Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα για ενεργοποίηση συσκευής, κάτι το οποίο συμβαίνει μόνο στο iPhone.

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις λοιπόν, θες οπωσδήποτε iTunes ή iCloud για να ενεργοποιήσεις ένα iPhone.

 

 

iPhone 4s activation (Πηγή: cnet) Έχει και φωτό!!!

 

Λαθος κανεις και το χειροτερο ειναι οτι επιμενεις.

Δεν χρειαζεται οπωσδηποτε itunes για να ενεργοποιησεις το iPhone 4s. Απλα χρειαζεσαι ενα apple id.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Άσχετο.

Δεν μίλησα για Appstore / Αndroid market που και στα 2 χρειάζεσαι account Apple / Google αντίστοιχα.

Μίλησα για ενεργοποίηση συσκευής, κάτι το οποίο συμβαίνει μόνο στο iPhone.

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις λοιπόν, θες οπωσδήποτε iTunes ή iCloud για να ενεργοποιήσεις ένα iPhone.

 

 

iPhone 4s activation (Πηγή: cnet) Έχει και φωτό!!!

 

 

Επιβεβαίωσέ με. Γράψε μια εξυπνάδα ακριβώς από κάτω από το δικό μου post για να με προκαλέσεις να απαντήσω στα αυτονόητα που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

 

edit: Επιβεβαίωση done. Δε πιστεύω να περιμένεις απάντηση; laugh.gif

 

Αν κάνεις αλλαγές σε αυτα που γράφεις αφου κατάλαβες τι σου λέω τοση ώρα, το συνεχιζεις σα να μη συμβαίνει τιποτα! Δεν παίζω ετσι, ειναι χάσιμο χρόνου! :) ετσι πυροτεχνήματα ξέρω να πεταω και γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος κανεις και το χειροτερο ειναι οτι επιμενεις.

Δεν χρειαζεται itunes για να ενεργοποιησεις το iPhone 4s. Απλα χρειαζεσαι ενα apple id.

Έσπεύσαν οι δυνάμεις...

Δηλαδή γίνεται iCloud χωρίς Apple ID. Ό,τι να 'ναι...

 

Να το διατυπώσω αλλιώς τότε για να συμφωνήσουμε.

 

Για να δουλέψει ένα iPhone σαν κινητό θες iTunes ή Apple ID.

Αν δεν γουστάρεις να έχεις Apple ID ή να εγκαταστήσεις iTunes στο H/Y σου, δεν έχει τηλέφωνο.

 

Το point αυτό είναι. Πως είσαι δέσμιος της Apple για να μπορείς να λειτουργήσεις την συσκευή σου ως τηλέφωνο.

Δεν έχεις επιλογές. Θα κάνεις ό,τι σου πει, όπως στο πει.

 

...Δεν παίζω ετσι, ειναι χάσιμο χρόνου! :) ετσι πυροτεχνήματα ξέρω να πεταω και γω...

Παίξ' το όπως μπορείς.

 

 

Καληνύχτα σας κυρίες και κύριοι.

 

edit: Ξόδεψες και χρόνο, χάλασες και το thread. 2 in 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android δεν θελει google account για να κατεβασεις apps απο το market?

 

Έτσι για την ιστορία, ναι, χρειάζεται google account για το market συγκεκριμένα. Αλλά γενικά για να βάλεις εφαρμογές σε ένα android phone, οχι δεν είναι απαραίτητο το market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPhone είναι ένα απλό κινητό. Είναι εύκολο στη χρήση, όμορφο και στιλάτο.

Σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις τα απλά καθημερινά. Να παίρνεις τηλέφωνο κανονικά ή με Video κλήση, να στέλνεις μηνύματα, να έχεις την ατζέντα με το ημερολόγιο σου με ότι υποχρεώσεις και ραντεβού έχεις, τα οποία αν έχεις και κάποιο Apple Computer, συγχρονίζονται και δουλεύουν με πολύ εξυπηρετικό τρόπο. Μπορείς να βλέπεις τα emails σου και με κάποιο πρόγραμμα να έχεις και τους λογαριασμούς σου από Instant Messaging. Browsing τα πολύ απλά, αναγκαία και γρήγορα. Δεν μπορείς να κάνεις Browsing με το iPhone. Τουλάχιστον σοβαρό.

