Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα ξέρω με βάση την πρόσφατη διαδικασία που έκανα (αν και μου βγήκε Late Application γιατί η ETS έκανε δε ξέρω και γω πόσο καιρό για να στείλει τα αποτελέσματα του TOEFL).

 

 

Παιδια, δεν ηξερα για τα σουηδικα πανεπιστημια (κανεις δεν τα ξερει ολα!), και ομολογω εντυπωσιαστηκα.
Εχω αφιερωσει αρκετες ωρες στο site τους, αλλα ομως πιο πολλες αποριες εχω παρα έλυσα.
Πριν επικοινωνησω μαζι τους για διάφορα θεματα, και πριν …χαθω σε επικοινωνιες μαζι τους (ποσα να ρωτησω πια?), οποιος μπορεί, ξερει, εχει καποια σχετικη εμπειρια, ας μου πει δυο πραγματα να ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο, γιατι δεν ξερω που να αρχισω και που να τελειωσω.
Παμε λοιπον:

1- Τι ρόλο παιζουν τα credits (60 ή 120)? γιατι πρεπει να ασχοληθω μαζι τους;

 

Όπως σου είπαν πιο πάνω χοντρά-χοντρά 60 ECTS = 1 χρόνος

 

Είναι τρόπος για να βγαίνει το πότε διακιούσαι πιο πτυχίο όταν αυτό δεν έχει φιξ μαθήματα αλλά μπορεί να έχει κάποια κορμού και κάποια άσχετα κατά το αμερικάνικο major/minor ...

 

Ένα BSc είναι 180 ECTS (= 3 χρόνια Full Time)

 

Το Full Master 120 αλλά υπάρχουν και μονοετή μάστερ με 60.

 

 

 

2- Οντως οπως λενε, πληρωνεις μονο ενα ποσο για την αιτηση (κανα 100ευρω βγαινει), και τελος? (too good to be true)

 

ΟΧΙ

 

Δε πληρώνεις τίποτα αν είσαι πολίτης ΕΕ.

Εξακριβωμένο προσωπικά. Το μόνο που χρειάστηκε να πληρώσω ήταν τα ταχυδρομικά του φακέλου που πήγαν Σουηδία.

 

 

3- Νομιζα τα master στο εξωτερικο ειναι 1 ετος. ομως βλεπω οτι μιλανε συνηθως για 4 εξαμηνα. Υπαρχουν μονοετη, ή οχι, ίσως λογω distance learning? (δεν βλεπω να μπορω να επιλεξω διαρκεια στα κριτηρια αναζητησης)

 

Κανονικά είναι 2 έτη = 120 ECTS.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bologna_process

 

 

Θα δεις πχ στα site των εγγλικών πανεπιστημίων ότι θεωρητικά το μάστερ τους δεν τηρεί την προυπόθεση αυτή όσο καλό και αν είναι (μπες πχ στο LSE)

 

Ναι υπάρχουν μονοετή Μαστερ 60 ECTS αλλά στη Σουηδία γενικά, για τα κύρια μάστερ ακολουθούν το 2χρόνια / 120 ECTS. Γι αυτό το λόγο άλλωστε το SSE σταμάτησε το Full Time MBA του.

 

4- Τι διαφορα εχει το course από το program? Program ειναι το master?

 

Το Course είναι ένα μάθημα και μόνο. Δεν οδηγεί σε πτυχίο αν και σου καταχωρούνται τα ECTS του αν θελήσεις να τα κάνεις transfer σε κάποιο πρόγραμμα που το επιτρέπει.

 

5- Η σημειωση "Closed for late application", σημαινει οτι για το φθινοπωρο, εχουν κλεισει οι εγγραφες;

 

ΝΑΙ

 

6- Αραγε το master που δινουν ειναι ιδιο με το να εκανες παραδοσιακες σπουδες μενοντας στη Σουηδια; Παντως, αν ειναι καθ'ολα ιδιο, ακομη κι αν γραφει distance learning δεν με πειραζει.

