Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω οτι ολοκληρωμένο Bsc εξ'αποστάσεως δεν έχει στη Σουηδία, μπορείς να πάρεις μόνο κάποια μαθήματα (courses). Και δεν έχουν δίδακτρα, είτε πας εκεί είτε εξ'αποστάσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για κανένα BA history of arts ή κάτι παρόμοιο ήθελα. 
Από ότι βλέπω ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει τίποτα... μόνο ψυχολογία, ιστορία, παιδαγωγικά και κάτι τέτοια σε εξ'αποστάσεως. 

Πάντως... μαθαίνεις; Γιατί αυτό με ενδιαφέρει. Κι ας μην το αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ. Κάνεις κανονικά μάθημα; Αν δηλαδή έχεις μια απορία μπορείς να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή; Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει... 
Γιατί αν μαθαίνεις, λογικά θα βρεις και μια δουλειά στο αντικείμενο αυτό (ανάλογα βέβαια την ειδικότητα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως για να αναγνωριστει απο ΔΟΑΤΑΠ πρεπει να υπαρχει "προηγουμενο",
και αν δεν υπαρχει ηδη τετοιο: τοτε το δημιουργεις εσυ, για τους επομενους B) 

[Θυμαμαι οτι πριν χρονια, δεν αναγνωριζε πχ καποια μεταπτυχιακα του
Πανεπιστημιου Ουψαλα (1477), μεχρι να πραξει τα δεοντα αποφοιτος.]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αν κάνω κάτι εξ'αποστάσεως δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί δεν μπορώ να πω ότι μιλάω άπταιστα αγγλικά και φοβάμαι μήπως τα βρω τόσο στραβά και χάσω τόσα λεφτά χωρίς λόγο. 

Τώρα κοιτάω τίποτα για industrial design μιας και έχω πάρει μαθήματα παλαιότερα online και καταλάβαινα τα πάντα και τα είχα πάει καλά. Άσχετο... αν πχ κάνω interior design εξ'αποστάσεως (ba) αναγνωρίζουν μαθήματα που έχω ήδη κάνει σε ιεκ; Ή αναγνωρίζουν μόνο από πανεπιστήμια; Ξέρει κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. 

Πάντως συνολικά βγαίνει 4050$ (περίπου 3000 ευρώ) και έχεις λέει περιθώριο να τελειώσεις σε 10 χρόνια. 

Μου άρεσε σαν ιδέα. Ίσως το σκεφτώ.

 

Πως το εβγαλες αυτο το ποσό; Τα bachelor προγραμματα που προσφερει το UoPeople εχουν 22 μαθηματα. 100 $ για να εξεταστεις στο καθε μαθημα + την εγγραφή 10$-50$. Μάξιμουμ 2250$. Μου διαφευγει κατι;

 

Παντως σκεψου το καλα, γιατι και τα 2200$ δεν ειναι λιγα λεφτα για να δωσεις για κατι που δεν το αναγνωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pintsie: Δυστυχώς το μόνο αξιόπιστο που βρήκα σε full BA distance σε αυτό που θες είναι αυτό: http://www3.open.ac.uk/study/undergraduate/qualification/pathways/q01-4.htm

 

αλλά μάλλον πάει πολύ... κρατήσου.... μόνο £15,372!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το εβγαλες αυτο το ποσό; Τα bachelor προγραμματα που προσφερει το UoPeople εχουν 22 μαθηματα. 100 $ για να εξεταστεις στο καθε μαθημα + την εγγραφή 10$-50$. Μάξιμουμ 2250$. Μου διαφευγει κατι;

 

Παντως σκεψου το καλα, γιατι και τα 2200$ δεν ειναι λιγα λεφτα για να δωσεις για κατι που δεν το αναγνωριζουν.

Κατέβασα την αίτηση (ένα pdf) και έλεγε όλα τα fees. Για BA 100$ για κάθε credit και είχε 40. και έλεγε μετά + 50$ για την αίτηση, συνολικά 4050$. 20 μαθήματα ήταν για το AS όχι για το BA. 

 

 

@Pintsie: Δυστυχώς το μόνο αξιόπιστο που βρήκα σε full BA distance σε αυτό που θες είναι αυτό: http://www3.open.ac.uk/study/undergraduate/qualification/pathways/q01-4.htm

 

αλλά μάλλον πάει πολύ... κρατήσου.... μόνο £15,372!!!

