Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας το S2 πάνω από μήνα μπορώ να πω ότι μου λείπουν τα εξής: Η συνολική αίσθηση αφής του iphone, το smoothness και το scrolling, η αίσθηση της συσκευής στο χέρι λόγω βάρους και υλικών, η ανάλυση, το ipod, τα παιχνίδια του. Από την άλλη το S2 έχει όλα εκείνα τα καλά που δε μπορεί κανείς να βρει στο iphone. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορώ να ζήσω χωρίς την περίφημη παραμετροποίηση του android, αλλά δε μπορώ το πισωγύρισμα σε μια συσκευή που δεν δουλεύει τέλεια το λειτουργικό της. Περιμένω το ics να τα λύσει όλα αυτά μια και καλή. Όσο για την οθόνη, συνήθισα τις 4.3 ίντσες (ως εκεί όμως), συνεπώς δε θα γυρνούσα τώρα σε 3.5άρα οθόνη, ένα iPhone 5, όμως, με 4άρα οθόνη θα μου γαργαλούσε τα χέρια. Αυτή τη στιγμή λοιπόν, κυρίως λόγω οθόνης, προτιμώ το s2.

 

Συμπέρασμα, χρησιμοποιώντας κανείς και τα δυο λειτουργικά, αργά ή γρήγορα απομυθοποιούνται. Τί μένει στο τέλος; Η εξωτερική εμφάνιση της συσκευής, οι πολύ βασικές της λειτουργίες (τηλέφωνο κλπ), η αυτονομία (βασικότατο κατά τη γνώμη μου) και η ευκολία χρήσης. Τα υπόλοιπα είναι για ανώριμα πιτσιρίκια και δε με αφορούν.

 

To S2 τελικα εχει θεμα με την αυτονομια του και την θερμοκρασια του επεξεργαστη? Γιατι εχω διαβασει κατι σχετικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, δεν έχει πια θέμα με τη θερμοκρασία. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Και η αυτονομία του είναι πολύ καλή, ειδικά αν του αγοράσεις μια μεγαλύτερη μπαταρία και χρησιμοποιείς μαύρο φόντο. Από εκεί και πέρα, ξεκινάς να παίζεις με ROMs, kernels, modems κλπ, μέχρι να κουραστείς και να πεις "το αφήνω όπως είναι"... και μέχρι να βγει η ics.

 

Παιδιά ΟΚ, αντιλαμβανόμαστε πως το γούστο είναι υποκειμενικό,

αλλά δεν αναφέρεστε καθόλου στις ελλείψεις του iPhone που δεν είναι λίγες.

Αναφέρεστε στο τί κάνει καλύτερα(ελάχιστα έως πολύ) το iPhone σε σχέση με άλλα τηλέφωνα.

Τις ελλείψεις δεν τις εκθιάζει κανείς. Και στο τέλος δημιουργείται μια εικόνα πλήρως λανθασμένη

και για το Galaxy S II και για το iPhone.

Δηλαδή το τί δεν κάνει το iPhone, δεν το αναφέρει κανείς.

 

Ράδιο

Bluetooth file transfer

USB on the go

3G videotelephony

δυνατότητα επιλογής λειτουργίας κινητού δικτύου

κλπ είναι κάποιες από τις τόσες άνευ λόγου ελλείψεις του 4s.

 

 

Ας αφήσουμε επεξεργαστές στην άκρη και πιάστε τα hardware specs και OS features/limitations που πραγματικά κάνουν

το μεν τηλέφωνο να ξεχωρίζει από το δε.

Εδώ βάζουμε cyanogenmod σε android κινητά για να πηγαίνουν καλύτερα χάνοντας ραδιόφωνα, φλας κλπ. Αυτό σημαίνει πως ο κόσμος είναι πρόθυμος να θυσιάσει όλα τα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά που αναφέρεις για χάρη μιας καλύτερης συνολικά απόδοσης της συσκευής. Στην πραγματικότητα, το μόνο χαρακτηριστικό που κάνει το s2 να ξεχωρίζει από το iphone 4s είναι το μέγεθος της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To S2 τελικα εχει θεμα με την αυτονομια του και την θερμοκρασια του επεξεργαστη? Γιατι εχω διαβασει κατι σχετικο!