Το iPhone, είναι ας πούμε το κινητό των πολλών. Έχει υψηλή τιμή (δεν είναι ακριβό), οπότε για να το πούμε κινητό του λαού είναι κάπως δύσκολο. Χοντρικά όμως θα μπορούσαμε να το πούμε έτσι κατά τη γνώμη μου.

 

Το GS II, όταν το είδα με όλα τα κινητά στο Stand, μου άρεσε πολύ. Ειδικά το Note.

Το Samsung GS II, είναι κινητάρα. Είναι πολύ εντυπωσιακό και γενικά αυτό που λέμε τούμπανο. Κάνει σίγουρα πάρα πολύ περισσότερα από το iPhone και όπως είπαν και τα παιδιά μπορεί κάποιος να το πειράξει και να το βελτιώσει.

Το Browsing από την άλλη στο GS II, είδα πως το τελικό αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο με του iPhone, με φυσικά λίγο καλύτερο το Galaxy. Να πούμε για το Note, ναι. Εκεί κάνεις αρκετά καλό Browsing. Μικρές οι οθόνες μωρέ. Εδώ το iPad κάνει απλά Browsing. Σαν τον υπολογιστή δεν είναι τίποτα.

 

Στο Stand με τα κινητά τα περισσότερα κινητά φαίνονται πολύ μεγαλοπρεπή. Ειδικά όπως είπα το GS II και το Note, ήταν το κάτι άλλο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν πως φαίνονται σε σχέση με το iPhone.

Το iPhone φαινόταν ας πούμε πιο "σοβαρό" και το πιο εντυπωσιακό απ' όλα ήταν η ποιότητα της οθόνης του. Είναι σαν αυτοκόλλητο. Όποτε τη βλέπω με άλλα κινητά δίπλα δίπλα την εκτιμάω, πόσο μάλλον με τόσο μεγάλης κατηγορίας, αν και διαφορετικής.

 

Έχει διάφορα σπαστικά το Android, αλλά μην νομίζει κάποιος ότι δεν έχει το iOS. Σίγουρα όποιος έχει ένα από τα δύο, θα το έχει παρατηρήσει και όποιος έχει και τα δύο ακόμα καλύτερα.

Από Android εμπειρία έχω σε αυτά των φίλων μου, όσο ασχολούμαι όταν τους βλέπω και από παραπονάκια που μου κάνουν.

Μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα περιγράψεις, ακριβώς, απλά είναι θέμα αίσθησης...

 

Δεν είναι δύσκολη η επιλογή πιστεύω ανάμεσα στις δύο συσκευές.

Θα πρότεινα στον φίλο μας να πάει σε Galaxy μεριά, από τη στιγμή που έχει όρεξη για πειραματισμούς και πειράγματα.

Γενικότερα από τη στιγμή που κάποιος είναι σε δίλημμα, ανάμεσα σε Android και iPhone, καλύτερα να προτιμάει το πρώτο. Όποιος θέλει iPhone το ξέρει από την αρχή.

 

Υ.Γ.: Video κλήση με 3G δεν έχει νόημα. Εδώ με το Viber δεν μπορείς να μιλήσεις με 3G.

 

Τα πράγματα πάνε αλλού. Η ανταλλαγή αρχείων με Bluetooth είναι εδώ και χρόνια παρωχημένη.

 

Ραδιόφωνο θα έπρεπε να είχε το iPhone από τη στιγμή που θεωρείται πέρα από κινητό και συσκευή αναπαραγωγής μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Υ.Γ.: Video κλήση με 3G δεν έχει νόημα. Εδώ με το Viber δεν μπορείς να μιλήσεις με 3G.

Προσωπικά την χρησιμοποιώ και δεν έχει extra χρέωση μιας και χρεώνεται σαν απλή φωνητική κλήση.

 

 

Τα πράγματα πάνε αλλού. Η ανταλλαγή αρχείων με Bluetooth είναι εδώ και χρόνια παρωχημένη.

Πριν από λίγο πέρασα με 2 κλικ 4 αρχεία Word(*.docx) στο Galaxy μου. Απλά. Χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω εξτρά προγράμματα ή/και Ιnternet.

 

Ραδιόφωνο θα έπρεπε να είχε το iPhone από τη στιγμή που θεωρείται πέρα από κινητό και συσκευή αναπαραγωγής μουσικής.

Συμφωνούμε. Και όχι απλά ράδιο, αλλά stereo ραδιόφωνο με RDS.

 

Αλλά όχι τις ελλείψεις να τις παρουσιάζουμε ως άχρηστα features που καλώς αφαιρέθηκαν από την Apple.

