Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες η κουβέντα εξελίχθηκε αρκετά καλά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Κάποιος ο οποίος εργάζεται ήδη κι έχει αντικείμενο το internet κυρίως (με ccna backround, τεχνική υποστήριξη σε adsl, 3G e.t.c) και θέλει να αποκτήσει έναν προπτυχιακό τίτλο σε κάποιο κολλέγιο, θα ήταν καλύτερα να επιλέξει BSc in Computer Systems (Networking Emphasis) ή BSc in Communications-Social Media? Ποιό από τα δυο νομίζετε πως έχει/θα έχει περισσότερη ζήτηση?

Έχει κανείς εμπειρία από το City Unity College?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι,

 

Αλλά μπορείς να ξαναστείλεις το σωστό. Δεν είναι μία φορά και ότι στείλεις.

 

Και εγώ στην 1η αίτησή μου είχα ξεχάσει να κάνω attested τη φωτοτυπία του διαβατηρίου μου.

Σου στειλαν email οταν παρέλαβαν τα έγγραφα σου;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου στειλαν email οταν παρέλαβαν τα έγγραφα σου;

 

Thanks

Όχι αλλά φαίνεται στο Status σου στην σελίδα με τις αιτήσεις σου.

 

Αλλάζει από κάτι σαν "waiting documents" ή "submited" σε κάτι σαν "documents received on xxxxx"

(εμένα τώρα έχει αλλάξει ξανά και δε θυμάμαι).

 

 

 

Τι γράφει τώρα το stautus σου ... ?

 

Τώρα εμένα έχει αλλάξει αλλά σίγουρα φαινόταν η ημερομηνία που τα έλαβαν γιατί μου είχε κάνει εντύπωση ότι πήγαν Τουρκία-Σουηδία σε 2 μέρες (με μια Τουρκική Courier).

 

Email μου είχε έρθει για το ότι δεν είχα κάνει attested το διαβατήριο (για να αποδικεύνεται ότι είμαι από ΕΕ) και έλεγε ότι δε μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία πριν είτε πληρώσω application fee ή στείλω το σωστό αντίγραφο υπογεγραμένο.

 

Σε κάθε περίπτωση μη περιμένεις κατά κανόνα email ... κοίτα τη καρτέλα "messages" στο λογαριασμό σου.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ φαίνεται πότε τα παραλαμβάνουν ... πάτα δίπλα από το μάθημα που έκανες αίτηση και εκεί που λέει "more information".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδώ ειναι το θέμα

 

Μου λέει οτι πήρανε τα documents τη Δευτέρα αλλα βλέπω στα messages το παρακάτω και δεν είμαι σίγουρος αν ειναι απο τις 14 ή 19 το παρακάτω μήνυμα...

 

Please be advised that the documentation to your admissions application is currently incomplete. In order for us to correctly assess your foreign upper secondary qualifications, it is important that you complete your application with the following documents. Please note that all documents must be attested. This means that you must have someone certify that they are true copies of the originals by providing their printed name, signature and telephone number on each document. - Your final school grades (transcript) in its original language - An authorized translation of your final school grades (transcript) Please submit your documentation as soon as possible to University Admissions in Sweden. Your application will not be processed further until all requested documents have arrived here. Even if your documents arrive after the deadline, it is still possible for your application to be processed if there are places available in the programme(s) you have applied for. In order for us to match the documentation you submit to your application, please write your application number in the upper right hand corner of all documents you submit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδώ ειναι το θέμα

 

Μου λέει οτι πήρανε τα documents τη Δευτέρα αλλα βλέπω στα messages το παρακάτω και δεν είμαι σίγουρος αν ειναι απο τις 14 ή 19 το παρακάτω μήνυμα...

 

Please be advised that the documentation to your admissions application is currently incomplete. In order for us to correctly assess your foreign upper secondary qualifications, it is important that you complete your application with the following documents. Please note that all documents must be attested. This means that you must have someone certify that they are true copies of the originals by providing their printed name, signature and telephone number on each document. - Your final school grades (transcript) in its original language - An authorized translation of your final school grades (transcript) Please submit your documentation as soon as possible to University Admissions in Sweden. Your application will not be processed further until all requested documents have arrived here. Even if your documents arrive after the deadline, it is still possible for your application to be processed if there are places available in the programme(s) you have applied for. In order for us to match the documentation you submit to your application, please write your application number in the upper right hand corner of all documents you submit.

 

 

Ποιά η διαφορά αν είναι από τις 14 ή τις 19 ?

 

έχεις στείλει το επιπλέον που ζητάνε ?

 

Αν ΑΥΤΟ (το επιπλέον, το σωστό) έφτασε πριν τις 15 τότε είσαι ΟΚ.

 

Στο status τί σου γράφει ?

 

κάτι σαν "Late Application - Not yet processed" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα πάντα

 

Α) in progress

B ) waiting for assessment - late application

C) late application not yet processed

 

Βασικά περιμένω να μου απαντήσουν...

