Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

το topic έχει ξεφύγει εδώ και σελίδες, από την στιγμή που έχει το 4S δεν αξίζει να πάει σε SG2, ας περιμένει το SG3 ή άλλα κινητά με Tegra 3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα η κοροϊδευόμαστε ή κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε! Ήλιο δεν έχουμε μόνο το καλοκαίρι αλλα γενικώς ...κάθε μέρα (φοβερό ε;). Και φαντάζομαι πως όλοι λίγο πολύ κυκλοφορούμε έξω την ημέρα και χρειάζεται να τσεκαρουμε την οθόνη του κινητού μας. Προφανώς και τελείως έξω στον ήλιο δεν θα ...κεντησεις στην οθόνη της συσκευής, αλλα ίσως χρειαστεί να διαβάσεις ένα email ή να δεις το χάρτη στο maps κλπ κλπ. Και απο τη στιγμή που τέθηκε θέμα για το πως φαίνεται το κάθε τηλέφωνο κάτω απο τον ήλιο, έγραψα τη δική μου εμπειρία, όχι επειδή έτσι υποθέτω, αλλα επειδή χρειάστηκε και χρειάζεται να το κάνω αρκετές φορές μιας και δεν είμαι συνεχώς κρυμμένος σε ...λαγουμι. :P

Καλες οι σποντες, αλλα μιλας σε ατομο με sgs1 (σαφως χειροτερη οθονη απο του sgs2) που δουλευει κατα κυριο λογο εξωτερικες εργασιες στην Κυπρο. Με λιγα λογια τρωω πολυ παραπανω ηλιο και σιγουρα αρκετα πιο εντονο απο οσον τρωτε στην Αθηνα η οπουδηποτε αλλου. Και που ποτε δεν παρατηρησα να εχω προβλημα με την οθονη και λοιπα πραγματα που φανταζεσαι ως προβληματα/αδυναμιες/μειονεκτηματα των samsung λογω ηλιοφανειας κλπ.

 

Ακομα και δικιο να χεις, μιλαμε οτι η χρηση κινητου υπο το φως του ηλιου, δε πα να εισαι και στην Αφρικη, δεν ειναι παρατεταμενη για ευνοητους λογους με βασικοτερο οτι συνηθως ολοι μας ειμαστε σε στεγασμενους χωρους το περισσοτερο χρονο, ενω οταν βγαινουμε κατω απτο φως του ηλιου (aka περπαταμε κατα κυριο λογο) δεν νομιζω οτι η οθονη του κινητου συγκεντρωνει πολλες πιθανοτητες να ασχοληθουμε μαζι της, εκτος αν ειμαστε αυτιστικοι και βγαινουμε για περπατημα παιζοντας παραλληλα angry birds. Ακομα κι ετσι να ναναι, προσοχη στα δεντρα, τις κολονες και τις ταμπελες. Μαζι με την οθοναρα του κινητου με την φοβερη πιστοτητα χρωματων, κινδυνευει και το κεφαλι σας να παει υπερ πιστεως πατριδος.

 

(Δεν αναφερομαι σε σενα, ουτε χαρακτηριζω εσενα, αναφερομαι σε οποιο σαινι βγαινει εξω και χρησιμοποιει το κινητο ως κονσολα η ως τηλεοραση ενω περπαταει).

 

 

Να επεκταθώ και στο κομμάτι της μουσικής; Έχει βρει κανείς σε κινητό τηλέφωνο καλύτερο χειρισμό on the go απο τα ενσωματωμενα ακουστικά του iPhone; Και μη μου πείτε γενικοτητες πως όλα έχουν χειριστήρια στο καλώδιο και άρα ...είμαστε καλυμμένοι, γιατί πολυ απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο...

Δε ξερω τι λες περι μουσικης κλπ, αλλα αν σκεφτεις οτι βαριεμαι τη διαδικασια να περναω mp3 σε ενα φλασακι (sgs) σκεψου ποσο τραγικο ειναι να απαιτειται η χρηση του itunes για μετατροπη και μεταφορα των mp3 οπουδηποτε.

 

Εχω να περασω extra software σε pc για την παρτη καποιου κινητου, απο την περιοδο των siemens...Κι ουτε σκοπευω να το κανω συντομα.

 

Αυτοματως το sgs ειναι πολυ πιο πρακτικο για μενα και κυριως "itunes free".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλες οι σποντες, αλλα μιλας σε ατομο με sgs1 (σαφως χειροτερη οθονη απο του sgs2) που δουλευει κατα κυριο λογο εξωτερικες εργασιες στην Κυπρο. Με λιγα λογια τρωω πολυ παραπανω ηλιο και σιγουρα αρκετα πιο εντονο απο οσον τρωτε στην Αθηνα η οπουδηποτε αλλου. Και που ποτε δεν παρατηρησα να εχω προβλημα με την οθονη και λοιπα πραγματα που φανταζεσαι ως προβληματα/αδυναμιες/μειονεκτηματα των samsung λογω ηλιοφανειας κλπ.

