Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κρατούσε το ψαροντούφεκο, δε θα 'ταν;;;

 

 

 

Εγω μιλαμε οτι εισαι μεσα στο υγρο στοιχειο.Και θεμα επιβιωσης να μην ειναι μιλαμε για την αρχεγονη συγκινηση του κυνηγου ,της χαρας να γυρισεις με γεματα χερια στο σπιτι .Αν δεν ειναι αυτο κοντα στη φυση ποιο ειναι ? Να τρως μπεργκερ στελνοντας μυνηματα σε καποιο απο τα social media ?  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλαμε οτι εισαι μεσα στο υγρο στοιχειο.Και θεμα επιβιωσης να μην ειναι μιλαμε για την αρχεγονη συγκινηση του κυνηγου ,της χαρας να γυρισεις με γεματα χερια στο σπιτι .Αν δεν ειναι αυτο κοντα στη φυση ποιο ειναι ? Να τρως μπεργκερ στελνοντας μυνηματα σε καποιο απο τα social media ?  :-D

 

Εγώ προσωπικά με ένα τρίφυλλο στην παραλία και κάνα μενικέτο απ' το κορίτσι, είμαι όχι κοντά στη φύση, καβάλα με έχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα θέμα με κυνηγούς και ψαράδες από εμένα. Να περνάνε καλά :)

Το περισσότερο κράξιμο πέφτει από κάτι άτομα που το μεγαλύτερο "δάσος" που έχουν δει είναι νησίδα στην Κηφισίας και το μεγαλύτερο "θαλάσσιο πάρκο" το Super Paradise. Hipsterάδες που δεν έχουν αίσθηση των μεγεθών. Οι περισσότεροι κυνηγοί και ψαράδες ενδιαφέρονται για τον "χώρο" που περνούν τον ελεύθερό τους χρόνο, και έχουν στα αλήθεια και βιωματικά οικολογική συνείδηση πριν τους το πει το mad, σε αντίθεση με όσους τους κράζουν. Και εν γένει τηρούν το fair play βρε βλακόμουτρα, δεν θέλουν να σκοτώσουν τα πάντα :)

 

Και όχι, αν σκοτώσεις δύο τρυγόνια ή ένα χταπόδι δεν είσαι αποτρόπαιος και αιμοδιψής τύπος - ή έστω δεν είσαι πιο αιμοδιψής από τον καθένα μας που έχει μπει σε ένα κρεοπωλείο ή έχει παραγγείλει μια φορά στην ζωή του καλαμαράκια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά με ένα τρίφυλλο στην παραλία και κάνα μενικέτο απ' το κορίτσι, είμαι όχι κοντά στη φύση, καβάλα με έχει.

 

 Και παλι λειψο ειναι το τοπιο...Λειπουν οι μπυρες και  το καλαμι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και παλι λειψο ειναι το τοπιο...Λειπουν οι μπυρες και  το καλαμι 

 

Ποτέ δε λείπουν οι μπύρες, άμα είναι να λέμε τα αυτονόητα θα 'ταν μια λίστα γεμάτη με "να έχω γεννηθεί", "να υπάρχει βαρύτητα" κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε λείπουν οι μπύρες, άμα είναι να λέμε τα αυτονόητα θα 'ταν μια λίστα γεμάτη με "να έχω γεννηθεί", "να υπάρχει βαρύτητα" κτλ

 

απλα  τσεκαρω.Ετσι ξεκινανε πολλοι , τους φαινεται μπρουταλ και ασκοπο το κυνηγι και το ψαρεμα και μετα αρχιζουν να σου λενε για χυμο καροτου και χορτοφαγια. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν ειμαι κυνηγος.

Ενας ευσυνείδητος κυνηγος(που σέβεται το θυραμα και την φυση παντα)κυνηγαει για 3 λογους

1.Για το κυνηγι αυτο καθ'αυτο ως δραστηριοτητα

 

2.Γιατι τετοιο κρεας δεν θα βρει πουθενα αλλου,εκτος αν το χρυσοπληρωσει

 

3.Γιατι καποια θηραματα μπορει να τα πουλησει αρκετα ακριβα,ως σημαντικο συμλπηρωμα εισοδηματος,σε μη κυνηγους σε επιλεγμενα κρεοπωλεια κτλ

Ο ψαρας-ψαροντουφεκας ερασιτεχνης επισης για τους ιδιους λογους το κανει.

