Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Πως γίνεται να κάνεις εγγραφή σε δύο programmes αφού λέει ότι αν σε δεχθούν στο πιο πάνω στην προτίμησή σου δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στο 2ο.

 

Γίνεσαι accepted σε τόσα programs, όσα απαιτούνται για να συμπληρώσεις 30 credits/semester. Που σημαίνει, ότι εάν τα παρακολουθήσω όλα, θα πρέπει, να πάρω 2 μαθήματα από το ένα master, κανένα από το άλλο, και τα 2 courses για το πρώτο εξάμηνο. Για τα επόμενα εξάμηνα 2 + 2 για το κάθε μαστερ. Σύνολο 4,5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1. Πως γίνεται να κάνεις εγγραφή σε δύο programmes αφού λέει ότι αν σε δεχθούν στο πιο πάνω στην προτίμησή σου δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στο 2ο.

 

Γίνεσαι accepted σε τόσα programs, όσα απαιτούνται για να συμπληρώσεις 30 credits/semester. Που σημαίνει, ότι εάν τα παρακολουθήσω όλα, θα πρέπει, να πάρω 2 μαθήματα από το ένα master, κανένα από το άλλο, και τα 2 courses για το πρώτο εξάμηνο. Για τα επόμενα εξάμηνα 2 + 2 για το κάθε μαστερ. Σύνολο 4,5 χρόνια.

 

 

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω.

 

Έκανες apply σε 2 διαφορετικά programmes ή σε 2 διαφορερικά courses από διαφορετικά programmes.

 

Αν πήρες μεμονωμένα μαθήματα 15 ECTS  το καθένα (που αυτό μάλλον λες) είσαι σίγουρος ότι μεταφέρονται τα credits από το ένα σο άλλο.

 

 

Αν ισχύον όσα λες (δεν το πολύ έχω καταλάβει) τελικά από που θα πάρεις "το χαρτί" ?

Δηλαδή σε πιο θα μεταφερθούν τα credits του άλλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω.

 

Έκανες apply σε 2 διαφορετικά programmes ή KAI σε 2 διαφορερικά courses από διαφορετικά programmes.

 

Αν πήρες μεμονωμένα μαθήματα 15 7,5 ECTS  το καθένα (που αυτό μάλλον λες) είσαι σίγουρος ότι μεταφέρονται τα credits από το ένα σο άλλο.

 

Δεν με νοιάζει να μεταφέρονται. Ειμαι λιγο rusty στο αντικειμενο τους και για αυτο τα διαλεξα.

 

Αν ισχύον όσα λες (δεν το πολύ έχω καταλάβει) τελικά από που θα πάρεις "το χαρτί" ?

 

Απο το καθε πανεπιστημιο θα παρω και το αντιστοιχο χαρτι.

 

Δηλαδή σε πιο θα μεταφερθούν τα credits του άλλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω.

 

Έκανες apply σε 2 διαφορετικά programmes ή KAI σε 2 διαφορερικά courses από διαφορετικά programmes.

 

Αν πήρες μεμονωμένα μαθήματα 15 7,5 ECTS  το καθένα (που αυτό μάλλον λες) είσαι σίγουρος ότι μεταφέρονται τα credits από το ένα σο άλλο.

 

Δεν με νοιάζει να μεταφέρονται. Ειμαι λιγο rusty στο αντικειμενο τους και για αυτο τα διαλεξα.

 

Αν ισχύον όσα λες (δεν το πολύ έχω καταλάβει) τελικά από που θα πάρεις "το χαρτί" ?

 

Απο το καθε πανεπιστημιο θα παρω και το αντιστοιχο χαρτι.

 

Δηλαδή σε πιο θα μεταφερθούν τα credits του άλλου ?

 

 

 

 

 

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω.

 

Σκοπεύει να κάνεις μαθήματα 2x120 = 240 ECTS ?

 

δηλαδή 2 μάστερ παράλληλα με 50% το καθέ ένα.