 

ΔΞ/ΔΑ

 

7- Πως μπορω να εχω μια εκτιμηση για τον φορτο εργασιας; Δεν εχει νοημα να εμπλακω με κατι, αν εχει τοσες απαιτησεις χρονου/ογκου δουλειας, που δεν μπορω να ανταποκριθω! Πχ μια χονδρικη εκτιμηση για ανθρωποωρες εργασιών-παρακολουθησεων κλπ ανα μηνα ή εβδομαδα, θα μου εδινε μια εικονα.

 

Αν τελικά γίνει δεκτή η αίτησή μου θα σου πω. Κανονικά έπρεπε να βγουν οι απαντήσεις 6.Αυγ αλλά δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση, ίσως επειδή είμαι Late Application

 

8- Θεωρουμαι κανονικος φοιτητης σουηδικου πανεπιστημιου; Πχ. θα ειμαι κανονικα γραμμενος στα αρχεια τους, αν καποιος μετα απο χρονια ζητησει στοιχεια για μενα, θα μπορουν να επιβεβαιωσουν κλπ;

 

Αν είσαι γραμμένος σε Program γαιτί όχι ? Για μεμονωμένα course δε ξέρω αν θεωρούσε φοιτητής του πανεπιστημίου αλλα σίγουρα θα ύπάρχει καταγραφή/βεβαίωση ... δε θα είσαι φάντασμα απλά μπορεί να μη δικαιούσαι κάποια προνόμια φοιτητή.

 

9- Ποτε ξεκινησαν αυτα τα εξ'αποστασεως στην σουηδια? (και δεν τα πηρα ειδηση)

 

Έχουνε κάμποσα χρόνια, όχι πάρα πολλά.

Λογικά θα μπαίνουν περισσότερα τα επόμενα χρόνια.

 

10- Ποσο ευελικτα ή σκληρά ειναι? Πχ. για μια αστοχια, σε χρονο, εργασια, μπορει να σε πεταξουν εξω και να πανε χαμενοι ολοι οι κοποι;

 

Βλ. 7

 

11- Εχει κανεις κανεναν γνωστο να εκανε εξ'αποστασεως απο σουηδια, να μας πει εμπειρία;

 

Εγώ δεν έχω

 

12- Γραφει στις απαιτησεις για master: "Bachelor´s degree or a degree equal to 180". Απο πτυχιο ελληνικου πανεπιστημιου, πως υπολογιζω εγκυρα αυτες τις μοναδες; Το κανω μονος μου, το κανουν αυτοι (αναγωγη), ή ….χρειαζεται καπου να πληρωσω (ελπιζω οχι) να το κανουν αλλοι για μενα; Το δικο μου πτυχιο ειναι δεκαδικος αριθμος, με αριστα το 10.

 

Να σου πω τι έγινε στη δική μου περίπτωση. Εγώ έστειλα αίτηση για κάποια μαθήματα προπτυχιακά αλλά που να βρω απολυτήριο λυκείου που τελείωσα το '93 (και με 15 1/2). Έστειλα τη βεβαίωση του ΕΜΠ και την αναλυτική βαμολογία που φυσικά δε γράφει ECTS και έβαλα στο φάκελο και ένα απόσπασμα από τον οδηγό σπουδών με την περιγραφή των μαθημάτων.

 

Αυτοί το βρήκαν το ΕΜΠ δε ξέρω πως και τι και μου είπαν ότι είναι full 180 ECTS (άσε που κανονικά είναι 300) και έτσι δε μου ζητήσαν απολυτήριο λυκείου.

 

 

PS:

Ρε ΕΜΠ .... πότε θα καταλάβεις ότι πρέπει να δίνεις αναλυτικές στα αγγλικά !!!! και με ECTS !!!! θυμάμαι αυτό με τις ECTS (διδακτικές μονάδες) ξεκίνησε όταν ήμουν ακόμα φοιτητής ... προ 2000 ... φαντάσου ... γ@μω την Τροϊκά μου ...

 

 

 

 

13- Γραφει παλι στις απαιτησεις: "A Bachelor degree or a degree equal to 180, credits, with a minimum of 90 credits within computer and systems sciences". Το δικο μου πτυχιο ειναι οικονομικης κατευθυνσης. Δεν συμπεριλαμβανεται; Εχω φαει τα νιατα μου στους υπολογιστες, ας μην εχω αντιστοιχο πτυχιο.