Παμε στο κομματι που ''ποναει'' τωρα τα καημενα τα ζωακια κτλ κτλ

Πιασε ενα μεγαλο αγκιστρι,καρφωσε το στον ουρανισκο σου και τραβα πολυ δυνατα,μετα σταματα,δεσε μια σακουλα με  μονωτικη ταινια στο κεφαλι αεροστεγος και λιγο πριν τα κακαρωσεις,ανοιξε διαπλατα την κοιλια σου με ενα μαχαιρι και βγαλε εξω ολα τα σωθικα σου.

Τα ιδια τραβαει και ενα ψαρι,γιατι λοιπον ο ψαρας ειναι οκ ενω ο κυνηγος οχι?
Το θεμα ειναι απλα οτι τα ψαρια δεν ειναι ''γλυκουλια'' εκτος αν μιλαμε για δελφινια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

 

1. Το κρέας από το ΣΜ είναι φθηνότερο απ' ό,τι ο εξοπλισμός του κυνηγού.

2. Η φύση είναι ωραία είτε είσαι οπλισμένος, είτε όχι.

 

Τα συμπεράσματά μου λοιπόν είναι πως το 99% των κυνηγών κάνει ό,τι κάνει για να σκοτώσει. Όχι για να φάει, αυτό είναι μια παράπλευρη δικαιολογία. Αδυνατώ να συλλάβω το ενδεχόμενο που κάποιος λέει "πείνασα, πάω να κυνηγήσω".

 

Οπότε μπορεί η πράξη αυτή καθ' αυτή να είναι legit όσο γίνεται σωστά, αλλά το κίνητρο είναι πάντα ελεεινό.

 

Πηγές: μικρός σκότωνα δεκαοχτούρες με το αεροβόλο και τις τηγάνιζα, εξαιρετικές αν ξεχνάς τι τρως.

 

Συμφωνώ με το παραπάνω και να προσθέσω, το κάνουν και για να έχουν να λένε μετά τα κατορθώματά τους σε άλλους, έπιασα το τάδε ζώο, πυροβόλησα το τάδε πουλί, σκότωσα το αγριογούρουνο κτλ. Το επιχείρημα περί βιοπορισμού το δέχομαι μόνο αν μιλάμε για καμιά χώρα με ανθρωπιστικά προβλήματα και με πείνα, που η πρόσβαση στην αγορά που πουλάνε κρέας ή η διάθεση κρέατος είναι ανεπαρκής, ούτε για τον Καναδά ή την Αμερική το δέχομαι. Όποιος θέλει ας ψάξει να βρεί χασάπικο ή ψαράδικο, θυμάμαι παλιά που το συζητούσαμε εδώ οτι μπορούμε να βρούμε σε συγκεκριμένα μαγαζιά ακόμα και κρέας αλόγου.

Όσο για το ψάρεμα, στην πραγματικότητα και αυτό κυνήγι είναι, απλά στην κοινωνία έχει περάσει ως κάτι ποιό light, μια πράξη ποιό "αθώα" ας το πούμε έτσι επειδή εκεί χρειάζεσαι μόνο ένα αγκίστρι με δόλωμα, όχι καραμπίνες με σφαίρες και μετά όταν θα σκοτώσεις το ζώο να πρέπει να του βγάλεις το δέρμα για να το μαγειρέψεις κτλ.