 

Αν τα μεμονωμένα μαθήματα δεν μπορούν να μεταφερθούν σε ένα από τα δύο προγράματα  τότε θα πρέπει να κάνεις 240 + όσα μεμονωμένα ECTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω.

 

Σκοπεύει να κάνεις μαθήματα 2x120 = 240 ECTS ?

 

δηλαδή 2 μάστερ παράλληλα με 50% το καθέ ένα.

 

Αν τα μεμονωμένα μαθήματα δεν μπορούν να μεταφερθούν σε ένα από τα δύο προγράματα  τότε θα πρέπει να κάνεις 240 + όσα μεμονωμένα ECTS.

Ναι. Και με συνολο 30 credits ανα εξαμηνο προκυπτουν συνολο 4,5 χρονια. Αυτο που σου ειπα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πήρανε σε δύο μεταπτυχιακά και δύο μεμονωμένα μαθήματα. Μαλακία έκανα τελικά διότι εάν κρίνω από τα πρώτα email που μου στείλανε με τα study guides του κάθε μαθήματος, απαιτούνται περίπου 15-20 ώρες διαβάσματος στο κάθε μάθημα ανά εβδομάδα και έχουν μπόλικες εργασίες.

 

Θα βαλω τους μινιμουμ αριθμους! Για να εχουμε μια προσεγγιση εστω.

15 ωρες / βδομαδα ανα μαθημα

Για ενα master με 4 μαθηματα ειναι 4x15= 60 ωρες βδομαδα

Δηλαδη 60 ωρες συνολικα τη βδομαδα / 7 μερες (ξεκουραση ποτέ? ουτε κυριακές ;) = 8,5, πες 9 ωρες τη μέρα διάβασμα??????

Με συντηρητικους αριθμους; Και διχως να υπολογισω δυσκολιες(=εξτρα χρονος) εργασιων κλπ??????

Αληθεια?

 

Αν θες ριξε λιγο φως σε αυτο.

 

Γιατι για καποιον που δεν δουλευει και θελει να ειναι full time student, αντε πες και το κανει.

(και παλι θελει συζητηση)

Για άνθρωπο εργαζόμενο,  απλά ΔΕΝ γίνεται. Είναι απλά αδύνατον.

 

Γιατι και εγω ψαχνομαι για master, αλλα θελω να εχω μια εικονα των απαιτησεων, εστω κατα προσεγγιση.

Γιατι πχ. και 7 ωρες ημερήσιο διάβασμα να έχει ενα πιο χαλαρο master, παλι δεν γινεται.

Δεν θελω να εμπλακω σε κατι που εξαρχης δεν θα μπορω να ανταποκριθω, λογω υπερβολικων απαιτησεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγησα πιο πανω. Το 6μηνο χωρίζεται στα δύο. Το πρωτο τριμηνο κανεις τα δυο μαθήματα, το αλλο τρίμηνο τα άλλα δύο (αρα στην χειροτερη περιπτωση 40 ωρες ἔβδομαδα). Αυτά όσον αφορά το Msc of Information Security του Lulea. Πάντως φαινεται πολυ οργανωμένο. Σου λένε ακριβώς τι chapter απο το βιβλίο (το οποιο εχει μια 70αρα), papers και εργασίες θα διαβάσεις/κάνεις κάθε εβδομάδα, οι οποιες εργασιες εχουν deadlines. Το πρώτο μάθημα είναι την Δευτέρα και η πρώτη εργασιούλα (της πλάκας ειναι η συγκεκριμένη) ειναι για την Πέμπτη. Όσον αφορά το πρώτο μάθημα του μεταπτυχιακου αυτου, μεταξυ αλλων, σε βάζουν υποχρεωτικά να παρακολουθήσεις ένα μάθημα κρυπτογραφιας από το coursera και να τους πας το πιστοποιητικό που σου δινουν οταν το ολοκληρωσεις επιτυχως, στο τέλος του εξαμήνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγησα πιο πανω. Το 6μηνο χωρίζεται στα δύο. Το πρωτο τριμηνο κανεις τα δυο μαθήματα, το αλλο τρίμηνο τα άλλα δύο (αρα στην χειροτερη περιπτωση 40 ωρες ἔβδομαδα). 

