Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι οικοσιτο χταποδι και καλαμαρι και γελαω με τα κενα που εχει η  φιλοσοφια αυτη   :-D

Ρε μπλουζ, πρώτον φάτε καμιά μπριζόλα να ισιώσετε, πάτε και τρώτε τις γλίτσες, δεύτερον, άμα γεννούσε και το αγριογούρουνο κάνα μύριο αυγά, θα το βλεπα αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^ ωραίο το παραπάνω, και με τέτοιον αντίλογο κάνουμε δουλειά. Εν γένει τα περιγράφεις μια χαρά, με δύο βασικά pointers από μεριάς μου:

 

- τα ζώα που αναπαράγουμε εμείς δεν δρουν ακριβώς "στο κενό και εκτός του οικοσυστήματος". Δηλαδή, ο πλανήτης μπορεί κανονικά στήριζε 8 αγελάδες, αλλά λόγω ανθρώπου να έχει πλέον 108. Οι επιπλέον 100 αγελάδες μπορεί να είναι σε φάρμα και να μην τις τρώει κάποιο άγριο ζώο, αλλά για χάρη τους μετατοπίζουμε καλλιέργειες, ευνοούνται βακτήρια, παράγονται μεθάνια κτλ κτλ. Τίποτα δεν μπορεί να δρα εντελώς στο κενό και χωρίς επιπτώσεις, στα πλαίσια ενός οικοσυστήματος.

 

- το πόσους κότσυφες μπορεί να σκοτώσουν οι κυνηγοί, στην περίοδο που επιτρέπεται το κυνήγι και με τους κανόνες που επιτρέπεται μπορεί να ακούγεται μόνο σαν "ποσοτικό" επιχείρημα, αλλά στην πράξη αν το ποσοστό είναι μικρό μετατρέπεται και σε "ποιοτικό". Αν οι εν δεινάμει "με 100% επιτυχία φονιάδες" απειλούν το 70% των ατόμων, it holds water και έχεις δίκιο. Αν όμως απειλούν το 1% του πληθυσμού, τότε είμαστε άνετα μέσα στα όρια της "αυτοδιόρθωσης" και δεν γεννάται θέμα, πέραν του ...συγκινισιακού. Και για το αν είναι 70% ή 1% δεν θα τοποθετηθώ, επαφίεμαι στην τεκμηρίωση των αντιλεγόντων.

 

Thanks! Σχετικά με το 2ο που είπες, το πρόβλημα είναι ότι αν ρισκάρουμε, οι επιπτώσεις είναι μη αναστρέψιμες - μπορεί να μην κάνει κακό το κυνήγι, αλλά αν κάνει, τότε δεν έχει πισωγύρισμα. Γι αυτό κι εγώ είμαι αρνητικός στο να λάβουμε το ρίσκο

 

Τι το κουραζεις ? Απλα δεν γουσταρεις το κυνηγι και το ψαρεμα.Αφου το λες και μονος σου ,τα θεωρεις στρεβλες επιθυμιες.Εχεις σουπερμακετοποιηθει πληρως .

 

Το ψάρεμα καλό είναι, κυρίως για σένα που έχεις παραμελήσει μια άλλη ασχολία. Αν πρόσεχες, αναφερόμουν στο κυνήγι στην παράγραφο που έκανες quote. Επίσης, δε γουστάρω και τα μηχανάκια, λες να έχω αυτοκινητοποιηθεί πλήρως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Επίσης, δε γουστάρω και τα μηχανάκια, λες να έχω αυτοκινητοποιηθεί πλήρως?

 

Oχι.Εκτος αν θεωρεις βεβαια την οδηγηση μηχανης στρεβλη επιθυμια.

Ρε μπλουζ, πρώτον φάτε καμιά μπριζόλα να ισιώσετε, πάτε και τρώτε τις γλίτσες, δεύτερον, άμα γεννούσε και το αγριογούρουνο κάνα μύριο αυγά, θα το βλεπα αλλιώς.

 

Aσε μας στο πονο μας φιλε ,μια βαρκα δικια μας.. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυνήγι άγριων ζώων στο φυσικό τους περιβάλλον δεν είναι σπορ. Γιατί τα σκοτώνεις. Η δολοφονία ζώου που ζούσε δεν είναι σπορ ή hobby. Το επιχείρημα "σκοτώνω γιατι πεινάω" δεν στέκει γιατί αν πεινάς υπάρχει το super market. To επιχείρημα βίασα γιατι ήμουνα καβ...μένος στέκει καθόλου; :)

 

Το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι βέβαια οτι οι κυνηγοί είναι οι προστάτες της φύσης... ο λύκος που φυλάει τα πρόβατα δηλαδή. Στην επαρχία όλα τα ανήλικα έχουν μάθει να κυνηγάνε σαν αποτέλεσμα την εξαφάνιση ειδών όπως αγριουγούρουνα ελάφια κτλ...

 

Ασε που θα υπάρχουν και καθάρματα που χτυπάνε οτι τους κατεβαίνει απο αετούς κουκουβάγιες κτλ, ναι υπάρχουν και τέτοιοι.

 

Απο την στιγμή που κάποιος σκοτώνει κάτι με όπλο, δεν νομίζω να έχει κανα ιδιαίτερο πρόβλημα να καθαρίσει και άνθρωπο σε βρασμό ψυχής. (μια που έχει και το όπλο κιόλας)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haris_216, on 16 Aug 2014 - 12:24 PM, said:snapback.png

Να μείνει στο σπίτι. Ή τουλάχιστον στην πόλη. Ή ακόμα και στην φύση αλλά χωρίς κυνήγι.

