Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

 

Στα έλεγα και με το Galaxy S πριν ένα χρόνο. Ήμουν στο δίλημμα που είναι τώρα ο topic starter.

Galaxy S vs iPhone 4.

Προτίμησα το Galaxy S, εννοείται πως δεν το μετάνοιωσα.

Ο μόνος χρηστικός λόγος για να πάει κάποιος στο iPhone είναι το App Store.

Ναι θέλω Instagram και δεν το έχω στο Android. Αυτό μου την σπάει. Ζω και χωρίς Instagram

και άλλα 2-3 apps, αλλά γουστάρω να τα έχω σε Android platform.

Στην καθημερινή χρήση και τα 2 κινητά τα σπάνε.

Απλά οι SuperAMOLED σε συνθήκες ηλιοφάνειας δεν παίζονται.

 

 

Υποθέτω λοιπόν όχι έχεις συγκρίνει σε συνθήκες ηλιοφάνειας μια SuperAmoled οθόνη και την οθόνη του iphone ε?

ΟΚ, εγώ τότε προφανώς ζω σε άλλη χώρα χωρίς πολύ ηλιοφάνεια...

 

Καταλάβατε ποιο είναι το "κόλλημά" μου? Ότι πιστεύω πως υπάρχει ένα τεραααααααστιο κενό ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη.

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες βλεπω ανοιξα μεγαλο θεμα με το διλημμα μου, αν και λιγο πολυ ειναι αναμενομενες τετοιες συζητησεις να ξεφυγουν λιγο καποια στιγμη. Παρολα αυτα εγω το αλλαξα οπως ειπα και πιο πανω και πηρα το galaxy s2. Το δεχομαι και συμφωνω οτι το iphone σαν συσκευη, σαν smooth αφης και 2-3 αλλα καλα που εχει ειναι top αλλα σαν πρωτη επαφη με το galaxy s2 και επιστρεφοντας στο android νομιζω οτι γρηγορα θα ξεχαστει το iphone με αλλα καλα που θα εχω πλεον! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδες βλεπω ανοιξα μεγαλο θεμα με το διλημμα μου, αν και λιγο πολυ ειναι αναμενομενες τετοιες συζητησεις να ξεφυγουν λιγο καποια στιγμη. Παρολα αυτα εγω το αλλαξα οπως ειπα και πιο πανω και πηρα το galaxy s2. Το δεχομαι και συμφωνω οτι το iphone σαν συσκευη, σαν smooth αφης και 2-3 αλλα καλα που εχει ειναι top αλλα σαν πρωτη επαφη με το galaxy s2 και επιστρεφοντας στο android νομιζω οτι γρηγορα θα ξεχαστει το iphone με αλλα καλα που θα εχω πλεον! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας!!! :)

 

Δεν φταις εσύ, πάντα έτσι γίνεται όπου υπάρχει η λέξη "Apple"!

 

Για την ώρα ξεκίνα το διάβασμα: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1055

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες βλεπω ανοιξα μεγαλο θεμα με το διλημμα μου, αν και λιγο πολυ ειναι αναμενομενες τετοιες συζητησεις να ξεφυγουν λιγο καποια στιγμη. Παρολα αυτα εγω το αλλαξα οπως ειπα και πιο πανω και πηρα το galaxy s2. Το δεχομαι και συμφωνω οτι το iphone σαν συσκευη, σαν smooth αφης και 2-3 αλλα καλα που εχει ειναι top αλλα σαν πρωτη επαφη με το galaxy s2 και επιστρεφοντας στο android νομιζω οτι γρηγορα θα ξεχαστει το iphone με αλλα καλα που θα εχω πλεον! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας!!! :)

 

Η πρώτη αίσθηση έρχεται και παρέρχεται... εγώ είμαι γυρολόγος των πλατφορμών και 2 φορές την μέρα μετά το φαγητό νιώθω λίγο πολύ το ίδιο αν και συμπαθώ ιδιαιτέρως windows phone.