Ξαναγυρναμε στα αρχικά: Υπάρχει rom/kernel που θα σου βγάλει 6 ώρες μπαταριά (με πολυ χρηση) και θα θερμενεται κιόλας , και υπάρχει και rom/kernel που θα σου βγάλει 2 μερες, και θα είναι και ψυγείο.

Ο ένας θα ορκίζεται ότι το κινητό είναι άχρηστο, και ο αλλός το καλύτερό που είχε ποτε. Και οι 2 την αλήθεια θα γραφούν για την ιδία συσκευή. Και αυτό που γραφω είναι γενικότερο, δεν αφορα το sgs2 ειδικά.

Απλα το sgs2 έχει τέτοια υποστήριξή που υπάρχουν παρα πολλά πράγματά να βαλεις.

Επίσης υπάρχουν χρήστες που έχουν μαυρα μεσάνυχτα να σεταρουν τη συσκευή. Πιθανότατα θα καταλήξουν στην α περίπτωσή και θα πανε να πάρουν ένα iphone, ιδίως αν αυτό είχαν πριν.

Σε γενικές γραμμές για ένα μεσο χρήστη με μια απο τις τελευταίες επίσημες rom δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Φυσικά μην περιμένεις την αυτονομια, και τις χαμηλές θερμοκρασίες που θα σου δωσει μια custom rom σωστά στημένη. Ολοι εμείς που το ψάχνουμε λίγο παραπάνω, δεν το κάνουμε για να ποσταρουμε στα φόρουμ και να το παίξουμε ιστορία, αλλα για να εκμεταλλευτούμε στο 100% τη συσκευή μας.

 

android.png

 

Εδώ βάζουμε cyanogenmod σε android κινητά για να πηγαίνουν καλύτερα χάνοντας ραδιόφωνα, φλας κλπ. Αυτό σημαίνει πως ο κόσμος είναι πρόθυμος να θυσιάσει όλα τα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά που αναφέρεις για χάρη μιας καλύτερης συνολικά απόδοσης της συσκευής. Στην πραγματικότητα, το μόνο χαρακτηριστικό που κάνει το s2 να ξεχωρίζει από το iphone 4s είναι το μέγεθος της οθόνης.

Αυτό που λες δεν είναι απόλυτο. Εχω δοκιμάσει αρκετές rom, αλλα ποτε την εξαιρετικά δημοφιλές cm, ακριβώς γιατί δεν έχει ραδιόφωνο. Βεβαία όλα είναι θεμα προτεραιοτήτων. Αν δεν υπήρχαν άλλες εξίσου καλές rom, πιθανών να θυσιαζα κάποια πράγματά για κάποια αλλα.

 

Επίσης διαφωνώ πληρως ότι η σημαντικοτερη διάφορα τους είναι η οθόνη. Αν διάβασες αυτά που γραφω παραπάνω, δείχνουν μια γενικότερη διάφορα φιλοσοφίας. Απο το πως θα πάρεις backup, τη μουσική σου, την κατάργησή pc για οτιδήποτε, τα widget, κατηγορία συμαντικοτατων (τουλάχιστον για μια κατηγορία χρηστων) εφαρμογών που στο iphone μονο με jb θα βρεις. Επίσης σε αυτή την κατηγορία εφαρμογών το android είναι σε αλλο επιπεδο. Και πολλά αλλα. Το να το περιορίσουμε στην οθόνη είναι εντελώς επιφανειακό και λάθος. Μη σου πω ότι έτσι μπορεί να σμπρωξεις πολους χρήστες ios που απλα θέλουν ένα iphone με μεγάλη οθόνη, να πανε σε sgs2. Πολοι δε θα ικανοποιηθούν. Δεν πρόκειται γι αυτό.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης διαφωνώ πληρως ότι η σημαντικοτερη διάφορα τους είναι η οθόνη. Αν διάβασες αυτά που γραφω παραπάνω, δείχνουν μια γενικότερη διάφορα φιλοσοφίας. Απο το πως θα πάρεις backup, τη μουσική σου, την κατάργησή pc για οτιδήποτε, τα widget, κατηγορία συμαντικοτατων (τουλάχιστον για μια κατηγορία χρηστων) εφαρμογών που στο iphone μονο με jb θα βρεις. Επίσης σε αυτή την κατηγορία εφαρμογών το android είναι σε αλλο επιπεδο. Και πολλά αλλα. Το να το περιορίσουμε στην οθόνη είναι εντελώς επιφανειακό και λάθος. Μη σου πω ότι έτσι μπορεί να σμπρωξεις πολους χρήστες ios που απλα θέλουν ένα iphone με μεγάλη οθόνη, να πανε σε sgs2. Πολοι δε θα ικανοποιηθούν. Δεν πρόκειται γι αυτό.