 

Ακομα και δικιο να χεις, μιλαμε οτι η χρηση κινητου υπο το φως του ηλιου, δε πα να εισαι και στην Αφρικη, δεν ειναι παρατεταμενη για ευνοητους λογους με βασικοτερο οτι συνηθως ολοι μας ειμαστε σε στεγασμενους χωρους το περισσοτερο χρονο, ενω οταν βγαινουμε κατω απτο φως του ηλιου (aka περπαταμε κατα κυριο λογο) δεν νομιζω οτι η οθονη του κινητου συγκεντρωνει πολλες πιθανοτητες να ασχοληθουμε μαζι της, εκτος αν ειμαστε αυτιστικοι και βγαινουμε για περπατημα παιζοντας παραλληλα angry birds. Ακομα κι ετσι να ναναι, προσοχη στα δεντρα, τις κολονες και τις ταμπελες. Μαζι με την οθοναρα του κινητου με την φοβερη πιστοτητα χρωματων, κινδυνευει και το κεφαλι σας να παει υπερ πιστεως πατριδος.

 

(Δεν αναφερομαι σε σενα, ουτε χαρακτηριζω εσενα, αναφερομαι σε οποιο σαινι βγαινει εξω και χρησιμοποιει το κινητο ως κονσολα η ως τηλεοραση ενω περπαταει).

 

 

 

Δε ξερω τι λες περι μουσικης κλπ, αλλα αν σκεφτεις οτι βαριεμαι τη διαδικασια να περναω mp3 σε ενα φλασακι (sgs) σκεψου ποσο τραγικο ειναι να απαιτειται η χρηση του itunes για μετατροπη και μεταφορα των mp3 οπουδηποτε.

 

Εχω να περασω extra software σε pc για την παρτη καποιου κινητου, απο την περιοδο των siemens...Κι ουτε σκοπευω να το κανω συντομα.

 

Δεν με προσεχεις βρε συ στο τι ακριβώς περιγράφω κάθε φορά... Κάθε φορά καταληγω να επαλαμβανομαι ξανά και ξανά και βαρέθηκα πλέον... :P

 

Έχω Mac στο σπίτι, έχω Mac στο γραφείο και έχω οργανωμένη μια χαρά όλη μου τη μουσική στο iTunes. Δεν αρέσουν σε όλους μας αυτά, αλλα εγώ μιλάω για τον εαυτό μου μόνο μιας και ο καθένας μας περιγράφει τις εμπειρίες του με την κάθε συσκευή! Αλλα άλλο εννοούσα για το θέμα της μουσικής και όχι τον τροπο διαχείρισης. Εννοώ για το χειρισμό ένα κινήσει όπως το να αλλάξεις το τραγούδι που παίζει, να αυξομειώσεις την ένταση κλπ χωρίς να πιάσεις το κινητο σου που συνήθως είναι στην τσέπη ή την τσάντα. Ακόμη και το sensation XE που έχει μαζί του πολυ καλά ακουστικά (beats audio Monster), ανακαλύπτεις ξαφνικά πως ενώ έχεις χειριστήρια στο καλώδιο ...δεν μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση! Και άντε μετά να ψάξεις να βρεις αν υπάρχει software που θα σου επιτρέψει να το κανείς αυτό κλπ κλπ.

 

Ένα απο τα πλεονεκτήματα που αναγνωρίζω στο iPhone είναι το γεγονός πως ...απλά λειτουργεί! Ακόμη και όταν αλλάζω μοντέλο, ξέρω πως θα το βγάλω απο το κουτί, θα πάτησω sync στο iTunes και σε 5 λεπτά θα το πάρω και θα φύγω χωρίς να ασχοληθώ με τίποτα άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απο τα πλεονεκτήματα που αναγνωρίζω στο iPhone είναι το γεγονός πως ...απλά λειτουργεί! Ακόμη και όταν αλλάζω μοντέλο, ξέρω πως θα το βγάλω απο το κουτί, θα πάτησω sync στο iTunes και σε 5 λεπτά θα το πάρω και θα φύγω χωρίς να ασχοληθώ με τίποτα άλλο!

 

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το Galaxy S/II, με την διαφορά πως δουλεύει καλύτερα!

 

Για όσους σώνει και ντε θέλουν software manager για το κινητό τους, υπάρχει και το Kies της Samsung που μια χαρά κάνει την δουλειά του αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το Galaxy S/II, με την διαφορά πως δουλεύει καλύτερα!