 

ΑΛΛΑ... αυτή τη στιγμή για μένα (και ξέρω ότι ο billdanos θα μου δαγκώσει την καρωτίδα) θεωρώ ότι καθαρά από θέμα λειτουργικού για έναν "κομπιουτερά" το android δίνει πολλά παραπάνω και βολεύει πιο πολύ. Από άποψη file browsing θες, zip/rar/unzip/unrar θες, σε ξένο σπίτι να είσαι και να κατεβάζεις drivers και να κάνεις την δουλειά σου θες... χωρίς jailbrake και να εξαρτάσαι από αυτό σε κάθε αναβάθμιση ios.

 

Για μένα εκεί είναι η διαφορά και ο μοναδικός λόγος που το iphone 4s είναι το μοναδικό iphone που δεν πέρασε από τα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω λοιπόν όχι έχεις συγκρίνει σε συνθήκες ηλιοφάνειας μια SuperAmoled οθόνη και την οθόνη του iphone ε?

ΟΚ, εγώ τότε προφανώς ζω σε άλλη χώρα χωρίς πολύ ηλιοφάνεια...

 

Καταλάβατε ποιο είναι το "κόλλημά" μου? Ότι πιστεύω πως υπάρχει ένα τεραααααααστιο κενό ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη.

 

cool.png

Yes. Galaxy S, Galaxy S II, iPhone 3Gs, iPhone4 τα έχω δουλέψει σε σε καθημερινές συνθήκες και με ηλιοφάνεια.

Είναι λογικό για εσένα να προσπαθείς να πείσεις πως η ο οθόνη του iPhone τα δείχνει όλα τέλεια,

αλλά ΟΚ, μπορείς να συνεχίσεις να προσπαθείς.

 

Παιδες βλεπω ανοιξα μεγαλο θεμα με το διλημμα μου, αν και λιγο πολυ ειναι αναμενομενες τετοιες συζητησεις να ξεφυγουν λιγο καποια στιγμη. Παρολα αυτα εγω το αλλαξα οπως ειπα και πιο πανω και πηρα το galaxy s2. Το δεχομαι και συμφωνω οτι το iphone σαν συσκευη, σαν smooth αφης και 2-3 αλλα καλα που εχει ειναι top αλλα σαν πρωτη επαφη με το galaxy s2 και επιστρεφοντας στο android νομιζω οτι γρηγορα θα ξεχαστει το iphone με αλλα καλα που θα εχω πλεον! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας!!! :)

Όσο υπάρχουν fanboys πάντα θα γίνονται αυτά.

Το smoothness έχει να κάνει και με το launcher. Έχεις πάρα πολλές από δαύτους. Αν θες ακόμα πιο smooth launcher, μπορείς να βρεις τον ίδιο το TW, modded στο XDA για να είναι ακόμα πιο smooth συν κάποια άλλες μοντίφες που του έχουν κάνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το smoothness στη home screen έχει να κάνει και με το launcher.

Fixed.

 

Τελευταία παρατηρώ και το άλλο στο s2. Κατέβασα μερικά παιχνιδάκια που είχα στο iOS, το πιο πρόσφατο το Paper Toss, νωρίτερα δοκίμαζα το fruit ninja και μια μέρα πριν το table tennis. Έχει καμία σχέση η συμπεριφορά των παιχνιδιών αυτών στις δυο πλατφόρμες; Έπαθα πλάκα όταν κουνούσα το δάχτυλο και η ρακέτα ακολουθούσε με διαφορά φάσης, ομοίως όταν πήγα να πετάξω ένα χαρτάκι στο paper toss, ομοίως (σε μικρότερο βαθμό) στο fruit ninja, σε όλα υπάρχει διαφορά φάσης ανάμεσα στην επαφή του δαχτύλου με την οθόνη αφής και την εκτελούμενη ενέργεια. Μπορεί σε 2D (στα μενού κλπ) να βολεύονται κάπως τα πράγματα και το φαινόμενο να ελαχιστοποιείται, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις βγάζει μάτι και δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα. Αυτά είναι βασικά για μένα, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι το ξεκλείδωτο bt αλλά ειλικρινά, τέτοια συμπτώματα με κάνουν να θέλω να επιστρέψω τους χαρακτηρισμούς που έχω κατά καιρούς δεχτεί ως apple funboy, πρόβατο κλπ. Γιατί μόνο ένα "πρόβατο" θα υποστήριζε πως αυτή η συμπεριφορά της συσκευής είναι ελάσσονος σημασίας μπροστά στο drag n' drop, το bt, το ράδιο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Fixed.