 

Δεν έχεις να χάσεις κάτι κάνοντας μια αίτηση (εκτός από τα ταχυδρομικά) αλλά δύσκολο το κόβω.

Αν ξέρεις πιο πρόγραμμα θες επικοινώνησε με το πανεπιστήμιο.

Στη περίπτωσή μου όποτε έστειλα email με ερώτηση μου απαντήσαν άμεσα και μάλιστα με προτρέψαν αντί να κάνω 1-2 μεμονομένα μαθήματα που ρώτησα να κάω ένα "πακέτο". 

 

14- Με Proficiency στα αγγλικα ειμαι ok, διχως να χρειαζεται να κανω κατι αλλο;

 

Χμ ... λογικά --> click me 

 

 

15- Δεν ειδα να γραφουν διαρκεια. Ποτε ξεκινα ενα course, ποτε τελειωνει. Πως μαθαινω αυτη την πληροφορια;

 

Εννοείς ακριβή ημερομηνία ?

Τα μαθήματα γίνονται κανονικά όπως στα εξάμηνα

 

16- Ολα κι ολα τα distance learning, without required meetings ειναι  18.
https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=HT_2013&courseProgram=programs&distance=on&distanceWithoutMeetings=on
Αν ηταν να διαλεξετε κατι σχετικα 'βατο', τι θα διαλεγατε; Αλλα τα ανοιχτα programs ειναι πλεον 2-3 για autumn 2013?

 

Καλά, αυτό εξαρτάται από το τι σε ενδιαφέρει.

 

Αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική και έχεις σπουδές στα οικονομικά κοίταξε λίγο το

 

... Master's Programme in IT Project Management .. στο SU

 

 

17. Δεχονται περιορισμενο αριθμο υποψηφιων ηλεκτρονικα-εξ'αποστασεως; Πχ. αν ειναι ετσι, θα ηταν καλυτερα να βιαστω να κανω τωρα εγγραφη, για την ανοιξη 2014, κι ας εχει μονο….3 programs!

 

Ρώτησέ τους.

 

 

18. Τι σημαινει, στα χαρακτηριστικά ενος program, το "Pace of study: One-quarter-time" και "Instructional time: Mixed-time". Τι εννοουν? Τι αλλες επιλογες υπαρχουν;

 

Ξερω οτι ειναι πολλες ερωτησεις, και οτι δεν λυσω απο εδω, θα το ετοιμασω σε mail να ρωτησω αυτους.
Απλα θελω καποια, απλα ισως πραγματα να τα διευκρινησω ει δυνατον απο εδω, ωστε να καταληξουν σε αυτους λιγοτερες, και πιο ουσιαστικες ερωτησεις.
Με την οικονομικη κριση που υπαρχει, αν ξεκαθαριστουν καποια πραγματα, ισως εξ'αποστασεως ενα σουηδικο πανεπιστημιο να ειναι η καλυτερη λυση.
Γι' αυτο, οποιος εχει την γνωση και την διαθεση, ας πει οτι γνωριζει σχετικα με τα παραπανω.

 

Μη κάνεις αίτηση για την Άνοιξη του 2014 αν δε σου αρέσει κάτι μόνο και μόνο για να κάνεις αίτηση.

 

Ίσως χάσεις το δικαίωμα σου να κάνεις αίτηση σε κάποιο που σου αρέσει περισσότερο και ξεκινά το Autumn 2014 ... (πχ αυτό που σου έγραψα παραπάνω).

 

Δε θα πάθεις κάτι περιμένοντας 1 εξάμηνο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

DrLo οτι ξερεις θα με βοηθούσε!

 

Χωρίς ξέρω πειρισσότερα το ότι κάποια φαίνονται "Open for Application" ίσως είναι από λάθος.

 

ΟΚ, οργανωμένοι οι Σουηδοί αλλά μου φαίνεται δύσκολο να κάνεις τώρα αίτηση για κάτι που ξεκινά Σεπτέμβρη.