το έχω δει το open. Δεν θέλω να δώσω τόσα γιατί καταρχάς δεν έχω αυτή τη στιγμή και δεύτερον αυτό που είπα πιο πάνω, φοβάμαι μήπως "τα παρατήσω" επειδή δεν θα μπορώ να γράψω σωστά τις εργασίες μου. :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, δεν ηξερα για τα σουηδικα πανεπιστημια (κανεις δεν τα ξερει ολα!), και ομολογω εντυπωσιαστηκα.
Εχω αφιερωσει αρκετες ωρες στο site τους, αλλα ομως πιο πολλες αποριες εχω παρα έλυσα.
Πριν επικοινωνησω μαζι τους για διάφορα θεματα, και πριν …χαθω σε επικοινωνιες μαζι τους (ποσα να ρωτησω πια?), οποιος μπορεί, ξερει, εχει καποια σχετικη εμπειρια, ας μου πει δυο πραγματα να ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο, γιατι δεν ξερω που να αρχισω και που να τελειωσω.
Παμε λοιπον:

1- Τι ρόλο παιζουν τα credits (60 ή 120)? γιατι πρεπει να ασχοληθω μαζι τους;
2- Οντως οπως λενε, πληρωνεις μονο ενα ποσο για την αιτηση (κανα 100ευρω βγαινει), και τελος? (too good to be true)
3- Νομιζα τα master στο εξωτερικο ειναι 1 ετος. ομως βλεπω οτι μιλανε συνηθως για 4 εξαμηνα. Υπαρχουν μονοετη, ή οχι, ίσως λογω distance learning? (δεν βλεπω να μπορω να επιλεξω διαρκεια στα κριτηρια αναζητησης)
4- Τι διαφορα εχει το course από το program? Program ειναι το master?
5- Η σημειωση "Closed for late application", σημαινει οτι για το φθινοπωρο, εχουν κλεισει οι εγγραφες;
6- Αραγε το master που δινουν ειναι ιδιο με το να εκανες παραδοσιακες σπουδες μενοντας στη Σουηδια; Παντως, αν ειναι καθ'ολα ιδιο, ακομη κι αν γραφει distance learning δεν με πειραζει.
7- Πως μπορω να εχω μια εκτιμηση για τον φορτο εργασιας; Δεν εχει νοημα να εμπλακω με κατι, αν εχει τοσες απαιτησεις χρονου/ογκου δουλειας, που δεν μπορω να ανταποκριθω! Πχ μια χονδρικη εκτιμηση για ανθρωποωρες εργασιών-παρακολουθησεων κλπ ανα μηνα ή εβδομαδα, θα μου εδινε μια εικονα.
8- Θεωρουμαι κανονικος φοιτητης σουηδικου πανεπιστημιου; Πχ. θα ειμαι κανονικα γραμμενος στα αρχεια τους, αν καποιος μετα απο χρονια ζητησει στοιχεια για μενα, θα μπορουν να επιβεβαιωσουν κλπ;
9- Ποτε ξεκινησαν αυτα τα εξ'αποστασεως στην σουηδια? (και δεν τα πηρα ειδηση)
10- Ποσο ευελικτα ή σκληρά ειναι? Πχ. για μια αστοχια, σε χρονο, εργασια, μπορει να σε πεταξουν εξω και να πανε χαμενοι ολοι οι κοποι;
11- Εχει κανεις κανεναν γνωστο να εκανε εξ'αποστασεως απο σουηδια, να μας πει εμπειρία;
12- Γραφει στις απαιτησεις για master: "Bachelor´s degree or a degree equal to 180". Απο πτυχιο ελληνικου πανεπιστημιου, πως υπολογιζω εγκυρα αυτες τις μοναδες; Το κανω μονος μου, το κανουν αυτοι (αναγωγη), ή ….χρειαζεται καπου να πληρωσω (ελπιζω οχι) να το κανουν αλλοι για μενα; Το δικο μου πτυχιο ειναι δεκαδικος αριθμος, με αριστα το 10.
13- Γραφει παλι στις απαιτησεις: "A Bachelor degree or a degree equal to 180, credits, with a minimum of 90 credits within computer and systems sciences". Το δικο μου πτυχιο ειναι οικονομικης κατευθυνσης. Δεν συμπεριλαμβανεται; Εχω φαει τα νιατα μου στους υπολογιστες, ας μην εχω αντιστοιχο πτυχιο.
14- Με Proficiency στα αγγλικα ειμαι ok, διχως να χρειαζεται να κανω κατι αλλο;
15- Δεν ειδα να γραφουν διαρκεια. Ποτε ξεκινα ενα course, ποτε τελειωνει. Πως μαθαινω αυτη την πληροφορια;
16- Ολα κι ολα τα distance learning, without required meetings ειναι  18.
https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=HT_2013&courseProgram=programs&distance=on&distanceWithoutMeetings=on
Αν ηταν να διαλεξετε κατι σχετικα 'βατο', τι θα διαλεγατε; Αλλα τα ανοιχτα programs ειναι πλεον 2-3 για autumn 2013?
17. Δεχονται περιορισμενο αριθμο υποψηφιων ηλεκτρονικα-εξ'αποστασεως; Πχ. αν ειναι ετσι, θα ηταν καλυτερα να βιαστω να κανω τωρα εγγραφη, για την ανοιξη 2014, κι ας εχει μονο….3 programs!
18. Τι σημαινει, στα χαρακτηριστικά ενος program, το "Pace of study: One-quarter-time" και "Instructional time: Mixed-time". Τι εννοουν? Τι αλλες επιλογες υπαρχουν;


