Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμ. εχω δει κατι υγρα που εχουν διαφορες πυκνωτητες νικοτινης. απο 3 εως 23mg / 10ml.

 

λες να παιρνω αυτα που εχουν περισσοτερη για να καπνιζω λιγοτερο και να μου φτανει η μπαταρια ?

Τα έχεις μπερδέψει λίγο, η περιεκτικότητα νικοτίνης μετριέται σε mg/ml, το 12άρι υγρό πχ έχει 12 mg νικοτίνη ανἀ 1 ml.

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, εγώ όταν ξεκίνησα να ατμίζω καταστάλαξα στη 18άρα, αυτή με κάλυπτε. Με μικρότερη περιεκτικότητα νικοτίνης απλά ρουφούσα χωρίς να καταλαβαίνω και πολλά, με μεγαλύτερη με χτυπούσε πολύ στο λαιμό. Υπόψιν όλα αυτά με ego μπαταρία 3,7v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα τελικά ένα τέτοιο:

http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/alterego-a5/alter-ego-a5c-650mah-single.html

αλλά με 950mah μπαταρία.

 

 

Όταν δοκίμαζα,με 12αρι υγρό σε κάποιο έβηξα. Τα άλλα μου φάνηκαν ΟΚ.

Ο κύριος μου πρότεινε ένα 18αρι το οποίο και πήρα.

Τελικά μπορεί στις πρώτες 2-3 τζούρες να έβηξα,αλλά τώρα το συνήθισα και δεν βήχω,και με 18αρι νιώθω σχεδόν σαν να μη ρουφάω.

Το καταλαβαίνω απ τον ατμό που βγάζω όταν εκπνέω,που και πάλι είναι ο μισός 'χονδρικά' από ότι έβγαζε το στριφτό old holborn.

 

Τι να κάνω ? 

Θα ήταν καλύτερο να κοιτάξω να πάρω υγρό 23αρι ή μήπως θα ήταν καλύτερο ένα απ' αυτά που έχουν dual coils για να παράγουν περισσότερο ατμό με κάθε ρουφηξιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσότερο ατμό έχεις τις εξής επιλογές:

 

1) Ατμοποιητή/κεφαλή με διπλή αντίσταση

2) Υγρό με βασικό συστατικό τη Φυτική Γλυκερίνη (VG) 

3) Λειτουργία σε υψηλότερα Volts (αν αντέχει ο ατμοποιητής

 

Ή ένα συνδυασμό αυτών.

 

Οι διπλής αντίστασης είναι οι dual coils και ναι, έχουν αισθητή διαφορά στον ατμό. Τα υγρά με Προπυλενογλυκόλη (PG) βγάζουν γενικά λιγότερο ατμό αλλά δίνουν έμφαση σε γεύση (νομίζω) και χτύπημα. Η VG έχει περισσότερο ατμό και λιγότερο (όχι πολύ όμως) γεύση και χτύπημα.

 

Ποιό υγρό πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά ένα τέτοιο:

http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/alterego-a5/alter-ego-a5c-650mah-single.html

αλλά με 950mah μπαταρία.

 

 

Όταν δοκίμαζα,με 12αρι υγρό σε κάποιο έβηξα. Τα άλλα μου φάνηκαν ΟΚ.

Ο κύριος μου πρότεινε ένα 18αρι το οποίο και πήρα.

Τελικά μπορεί στις πρώτες 2-3 τζούρες να έβηξα,αλλά τώρα το συνήθισα και δεν βήχω,και με 18αρι νιώθω σχεδόν σαν να μη ρουφάω.

Το καταλαβαίνω απ τον ατμό που βγάζω όταν εκπνέω,που και πάλι είναι ο μισός 'χονδρικά' από ότι έβγαζε το στριφτό old holborn.

 

Τι να κάνω ? 

Θα ήταν καλύτερο να κοιτάξω να πάρω υγρό 23αρι ή μήπως θα ήταν καλύτερο ένα απ' αυτά που έχουν dual coils για να παράγουν περισσότερο ατμό με κάθε ρουφηξιά ?

 

Το βηξιμο, καθως και ο λιγος ατμος, ισως προερχεται απο το οτι το μειγμα εχει περισσοτερο προπυλενογλυκολη απο οτι γλυκερινη. Τα δυο αυτα υγρα ειναι τα ακρως αντιθετα, το μεν πρωτο ειναι πιο "στεγνο" βγαζει λιγοτερο ατμο, και ξεραινει ελφρα το λαιμο, το δε δευτερο απο μονο του βγαζει ντουμανι και επειδη ειναι πιο πηχτο ισως σου βγαλει ενα πολυ μικρο φλεμα. Οποτε ο σωστος συνδιασμος θα σου δωσει το επιθυμητο αποτελεμα. Αν λοιπον ενιωσες ενα "ξυσιμο" στο λαιμο, πρεπει να εμπλουτισεις το υγρο με λιγο γλυκερινη παραπανω. Γνωμη μου, να παρεις ενα μπουκαλακι balanced (50% προπυλενογλυκολη, 50% γλυκερινη, ειναι παμφθηνα) και να προσθεσεις ενα 10-20% απο αυτο στο υπαρχον υγρο σου. Θα δεις τελειως διαφορετικο αποτελεσμα στο λαιμο σου. Αν παρεις σκετη γλυκερινη , θα βαλεις πολυ λιγοτερη στοι υπαρχον υγρο.