 

android.png

Για τί πρόκειται; Για μια διαφορετική φιλοσοφία, για διαφορετικό λειτουργικό, για έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης και λειτουργίας; Οκ, μόλις απάντησες σε εκείνους που κάθονται και βάζουν σε ζυγαριά κάθε μικρή και μεγάλη λεπτομέρεια των δυο συσκευών. Πας σε ένα κατάστημα, βλέπεις πως δουλεύουν, ενημερώνεσαι για το πως ανοίγει μια εφαρμογή στο ένα και πως στο άλλο, πως παίρνεις backup στο ένα και πως στο άλλο, πως περνάς τις φωτογραφίες στο pc στο ένα και πως στο άλλο, πως περνάς τα τραγούδια, πως είναι η κεντρική οθόνη και πάει λέγοντας. Για να ξαναγυρίσω σε αυτό που έγραψα πριν και σχολίασες, είπα ότι για κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει και τις δυο συσκευές/λειτουργικά και τα έχει απομυθοποιήσει, στο τέλος μένουν τα πολύ βασικά χαρακτηριστικά που έχουν σημασία και σε αυτά, η μόνη ουσιαστική διαφορά που βλέπω είναι το μέγεθος της οθόνης.

 

Τώρα, αν κάποιος επιμένει να μου λέει ότι δεν είναι μόνο η οθόνη αλλά "κοίτα πόσο εύκολα κάνω drag n' drop αρχεία" κλπ, ε τότε δεν έχει καταλάβει τίποτα από τα παραπάνω και σίγουρα δε θα μπώ στον κόπο να τα ξαναγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το samsung ειναι το πιο εντυπωσιακό κινητό που εχω πιασει στα χερια μου αλλα ο φιλος που το εχει παραπονιέται οτι η μπαταρία δεν κρατάει ουτε μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τί πρόκειται; Για μια διαφορετική φιλοσοφία, για διαφορετικό λειτουργικό, για έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης και λειτουργίας; Οκ, μόλις απάντησες σε εκείνους που κάθονται και βάζουν σε ζυγαριά κάθε μικρή και μεγάλη λεπτομέρεια των δυο συσκευών. Πας σε ένα κατάστημα, βλέπεις πως δουλεύουν, ενημερώνεσαι για το πως ανοίγει μια εφαρμογή στο ένα και πως στο άλλο, πως παίρνεις backup στο ένα και πως στο άλλο, πως περνάς τις φωτογραφίες στο pc στο ένα και πως στο άλλο, πως περνάς τα τραγούδια, πως είναι η κεντρική οθόνη και πάει λέγοντας. Για να ξαναγυρίσω σε αυτό που έγραψα πριν και σχολίασες, είπα ότι για κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει και τις δυο συσκευές/λειτουργικά και τα έχει απομυθοποιήσει, στο τέλος μένουν τα πολύ βασικά χαρακτηριστικά που έχουν σημασία και σε αυτά, η μόνη ουσιαστική διαφορά που βλέπω είναι το μέγεθος της οθόνης.

 

Τώρα, αν κάποιος επιμένει να μου λέει ότι δεν είναι μόνο η οθόνη αλλά "κοίτα πόσο εύκολα κάνω drag n' drop αρχεία" κλπ, ε τότε δεν έχει καταλάβει τίποτα από τα παραπάνω και σίγουρα δε θα μπώ στον κόπο να τα ξαναγράψω.