Ξερω οτι ειναι πολλες ερωτησεις, και οτι δεν λυσω απο εδω, θα το ετοιμασω σε mail να ρωτησω αυτους.
Απλα θελω καποια, απλα ισως πραγματα να τα διευκρινησω ει δυνατον απο εδω, ωστε να καταληξουν σε αυτους λιγοτερες, και πιο ουσιαστικες ερωτησεις.
Με την οικονομικη κριση που υπαρχει, αν ξεκαθαριστουν καποια πραγματα, ισως εξ'αποστασεως ενα σουηδικο πανεπιστημιο να ειναι η καλυτερη λυση.
Γι' αυτο, οποιος εχει την γνωση και την διαθεση, ας πει οτι γνωριζει σχετικα με τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAA! λίγες ερωτήσεις... θα προσπσθήσω να απαν΄τησω σε όλες:

1. 60 ects credits = πρόγραμμα ενος χρόνου 120= 2 χρόνια

2. σαν πολίτης ΕΕ ΔΕΝ πληρώνεις ούτε την αίτηση, όπως δεν πληρώνεις και δίδακτρα

3. Σε όλες τις Σκανδιναβικές χώρες η πλειοψηφία των master είναι στα 2 χρόνια. Ελάχιστα είναι μονοετή

4. τα courses είναι μεμονωμένα μαθήματα

5. ναι. έχει κάπου αναλυτικό πρόγραμμα με ημερομηνίες για το πότε ξανανοίγουν

6. Ναι.

7. δεν γνωρίζω για τα distance, αλλα σε κανονικό που ήμουν στη Στοκχόλμη υπήρχαν αυξημένες απαιτήσεις. Αλλά σκέφτομαι οτι και σε εξ'αποστάσεως δεν θα πάνε πίσω. Στο κάτω κάτω το κάθε uni έχει ενα όνομα να διατηρήσει

8. Ναι

9. αρκετά χρόνια τώρα

10. Στο κανονικό που ήμουν είχαν πετάξει κόσμο έξω στο δεύτερο εξάμηνο, αφού είχαν κοπεί σε μάθημα. Αναλογικα... (υποθέτω τώρα)

11. δυστυχώς δεν ξέρω κανένα που να έκανε καποιο εξ'αποστάσεως.

12. τα 180 που λέει είναι τα credits, οχι ο βαθμός. Τυπικά ενα 4ετες ελληνικό προπτυχιακό έχει 240 ects

13. δεν χάνεις τίποτα να στείλεις, στο κάτω κάτω θα πρέπει να στείλεις και full cv + motivation letter

14. ναι, αν το έχεις πάρει μέσα στα 3 τελευταία χρόνια, αλλιώς IELTS

15. εξαρτάται απο το πανεπιστήμιο. Αυτό θα το μάθεις απο το εκάστοτε τμήμα/ πρόγραμμα.