 

Για όσους σώνει και ντε θέλουν software manager για το κινητό τους, υπάρχει και το Kies της Samsung που μια χαρά κάνει την δουλειά του αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Α οκ, γιατί νόμιζα πως το S2 πρέπει πρώτα να του κανεις root, να χάσεις την εγγύηση (θεωρητικά τουλάχιστον), να του βάλεις κάποια rom που θα σου επιτρέψει να αξιοποιησεις καλύτερα τη συσκευή, να ξαναπερασεις τις εφαρμογές κλπ κλπ... Εγώ κάνω ένα κλικ στο restore from backup μόνο.

 

Επίσης το Kies άστο καλύτερα να μην το αναλύσουμε τώρα... Ας μείνουμε στο γεγονός πως όπως λες ...δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, γιατί νόμιζα πως το S2 πρέπει πρώτα να του κανεις root, να χάσεις την εγγύηση (θεωρητικά τουλάχιστον), να του βάλεις κάποια rom που θα σου επιτρέψει να αξιοποιησεις καλύτερα τη συσκευή, να ξαναπερασεις τις εφαρμογές κλπ κλπ... Εγώ κάνω ένα κλικ στο restore from backup μόνο.

 

Επίσης το Kies άστο καλύτερα να μην το αναλύσουμε τώρα... Ας μείνουμε στο γεγονός πως όπως λες ...δεν είναι απαραίτητο.

 

Λάθος νόμιζες και για το Galaxy SII.

 

Όποτε θες συζητάμε και για το Kies που δεν έχεις δουλέψει προφανώς. Όταν ασχοληθείς μαζί του εδώ είμαστε να τα πούμε.

Αλλά τί λέω; Το έχεις δουλέψει και συμπέρανες, προς έκπληξη όλων, πως το iTunes(by Apple of course) είναι καλύτερο! Ε;!

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λάθος νόμιζες και για το Galaxy SII.

 

Όποτε θες συζητάμε και για το Kies που δεν έχεις δουλέψει προφανώς. Όταν ασχοληθείς μαζί του εδώ είμαστε να τα πούμε.

Αλλά τί λέω; Το έχεις δουλέψει και συμπέρανες, προς έκπληξη όλων, πως το iTunes(by Apple of course) είναι καλύτερο! Ε;!

cool.png

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το Kies με το iTunes γιατί δεν έχουν καμια σχέση μεταξύ τους.

 

Για τα υπόλοιπα σου υπενθυμίζω και παλι πως δεν μου αρέσει να μιλάω θεωρητικά. Προφανώς και έχω και το Kies και μάλιστα "μολυνθηκε" και το MacBook με τα win7 για χάρη του... :P

 

Αν η εμπειρία σου πάντως με το iTunes συνδυάστηκε με τα windows, σε δικαιολογω (δεν ειρωνευομαι) γιατί η έκδοση για win δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

 

Και τέλος δεν χρειάζεται να εκπλαγει κανεις, μιας και είναι γνωστό απο την αρχή και το αναφέρω συνεχώς, πως συνεργάζομαι με τον καλύτερο τροπο με τα προϊόντα της apple τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εμπειρία σου πάντως με το iTunes συνδυάστηκε με τα windows, σε δικαιολογω (δεν ειρωνευομαι) γιατί η έκδοση για win δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

 

Ενώ στο Mac os, εεεε;;; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με το iTunes ούτε με το Kies φυσικά.

Απλά δεν είμαι δέσμιος του Kies ενώ ο iPhone χρήστης είναι δέσμιος του iTunes. Τα έχουμε πει για το αποστειρωμένο περιβάλλον της Apple. Μην τα ξαναλέμε.

Όταν αγοράζω ένα τηλέφωνο Android δεν είμαι υποχρεωμένος να το συνδέσω στο Kies ή οπουδήποτε για να ενεργοποιηθεί.

Ο χρήστης iPhone είναι υποχρεωμένος να το συνδέσεις με iTunes ή με iCloud.

Ξέρεις, πιο ελεύθερα πράγματα...πιο απλά...απλά δουλεύει!

cool.png

 

Επίσης δεν μας ενδιαφέρει το τί κάνεις με τα υπόλοιπα προϊόντα Apple που έχεις στο σπίτι ή στη δουλειά σου

μιας και το thread έχει να κάνει με ένα μόνο προϊόν της Apple. Το iPhone 4s.

Αν έχεις αποφασίσει να ξοδέψεις μηνιάτικα για να πάρεις όλα τα προϊόντα Apple που συνεργάζονται με το iPhone για να χαρείς και να εκμεταλλευτείς το iPhone,

δεν έχει να κάνει με τo παρόν thread.

Προσπάθησε να εστιάζεις στο iPhone.

 

Τέσπα. Δεν το συνεχίζω γιατί άλλο ένα thread πήρε την κατιούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με το iTunes ούτε με το Kies φυσικά.