Δεκτή η γνώμη σου. Πολυ πιθανών να συμφωνούν πολοι μαζί σου, μπορεί και οι περισσότεροι, δεν ξέρω.

Εγώ παντως εχω εντελώς διαφορετική γνώμη.

Τα παντα είναι διαφορετικά. Δουλεύω με εντελώς διαφορετικό τρόπο σε σχεση με το iphone. Άλλη λογική ο launcher που χρησιμοποιω σε σχεση με το launcher του iphone. Τα ιδία πράγματά κανείς και με τα 2, ο τρόπος που τα κανείς (αν θελεις, μπορεις παντα να το έχεις μια επιφάνεια με εικονίδια και τίποτα αλλο όπως στο iphone ), είναι διαφορετικός.

Όταν πηγα απο iphone σε android, ο βασικότερος λόγος ήταν η μεγάλη οθόνη που ήθελα. Αν τοτε υπήρχε iphone με μεγάλη οθόνη, δεν θα έφευγα απο iphone, παροτι με ενοχλούσαν και αλλα. Δεν είναι ευκολο να πας απο τη μια πλατφόρμα στην άλλη, να ξεχάσεις τις εφαρμογές που ήξερες και που πολλές ειχες πληρώσει για να πας σε κάτι αλλο.

Σημερα όμως, αν η apple βγάλει ένα iphone στις 4.3 ίντσες, δεν θα το αγοράσω. Ακριβώς γιατί είναι παρα πολλά αλλα πράγματά που με έχουν βολέψει καλύτερα στο android. Εμένα. Βλέπεις άλλοι έχουν αντίθετη γνώμη. Δεκτό. Και είναι και πραγματα που δε μου αρέσουν στο android. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπερ του όμως.

 

android.png

 

το samsung ειναι το πιο εντυπωσιακό κινητό που εχω πιασει στα χερια μου αλλα ο φιλος που το εχει παραπονιέται οτι η μπαταρία δεν κρατάει ουτε μια μερα.

Προφανώς δεν θέλει/δεν ξερει/δεν μπορεί/ να πειράξει τίποτα για να το βεκλτιωσει. Αυτή η κατηγορία χρηστών (το 50+ %) καλύπτεται καλύτερα με ένα iphone. Εξου και η τεραστία δημοφιλια του.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω ηδη μπει στην διαδικασια αλλαγης κινητο απο iphone σε κατι αλλο εξησου καλο πχ. sgs2 θα επιχειρησω αυτη την αλλαγη και θα "ρισκαρω". Με το iphone 4s που ειναι πολυ γρηγορο και δεν διαφωνει κανεις σε αυτο εχω ηδη ξενερωσει γιατι την μιση μερα μου την περναω στην δουλεια και σχεδον χωρις καθολου χρηση κινητου η μπαταρια φτανει στο 60% απο το full charged. Ισως αυτο φτιαξει με την νεα iOS αλλα δεν θα το μαθω ποτε λογικα αφου σημερα θα το αλλαξω με το sgs2. Ειτε θα μεινω ευχαριστημενος ειτε θα πω χαζομαρα εκανα. Απλα επειδη πολλες φορες βριζω την apple για τα λειτουργηκα της, τα itunes της και ολα αυτα στα οποια με νευριαζει θα γυρισω σε android ξανα και βλεπουμε!!! Η να γυρισω σε κανα sony ericsson K810 να βρω την ησυχια μου??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω ηδη μπει στην διαδικασια αλλαγης κινητο απο iphone σε κατι αλλο εξησου καλο πχ. sgs2 θα επιχειρησω αυτη την αλλαγη και θα "ρισκαρω". Με το iphone 4s που ειναι πολυ γρηγορο και δεν διαφωνει κανεις σε αυτο εχω ηδη ξενερωσει γιατι την μιση μερα μου την περναω στην δουλεια και σχεδον χωρις καθολου χρηση κινητου η μπαταρια φτανει στο 60% απο το full charged. Ισως αυτο φτιαξει με την νεα iOS αλλα δεν θα το μαθω ποτε λογικα αφου σημερα θα το αλλαξω με το sgs2. Ειτε θα μεινω ευχαριστημενος ειτε θα πω χαζομαρα εκανα. Απλα επειδη πολλες φορες βριζω την apple για τα λειτουργηκα της, τα itunes της και ολα αυτα στα οποια με νευριαζει θα γυρισω σε android ξανα και βλεπουμε!!! Η να γυρισω σε κανα sony ericsson K810 να βρω την ησυχια μου??? :P