Τα παραπάνω φυσικά δεν με κάνουν φιλόζωο, συνεχίζω και καταναλώνω κρέας, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από χόμπυ και ρομαντισμούς, όποιος θέλει να βρεί χόμπυ ας επιλέξει κάτι άλλο όχι καραμπίνες και όπλα που στο κάτω κάτω από λάθη έχουν σκοτωθεί και άνθρωποι την ώρα του κυνηγιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα ρε παιδιά που πήρατε φόρα και τα ισοπεδώσατε όλα!Εγώ προσωπικά δεν κυνηγώ δεν μου αρέσει αλλά ο πατέρας μου π.χ κάποτε κυνηγούσε.Μία χαρά ήξερε πότε είναι η κυνηγετική περίοδος όταν δεν επιτρεπόταν το κυνήγι έπιανε το όπλο μόνο για να το λαδώσει άντε να σκοτώσει και καμία καρακάξα στον φράχτη που πήγαινε στο κοτέτσι και έκλεβε τα αυγά!Τώρα όσον αφορά για τα θηράματα τα ξαδέρφια μου ζουν σε πιο "ορεινό" χωριό από το δικό μου το οποίο είναι τίγκα στο πουρνάρι μόλις έξω από την οικιστική ζώνη.Ο ξάδερφος λοιπόν που κυνηγά είναι από επίπεδο αντίληψης 1+1 = 11 ωστόσο είναι απίθανος κυνηγός.Μια χαρά κρατάει και αυτός τον κανόνα της κυνηγετικής περιόδου και λόγω της βλάστησης που υπάρχει στο χωριό τους όταν επιτρέπεται το κυνήγι κάθε Κυριακή έχει λαγό μία φορά το μήνα αγριογούρουνο!Όποιος νομίζει ότι μπορεί να έχει τέτοιο επίπεδο διατροφής από τον χασάπη χωρίς να ξοδεύει τα 3/4 του μηνιάτικου εγώ πάω πάσο!Για να μην αναφερθώ στα πτηνά ορτύκια αγριόπαπιες φασιανούς κ.α.Το θέμα είναι πριν γράψουμε κάτι να έχουμε όλες τις απόψεις στο τραπέζι.Τα τελευταία χρόνια οι καινούργιας γενιάς κυνηγοί τους μήνες που δεν επιτρέπεται το κυνήγι κάνουν αναπαραγωγή θηραμάτων σε ειδικά καταφύγια!Φίλε long tom αν έχει ακόμα η Λάρισα τέτοια πανίδα(Κίσσαβος -Όλυμπος) κ.α φαντάσου τι ε΄χει η Πίνδος το Βέρμιο η Ροδόπη Δράμα κ.α.Φυσικά υπάρχουν και οι κάφροι έχουμε και στο χωριό μας έναν που δεν μιλά πια με κανέναν.Είχα αναφέρει κάποτε ότι είχα φτιάξει μία λιμνοδεξαμενή γι να ποτίζω τα χωράφια 6 στρέμματα επιφάνεια με 6 μέτρα βάθος.Εκεί λοιπόν είχε προσγειωθεί την άνοιξη ένας ξέμπαρκος κύκνος.Εγώ ήμουν μικρός και ενώ υποτίθεται ότι σκαλίζαμε βαμβάκι με τους γονείς μου πήγαινα και τον χάζευα!Ήταν κατά εξαντλημένος κοιμόταν βάζοντας το κεφάλι στα φτερά αλλά ποτέ δεν σταματούσε να περιπλέει στην λίμνη!Πήγε λοιπόν αυτός ο π@πάρας τον σκότωσε και έπιασε τα φτερά του από άκρη σε άκρη στον μπροστινό προφυλακτήρα και μπήκε στο χωριό κορνάροντας λες και τι είχε κάνει.Ο πρώτος που τον άρχισε στις φάπες ήταν ο πατέρας μου και μετά σχεδόν τον σβέρκωσε όλο το καφενείο.Δεν βρέθηκε ούτε ένας να του πει τι καλά που έκανε και αυτό έγινε κοντά 25 χρόνια πριν.Μια χαρά ευαισθησίες λοιπόν έχουν και οι "χωριάτες"κυνηγοί και στην συντριπτική τους πλειοψηφία ακολουθούν τους κανόνες ίσως και περισσότερο από αυτούς που προέρχονται από την πόλη.Άλλη σχέση έχουμε εμείς που ζούμε στα χωριά με τα πλάσματα του Θεού.Τελευταίο παράδειγμα γιατί μακρηγόρησα αρκετά το 2002 που έριξε το πολύ το χιόνι στο χωριό είχαμε 1,50 ύψος είδα την μάνα μου να τρίβει ψίχες από το ψωμί και στο μπροστά και στο πίσω μέρος του σπιτιού!Τι κάνεις της λέω και μου απαντά τα σπουργίτια τι θα φάνε;Αν μου λέει  μετά ανοίξετε δρόμο με τον πατέρα σου μέχρι την αποθήκη θα ρίξω και στάρι για να έχουν να φάνε!Οπότε αν δεν ζούμε σε μέρη όπου άνθρωποι και φύση είναι σε καθημερινή επαφή καλό είναι να μην γενικεύουμε.Τώρα αν κάποιος αστός έχει δει  δέντρο και δάσος μόνο σε κανά αλσύλιο και πάρει όπλο με διόπτρα και την δει  Ράμπο σκοτώνοντας ότι κινείται ε εντάξει.Πάντως κάφροι υπάρχουν παντού ανεξαρτήτως τόπου διαμονής!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαν οφ στηλ, εκεί που με είχες πείσει σχεδόν (χωρίς ειρωνεία) μπήκε στην ιστορία το σκηνικό με τα ψίχουλα και τα σπουργίτια και με έπιασε νευρικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα κι εγώ να σχολιάσω επί του θέματος, αλλά είδα τον defacer να πετάει τα δικά του πάλι και μου στριψε:

