογος για συγκριση με τα iphones.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Billdanos χ@στηκε για το πόσο ανοιχτό ή κλειστό είναι ένα λειτουργικό και σε καμια περίπτωση δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής για μια συσκευη (πόσο μάλλον ένα κινητο τηλέφωνο). Εμένα με ενδιαφέρει αυτο που θα κρατησω στα χέρια μου να με ικανοποιεί και να με κάνει να αισθάνομαι καλά και όχι να με εκνευριζει (ειδικά σε συνθήκες πίεσης). Δυστυχώς όμως μέχρι τώρα, όλες μου οι επαφές με καρα ανοιχτά λογισμικα, μου άφησαν μια ψιλό πικρή γεύση και ενώ πριν μερικά χρόνια εσκιζα τα ρούχα μου υποστηρίζοντάς τα, πλέον αναθεωρησα. Η ιδέα του ανοιχτού λογισμικού είναι ενδιαφέρουσα αλλα χάνει πολλές φορές την ουσία, που στη δική μου περίπτωση λέγεται "ευχρηστια και απλότητα). Μπορούμε να κάνουμε μια ξεχωριστή κουβέντα για open source κλπ, για να δούμε τελικά το κατα πόσο ωφελείται ο τελικός καταναλωτής εκτός απο τους developers κλπ.

 

Επίσης απο τη βιασύνη σας δεν προσέξατε στο αρχικό άρθρο πως δεν έλεγε πως το android είναι κλειστό, αλλα πως είναι το πιο "κλειστό" απο τα ανοιχτά. Άρα προφανώς άλλοι διαβάζουν μόνο τον τίτλο και όχι εγώ...

...

Η εικόνα που μου δίνει προσωπικά το android, είναι σα να έχεις τον πυρήνα των windows 95 και να προσπαθείς με το στανιο να τα κανεις να φαίνονται σαν windows 8...

 

Και τώρα κατασπαραξτε με...

 

B)

 

Για πολλοστή φορά είσαι off-topic και χ@σμένος! (Σύ είπας!)

Συγκρίνουμε το Galaxy S II με το iPhone 4s.

Έλεος βιλλδάνε...

 

Για μενα ειναι σημαντικο, ναι. Ειναι σημαντικο που ακομα και το insomnia.app δε σκρολαρει τελεια στερωντας μου ενα μερος ευχαριστησης απο τη χρηση του κινητου, ενω ξερω οτι υπαρχουν συσκευες με windows phone και ios που το κανουν τελεια, εστω και αν η διαφορα ειναι μικρη. Οχι τοσο σημαντικο για να καθιστα το κινητο μη λειτουργικο η να μετανιωσω για την αγορα μου, αλλα δε μπορω να το αγνοησω γιατι ειναι παντου. Απλα εχει τοσα αλλα καλα που γερνει η ζυγαρια υπερ του για την ωρα. Αν το 4s ηταν το 5αρι που επροκειτο να βγαλουν, οπως διαβασαμε, με 4αρα οθονη, αλλη σχεδιαση κλπ, δε θα το σκεφτομουν καν. Γιατι οπως εγραψα, η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι το μεγεθος της οθονης, τα αλλα βολευονται.

 

android.png

 

Έλεος με το smoothness.

Sorry αλλά για εμένα δεν είναι κριτήριο το πως κάνει scroll.(Που μια χαρά scrollάρει βέβαια! Super smooth!)

Αλλά το πως κάνει άλλα πράγματα.

 

Απομυθοποιείστε λίγο το scroll.

Αν κρίνω από αυτά που έγραφες με το Fruit ninja, σίγουρα δεν έχεις καθόλου αντικειμενικό λόγο.

Φτάσαμε στο σημείο να σου αποδείξουμε και με video πως δεν ισχύουν αυτά που λες.

 

Βάλτε φρένο στις αναφορές με το smooth scrolling. Πείτε μας τπτ άλλο.

 

Tην καλημέρα μου φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάσαμε στο σημείο να σου αποδείξουμε και με video πως δεν ισχύουν αυτά που λες.

 

Βάλτε φρένο στις αναφορές με το smooth scrolling. Πείτε μας τπτ άλλο.

 

Tην καλημέρα μου φόρουμ...