Αν ο λόγος που θες να πας απο 4s σε sgs2 είναι η αυτονομια, μην το κανείς. Δεν ξέρω τι προβλημα έχει το 4s και έχεις τόσο χαλιά αυτονομια, αλλα λογικά θα είναι το bug του ios5 και θα διορθωθεί. Το sgs2 δεν έχει υπο κανονικές συνθήκες μεγαλύτερη αυτονομια απο το 4s. Μάλλον μικρότερη έχει. Μονο μετα απο custom, ίσως έχει ελαφρώς παραπάνω. Ακόμα και έτσι δεν είναι λόγος αυτος για τέτοια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λόγος που θες να πας απο 4s σε sgs2 είναι η αυτονομια, μην το κανείς. Δεν ξέρω τι προβλημα έχει το 4s και έχεις τόσο χαλιά αυτονομια, αλλα λογικά θα είναι το bug του ios5 και θα διορθωθεί. Το sgs2 δεν έχει υπο κανονικές συνθήκες μεγαλύτερη αυτονομια απο το 4s. Μάλλον μικρότερη έχει. Μονο μετα απο custom, ίσως έχει ελαφρώς παραπάνω. Ακόμα και έτσι δεν είναι λόγος αυτος για τέτοια αλλαγή.

 

Οχι δεν ειναι αυτο το κριτηριο μου για να κανω τετοια αλλαγη. Μου αρεσε πιο πολυ το android απο την αρχη κ ας πουμε οτι ειναι μια ευκαιρια για μια αλλαγη που πιο παλια εκανα τακτικα... ;) Δεν νομιζω οτι θα με χαλασει σαν συσκευη απο θεμα δυνατοτητων... Αυτη την εντυπωση εχω. Η αλλαγη μου απο android σε apple και iphone ηταν λογω του οτι μου αρεσε το iphone 4 σαν εμφανιση και επειδη τοτε τις εφαρμογες στα android δεν μπορουσες να τις εχεις στο memory stick!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Billdanos: Για το σερφαρισμα δεν έγραψες τίποτα. Με ποιο σερφαρεις καλύτερα;

Στις 3.5 ίντσες ή στις 4.3;

Βαλε dolphin browser hd, ρυθμισε τον σε full screen, και να πηγαίνεις απο τη μια καρτέλα στην άλλη με τα volume buttons. Σε flash περιεχόμενο όντως ζεστενεται λίγο, και καταναλώνει αρκετά (έχει δίκιο σε αυτό η apple), αλλα σίγουρα είναι καλύτερα απο το να μην έχεις καθόλου flash, και να μη μπορεις να μπεις καν στη σελίδα όπως στο iphone..

edit, όντως το nexus έχει κάποια πλεονεκτήματά. Δείχνει το δρομο, όπως κανει παντα.

Θα ξεπεραστεί πολυ γρήγορα όμως. Θα βγουν κινητά με 4.7 ίντσες μικρότερα, στο μέγεθος του sgs2. Και με υποδοχή για sd, κλπ. Ηδη το sgs3 ακούγεται ότι θα είναι έτσι, και με πολυ καλυτερο επεξ κλπ. Οποίος μπορεί να περιμένει ,είναι παντα υπέρ του.

Αν ειχα το 4s, όπως ο φίλος παραπάνω, θα περίμενα.

 

edit2. Οσο γραφω, μου έρχονται και αλλα! :)

Στο iphone ειμουν απο τους ποιο power users. Ακόμα και όταν ειμουν υπερ του iphone, παντα θεωρουσα αυτονόητο το jb. Όταν χωρίς αυτό δεν έχεις ούτε αναφορά μυνηματος, δε χρειάζονται περισσότερα.