16. θα ανοίξουν και τα υπόλοιπα, μη βιάζεσαι....

17. σε καμία περίπτωση! περίμενε να βγεί η λίστα με όλα τα προγράμματα!.....εκτός και αν σε ενδιαφέρει master in geographical information systems....

18. είναι το modality του κάθε προγράμματος, part-time, με ορισμένες συναντήσεις την εβδομάδα,  blend (παρουσία σε τάξη σε συνδυασμό με online courses) κτλ....

 

ελπίζω να σε βοήθησα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταπτυχιακά τους, κατά βάση είναι 2ετή, κι αυτό γιατί
-όπως τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ/εκτίμηση μου-
προτιμούν να έχουν φοιτητές τους, με "νορμάλ" ρυθμούς 2
χρόνια, παρά να τους "τρέξουν" πολύ, εντός 1 έτους μόνο..

Tip: εάν κάποιος θέλει απαραίτητα 1 έτος only, πρέπει να ψάξει για συνεργασίες
με Πανεπιστήμια άλλων χωρών π.χ. Ολλανδία, όπου λογικά μένουν @ 1 έτος B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rg550 ευχαριστω. Βοηθησες πολυ!

 

"60 ects credits = πρόγραμμα ενος χρόνου".  Δεν ισχυει.

Δες πχ αυτα

http://edu.bth.se/utbildning/utb_program.asp?PtKod=IYABA13hP1

http://edu.mah.se/en/Program/HACFD

 

Αφου σπουδασες σε κανονικο αει στη στοκχολμη παντως, μπορεις να μας βοηθησεις γιατι καπου ειμαστε χαμενοι στη μεταφραση.

 

Θελει χαρτουρα παντως.

 

Πχ εν τελει τι εννοει εγκυρη επικυρωση?

Απο Κεπ ας πουμε, τους ειναι οκ?

 

Επειτα, ελπιζα οτι το proficiency τους αρκει. Ilts λες. Ξανα μανα εξετασεις.

 

Επισης με το ranking των προτιμησεων, δεν πολυκαταλαβα τι παιζει.

 

Επισης ενα ενδειτικο workload θα ηταν χρησιμο. Πχ. οταν καποιος εργαζεται και εχει διαφορες υποχρεωσεις, το να εμπλακει σε μια διαδικασια στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα, ειναι προβλημα, κι ας ειναι και δωρεαν.

 

Πχ. στο coursera, αναλογα με το course, λεει ποσες ωρες τη βδομαδα θελει ενασχοληση. Ετσι, αν μια περιοδο ειμαι φορτωμενος, επιλεγω κατι 'ελαφρυ', απο το να επιλεξω κατι με βαρυ προγραμμα και στο τελος να το παρατησω.

Ξερω βεβαια, αλλη η λογικη του coursera, κι αλλη ενος master, αλλα πχ. δεν θα ηθελα να εμπλακω σε ενα προγραμμα 2 ετων και heavy duty. Τι ειχα τι εχασα θα πειτε, αλλα δεν θελω να εμπλεκομαι σε διαδικασιες που μετα να τις παραταω στη μεση.

 

Ειναι και το θεμα οτι θελω ΙΤ και εχω economics bachelor. Αραγε, εχω ελπιδες επιλογης, ή αδικα το ψαχνω;

Καπου λενε οτι δεν παιζουν ρολο αλλα χαρτια κλπ. Αν τους βαλω διαφορες υπολογιστικες πιστοποιησεις που εχω, ωστε να ενδυναμωσω τη θεση μου, δεν θα τις μετρησουν καθολου;

 

Τα credits του ελληνικου πτυχιου, τα υπολογιζουν μονοι τους;

 

Εγκυρες μεταφρασεις, ποιες θεωρουν; Πχ. απο δικηγορο?

 

Θελουν αντιγραφα με κανονικη σφραγιδα πανω, κι οχι απλα φωτοτυπιες; Αρα οτι στειλω, πρεπει να περασει απο Κεπ;

 

Μπορει να στειλω τα χαρτια μου, διχως να δηλωσω program? Απλα να ειμαι καταχωρημενος και ready, στο συστημα τους, για το μελλον;

 

Αν λειπει κατι στο ζητανε, ή απλα σε κοβουν; Ειδα πολυ τυπικοτητα στις σελιδες, και αν ειναι και το ιδιο αυστηροι...