 

Τελευταία παρατηρώ και το άλλο στο s2. Κατέβασα μερικά παιχνιδάκια που είχα στο iOS, το πιο πρόσφατο το Paper Toss, νωρίτερα δοκίμαζα το fruit ninja και μια μέρα πριν το table tennis. Έχει καμία σχέση η συμπεριφορά των παιχνιδιών αυτών στις δυο πλατφόρμες; Έπαθα πλάκα όταν κουνούσα το δάχτυλο και η ρακέτα ακολουθούσε με διαφορά φάσης, ομοίως όταν πήγα να πετάξω ένα χαρτάκι στο paper toss, ομοίως (σε μικρότερο βαθμό) στο fruit ninja, σε όλα υπάρχει διαφορά φάσης ανάμεσα στην επαφή του δαχτύλου με την οθόνη αφής και την εκτελούμενη ενέργεια. Μπορεί σε 2D (στα μενού κλπ) να βολεύονται κάπως τα πράγματα και το φαινόμενο να ελαχιστοποιείται, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις βγάζει μάτι και δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα. Αυτά είναι βασικά για μένα, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι το ξεκλείδωτο bt αλλά ειλικρινά, τέτοια συμπτώματα με κάνουν να θέλω να επιστρέψω τους χαρακτηρισμούς που έχω κατά καιρούς δεχτεί ως apple funboy, πρόβατο κλπ. Γιατί μόνο ένα "πρόβατο" θα υποστήριζε πως αυτή η συμπεριφορά της συσκευής είναι ελάσσονος σημασίας μπροστά στο drag n' drop, το bt, το ράδιο κλπ.

 

Όταν εγώ τα λέω αυτά, με κατηγορούν! Και η απάντηση είναι πως προφανώς δεν έχει καμία σχέση η συμπεριφορά των games ανάμεσα τους!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed.

 

Τελευταία παρατηρώ και το άλλο στο s2. Κατέβασα μερικά παιχνιδάκια που είχα στο iOS, το πιο πρόσφατο το Paper Toss, νωρίτερα δοκίμαζα το fruit ninja και μια μέρα πριν το table tennis. Έχει καμία σχέση η συμπεριφορά των παιχνιδιών αυτών στις δυο πλατφόρμες; Έπαθα πλάκα όταν κουνούσα το δάχτυλο και η ρακέτα ακολουθούσε με διαφορά φάσης, ομοίως όταν πήγα να πετάξω ένα χαρτάκι στο paper toss, ομοίως (σε μικρότερο βαθμό) στο fruit ninja, σε όλα υπάρχει διαφορά φάσης ανάμεσα στην επαφή του δαχτύλου με την οθόνη αφής και την εκτελούμενη ενέργεια. Μπορεί σε 2D (στα μενού κλπ) να βολεύονται κάπως τα πράγματα και το φαινόμενο να ελαχιστοποιείται, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις βγάζει μάτι και δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα. Αυτά είναι βασικά για μένα, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι το ξεκλείδωτο bt αλλά ειλικρινά, τέτοια συμπτώματα με κάνουν να θέλω να επιστρέψω τους χαρακτηρισμούς που έχω κατά καιρούς δεχτεί ως apple funboy, πρόβατο κλπ. Γιατί μόνο ένα "πρόβατο" θα υποστήριζε πως αυτή η συμπεριφορά της συσκευής είναι ελάσσονος σημασίας μπροστά στο drag n' drop, το bt, το ράδιο κλπ.

 

Θα σου προτινα να πας το κινητο σου στο service η να κοιταξεις αν εχεις βαλει καμια περιεργη εφαρμογη. Στο optimus 2x που χρησιμοποιω εγω ειναι αμεση η αποκριση στα παιχνιδια που ανεφερες και ειναι υποδεεστερο του SII. Αυτο που περιγραφεις το ειχα δει μονο σε ενα κινεζικο android με 400αρι CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτινα να πας το κινητο σου στο service η να κοιταξεις αν εχεις βαλει καμια περιεργη εφαρμογη. Στο optimus 2x που χρησιμοποιω εγω ειναι αμεση η αποκριση στα παιχνιδια που ανεφερες και ειναι υποδεεστερο του SII. Αυτο που περιγραφεις το ειχα δει μονο σε ενα κινεζικο android με 400αρι CPU