Απλά δεν είμαι δέσμιος του Kies ενώ ο iPhone χρήστης είναι δέσμιος του iTunes. Τα έχουμε πει για το αποστειρωμένο περιβάλλον της Apple. Μην τα ξαναλέμε.

Όταν αγοράζω ένα τηλέφωνο Android δεν είμαι υποχρεωμένος να το συνδέσω στο Kies ή οπουδήποτε για να ενεργοποιηθεί.

Ο χρήστης iPhone είναι υποχρεωμένος να το συνδέσεις με iTunes ή με iCloud.

Ξέρεις, πιο ελεύθερα πράγματα...πιο απλά...απλά δουλεύει!

cool.png

 

Επίσης δεν μας ενδιαφέρει το τί κάνεις με τα υπόλοιπα προϊόντα Apple που έχεις στο σπίτι ή στη δουλειά σου

μιας και το thread έχει να κάνει με ένα μόνο προϊόν της Apple. Το iPhone 4s.

Αν έχεις αποφασίσει να ξοδέψεις μηνιάτικα για να πάρεις όλα τα προϊόντα Apple που συνεργάζονται με το iPhone για να χαρείς και να εκμεταλλευτείς το iPhone,

δεν έχει να κάνει με τo παρόν thread.

Προσπάθησε να εστιάζεις στο iPhone.

 

Τέσπα. Δεν το συνεχίζω γιατί άλλο ένα thread πήρε την κατιούσα.

 

Οπότε υποθέτω πως έχεις galaxy με stock rom και δεν το συνδεσες ποτέ με pc.

 

Επίσης στο ios5 ΔΕΝ χρειάζεσαι iTunes για να ενεργοποιηθεί το iPhone.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στο ios5 ΔΕΝ χρειάζεσαι iTunes για να ενεργοποιηθεί το iPhone.

:P

...

Ο χρήστης iPhone είναι υποχρεωμένος να το συνδέσει με iTunes ή με iCloud.

Ξέρεις, πιο ελεύθερα πράγματα...πιο απλά...απλά δουλεύει!

cool.png

...

Δε με προσέχεις....

Αρχίζεις τις μισές αλήθειες για να προκαλείς.

Ήμουν ξεκάθαρος στο τί χρειάζεσαι για να ενεργοποιήσεις ένα iPhone.

 

:P

 

edit: Όταν κάνεις quote τα λόγια μου, να τα διαβάζεις πρώτα. Εκτός και αν τυφλώθηκες από τον έρωτα με τα προϊόντα της Apple! wub.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α μας ενοχλεί και το iCloud τωρα που ξεπερασαμε την ενσυρματη συνδεση με το iTunes? Το android δεν θελει google account για να κατεβασεις apps απο το market? αισθάνεσαι καλύτερα επειδή απλά δεν το λεει iCloud? :P

 

Επισης προφανώς και ειμαι ερωτευμένος με τα μηλοπροϊοντα. Τι λέμε τοσο καιρο, για να με ενοχλήσει το λες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μας ενοχλεί και το iCloud τωρα που ξεπερασαμε την ενσυρματη συνδεση με το iTunes? Το android δεν θελει google account για να κατεβασεις a

 

Επισης προφανώς και ειμαι ερωτευμένος με τα μηλοπροϊοντα. Τι λέμε τοσο καιρο, για να με ενοχλήσει το λες; :P

Άσχετο.

Δεν μίλησα για Appstore / Αndroid market που και στα 2 χρειάζεσαι account Apple / Google αντίστοιχα.

Μίλησα για ενεργοποίηση συσκευής, κάτι το οποίο συμβαίνει μόνο στο iPhone.

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις λοιπόν, θες οπωσδήποτε iTunes ή iCloud για να ενεργοποιήσεις ένα iPhone.

 

 

iPhone 4s activation (Πηγή: cnet) Έχει και φωτό!!!

 

 

Επιβεβαίωσέ με. Γράψε μια εξυπνάδα ακριβώς από κάτω από το δικό μου post για να με προκαλέσεις να απαντήσω στα αυτονόητα που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

 

edit: Επιβεβαίωση done. Δε πιστεύω να περιμένεις απάντηση; laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας γράψω κατι έξυπνο: δεν χρειάζεσαι ούτε iTunes ούτε iCloud. Χρειάζεσαι απλά να δημιουργησεις ενα apple id. Η ερώτηση για iCloud δεν ειναι υποχρεωτική και μπορείς να μην το χρησιμοποιήσεις. Εχεις ενεργοποιήσει τελευταία συσκευή με ios5?

 

Update: απο οτι βλέπω μπερδευεις το iCloud με το apple id. Δεν χρειάζεται να μου δείχνεις φωτό απο τη διαδικασία ενεργοποίησης συσκευών που χρησιμοποιώ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...