Το αν καλώς ή κακώς αφαιρέθηκαν το ορίζουν οι ανάγκες του αγοραστή.

Απλά στο Galaxy S II σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις εσύ πως θα χρησιμοποιείς τα features αυτά.

Στο iPhone δεν έχεις καμία επιλογή. Είναι έτσι, και δουλεύει έτσι. Τέλος. Άμα σου αρέσει, καλώς.

 

 

Καλημέρα φόρουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω στο angry birds rio στον iphone και στο galaxy sII ειχα ακριβως την ιδια αισθηση. Η διαφορα ισως φαινεται σε μετρησεις και μονο... Αν υπαρχει διαφορα. Ειπαμε καλα τα iphone αλλα ας μην κολλαμε σε λεπτομεριες. Αλλωστε η διαφορα ειναι κοντα στα 200€. Αξιζει ενα iphone για το smooth που λεμε????!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά δε φαίνεται σε μετρήσεις, φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού. Πχ στο fruit ninja, για να καταλάβουμε το μέγεθος του lag, φαίνεται ολόκληρη η "χαρακιά", ακόμα και η αρχή της, ενώ στο iOS είναι άμεση η απόκριση και η αρχή της χαρακιάς βρίσκεται πάντα κάτω από το δάχτυλο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Pw3rsWKmdg

http://www.youtube.com/watch?v=i_VSSFrJF4A

 

Έβαλα... "ισάξιες" συσκευές για να είναι το τεστ αξιόπιστο! :rolleyes: Δείτε πως στο iOS η σπαθιά σχεδιάζεται ακαριαία και ποτέ δε βλέπεις την αρχή της, καμιά φορά σου δίνει την εντύπωση ότι προηγείται της επαφής του δαχτύλου με την οθόνη!

 

Εντάξει, αρκετά το κούρασα, όποιος ενδιαφέρεται ας τα δει από κοντά για να καταλάβει. Το νόημα το πιάσατε, υπάρχει γενικότερα lag στο android. Νομίζω ότι θα λυθεί με το ics για να μπορεί να χτυπήσει στα ίσα ios και windows phone 7 που φυσάνε! Ακόμα και έτσι πάντως, αυτή τη στιγμή s2 θα επέλεγα και όχι 4S!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://www.zdnet.com/blog/mobile-news/galaxy-nexus-proves-android-is-just-not-quite-good-enough/6074

 

Θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ... Αυτο προσπαθώ να σας πω εδώ και καιρό.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zdnet.com...ood-enough/6074

 

Θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ... Αυτο προσπαθώ να σας πω εδώ και καιρό.

 

:)

 

Το Galaxy Nexus που κολλάει;

 

Το thread αναφέρεται σε Galaxy S II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Galaxy Nexus που κολλάει;

 

Το thread αναφέρεται σε Galaxy S II.

 

Κολλαει με το γεγονος πως στα προηγούμενα μηνύματα συζητάμε και για το ...lag του android γενικότερα, που είναι κοινό σε όλες τις συσκευές που το έχουν. Και όπως βλέπεις, είτε το κινητο έχει έναν πυρήνα είτε ...10, παραμένει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλαει με το γεγονος πως στα προηγούμενα μηνύματα συζητάμε και για το ...lag του android γενικότερα, που είναι κοινό σε όλες τις συσκευές που το έχουν. Και όπως βλέπεις, είτε το κινητο έχει έναν πυρήνα είτε ...10, παραμένει το ίδιο.

 

Εσύ μπορεί να μιλούσες και για Symbian.

Το θέμα μας είναι το Galaxy S II και το iPhone 4s.

Προσπάθησε να μην είσαι off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εσύ μπορεί να μιλούσες και για Symbian.

Το θέμα μας είναι το Galaxy S II και το iPhone 4s.

Προσπάθησε να μην είσαι off-topic.

 

Μπορείς στο παραπάνω κείμενο που εβαλα να αντικαταστησεις το nexus με το S2. Πάλι το ιδιο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς στο παραπάνω κείμενο που εβαλα να αντικαταστησεις το nexus με το S2. Πάλι το ιδιο ειναι.

Δεν είναι είναι το ίδιο.

Για διαφορές ανάμεσα σε Galaxy S II και Galaxy Nexus, μπορείς να κοιτάξεις εδώ: http://www.gsmarena....1&idPhone2=4219

Συνεχίζεις off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...