 

Αν τα έστειλες με κοθριερ δες τι λέει το track #

 

Αυτά ... ΚΑΙ τα 3 εμφνιζονται στο ίδιο μάθημα ή σε 3 διαφορετικά ?

 

Το ίδιο μάθημα δε καταλαβαίνω πως μπορεί να έχει 3 στατους

 

 

Το "attested" τελικά το έστειλες ?

 

Το knowledge Management (μιας και το έχουμε κοινό) τι γράφει ?

Πότε έφυγε από εσένα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν από λίγο έλαβα απάντηση ότι μου δώθηκε θέση σε 1 από τα 3 που ήμουν reserve οπότε θα ενημέρώσω όσους είχαν απορία για το πως γίνονται αυτά τα courses και πόσο εντατικά είναι.

 

 

ΥΓ

- περιέργως ήταν αυτό που είχα αριθμό 17

- το περιθώριο αποδοχής είναι μέχρι τη Δευτέρα

- περιέργως μου ήρθε στα Σουηδικά και μου ζητά να κάνω accept απαντώντας στο email και στέλνωντας το personnummer μου ... ελπίζω να μην έχω κάνει καμιά βλακεία στη αίτησή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πήρανε σε δύο μεταπτυχιακά και δύο μεμονωμένα μαθήματα. Μαλακία έκανα τελικά διότι εάν κρίνω από τα πρώτα email που μου στείλανε με τα study guides του κάθε μαθήματος, απαιτούνται περίπου 15-20 ώρες διαβάσματος στο κάθε μάθημα ανά εβδομάδα και έχουν μπόλικες εργασίες. Την Δευτέρα έχουμε το πρώτο on camera meeting όπου και θα τους δείξω από την κάμερα την ταυτότητά μου. Κάπως έτσι πρέπει να δίνονται και οι εξετάσεις. Οτι απορία έχετε με χαρτιά,διαδικαστικά κτλ εδώ είμαι, εάν μπορώ να βοηθήσω.



Πάντως, δεν εχω καταλαβει, ποια ειναι ουσιαστικα τα κριτηρια με τα οποια κανουν δεκτά εισακτέους ή τους απορρίπτουν.

Οταν τους στέλνεις τα χαρτιά σου αυτοί τα αξιολογούν και βάζουν μία βαθμολογία την οποία και σου γνωστοποιούν. Εμένα με πτυχίο πολυτεχνείου και μεταπτυχιακό μου είχαν βάλει 2 στα 2 (!) στο ένα απο τα μεταπτυχιακά και 992 στα 996 στο άλλο, που λγικά σημαίνει ότι ήμουν στην κορυφή των επιλογών τους. Βασικά όπου έκανα αίτηση με πήρανε, ακόμα και σε ένα που ήμουν late application. Προφανώς η κάθε σχολή έχει το δικο της σύστημα βαθμολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πήρανε σε δύο μεταπτυχιακά και δύο μεμονωμένα μαθήματα. Μαλακία έκανα τελικά διότι εάν κρίνω από τα πρώτα email που μου στείλανε με τα study guides του κάθε μαθήματος, απαιτούνται περίπου 15-20 ώρες διαβάσματος στο κάθε μάθημα ανά εβδομάδα και έχουν μπόλικες εργασίες. Την Δευτέρα έχουμε το πρώτο on camera meeting όπου και θα τους δείξω από την κάμερα την ταυτότητά μου. Κάπως έτσι πρέπει να δίνονται και οι εξετάσεις. Οτι απορία έχετε με χαρτιά,διαδικαστικά κτλ εδώ είμαι, εάν μπορώ να βοηθήσω.

 

Πως έκανες register χωρίς personnummer ?

 

Το email που έλαβα λέει 

 

Note! You have to confirm this email Monday, September 2nd at the latest in order to be registered and keep your place

Please add your civic registration number when you confirm. 

 

το αντίστοιχο στα σουηδικά

 

OBS! Du måste tacka ja senast måndag 2 september för att bli registrerad och inte förlora din plats.

Du tackar ja genom att besvara detta mejl och ange ditt personnummer.

 

 

 

Στο site του UU λέει ότι αν δεν έχεις PIN φοιτητή πρέπει να στείλεις ταχυδρομικά μια αίτηση για να πάρεις PIN φοιτητή κλπ κλπ

το οποίο δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει μέχρι τη Δευτέρα.

 

 

ΥΓ

 

992/996  .... και εγώ νόμιζα το 951/999 που μου έβγαλε εμένα ήταν υψηλό.

 

Ποιό uni/programme/course ?

 

 

 

 

15-20 ώρες σε κάθε μάθημα δε μπορώ να φανταστώ .ότι απαιτούνται ?

 

Δηλαδή ένα MSc με 4-5 μαθήματα θέλει εώς και 100 ώρες τη βδομάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Πως έκανες register χωρίς personnummer ?