 

rg550 ευχαριστω. Βοηθησες πολυ!

 

"60 ects credits = πρόγραμμα ενος χρόνου".  Δεν ισχυει.

Δες πχ αυτα

http://edu.bth.se/utbildning/utb_program.asp?PtKod=IYABA13hP1

http://edu.mah.se/en/Program/HACFD

 

 

 

Ισχύει με μια μικρή προσθήκη

 

1 έτος Full Time = 60 ECTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Θελει χαρτουρα παντως.

 

Δε θα το έλεγα ... όχι περισσότερη από ένα Ελληνικό ΑΕΙ που έχουν μείνει στο 1950 και ζητάνε ακτινογραφίες θώρακα !!! (ισχύει ακόμα ?)

 

Αν μου πεις σε ποιο Ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ κάνεις δήλωση μαθημάτων online ...

 

 

Πχ εν τελει τι εννοει εγκυρη επικυρωση?

 

Αν εενοείς το "attested" τότε για το διαβατήριο πχ αρκεί να υπογράψει Ο ΟΠΟΙΟΣΗΠΟΤΕ , με όνομα, επίθετο και τηλέφωνο.

Εμένα τα υπέγραψε ένας συνάδελφος στη δουλειά.

 

Απο Κεπ ας πουμε, τους ειναι οκ?

Ρώτα τους.

 

 

 

Επειτα, ελπιζα οτι το proficiency τους αρκει. Ilts λες. Ξανα μανα εξετασεις.

Πάντως σιγά τις εξετάσεις αν δε μπορείς να βγάλεις στο έτσι  90 στο TOEFL καλύτερα ξάχνα όλα τα άλλα.

 

 

Επισης με το ranking των προτιμησεων, δεν πολυκαταλαβα τι παιζει.

Φαντάομαι ότι και σε εμάς με τις πανελλήνιες.

 

 

Καπου λενε οτι δεν παιζουν ρολο αλλα χαρτια κλπ. Αν τους βαλω διαφορες υπολογιστικες πιστοποιησεις που εχω, ωστε να ενδυναμωσω τη θεση μου, δεν θα τις μετρησουν καθολου;

Γενικά η εντύπωσή μου είναι ότι είναι πολύ τυπικοί το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι "κακό" (αν και γενικά είναι καλό)

 

Εγκυρες μεταφρασεις, ποιες θεωρουν; Πχ. απο δικηγορο?

Εγώ έστειλα μία απο δικηγόρο.

Αν είναι φίλος σου και στο κάνει τσάμπα (πχ όπως εμένα) κόστος = 2 ευρώ ανα έγγραφο (όσο το "χαρτόσημο").

 

 

Θελουν αντιγραφα με κανονικη σφραγιδα πανω, κι οχι απλα φωτοτυπιες; Αρα οτι στειλω, πρεπει να περασει απο Κεπ;

Αν το μεταφράσει δικηγόρος πχ θα πρέπει να επισυνάψει την μετάφραση στο πρωτότυπο οπότε στέλνεις αυτό πακέτο.

 

 

 

 

Μπορει να στειλω τα χαρτια μου, διχως να δηλωσω program? Απλα να ειμαι καταχωρημενος και ready, στο συστημα τους, για το μελλον;

 

 

Α, ρε αθάνατε Έλληνα μέσα στη πατέντα πάντα.

 

Φαντάζομαι πως όχι .. αυτό που ίσως γινεται είναι να στείλεις μια αίτηση ενός course άσχετου (που καλύτερα να μην σε πάρουν) για να περαστούν τα χαρτιά σου στο σύστημα (που είναι κοινό για όλα τα πανεπιστήμια). Ίσως έτσι να μη χρειαστεί να τα ξαναστείλεις.

 

 

 

Αν λειπει κατι στο ζητανε, ή απλα σε κοβουν; Ειδα πολυ τυπικοτητα στις σελιδες, και αν ειναι και το ιδιο αυστηροι...

Στο ζητάνε ...

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ (έτσι την πάτησα κάπως εγώ)

δε σου έρχεται mail ... στη σελίδα σου υπάρχει καρτέλα (messages) όπου θα σου πουν τι και πως.