DEFACER, άνοιξε τη βιολογία του σχολείου σου (και του γυμνασίου καλή είναι αν πήγες τεχνολογική στο λύκειο και δεν το πήρες επιλογής) γιατί είναι η 2η φορά που σε βλέπω με αυτοπεποίθηση.

 

Μετά το θέμα του πλαισίου που είπες ότι μια χαρά ζει άνθρωπος τρώγοντας μόνο μακαρόνια επειδή είναι φθηνότερα (οπότε πρέπει να δεις την τροφική πυραμίδα και τις συνέπειες μιας δίαιτας βασισμένης σε περιορισμένα θρεπτικά συστατικά) τώρα έρχεσαι να υπερασπιστείς τα βίτσια των διαφόρων ανώμαλων που αντί να τη βρουν με κανα bf4 ή δε ξερω και γω τι, σκοτώνουν άγρια ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον (οπότε εδώ πρέπει να διαβάσεις για τα τροφικά πλέγματα και πώς διαταράσσεις την ισορροπία στη φύση).

 

Ο άνθρωπος δεν εξελίσσεται πια μέσω της φυσικής επιλογής, αλλά τα ζώα συνεχίζουν. Εισβάλλει ο βλάχος με πυροβόλο όπλο στον βιότοπο των ζώων, τα οποία δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο εχθρό με τέτοιο εξοπλισμό, και βγάζει τον κάλο του στον εγκέφαλο εξαφανίζοντάς τα. Οι συνέπειες αυτού είναι τεράστιες, για τον πλανήτη, τον άνθρωπο, τα πάντα (και βαριέμαι να τις αναπτύξω τώρα, αν χρειαστεί όμως το συζητάμε). Πού να το συνηδητοποιήσεις όμως στη σύντομη ζωή σου. Βάλανε κάποιους περιορισμούς με περιόδους κυνηγιού κλπ μπας και κρατήσουν μια ισορροπία, αλλά αν τις παραβιάζουν και αυτές βράσε ρύζι.

 

Επίσης όποιος θέλει κυνήγια και αντριλίκια ας πάει τσίτσιδος σε καμια ζούγκλα ή το νότιο πόλο να βγάλει το άχτι του. Επίσης για διατροφή μια χαρά είναι τα σουπερμαρκετ και τα burger που ανέφερε κάποιος από πάνω, χίλιες φορές ο παχύσαρκος αμερικάνος με τα μπιφτέκια από ζώα που εκτρέφονται παρά ο ανέραστος δολοφόνος που προκαλεί μη αναστρέψιμα προβλήματα στη φύση.

 

Σόρρυ για το ύφος αλλά είναι αργά και κάνει ζέστη...