Με τον καιρο όμως αρχισε να με ενοχλεί έντονα το εξης: Το itunes το ξεχνάς αν κανείς jb. Το backup που παίρνεις, αν έχει και σπασμένες εφαρμογές, δεν επαναφαιρεται σωστά σε νεα εκδοσή ios.

Πρακτικά αναγκαζόμουν να τρώω ώρες για να ξαναβάλω τις εφαρμογές 1-1. (Και ειχα πολλες).

Στο android, δεν χρησιμοποιω καθόλου pc. Με titanium backup, κραταω όλες τις εφαρμογές στην sd, και με ένα απλο κλικ τις επαναφερω αυτόματα. Δεν ξέρεις ποσο σημαντικό είναι αυτό για τον power users. Το ιδιο ισχύει και για μουσική. Πρακτικά στο android μπορεις να κατεβασεις τσάμπα με μια απο τις άπειρες εφαρμογές, οποιοδήποτε mp3 και να παίξει σε ένα σωρο player. Στο iphone, ή θα το αγοράσεις ή θες pc.

Υπάρχουν καποιοι player στο cydia, πχ xplayer που παίζουν απο φάκελο. Σε σχεση με τους αντίστοιχους σε android, είναι σαν να συγκρινεις spectrum ,με playstation3.

Επίσης το iphone είναι όντως ποιο smooth. Δεν έχει όμως widget. Αποτελείται απο στατικά εικονίδια.

Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος με εμπειρια σε ένα τέτοιο περιβάλλον που να επιστρέφει σε ios ui.

Και ειχα ξετρελαθει με το ui του iphone, που όντως είναι και λειτουργικότατο, και έξυπνο, και ομορφο.

Αλλα όλα εξελίσσονται και το ui του android είναι κάτι ανώτερό, λειτουργικότερο, ομορφότερο, και ναι, έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε hardware, και δεν έχει το τέλειο smoothnes του ios. Χωρίς να απέχει πολυ πλεον.

Για τις φωτο και τον ήχο που αναφέρθηκε, δε γνωρίζω αν το 4s είναι καλύτερό (μπορει) , το sgs2 παντως είναι τόσο καλο που δεν πρόκειται να σε απασχόλησει καθόλου αυτό.

 

android.png

 

+1111111111111111111111111

 

δε σου ξέφυγε τπτ ... απλά δεν τα έλεγε κανείς γιατί βαριόταν να τα γράψει όλα....

 

android γιατί είναι όλα ανοιχτά (κάποια στιγμή θα καταλάβει ο κόσμος την αξία του opensource - linux )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι αυτο το κριτηριο μου για να κανω τετοια αλλαγη. Μου αρεσε πιο πολυ το android απο την αρχη κ ας πουμε οτι ειναι μια ευκαιρια για μια αλλαγη που πιο παλια εκανα τακτικα... ;) Δεν νομιζω οτι θα με χαλασει σαν συσκευη απο θεμα δυνατοτητων... Αυτη την εντυπωση εχω. Η αλλαγη μου απο android σε apple και iphone ηταν λογω του οτι μου αρεσε το iphone 4 σαν εμφανιση και επειδη τοτε τις εφαρμογες στα android δεν μπορουσες να τις εχεις στο memory stick!

Αλλάζει τοτε.

Και μερικές προτάσεις για το sgs2. Οποίος θέλει τα δοκιμαζει. Δεν έχει να χασει τίποτα. 99% θα διαπιστώσει ότι θα αποκτήσει άλλη συσκευή.

Rom: checkrom HD 4.0 (είναι 2.3.6 με κάποια αρχεία του hardware smoothnes του ics)

Kernel: Phenomenal v 1.1 (έχει ενσωματομενο untervolting και αλλα στοιχειά για μείωσή κατανάλωσής. Επιδόσεις αρκετά καλύτερες του original ).

με πληρη wipe σε όλα και όχι εγκατάστασή απο πανω.