Πάντως δε χάνεις να ρωτήσεις ... εγώ στο πρόβλημα που είχα επικοινωνούσα συχνά με το uni (όχι την κεντρική υπηρεσία) και μου λέγανε που και τί είδους πρόβλημα υπάρχει

 

Εν τελει τι χρειαζεται για ενα μαστερ, μια σουμα, για εμας τους ελληνες;

 

Με κίνδυνο να μου ξεφύγει κάτι ...

 

- Φωτοτυπία διαβατηρίου (υπογεγρμμένη από οποιονδήποτε με όνομα και τηλέφωνο ... τη μάνα σου πχ)

- Μεταφρασμένο πτυχίο / αναλυτική

- Το Cover sheet στο βγάζει όταν κάνεις submit την αίτησή σου

- Proof of english (πχ αν κάνεις TOEFL να χρησιμοποιήσεις το institution code 3477)

 

Έγώ έβαλα μέσα και CV αν και δε νομίζω να έχει σχέση.

 

αυτά βασικά ...

 

δε τα λες και πολλά.

 

 

Ταυτοτητα, πτυχιο, αναλυτικη, αγγλικα, ευρετηριο(cover sheet)

 

Ουσιαστικα, μιας και για ανοιξη δεν εχει σχεδον τιποτε απο masters, κι επειδη για φετος φθινοπωρο εκλεισαν προθεσμιες, η επομενη μεγαλη φουρνια με masters ποτε ξεκινα? Και ποτε περιπου τα ανακοινωνουν στο site?

 

 

rg550 ευχαριστω εκ των προτερων!

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θελει διαβατηριο? Η αστυνομικη ταυτοτητα (νεου τυπου-τα γραφει και στα λατινικα) δεν ειναι αρκετη;

 

Νομιζα οτι μεχρι να μπουν τα στοιχεια στο συστημα και να γινει επιλογη, οτι δεν εμπλεκονταν το καθε uni. Αλλα λες οτι επικοινωνουσες οχι με το κεντρικο admission center αλλα με το ιδιο το πανεπιστημιο.

 

Επισης με το θεμα των σφραγιδων, μπερδευτηκα. (signed το λενε στο site τους)

Αν βαλω φωτοτυπιες των ελληνικων χαρτιων, και τις μεταφρασεις του δικηγορου, που θα ειναι στα αγγλικα και θα εχουν και σφραγιδα και υπογραφη, ειναι ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θελει διαβατηριο? Η αστυνομικη ταυτοτητα (νεου τυπου-τα γραφει και στα λατινικα) δεν ειναι αρκετη;

 

Νομιζα οτι μεχρι να μπουν τα στοιχεια στο συστημα και να γινει επιλογη, οτι δεν εμπλεκονταν το καθε uni. Αλλα λες οτι επικοινωνουσες οχι με το κεντρικο admission center αλλα με το ιδιο το πανεπιστημιο.

 

Ναι επικοινωνούσα με το UNI, όχι με τα κεντρικά.

 

Από όσο κατάλαβα τα κεντρικά, ελέγχουν (πχ γνησιότητα), σκανάρουν και αρχειοθετούν ή τηρούν βάσεις δεδομένων στις οποίες έχουν πρόσβαση τα πανεπιστήμια οπότε ξέρουν και αυτά ανα πάσα στιγμή τι έχεις στείλει.

 

Έτσι πχ αν θες να κάνεις αίτηση σε 3 πανεπιστήμια δε θα στείλεις 3 φορές χαρτιά και 3 score TOEFL πχ, αλλά μόνο μία στα κεντρικά και θα είναι προσβάσιμα σε όλα τα πανεπιστήμια.

 

Επισης με το θεμα των σφραγιδων, μπερδευτηκα. (signed το λενε στο site τους)

 

Αν βαλω φωτοτυπιες των ελληνικων χαρτιων, και τις μεταφρασεις του δικηγορου, που θα ειναι στα αγγλικα και θα εχουν και σφραγιδα και υπογραφη, ειναι ok?