 

Και μπαταρια... οπωσδηποτε δευτερη, δυστυχως δεν τελειωνει παντα οταν παμε για υπνο, οποτε αν μεινεις, ειδικα τωρα στην αρχη, η πρωτη σου σκεψη θα ειναι ο old holborn :(

 

Τα περι clearomizer κλπ, ειναι απλα διαφορετικοι τυποι του δοχειου που κρατα το υγρο, διαφορετικοι τροποι που εχει την αντισταση κλπ., για την ωρα, μη σε απασχολουν και πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσότερο ατμό έχεις τις εξής επιλογές:

 

1) Ατμοποιητή/κεφαλή με διπλή αντίσταση

2) Υγρό με βασικό συστατικό τη Φυτική Γλυκερίνη (VG) 

3) Λειτουργία σε υψηλότερα Volts (αν αντέχει ο ατμοποιητής

 

Ή ένα συνδυασμό αυτών.

 

Οι διπλής αντίστασης είναι οι dual coils και ναι, έχουν αισθητή διαφορά στον ατμό. Τα υγρά με Προπυλενογλυκόλη (PG) βγάζουν γενικά λιγότερο ατμό αλλά δίνουν έμφαση σε γεύση (νομίζω) και χτύπημα. Η VG έχει περισσότερο ατμό και λιγότερο (όχι πολύ όμως) γεύση και χτύπημα.

 

Ποιό υγρό πήρες;

Πήρα αυτό εδώ:

el-greco-platinum-light-tobacco.jpg

 

 

 

Το βηξιμο, καθως και ο λιγος ατμος, ισως προερχεται απο το οτι το μειγμα εχει περισσοτερο προπυλενογλυκολη απο οτι γλυκερινη. Τα δυο αυτα υγρα ειναι τα ακρως αντιθετα, το μεν πρωτο ειναι πιο "στεγνο" βγαζει λιγοτερο ατμο, και ξεραινει ελφρα το λαιμο, το δε δευτερο απο μονο του βγαζει ντουμανι και επειδη ειναι πιο πηχτο ισως σου βγαλει ενα πολυ μικρο φλεμα. Οποτε ο σωστος συνδιασμος θα σου δωσει το επιθυμητο αποτελεμα. Αν λοιπον ενιωσες ενα "ξυσιμο" στο λαιμο, πρεπει να εμπλουτισεις το υγρο με λιγο γλυκερινη παραπανω. Γνωμη μου, να παρεις ενα μπουκαλακι balanced (50% προπυλενογλυκολη, 50% γλυκερινη, ειναι παμφθηνα) και να προσθεσεις ενα 10-20% απο αυτο στο υπαρχον υγρο σου. Θα δεις τελειως διαφορετικο αποτελεσμα στο λαιμο σου. Αν παρεις σκετη γλυκερινη , θα βαλεις πολυ λιγοτερη στοι υπαρχον υγρο.

 

Και μπαταρια... οπωσδηποτε δευτερη, δυστυχως δεν τελειωνει παντα οταν παμε για υπνο, οποτε αν μεινεις, ειδικα τωρα στην αρχη, η πρωτη σου σκεψη θα ειναι ο old holborn :(

 

Τα περι clearomizer κλπ, ειναι απλα διαφορετικοι τυποι του δοχειου που κρατα το υγρο, διαφορετικοι τροποι που εχει την αντισταση κλπ., για την ωρα, μη σε απασχολουν και πολυ.

 

περισσότερο για ξύσιμο μου φάνηκε παρά για φλέμα.

βασικά τη στιγμή που ρουφάω και κατεβάζω δεν καταλαβαίνω και πολλά - όταν όμως εκπνέω,τότε το νιώθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καιρό θα το συνηθίσεις, στην αρχή σου φαίνεται λίγο περίεργο.

Απλά μην κάνεις την μαλακία και ανάψεις τσιγάρο μετά από καιρό. Για κανένα λόγο, δε πα να έχει προηγηθεί παρτούζα, ούτε τζούρα, θα ξανακυλήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καιρό θα το συνηθίσεις, στην αρχή σου φαίνεται λίγο περίεργο.

Απλά μην κάνεις την μαλακία και ανάψεις τσιγάρο μετά από καιρό. Για κανένα λόγο, δε πα να έχει προηγηθεί παρτούζα, ούτε τζούρα, θα ξανακυλήσεις.