Σε ευχαριστω φιλε μου, δεν εχει προβλημα το κινητο. Απλα εγω θα σου προτεινα να δεις τις ιδιες εφαρμογες σε ενα iphone 4 για να καταλαβεις τι εννοω.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ άλλων ήμουν και κάτοχος iPhone 4 αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το s2 το είχα πολύ λίγο στα χέρια μου και τα συγκεκριμένα apps δεν μπορώ να τα δω αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κάνουν αυτό που λες από την στιγμή που σε «κατώτερο» κινητό είναι άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν είναι άψογα. Πριν λίγα λεπτά είχα 4s και S2 στα χέρια μου και δοκίμασα fruit ninja και paper toss. Το s2 έχει ένα μικρό lag, πχ στο fruit ninja φαίνεται εντονότερα όταν τραβάς μεγάλου μήκου "σπαθιές" ή όταν σέρνεις το δάχτυλο στην οθόνη για πολύ χρόνο και αδιάκοπα. Εξίσου άψογα με το 4s τρέχει και στο 3GS. Το ότι κάνουμε τα στραβά μάτια και σφυρίζουμε αδιάφορα γιατί έχουμε δώσει τα ωραία μας λεφτά, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα σε όλα τα android.

 

Να το συνεχίσω; Τώρα έχω ανοιχτά σε 3GS και S2 το Angry birds. Μια από τα ίδια. Στο S2 όταν κρατάω τεντωμένη τη σφεντόνα και αλλάζω γωνία βολής με το δάχτυλο πάνω κάτω, το πουλί αργεί λίγο να ακολουθήσει. Ειδικά όταν σταματάω το δάχτυλό μου, η τεντωμένη σφεντόνα ακολουθεί και σταματάει μετά από λίγο. Το ίδιο και όταν σηκώνω το δάχτυλο και εκτελώ τη βολή. Και δεν είναι χαλασμένο το κινητό μου γιατί το ίδιο βλέπω και στο xperia Ray που έχω.

 

Με άλλα λόγια, λίγο η πολύ, lag rulz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω με τα επιχειρηματα τυπου ποιο κινητο ανταποκρινεταιι καλυτερα στην ηλιοφανεια επειδη η Ελλαδα ειναι μια ηλιολουστη χωρα.

 

Περαν του οτι δεν με νοιαζει καν ποιο απτα 2 ανταποκρινεται καλυτερα στην ηλιοφανεια δεδοεμνου οτι το sgs2 ειναι αψογο στον ηλιο (και μακαρι το iphone ναναι καλυτερο, αλλα who cares εφοσον το sgs2 μας καλυπτει 200% σε αυτο το θεμα?)...Εχω την εξης απορια:

Εχει και χειμερινους κολυμβητες το φορουμ που μολις βγουν απτη θαλασσα πιανουν το κινητο να παιξουν angry birds μεσα στο ηλιολουστο καταχειμωνο?

 

Γιατι αντε νταξει τους 2-3 μηνες του καλοκαιριου να δικαιολογηθει μια μικρη χρηση του κινητου κατω απο τον ηλιο κατα τη διαρκεια της ημερας, ελεω παραλιας κλπ. Αλλα σε ποιες αλλες περιπτωσεις χρησιμοποιειτε παρατεταμενα το τηλεφωνο μεσα στον ηλιο με την απαιτηση μαλιστα της αψεγαδιαστης χρωματικης πιστοτητας? Δηλαδη τα βιντεο κλιπ της Lady Gaga για να τα δειτε στο κινητο, πατε και σημαδευετε που εχει πιο πολυ ηλιο και στηνεστε να τα παρακολουθησετε επιτοπου?

 

Αντε, τωρα αναμενω και τον θεο samsungakia που θα βγει να πει οτι επειδη αυτος μενει στα Γιαννενα που εχει πολλες βροχες και συνεφια, ειναι προτιμοτερο το sgs2 επειδη η οθονη του τα παει καλυτερα με τη συνεφια!