 

Η μετάφραση του δικηγόρου επισυνάπτεται στο πρωτότυπο, όχι σε φωτοτυπία.

Δηλαδή,

 

Παίρνεις από το ΑΕΙ

---------------------------

1. Μια αναλυτική

2 ένα αντίγραφο πτυχίου (βεβαίωση με βαθμό το λένε στο ΕΜΠ)

 

Τα πας στο δικηγόρο, αυτός ...

-----------------------------------------

1. τα μεταφράζει

2. συρράπτει τη μετάφραση ΣΤΟ ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ

3. τα σφραγίζει εκεί που ενώνονται τα 2 χαρτιά

4. Προσθέτει μια λευκή σελίδα στο τέλος που λέει το "ποίημα" του στυλ "ακριβής μετάφραση με βάση το συνημμένο πρωτότυπο"

5. Κοτσάρει από κάτω τη σφραγίδα του με τα στοιχεία του τον αρθιμό αδείας του κλπ

 

The End

 

(x2 - μία για τη βεβαίωση και μία για την αναλυτική)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα ξέρω με βάση την πρόσφατη διαδικασία που έκανα

Συνεχίζεις κι άλλο ρε θηρίο? Για που και τι αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις κι άλλο ρε θηρίο? Για που και τι αν επιτρέπεται?

 

Συνεχίζω ... από Hobby 

 

Έτσι κι αλλιώς δεν θα με περιορίσει στη δουλειά μου, και θα βρώ κάτι δημιουργικό να κάνω στον ελ χρ.ονο μου.

 

Το Gotland University College )Σουηδικό "ΤΕΙ" που από Σεπτέμβρη απορροφάται από το Uppsala University) έχει μια σειρά προπτυχιακών μαθημάτων πάνω στην Αιολική τεχνολογία.

 

Με ενδιέφεραν κάποια από αυτά (καθώς είμαι ήδη μηχανικός και τα περισσότερα είναι πολύ βασικά)

 

τα

·         Wind Power Planning and Permission

·         Wind Power Project Development

·         Wind Power Planning and Economics

 

 

αλλά μου είπαν (καθώς αυτά έχουν προαπαιτούμενα βασικά μαθήματα)

 

σας ενδιαφέρει να τα κάνετε πακέτο αξίας 90 ECTS μαζί με όλα τα άλλα και αν αν ποτέ κάνετε και 90 ECTS αλλού σας δίνουμε πτυχίο "Wind Power Project Development" (από Uppsala University πλέον).

 

Στην αρχή προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι "ξέρετε τα άλλα τα έχω κάνει ξανά στο 1ο μου πτυχίο" αλλά ρίχνοντας μια ματιά στα άλλα μεμονωμένα distance courses από Σουηδικά πανεπιστήμια αρκετά μου φάνηκαν ενδιαφέροντα

 

όχι απαραίτητα να έχουν σχέση μεταξύ τους ... κάποιος μπορεί να κάνει πχ "Creative Writting" έτσι από χόμπι όπως ο Apoll κάνει αστρονομία. 

 

πχ το καλοκαίρι είχε 2 summer courses που με ενδιέφεραν

 

Malmo University : Programming Using Visual Basic .NET: Basic Course

KTH : Web Based Course in Financial Mathematics

 

(το 1ο κυρίως) αλλά δε τα προλαβα.

 

 

Βασικά δε συνεχίζω με την έννοια παω για πτυχίο αλλά για να μάθω πράγματα που νομίζω μου είναι χρήσιμα στη δουλειά μου ή πράγματα που απλά με ενδιαφέρουν από περιέργια.

 

Δε βλέπω γιατί να κάνω το ίδιο στο Coursera και όχι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε συνεχίζω με την έννοια παω για πτυχίο αλλά για να μάθω πράγματα που νομίζω μου είναι χρήσιμα στη δουλειά μου ή πράγματα που απλά με ενδιαφέρουν από περιέργια.

 

Δε βλέπω γιατί να κάνω το ίδιο στο Coursera και όχι εδώ.