Launcher: go launcher ex. Ριθμιζουμε το grid 8x7 (7 εικονίδια ανα γραμμή, 8 γραμμές).

Dpi: 162 αντί για το original 240

Προτεινω για θεμα της rom το criskelo galaxy blue, και για θεμα του launcher κάτι σκούρο, και τα εικονίδια του iphone μιας και είναι όμορφα, και απο τις ποιο πληρη συλογες. Υπάρχουν άπειρα θέματα.

Μπαταριά να αναμένετε καπου 4-5.5 ώρες αναμμένη οθόνη. Εγώ με άπειρα widget εχω περίπου 4.5 ώρες

Η original rom, δε θυμάμαι ποσο βγάζει. Ας γραψει κάποιος. Καπου 2-2.5 ώρες; θυμάμαι καλα; Ειχα και παλαια original rom..

Ορισμένα απο τα παραπάνω θα ακούγονται κινεζικά σε πολλούς. Υπάρχουν όλα στο xda, με 100αδες σελίδες το καθενα..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι και πραγματα που δε μου αρέσουν στο android. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπερ του όμως.

Δε ξέρω τι εννοείς με το ότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπέρ του. Μάλλον το μερίδιο αγοράς, βάζοντας μέσα όλες τις απίθανες κινεζιές που κυκλοφορούν. Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν αυτά, δε μπαίνω σε διαδικασίες κόντρας. Ποσότητα, ποιότητα, μερίδια, κέρδη, shippings, πωλήσεις, νούμερα... σχετικά είναι όλα αυτά και όπως θέλει τα βλέπει κανείς, ανάλογα από το τι θέλει να "αποδείξει". Αυτές είναι οι συσκευές, αυτά είναι τα δυο λειτουργικά, θέλω να πιστεύω ότι θα συνεχίσουν να εξελίσσονται και τα δυο καλύπτοντας τα κενά τους και δουλεύοντας πάνω στις όποιες ατέλειές τους και από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να περάσω σε λίγους μήνες σε windows phone και μετά σε iOS και μετά ξανά σε android. Τον φίλο από πάνω τον ενδιαφέρει η "ελευθερία" του "ανοιχτού" λειτουργικού. Εμένα με ενδιαφέρει να μου αρέσει και η συσκευή όταν τη βλέπω και την πιάνω στα χέρια μου, γιατί το s2 για παράδειγμα εμφανισιακά είναι της πλάκας, η δε απόπειρα της samsung να το βγάλει σε λευκό στέφθηκε με απόλυτη και παταγώδη αποτυχία γιατί σε λευκό (που φαίνονται όλες οι ατέλειες) το κινητό δε βλέπεται. Και αν δε βλέπεται, λίγο θα με ανακουφίσει το γεγονός ότι έχει ξεκλείδωτο bt. Οπότε καταλήγω πως όλα σχετικά είναι και ο καθένας κάνει τις επιλογές του με βάση τα δικά του προσωπικά κριτήρια και γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι εννοείς με το ότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπέρ του. Μάλλον το μερίδιο αγοράς, βάζοντας μέσα όλες τις απίθανες κινεζιές που κυκλοφορούν. Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν αυτά, δε μπαίνω σε διαδικασίες κόντρας. Ποσότητα, ποιότητα, μερίδια, κέρδη, shippings, πωλήσεις, νούμερα... σχετικά είναι όλα αυτά και όπως θέλει τα βλέπει κανείς, ανάλογα από το τι θέλει να "αποδείξει". Αυτές είναι οι συσκευές, αυτά είναι τα δυο λειτουργικά, θέλω να πιστεύω ότι θα συνεχίσουν να εξελίσσονται και τα δυο καλύπτοντας τα κενά τους και δουλεύοντας πάνω στις όποιες ατέλειές τους και από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να περάσω σε λίγους μήνες σε windows phone και μετά σε iOS και μετά ξανά σε android. Τον φίλο από πάνω τον ενδιαφέρει η "ελευθερία" του "ανοιχτού" λειτουργικού. Εμένα με ενδιαφέρει να μου αρέσει και η συσκευή όταν τη βλέπω και την πιάνω στα χέρια μου, γιατί το s2 για παράδειγμα εμφανισιακά είναι της πλάκας, η δε απόπειρα της samsung να το βγάλει σε λευκό στέφθηκε με απόλυτη και παταγώδη αποτυχία γιατί σε λευκό (που φαίνονται όλες οι ατέλειες) το κινητό δε βλέπεται. Και αν δε βλέπεται, λίγο θα με ανακουφίσει το γεγονός ότι έχει ξεκλείδωτο bt. Οπότε καταλήγω πως όλα σχετικά είναι και ο καθένας κάνει τις επιλογές του με βάση τα δικά του προσωπικά κριτήρια και γούστα.