 

Και στη συνεχεια τον iphonakia που θα μας πει ποιο κινητο συμπεριφερεται καλυτερα στα παραπανω μποφορ για να αντεχει τα μελτεμια του Αυγουστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γελαω με τα επιχειρηματα τυπου ποιο κινητο ανταποκρινεταιι καλυτερα στην ηλιοφανεια επειδη η Ελλαδα ειναι μια ηλιολουστη χωρα.

 

Περαν του οτι δεν με νοιαζει καν ποιο απτα 2 ανταποκρινεται καλυτερα στην ηλιοφανεια δεδοεμνου οτι το sgs2 ειναι αψογο στον ηλιο (και μακαρι το iphone ναναι καλυτερο, αλλα who cares εφοσον το sgs2 μας καλυπτει 200% σε αυτο το θεμα?)...Εχω την εξης απορια:

Εχει και χειμερινους κολυμβητες το φορουμ που μολις βγουν απτη θαλασσα πιανουν το κινητο να παιξουν angry birds μεσα στο ηλιολουστο καταχειμωνο?

 

Γιατι αντε νταξει τους 2-3 μηνες του καλοκαιριου να δικαιολογηθει μια μικρη χρηση του κινητου κατω απο τον ηλιο κατα τη διαρκεια της ημερας, ελεω παραλιας κλπ. Αλλα σε ποιες αλλες περιπτωσεις χρησιμοποιειτε παρατεταμενα το τηλεφωνο μεσα στον ηλιο με την απαιτηση μαλιστα της αψεγαδιαστης χρωματικης πιστοτητας? Δηλαδη τα βιντεο κλιπ της Lady Gaga για να τα δειτε στο κινητο, πατε και σημαδευετε που εχει πιο πολυ ηλιο και στηνεστε να τα παρακολουθησετε επιτοπου?

 

Αντε, τωρα αναμενω και τον θεο samsungakia που θα βγει να πει οτι επειδη αυτος μενει στα Γιαννενα που εχει πολλες βροχες και συνεφια, ειναι προτιμοτερο το sgs2 επειδη η οθονη του τα παει καλυτερα με τη συνεφια!

 

Και στη συνεχεια τον iphonakia που θα μας πει ποιο κινητο συμπεριφερεται καλυτερα στα παραπανω μποφορ για να αντεχει τα μελτεμια του Αυγουστου...

 

Τώρα η κοροϊδευόμαστε ή κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε! Ήλιο δεν έχουμε μόνο το καλοκαίρι αλλα γενικώς ...κάθε μέρα (φοβερό ε;). Και φαντάζομαι πως όλοι λίγο πολύ κυκλοφορούμε έξω την ημέρα και χρειάζεται να τσεκαρουμε την οθόνη του κινητού μας. Προφανώς και τελείως έξω στον ήλιο δεν θα ...κεντησεις στην οθόνη της συσκευής, αλλα ίσως χρειαστεί να διαβάσεις ένα email ή να δεις το χάρτη στο maps κλπ κλπ. Και απο τη στιγμή που τέθηκε θέμα για το πως φαίνεται το κάθε τηλέφωνο κάτω απο τον ήλιο, έγραψα τη δική μου εμπειρία, όχι επειδή έτσι υποθέτω, αλλα επειδή χρειάστηκε και χρειάζεται να το κάνω αρκετές φορές μιας και δεν είμαι συνεχώς κρυμμένος σε ...λαγουμι. :P

 

Επιστρέφω στο θέμα της αποκρισης της οθόνης επίσης όπου εκτός απο συγκεκριμένα games εμφανίζεται και κατα τη γρηγορη πληκτρολογηση κειμένου (ειδικά στο web). Όπως επίσης και η ακρίβεια στα πατήματα των πληκτρων, παρουσιάζει σημαντικές διάφορες μεταξύ των 2 συσκευών (με το iPhone να υπερτερεί).

 

Να επεκταθώ και στο κομμάτι της μουσικής; Έχει βρει κανείς σε κινητό τηλέφωνο καλύτερο χειρισμό on the go απο τα ενσωματωμενα ακουστικά του iPhone; Και μη μου πείτε γενικοτητες πως όλα έχουν χειριστήρια στο καλώδιο και άρα ...είμαστε καλυμμένοι, γιατί πολυ απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...