Ισχύει το πρώτο, αυτό θα ήθελα κι εγώ με Open University αλλά δεν έπαιζε να δώσω τόσα λεφτά για hobby προς το παρόν. Αν θέλω χρήσιμο στη δουλειά αποκλειστικώς και μονόδρομος CFA, οπότε για εκεί δεν ψάχνω/ενδιαφέρομαι για πτυχία/προγράμματα.

 

Οπότε coursera it is. Όσα μαθήματα μπορώ/αντέχω, αρκετά καλό επίπεδο στα δυνατά μαθήματα, μια πιστοποίηση έτσι για την αίσθηση, και με "flexible" ώρες διαβάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω "χρήσιμο στη δουλειά μου" δεν εννωώ κατ' ανάγκην τη σουπερ-ντουπερ γνωση/πιστοποίηση που θα σε απογειώσει επαγγελματικά.

 

Στη δοθλειά μου, στην εταιρεία που εργάζομαι πχ, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο να ξέρει κάποιος καλά VBA και οι μηχανικοί ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΗ VBA, ίσα για να μη κάνουν μαντάρα τα σκριπτάκια που θα έφτιαχνε ο 1ος ή που θα μπορούσαν να φτιάξουν 1 scriptaκι ... απλά και μόνο googlarοντας αυτό που θέλουν να κάνουν χωρίς να τρομοκρατηθούν από τις 4-5 γραμμές κώδικά.

 

Απλά κανείς στη δουλειά μου δεν έχει την ίδια άποψη ούτε του έχει περάσει ποτέ από το μυαλό, ούτε από τους απλούς μηχανικούς ούτε από τη "διοίκηση" ... ε, κάποια στιγμή θα φανεί η ανάγκη ή ακόμα και αν δεν φανεί θα μπορέσεις την δουλειά που έχεις να κάνεις σε 1 μέρα να την κάνεις σε 3 ώρες και να δημιουργήσεις 5 ώρες για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic @DrLo:

 

 

Απλά κανείς στη δουλειά μου δεν έχει την ίδια άποψη ούτε του έχει περάσει ποτέ από το μυαλό, ούτε από τους απλούς μηχανικούς ούτε από τη "διοίκηση" ... ε, κάποια στιγμή θα φανεί η ανάγκη ή ακόμα και αν δεν φανεί θα μπορέσεις την δουλειά που έχεις να κάνεις σε 1 μέρα να την κάνεις σε 3 ώρες και να δημιουργήσεις 5 ώρες για σένα.

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, μιλάμε χτύπησες φλέβα τώρα, "χαίρομαι" που ακούω ότι παντού τα ίδια βρίσκεις.

 

Manual διαδικασίες, εξαγωγές δεδομένων, μοντελοποίηση, στατιστική επεξεργασία, συγγραφή mail/reports κτλ χειροκίνητα όλα. Να κάθεται μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων να κάνει 5 χρόνια αυτό το πράγμα. Και μιλάμε για ξύπνια/μορφωμένα άτομα που απλά με το που θα τους βάλεις στο Developer παράθυρο παγώνουν.

 

Μια εβδομάδα VBA όλη η υπόθεση, δευτερόλεπτα για τα πάντα όλα πλέον. Ευτυχώς ένας από τη διοίκηση έδωσε green light, αλλιώς απέραντη τεχνοφοβία που σε κάνει να αναρωτιέσαι, ας πούμε γιατί? Πόσες ανθρωποώρες πάνε έτσι χαμένες?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. 

όταν δεν είναι αναγνωρισμένο, σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να κάνω και μεταπτυχιακό σε άλλο ίδρυμα; 

Επίσης: εφόσον δεν είναι αναγνωρισμένο, κάνεις πρακτική ή όχι; 

 

 

Κοιτα, για το πρωτο, δεν μπορω να απαντησω. Μπορει να εξαρταται απο το ιδρυμα. Ή, μπορει το ιδρυμα να ειναι υποχρεωμενο να δεχεται μονο πτυχιουχους απο αναγνωρισμενα πανεπιστημια. Επομενως να μην εξαρταται απο αυτό. Δεν ξερω τι παιζει. Σε καθε περιπτωση παντως, οι επιλογές σου οταν τελειωσεις το UoPeople θα ειναι πιο περιορισμενες, σε σχεση με το αν τελειωνες καποιο αλλο.