 

Εγω σε παρτουζα θα κανω μια εξαίρεση φιλοι ατμιστες συγνωμη κιολας!!!!

χαχαχα εγραψες αδερφε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους.

θα θελα να το δοκιμασω το αθλημα.

τι προτεινετε για αρχη να δοκιμασω?

επισης τι κοστος συντηρησης εχει ?

τι πρεπει να αλλαζεις,τι κοστος εχει και οτι αλλο εχετε να μου πειτε και δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 βδόμαδες περιπού είπα κι εγώ να πάρω ηλ. τσιγάρο.
Πήγα στην NoBacco και κατέληξα σε ενα Epsilon-1100 με ατμοποιητη τον eGo EPSILON-S στα 1.8 ohm.

Tην πρώτη βδομάδα όλα καλά μέχρι που καίγετε η αντίσταση, παίρνω μία αλλην (δεν ξέρω ποια, μου δωσαν μια με 2,5 ευρω) μετα απο 2 μερες παλι καιγετε η αντισταση, παω και την αλλαζω ξανα.... τρεις μέρες μετά η ιδια ιστορια πηγα και πειρα καινουριο ατμοποιητη και σημερα (3 μερες) μετα μου ξανακαηκε.... Με λιγα λογια 4 αντιστασεις σε 2 βδομαδες. 
Το τσιγαρο το καθαριζω καθε φορα πριν φορτισω την μπαταρια με χαρτι οπως ειδα σε κατι βιντεακια στο youtube...

Είναι λογικό να καιγετε η αντισταση τοσο εύκολα? Κάνω κάτι λαθος? Ή ειναι θέμα ποιοτητας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 βδόμαδες περιπού είπα κι εγώ να πάρω ηλ. τσιγάρο.

Πήγα στην NoBacco και κατέληξα σε ενα Epsilon-1100 με ατμοποιητη τον eGo EPSILON-S στα 1.8 ohm.

Tην πρώτη βδομάδα όλα καλά μέχρι που καίγετε η αντίσταση, παίρνω μία αλλην (δεν ξέρω ποια, μου δωσαν μια με 2,5 ευρω) μετα απο 2 μερες παλι καιγετε η αντισταση, παω και την αλλαζω ξανα.... τρεις μέρες μετά η ιδια ιστορια πηγα και πειρα καινουριο ατμοποιητη και σημερα (3 μερες) μετα μου ξανακαηκε.... Με λιγα λογια 4 αντιστασεις σε 2 βδομαδες. 

Το τσιγαρο το καθαριζω καθε φορα πριν φορτισω την μπαταρια με χαρτι οπως ειδα σε κατι βιντεακια στο youtube...

Είναι λογικό να καιγετε η αντισταση τοσο εύκολα? Κάνω κάτι λαθος? Ή ειναι θέμα ποιοτητας ?

Παρε αλλον ατμο και μη κολας στη nobacco.

Αν θελεις nobacco οπωσδηποτε δοκιμασε τον primero που δινει καλυτερη γευση απο τον epsilon

καλημερα σε ολους.

θα θελα να το δοκιμασω το αθλημα.

τι προτεινετε για αρχη να δοκιμασω?

επισης τι κοστος συντηρησης εχει ?

τι πρεπει να αλλαζεις,τι κοστος εχει και οτι αλλο εχετε να μου πειτε και δεν το γνωριζω.

 

Για αρχη μη πας κλασικα οπως ολοι σε ετοιμο σετ γιατι θα το κρατησεις 1 μηνα.

Παρε μια spinner 1300mah ,παρε και εναν evod η ενα davide απο ατμοποιητες,χτυπα και μια bebeca 30ml (με επιφυλαξη) απο υγρο  και εισαι ετοιμος.

Επισης θα σου χρειαστει ενα usb charger και 4-5 αντιστασεις για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stamatinho, καποια προταση για καλυτερο ατμοποιητη?

δεν με νοιαζει να ειναι ΝoΒaco αρκει να ειναι σε μια προσιτη τιμη...

 

Για μενα πηγαινε σε γυαλινο που ειναι καλυτερος στη γευση και πιο υγιεινος.

Η προταση μου ειναι davide mini http://www.vaporsolutions.gr/bcc-bottom-coil-clearomizer/361-anyvape-davide-glasomizer-18ml-bcc.html

 

μαζι με αυτες τις αντιστασεις http://www.vaporsolutions.gr/bcc-bottom-coil-clearomizer/315-protank-antistash.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αύτον καθε πότε τον αλλαζεις; Γιατι αμα ειναι καθε 2-3 βδομαδες μου φενετε λιγο ακριβο....

 

Τον ατμο να αλλαζεις?Οχι αυτον τον κρατας οσο θελεις.Ειναι γυαλινος.

Προσοχη μονο μη τον σπασεις.

 

Τις αντιστασεις αλλαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...