 

ps. Ιστοριούλα. Από τα αρχαία χρόνια μέχρι πρόσφατα ζούσαν στην Αλάσκα ινδιάνοι Ινουίτ που κυνηγούσαν φάλαινες για να ζήσουν. Κάνανε ολόκληρη τελετή κλπ με πολλούς θρησκευτικούς συμβολισμούς πριν την πιάσουν. Ήρθανε οι αμερικάνοι, το κάνανε επιχείρηση, και αρχίσανε να τις σκοτώνουν σε δεκάδες. Όταν εξαφανίστηκαν οι φάλαινες, κατηγορήσανε τους ινδιάνους γι αυτό και την αλυσιδωτή αντίδραση των προβλημάτων που ακολούθησε. Συμπέρασμα: ο συγκεκριμένος τρόπος ζωής βασιζόταν σε αυτό και ήταν εναρμονισμένος με τη φύση. Οι κυνηγοί που αναφέρετε εσείς είναι στη 2η κατηγορία, και δυτικός πολιτισμός (φάρμακα όπλα τεχνολογία κλπ) και κυνήγι στη φύση.

 

ps2. Τα κοπρόσκυλα, αδέσποτα ή μη, είναι άπειρα. Όταν ένας ανεγκέφαλος, αντίστοιχος με τους κυνηγούς, κοπάνησε ένα μέχρι θανάτου επειδή ερχόταν στη ταβέρνα του, έγινε πολύς ντόρος. Αυτό λέγεται υποκρισία, η μπεκάτσα, το ελάφι και το αγριογούρουνο που είναι και απείρως λιγότερα και κινδυνεύουν με εξαφάνιση, να είναι σε ανώτερη θέση απ το σκύλο και τη γάτα. Κι επειδή οι κυνηγοί συχνά έχουν και κυνηγόσκυλα, τους εντάσσω στους ανεγκέφαλους στον κύβο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα κι εγώ να σχολιάσω επί του θέματος, αλλά είδα τον defacer να πετάει τα δικά του πάλι και μου στριψε:

DEFACER, άνοιξε τη βιολογία του σχολείου σου (και του γυμνασίου καλή είναι αν πήγες τεχνολογική στο λύκειο και δεν το πήρες επιλογής) γιατί είναι η 2η φορά που σε βλέπω με αυτοπεποίθηση.

 

Μετά το θέμα του πλαισίου που είπες ότι μια χαρά ζει άνθρωπος τρώγοντας μόνο μακαρόνια επειδή είναι φθηνότερα (οπότε πρέπει να δεις την τροφική πυραμίδα και τις συνέπειες μιας δίαιτας βασισμένης σε περιορισμένα θρεπτικά συστατικά) τώρα έρχεσαι να υπερασπιστείς τα βίτσια των διαφόρων ανώμαλων που αντί να τη βρουν με κανα bf4 ή δε ξερω και γω τι, σκοτώνουν άγρια ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον (οπότε εδώ πρέπει να διαβάσεις για τα τροφικά πλέγματα και πώς διαταράσσεις την ισορροπία στη φύση).

 

Ο άνθρωπος δεν εξελίσσεται πια μέσω της φυσικής επιλογής, αλλά τα ζώα συνεχίζουν. Εισβάλλει ο βλάχος με πυροβόλο όπλο στον βιότοπο των ζώων, τα οποία δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο εχθρό με τέτοιο εξοπλισμό, και βγάζει τον κάλο του στον εγκέφαλο εξαφανίζοντάς τα. Οι συνέπειες αυτού είναι τεράστιες, για τον πλανήτη, τον άνθρωπο, τα πάντα (και βαριέμαι να τις αναπτύξω τώρα, αν χρειαστεί όμως το συζητάμε). Πού να το συνηδητοποιήσεις όμως στη σύντομη ζωή σου. Βάλανε κάποιους περιορισμούς με περιόδους κυνηγιού κλπ μπας και κρατήσουν μια ισορροπία, αλλά αν τις παραβιάζουν και αυτές βράσε ρύζι.