 

Ναι αλλά εσύ λες ότι θα κάνεις 2 ταυτόχρονα έστω στο 50% ... οπότε σκοπευεις για τα επόμενα 4,5 χρόνια να αφιερώνεις 40 ώρες τη βδομάδα (επί 4+ έτη) ....

 

1. δουλεύεις ?

2. Αν όχι ... έχεις σκοπό να δουλέψεις τα επόμενα 4 χρόνια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Διόρθωση.

 

Τελικά είχες δίκιο

 

Στις αιτήσεις γράφει πάνω δεξιά το Personnummer

 

στα αγγλικά το λέει Swedish personal identification number

 

Κατά λάθος άνοιξα σήμερα τη σουηδική έκδοση του site αιτήσεων και είδα ότι πρόκειται για το ίδιο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

oh well

 

ερωτηση

 

σου ειχαν θεση reserve σε καποιο course;

Αν ναι, τοτε μετα απο ποσο καιρο σε πηραν;

 

Thanks

 

Ναι, επειδή όπως είπα παραπάνω είχα στείλει καθυστερημένα και στα 3 courses ήμουν reserve.

 

Τελικά μου ήρθε μήνυμα ότι με δεχθήκαν στα 30/8, έστειλα επιβεβαίωση 2/9 και μετά έπρεπε να κάνω register στο εξάμηνο στο portal τους ...

 

 

Αν περιμένεις για το Autumn 2013 , λογικά θα έπρεπε να έχεις ήδη απάντηση εκτός αν ξακινάει στο 2ο "μισό" του εξαμήνου.

 

Πάντως μπορεί να ξεκινήσει μάθημα και να σε δεχθούν λίγο μετά.

 

Αν είναι η 1η φορά που κάνεις register στο πανεπιστήμιο θα έχει λίγο μπελά ...

 

- μου στείλαν κωδικούς με ταχυδρομείο (  :shock: ) ...

- την προηγούμενη βδομάδα μου στείλαν email οτι τα ΕΛΤΑ το επέστρεψαν το φάκελο πίσω στη Σουηδία και μου ζητήσαν τη σωστή Δνση (η οποία σωστή ήταν ... ο ταχυδρόμος μ@λ@κίστηκε)

- Έφυγα από Ελλάδα για Τουρκία Παρασκευή .... ο Φακελος έφτασε ξανά χθες Δευτέρα .... (την τύχη μου μέσα)

 

θεωρητικά δεν έχω κάνει ακόμα register (περιμένω να μου σκανάρουν τα χαρτιά από την Αθήνα και να μου τα στε΄λουν μάλλον σήμερα) αλλά ο τύπος που συντονίζει το μάθημα μου στέλενει τις εεργασίες σε mail ...

 

στο 1 από τα 2 μαθήματα (το οποίο μάλλον θα είναι εκξαιρετικά βαρετό αφού είναι υπερβολικά ευκολο/απλοϊκό) μάλλον γίνεται σε στυλ Coursera ... υπάρχουν δηλαδή Quizzes online κλπ τα οποία συμπληρώνεις όχι απαρίτητα 1 / βδομάδα ... δεν έχω δει το φορματ του αλλά επειδή μου έστειλε την φόρμα του   quiz με copy paste σε ένα word φαίνεται να είναι το ίδιο στυλ.

 

Μάλλον δε θα δηλώνω Bachelor's Courses .... φαίνονται υπερβολικά απλοϊκά (τουλάχιστον αυτά τα πρωτα) ... θα δοκιμάσω κανα  Master Level ή κανένα από κανα "περίεργο" αντικείμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μου ήρθε email, την πεμπτη, οτι είμαι reserve και οτι μου λείπουν και αλλα χαρτια.

 

Μάλλον θα θέλουν το degree απο το kindergarten or something...

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...