Δεν το πηγα τόσο μακριά.. Στην προσωπική γνώμη που εχω καταλήξει απλα αναφερόμουν. Η συντριπτικη πλειοψηφια των χαρακτηριστικων του android ειναι καλυτερα απο το ios, αυτο εγραφα. Τα πλεονεκτήματά είναι πολυ περισσότερα απο τα μειονεκτήματα. Για εμένα αυτά που γραφω είναι δεδομένα 100% . Εσι απο την άλλη διαφωνείς παροτι έχεις εμπειρια επίσης και στα 2. Αυτό απο μονο του αποδεικνύει ποσο σχετικά είναι όλα όντως. Είναι θεμα γούστου, τι είναι ποιο σημαντικό για τον καθενα τι θα επιλέξει.

Τα ποσοστά και τα μερίδια αγορας έχουν τη σημασία τους αρκεί να ξέρεις να τα διαβαζεις. Με βάση αυτά το iphone είναι η δημοφιλέστερη συσκευή ever, και το android η δημοφιλέστερη πλατφόρμα. Και για τα 2 υπάρχουν σημαντικοί λογοι. Όντως οι φθηνές συσκευες έχουν τεραστία σημασία στη δημοφιλια του android, αλλα και στη δημοφιλια του iphone ως συσκευής επίσης παίζει ρολο ότι βγαινει μονο μια συσκευή. Αν έβγαιναν 50 διαφορετικά iphone το χρονο δεν τα ήταν δημοφιλέστερη συσκευή καμία πιθανών. Θα εσπαγαν τα ποσοστά καθενως δια 50.

Και επίσης παίζει ρολο ότι βγήκε πρώτο.

 

Αυτό με το λευκό sgs2 πρώτη φορα το διαβάζω,δεν ξέρω που το ειδες, αν και εντελώς άσχετο με ότι συζητάμε. Λίγα κομμάτια έβγαλε.. Στην Ελλάδα ψάχνουν να το βρουν και μονο με παραγγελιά το βρίσκεις. Εξω δεν ξέρω.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γραψω και ποια πράγματά πιστεύω θέλουν βελτιωση στο android.

1. Το smoothness. Μια χαρά είναι ειδικά με τις τελευταίες custom, αλλα το ios έχει κάτι παραπάνω.

Εχθρός του καλου είναι το καλυτερο. Θα δουμε το ics. Εχω παρει ηδη γεύση απο τη rom που τρεχω, αλλα εκεί θα φανει γιατί βελτιωση μιλαμε. Παντως ios δε θα γίνει ακόμα.

2. Το παραπάνω για να είναι ηλικρινης ελάχιστα με απασχολεί. Σε αυτό που θέλω να δω βελτιωση είναι στην κατανάλωσή του multitasking στο android. Ψιλα γράμματα για τους πολους, αλλα παίζει ρολο.

Ανοίξτε σε εναν browser πχ 5 καρτέλες και αφηστε το στο background. Θα δείτε ότι καταναλώνει αρκετά, ενώ θα μπορούσε να καταναλωνε 0. Ειδικά με dolphin browser κάποιες φορές βλέπεις κάτι 10-20% να δουλεύει η cpu με την εφαρμογή παγωμένη.

Αυτό δε θα το δεις στο ios, και ας ξεκίνησε 2ο το multitasking εκεί.

Με εξαίρεσή τα παραπάνω 2, αλλα 100 χαρακτηριστικα να συγκρίνω, σε όλα θα δώσω συν στο android.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...