 

Επίσης όποιος θέλει κυνήγια και αντριλίκια ας πάει τσίτσιδος σε καμια ζούγκλα ή το νότιο πόλο να βγάλει το άχτι του. Επίσης για διατροφή μια χαρά είναι τα σουπερμαρκετ και τα burger που ανέφερε κάποιος από πάνω, χίλιες φορές ο παχύσαρκος αμερικάνος με τα μπιφτέκια από ζώα που εκτρέφονται παρά ο ανέραστος δολοφόνος που προκαλεί μη αναστρέψιμα προβλήματα στη φύση.

 

Σόρρυ για το ύφος αλλά είναι αργά και κάνει ζέστη...

 

ps. Ιστοριούλα. Από τα αρχαία χρόνια μέχρι πρόσφατα ζούσαν στην Αλάσκα ινδιάνοι Ινουίτ που κυνηγούσαν φάλαινες για να ζήσουν. Κάνανε ολόκληρη τελετή κλπ με πολλούς θρησκευτικούς συμβολισμούς πριν την πιάσουν. Ήρθανε οι αμερικάνοι, το κάνανε επιχείρηση, και αρχίσανε να τις σκοτώνουν σε δεκάδες. Όταν εξαφανίστηκαν οι φάλαινες, κατηγορήσανε τους ινδιάνους γι αυτό και την αλυσιδωτή αντίδραση των προβλημάτων που ακολούθησε. Συμπέρασμα: ο συγκεκριμένος τρόπος ζωής βασιζόταν σε αυτό και ήταν εναρμονισμένος με τη φύση. Οι κυνηγοί που αναφέρετε εσείς είναι στη 2η κατηγορία, και δυτικός πολιτισμός (φάρμακα όπλα τεχνολογία κλπ) και κυνήγι στη φύση.

 

ps2. Τα κοπρόσκυλα, αδέσποτα ή μη, είναι άπειρα. Όταν ένας ανεγκέφαλος, αντίστοιχος με τους κυνηγούς, κοπάνησε ένα μέχρι θανάτου επειδή ερχόταν στη ταβέρνα του, έγινε πολύς ντόρος. Αυτό λέγεται υποκρισία, η μπεκάτσα, το ελάφι και το αγριογούρουνο που είναι και απείρως λιγότερα και κινδυνεύουν με εξαφάνιση, να είναι σε ανώτερη θέση απ το σκύλο και τη γάτα. Κι επειδή οι κυνηγοί συχνά έχουν και κυνηγόσκυλα, τους εντάσσω στους ανεγκέφαλους στον κύβο.

Mα καλα δεν υπαρχει κανας διαχειριστης να πεταξει τα σκουπιδια?

Να ξεκινησουμε ολοι βριζουμε αν ειναι.

 

Μεσα στην ψηφιακη σου ρυπανση,ξεχασες να αναφερεις τους ψαραδες.Να πανε και αυτοι να πιασουν ψαρια με τα χερια αν ειναι μαγκες χαχαχαχα τι αλλο θα ακουσουμε?

 

Οταν ενας κυνηγος δεν πιανει οτι κινειται αλλα σεβεται το θυραμα και τις εποχες μια χαρα συνεχιζει η βιοποικιλοτητα,απλα εσυ ζεις στην κοσμαρα σου,η μονη επαφη που εχεις με την φυση ειναι το ελευθερο καμπινγκ τα παρκακια το national geographic και τα τριφυλλακια τα αλβανικα.Ξεστραβωσου και μαθε πρωτα για τα ''τροφικα πλεγματα'' πριν τα πιασεις στο στομα σου κοττα32.

 

Επισης δεν τιθεται θεμα αποκλειστικης διατροφης απο το κυνηγι για το συγκρινουν ορισμενοι ασχετοι με το σουπερ μαρκετ(το ακουσαμε και αυτο)απλα ειναι ''εκλεκτος μεζες'' δεν εχει καμια σχεση με το μιμικος που τρωτε ουτε καν με το ελευθερας βοσκης της γιαγιας απο το χωριο,οποιος εχει φαει ξερει.Αυτος ειναι μονο ο ενας απο τους 3 λογους που κυνηγαει καποιος αλλωστε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...