Βάλατε βίντεο, μόνο που αποφύγατε να κουνήσετε το δάχτυλο γρήγορα και συνεχόμενα[/b ]για να μη φανεί το lag. Κοιτάξτε, αν θέλετε να δουλεύετε τον εαυτό σας, δε μου πέφτει λόγος. Απλά μην απαιτείτε να λέμε αυτό που θέλετε, το κινητό το έχω και μπορώ να ανεβάσω και γω βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλατε βίντεο, μόνο που αποφύγατε να κουνήσετε το δάχτυλο γρήγορα για να μη φανεί το lag. Κοιτάξτε, αν θέλετε να δουλεύετε τον εαυτό σας, δε μου πέφτει λόγος. Απλά μην απαιτείτε να λέμε αυτό που θέλετε, το κινητό το έχω και μπορώ να ανεβάσω και γω βίντεο.

 

Τα ρέστα μου.

Τόσο πολύ σας παθιάζει μια συσκευή;

Κρίμα.

Τον billdanos τον ξέρουμε, οκ.

Εσένα σε είχα για άλλη κατηγορία insomniac.

Τέσπα.

Συνεχίστε τα δικά σας.

 

"People were created to be loved.

Things were created to be used.

The reason why the world is in chaos

is because things are being loved and people are beeing used."

 

Με άλλα λόγια, ξεκολλάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν κολλημένος, θα αγόραζα το S2; Θα έλεγα ότι το προτιμώ από το 4S; :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=zrHcHRDBpug&feature=youtu.be

Εμπάση περιπτώσει, δείτε πως μένει πίσω η γραμμή όταν σέρνω σχετικά γρήγορα και μακρόσυρτα το δάχτυλο (κυρίως στο τέλος του βίντεο). Αυτό το μικρό lag υπάρχει σε όλο το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω τη μ@λ@κια μου?

Εμενα ρε παιδες σε sgs1 το fruit ninja μου φαινεται οτι τρεχει εξαιρετικοτατα.

 

Απορω, αν το fruit ninja τρεχει οπως το βλεπω εγω στο sgs1, ποσα ψεγαδια γινεται να εχει στο sgs2 και ποσο καλυτερα μπορει να ειναι στο iphone? Τι να πω. Υποψιαζομαι οτι μιλαμε για ανεπαισθητες διαφορες.

 

Κατα τ'αλλα θα πω ενα δικο μου ποιντ γιατι βλεπω να βγαινουν συμπερασματα τα οποια μπορει τελικα να ειναι και λαθος, μπορει και οχι.

Ειναι γνωστο εδω και χρονια, οτι καποιες εφαρμογες ειναι OS-friendly σε καποια λειτουργικα και OS-unfriendly σε καποια αλλα. Οι ιδιες παντα εφαρμογες. Χωρις αυτο να σημαινει οτι φταιει το λειτουργικο.

Πχ ο firefox μπορει να τρεχει πιο γρηγορα σε linux σε εναν pentium e5400 αλλα πιο αργα σε windows σε ενα intel i7 core. Προκυπτει ετσι οτι τα win ειναι πιο αργα απτο linux?

(Mη βγουν οι λινουξαδες να μου πουν οτι ΝΑΙ ειναι πιο αργα τα win, το παραδειγμα ειναι τροπος του λεγειν).

 

 

Δηλαδη, αν δεχθω την οποια αμελητεα διαφορα και οτι το iphone τρεχει καλυτερα το fruit ninja και το angry birds απο το sgs2, για ποιο λογο πρεπει να πω οτι ειναι θεμα ios/android και οχι κωδικα των ιδιων των παιχνιδιων? Πως επιβεβαιωνεται οτι ειναι το android που δημιουργεις τις ανεπαισθητες διαφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο κώδικας που δεν έχει σχεδιαστεί κατάλληλα για το android :mrgreen:

 

In other news εγώ απλά θα έβαζα αυτά:

 

http://www.youtube.com/watch?v=G1EBlCWBHHs&context=C38c9ad3ADOEgsToPDskKvib-OxsIW-hxpqdzZt_Xc

 

http://www.youtube.com/watch?v=pp0HlX1ySGg&feature=context&context=C38c9ad3ADOEgsToPDskKvib-OxsIW-hxpqdzZt_Xc

 

Υ.Γ In terms of ελευθερία παραμετροποίησης Android wins 5-0 κατα γενική παραδοχή.

 

Συμπεράσματα δικά σας.

Καλο απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...