 

Εν τελει τι χρειαζεται για ενα μαστερ, μια σουμα, για εμας τους ελληνες;

Ταυτοτητα, πτυχιο, αναλυτικη, αγγλικα, ευρετηριο(cover sheet)

 

Ουσιαστικα, μιας και για ανοιξη δεν εχει σχεδον τιποτε απο masters, κι επειδη για φετος φθινοπωρο εκλεισαν προθεσμιες, η επομενη μεγαλη φουρνια με masters ποτε ξεκινα? Και ποτε περιπου τα ανακοινωνουν στο site?

 

 

rg550 ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προγράμματα που μου ποσταρες έχουν τα ects που αντιστοιχουν σε ένα χρόνο σπουδών κανονικά, αλλά είναι flexible 50%, δηλαδή part-time!

 

μεταφράσεις:

1. παίρνεις επίσημο αντίγραφο με πρωτοτυπη σφραγίδα απο το ίδρυμα (όχι επικυρωμένο φωτοαντιγραφο απο ΚΕΠ)

2. πας στην αντίστοιχη νομαρχία που ανήκει το ίδρυμα και βάζεις Σφραγίδα της Χαγης

3. πας μεταφραστικο του Υπουργείου εξωτερικών και κανεις τις μεταφρασεις σου

 

όλα τα ελληνικά πτυχία έχουν credits. Θα λέει σε κάποια αναλυτική. Αν όχι ζητάς απο τη γραμματεία σου να σου δωσει για χρήση στο εξωτερικο.

 

Δεν υπάρχει λόγος να στείλεις απλά τα χαρτιά σου χωρίς να διαλέξεις πρόγραμμα. Με το που τα στείλεις όμως θα είσαι καταχωρημένος μια ζωη.

 

Τις πιστοποιήσεις που έχεις, κανονικά δεν θα τις μετρήσουν, (εκτός και αν είναι καμία βαρβάτη όπως CCNP). αλλά τουλάχιστον αστες στο βιογραφικό σου. Γενικά ζητάνε πολύ συγκεκριμένα πράγμματα, π.χ πτυχιο αστροφυσικής με 180 πιστωτικές μονάδες. Αν το πρόγραμμα ζητάει κάτι παραπάνω θα το λέει στα requirements. Σου ξαναλέω, οτι παίζει και ρόλο το motivation letter.

 

αν λέιπει κάτι, θα επικοινωνήσει κάποιος απο το university admissions

 

επαναλαμβανω, μη βιάζεσαι θα αναρτηθούν και τα υπόλοιπα προγράμματα .... εδω καλά καλά δεν έχουν αρχισει τα μαθήματα ακόμα... θα ξανανοίξουν οι αιτήσεις. Νομίζω οτι κάπου στο university admissions εχουν αναλυτικό timetable. Για να ξέρεις πάντως, οι δυο μεγαλες περίοδοι αιτήσεων ειναι περίπου γύρω στο Δεκέμβρη και μέτα Μάιο με Ιουνιο.

 

edit: το workload για distance δεν ξέρω ποιο θα είναι, καθώς δε ξέρω πως είναι δομημένο το κάθε πρόγραμμα.

edit2: 

 το ranking: το σύστημα σου επιτρέπει να διαλέξεις μεχρι 4 ή 5 (δε θυμάμαι ακριβώς) προγράμματα τα οποια τα βάζεις σε μια σειρά προτίμησης. Εστω οτι εχεις δηλώσει 4 και το περισσότερο αγαπημένο σου για τον οποιδήποτε λόγο το έβαλες δέυτερο. Αν σε πάρει η πρώτη επιλογή σου διαγράφεσαι αυτομάτως απο τις υπόλοιπες.. οπότε προσοχή στο ranking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. 

όταν δεν είναι αναγνωρισμένο, σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να κάνω και μεταπτυχιακό σε άλλο ίδρυμα; 
Επίσης: εφόσον δεν είναι αναγνωρισμένο, κάνεις πρακτική ή όχι; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rg550, μηπως σου ειναι ευκολο να κανεις μια σουμα στο τι χρειαζεται απο χαρτια?

Ελληνικα, μεταφρασεις, συνολικα.

Ειναι καπως διασπαρτα, τα εχουν και με υποπεριπτωσεις, και δεν ειναι δυσκολο να ξεχασω κατι.