 

Register έχω κάνει σε όσα από τα προγράμματα μου στείλανε ταχυδρομικά username και password (όχι personnummer). Στο Ιnformation Security (Lulea) όλα πήγανε τέλεια και την Δευτέρα θα κάνω το registration μαζί με το meeting για να τους δείξω την ταυτότητα μου και ξεκινάω. Από την άλλη στο Project Management in IT (Stockholm) ακόμα δεν μου έχουν στείλει τίποτα (εκεί μου ζητάνε το personnummer που λες -ταχυδρομικά έως τώρα δεν μου έχουν στείλει τίποτα) και αρχίζω και ανησυχώ. Wait, μήπως personummer είναι κάτι κωδικοί που μας στείλανε από το universityadmissions όταν κάναμε τις αιτήσεις μας??

 

Το email που έλαβα λέει 

 

Note! You have to confirm this email Monday, September 2nd at the latest in order to be registered and keep your place

Please add your civic registration number when you confirm. 

 

το αντίστοιχο στα σουηδικά

 

OBS! Du måste tacka ja senast måndag 2 september för att bli registrerad och inte förlora din plats.

Du tackar ja genom att besvara detta mejl och ange ditt personnummer.

 

 

 

Στο site του UU λέει ότι αν δεν έχεις PIN φοιτητή πρέπει να στείλεις ταχυδρομικά μια αίτηση για να πάρεις PIN φοιτητή κλπ κλπ

το οποίο δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει μέχρι τη Δευτέρα.

 

 

ΥΓ

 

992/996  .... και εγώ νόμιζα το 951/999 που μου έβγαλε εμένα ήταν υψηλό.

 

Ποιό uni/programme/course ?

 

Δεν θυμάμαι σε ποια από τις 4 αιτήσεις. Δεν μου βγάζει πια τις βαθμολογίες. Στην θέση σου θα έκανα τηλέφωνο. Σίγουρα δεν προλαβαίνεις ταχυδρομικά να κάνεις αυτήν την διαδικασία. Εγώ πάντως την μία διορία την είχα χάσει, τους είπα οτι έλειπα σε διακοπές και οτι δεν είχα δει τα μαιλ που μου στέλνανε και με δεχτήκανε. Δευτέρα πρωί πρωί call them. Μην το αμελήσεις. Σε πιο μάθημα είχες κάνει εσύ αίτηση??

 

 

 

 

15-20 ώρες σε κάθε μάθημα δε μπορώ να φανταστώ .ότι απαιτούνται ?

 

Δηλαδή ένα MSc με 4-5 μαθήματα θέλει εώς και 100 ώρες τη βδομάδα ?

 

Οχι ακριβώς, ένα μεταπτυχιακό έχει όντως 4 μαθήματα ανά εξάμηνο αλλά δεν γίνονται παράλληλα. Γίνονται σε ομάδες των δύο, με διάρκεια κάθε εβδομάδας 6-8 εβδομάδες περίπου. Επίσης για την ιστορία το master της Στοκχολμης μου είπε οτι είναι σε τέτοιο βαθμό part time το πρόγραμμα που μπορώ να αφήσω να περάσει εξάμηνο χωρίς να περάσω ούτε ένα μάθημα ("although we don't recommend it"), ενώ στο Information Security το πολύ πολύ τα 2 χρόνια να τα κάνω 4 (half paced - 50%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

1. Πως γίνεται να κάνεις εγγραφή σε δύο programmes αφού λέει ότι αν σε δεχθούν στο πιο πάνω στην προτίμησή σου δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στο 2ο.

 

2. Personnummer είναι αριθμός που παίρνεις οταν πας και μένεις στην Σουηδία (ΑΜΚΑ, αρ. ταυτ, Social security number) όλα μαζί. 

 

 

Είχα κάνει αίτηση σε 3 προπτυχιακά courses (όχι προγράμματα) στο Uppsala Universitet - Gotland campus (πρώην Högskolan på Gotland)

 

 

  • Energy and Environment
  • Wind Power Basic

  • Wind Turbine Technology

 

Ήταν όλα Late application γιατί πήγε αργά το TOEFL 

 

για τα πρώτα 2 ήρθε χθες email για το 3ο όχι (στο οποίο είμαι Conditionally on Reserve καθώς έχει προαπαιτούμενο το 2ο).

Για το 1ο μου ήρθε 3 φορές email , μία σε Σουηδικά και 2 στα Αγγλικά ... αναρωτιέμαι αν έγινε λάθος με το 3ο.

 

Η μαλακία είναι ότι τα επόμενα μαθήματα του "κύκλου" έχουν προαπαιτούμενο αυτό στο οποίο δεν έχω ακόμα mail και δεν υπάρχει στο spring 2014 ... ενώ έχοντας ήδη πτυχίο ΕΜΠ ήλπιζα ότι θα το ξέπερνούσα το τυπικό.

 

Θα ρωτήσω ... μάλλον μιλάνε για confirm του email απλώς (τουλάχιστον προς το παρόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...