 

Οσο για την πρακτικη... ουτε για την πρακτική μπορω να σου απαντησω :P

Στην Ελλαδα, στα ΑΕΙ παιζει το εξής -τουλαχιστον εκει που εγω σπουδαζα:

Το τμημα που σπουδαζεις παιρνει καποια κονδυλια -απ το κρατος ή την ΕΕ, δεν ξερω ακριβως. Μετά ερχεται σε συμφωνια με καποιες επιχειρησεις που θελουν φοιτητες για πρακτική. Στελνει τους φοιτητες στις εν λόγω επιχειρησεις και τους πληρωνει απο τα κονδυλια που πηρε. Ολα αυτά πολυ χονδρικα.

Επομενως, για να κανεις πρακτική στην Ελλάδα, μεσω του UoPeople, πολυ δυσκολο το κοβω, καθως δεν ειναι ελληνικο ιδρυμα. Ουτε καν ευρωπαϊκο. Στην Αμερικη εχει τα γραφεια.

Για το εξωτερικό τωρα δεν ξερω. Εχει στο site του καποιες εταιρειες και πανεπιστημια τους οποιους ονομαζουν partners. Εδω http://www.uopeople.org/groups/partners

 

Γιατι δεν τους στελνεις ενα email ομως, να ρωτησεις για πρακτική και μεταπτυχιακό; Internship ειναι η πρακτική στα αγγλικα ή placement. Αλλα νομιζω το internship ειναι πιο διαδεδομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω ... από Hobby 

 

Έτσι κι αλλιώς δεν θα με περιορίσει στη δουλειά μου, και θα βρώ κάτι δημιουργικό να κάνω στον ελ χρ.ονο μου.

 

Το Gotland University College )Σουηδικό "ΤΕΙ" που από Σεπτέμβρη απορροφάται από το Uppsala University) έχει μια σειρά προπτυχιακών μαθημάτων πάνω στην Αιολική τεχνολογία.

 

Με ενδιέφεραν κάποια από αυτά (καθώς είμαι ήδη μηχανικός και τα περισσότερα είναι πολύ βασικά)

 

τα

·         Wind Power Planning and Permission

·         Wind Power Project Development

·         Wind Power Planning and Economics

 

 

αλλά μου είπαν (καθώς αυτά έχουν προαπαιτούμενα βασικά μαθήματα)

 

σας ενδιαφέρει να τα κάνετε πακέτο αξίας 90 ECTS μαζί με όλα τα άλλα και αν αν ποτέ κάνετε και 90 ECTS αλλού σας δίνουμε πτυχίο "Wind Power Project Development" (από Uppsala University πλέον).

 

Στην αρχή προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι "ξέρετε τα άλλα τα έχω κάνει ξανά στο 1ο μου πτυχίο" αλλά ρίχνοντας μια ματιά στα άλλα μεμονωμένα distance courses από Σουηδικά πανεπιστήμια αρκετά μου φάνηκαν ενδιαφέροντα

 

όχι απαραίτητα να έχουν σχέση μεταξύ τους ... κάποιος μπορεί να κάνει πχ "Creative Writting" έτσι από χόμπι όπως ο Apoll κάνει αστρονομία. 

 

πχ το καλοκαίρι είχε 2 summer courses που με ενδιέφεραν

 

Malmo University : Programming Using Visual Basic .NET: Basic Course

KTH : Web Based Course in Financial Mathematics

 

(το 1ο κυρίως) αλλά δε τα προλαβα.

 

 

Βασικά δε συνεχίζω με την έννοια παω για πτυχίο αλλά για να μάθω πράγματα που νομίζω μου είναι χρήσιμα στη δουλειά μου ή πράγματα που απλά με ενδιαφέρουν από περιέργια.

 

Δε βλέπω γιατί να κάνω το ίδιο στο Coursera και όχι εδώ.

Πες μου οτι βρηκες D-L creative writing course.

Πες το μου αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...