 

Ας ξεκινησω την καταγραφη

- ελληνικο πτυχιο, και μεταφραση

- αστυνομικη ταυτοτητα (διχως μεταφραση?-ειναι απο τις νεες) - ετσι φαινεται οτι ειμαι απο μελος ΕΕ?

- cover sheet (δεν ξερω τι ακριβως θα λεει αυτο) στα αγγλικα

- αναλυτικη βαθμολογια με credits(διδακτικες μοναδες?-να ξερω τι θα αιτηθω στα ελληνικα) - μεταφρασμενο

- αγγλικο βιογραφικο

- πως καλυπτω τα requirements του συγκεκριμενου master. (τι να βαλω εδω? οικονομικο πτυχιο-για πληροφορικό master?)

- γνωση αγγλικης γλωσσας

Ξέχασα κατι?

 

 

 

Εχω proficiency 5ετιας. Πρεπει να παω να δωσω εξετασεις ilts? Σιγουρα?

 

Το motivation letter δεν βρηκα να το λεει καπου. Τι υποτιθεται ειναι?

Το συντασσω εγω αυτονομα? Κατι σαν το cover letter που στελνουμε στις εταιριες συνοδευτικα του cv, να λεει γιατι θελω να κανω το master?

 

Πως οριζουν την επισημη μεταφραση? Αν δηλαδη αντι για Υπ.Εξωτερικων (ακριβο+ταλαιπωριες πηγαινε-ελα), παω σε δικηγορο, δεν τα δεχονται, απο οσα ξερεις; Θελουν τις 'ανωτατες' κρατικες αρχες σε καθε χωρα;

 

Κατα το νοεμβρη θα αναρτηθει πληρες προγραμμα με πολλα master το οποια θα ξεκινουν πότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rg550, μηπως σου ειναι ευκολο να κανεις μια σουμα στο τι χρειαζεται απο χαρτια?

Ελληνικα, μεταφρασεις, συνολικα.

Ειναι καπως διασπαρτα, τα εχουν και με υποπεριπτωσεις, και δεν ειναι δυσκολο να ξεχασω κατι.

 

Ας ξεκινησω την καταγραφη

- ελληνικο πτυχιο, και μεταφραση

- αστυνομικη ταυτοτητα (διχως μεταφραση?-ειναι απο τις νεες) - ετσι φαινεται οτι ειμαι απο μελος ΕΕ?

- cover sheet (δεν ξερω τι ακριβως θα λεει αυτο) στα αγγλικα

- αναλυτικη βαθμολογια με credits(διδακτικες μοναδες?-να ξερω τι θα αιτηθω στα ελληνικα) - μεταφρασμενο

- αγγλικο βιογραφικο

- πως καλυπτω τα requirements του συγκεκριμενου master. (τι να βαλω εδω? οικονομικο πτυχιο-για πληροφορικό master?)

- γνωση αγγλικης γλωσσας

Ξέχασα κατι?

 

 

 

Εχω proficiency 5ετιας. Πρεπει να παω να δωσω εξετασεις ilts? Σιγουρα?

 

Το motivation letter δεν βρηκα να το λεει καπου. Τι υποτιθεται ειναι?

Το συντασσω εγω αυτονομα? Κατι σαν το cover letter που στελνουμε στις εταιριες συνοδευτικα του cv, να λεει γιατι θελω να κανω το master?

 

Πως οριζουν την επισημη μεταφραση? Αν δηλαδη αντι για Υπ.Εξωτερικων (ακριβο+ταλαιπωριες πηγαινε-ελα), παω σε δικηγορο, δεν τα δεχονται, απο οσα ξερεις; Θελουν τις 'ανωτατες' κρατικες αρχες σε καθε χωρα;

 

Κατα το νοεμβρη θα αναρτηθει πληρες προγραμμα με πολλα master το οποια θα ξεκινουν πότε?

Συγνώμη που θα το πω, αλλά γιατί δεν στέλνεις κανένα email να ρωτήσεις κατευθείαν στο πανεπιστήμιο; Αντί να ζητάς τέτοιες λεπτομέρειες εδώ μέσα, και μάλιστα ρωτώντας επανειλημμένα ένα μέλος που ήδη βοήθησε πάρα πολύ με την προθυμία του... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...