 

Εγω λεω να γκρεμισουμε και τα σπιτια να μη μεινει τιποτα γιατι κι εκει καποτε ζουσαν καποια ζωα.

 

Εννοείται πως απομονώνοντας μια φράση από ένα κείμενο μπορείς να δώσεις τις εντυπώσεις που θες, όπως έκανες κι εσύ εδώ όπου παραποίησες εντελώς (μα εντελώς) το νόημα αυτών που έγραψα.

Αν σε ενδιαφέρει το ακριβές νόημα, ξαναδιάβασε το post μου. Αν σε ενδιαφέρει να πεις αυτό που θέλεις εσύ, τότε συνέχισε. Το κάνεις πολύ καλά.

Επόμενη στάση στην καριέρα σου μπορεί να είναι η πολιτική ή η ιδιαίτερου χρώματος δημοσιογραφία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυνήγι άγριων ζώων στο φυσικό τους περιβάλλον δεν είναι σπορ. Γιατί τα σκοτώνεις. Η δολοφονία ζώου που ζούσε δεν είναι σπορ ή hobby. Το επιχείρημα "σκοτώνω γιατι πεινάω" δεν στέκει γιατί αν πεινάς υπάρχει το super market. To επιχείρημα βίασα γιατι ήμουνα καβ...μένος στέκει καθόλου; 

+1.

Το κυνηγι ειναι χομπι. Ουτε εκλεκτοι μεζεδες ουτε τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 μιλάμε για 70 μέτρα δραστικό για πουλιά, 100 παρά για μεγάλα θηράματα.

 

 

μεγάλες αποστάσεις έδωσες :-)

 

μια παρέμβαση σε αυτούς που νομίζουν οτι ο κυνηγός πάει για κυνήγι με όπλο-κρανος-εξάρτιση-μπέρκιν και ένας θεός ξέρει τι άλλο... ναι.. αυτό τους έλειπε.. τζάμπα βάρος.. τσπ..

υπόψιν ότι βάση νόμου στην Ελλάδα κυνήγι με ραβδωτά τυφέκια δεν υπάρχει, όπως και ούτε με ραβδωτό τσοκάρισμα για άλλου τύπου μονόβολα που έτσι και αλλιώς πωλούνται σε απαγορευτική τιμή... 

 

ΥΓ. τώρα που βλέπω τι γράφω αμφιβάλω αν το 80% των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό το θέμα ξέρουν την διαφορά μεταξύ ραβδωτού-λειόκανου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Σχετικά με το 2ο που είπες, το πρόβλημα είναι ότι αν ρισκάρουμε, οι επιπτώσεις είναι μη αναστρέψιμες - μπορεί να μην κάνει κακό το κυνήγι, αλλά αν κάνει, τότε δεν έχει πισωγύρισμα. Γι αυτό κι εγώ είμαι αρνητικός στο να λάβουμε το ρίσκο

 

Δεν χρειάζεται να ρισκάρουμε - υπάρχουν νούμερα και για του πληθυσμούς των ειδών και εκτιμήσεις για θηράματα/θηρευτή που ακόμα και οι πιο tree hugging "πράσινοι", δεν αρέσκονται να δείχνουν ;)

 

 

Το κυνήγι άγριων ζώων στο φυσικό τους περιβάλλον δεν είναι σπορ. Γιατί τα σκοτώνεις. Η δολοφονία ζώου που ζούσε δεν είναι σπορ ή hobby. Το επιχείρημα "σκοτώνω γιατι πεινάω" δεν στέκει γιατί αν πεινάς υπάρχει το super market. To επιχείρημα βίασα γιατι ήμουνα καβ...μένος στέκει καθόλου; :)

H δολοφονία; Υπάρχει και δόλος δηλαδή; :D Τώρα αναγωγές από παράνομες πράξης βίας επί ανθρώπων σε νόμιμους και regulated φόνους ζώων για τροφή, στέκουν μόνο σε πολύ "ιδιαίτερα" μυαλά.

 

 

Το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι βέβαια οτι οι κυνηγοί είναι οι προστάτες της φύσης... ο λύκος που φυλάει τα πρόβατα δηλαδή. Στην επαρχία όλα τα ανήλικα έχουν μάθει να κυνηγάνε σαν αποτέλεσμα την εξαφάνιση ειδών όπως αγριουγούρουνα ελάφια κτλ...

Ανέκδοτο είναι που οι μεγαλύτερη πολέμιοι των κυνηγών είναι αστοί, που δεν έχουν δει από κοντά τι είναι δάσος, τι σημαίνει πυρκαγιά, τι σημαίνει μόλυνση κτλ κτλ. Κυρίως Mad TV καναπεδοfighters και άνθρωποι που πιστεύουν στις αναδασώσεις του Skai δηλαδή...

 

 

Ασε που θα υπάρχουν και καθάρματα που χτυπάνε οτι τους κατεβαίνει απο αετούς κουκουβάγιες κτλ, ναι υπάρχουν και τέτοιοι.

Να τιμωρούνται αν υπάρχουν. Μαζί σου!

 

 

Απο την στιγμή που κάποιος σκοτώνει κάτι με όπλο, δεν νομίζω να έχει κανα ιδιαίτερο πρόβλημα να καθαρίσει και άνθρωπο σε βρασμό ψυχής. (μια που έχει και το όπλο κιόλας)

Οπλοφοβία much? Οι σφάχτες στα σφαγεία τι πρέπει, να κρατούνται σε ιδρύματα προληπτικά; Σε ζορίζει που έχουν όπλο ή που σκοτώνουν ζώα τελικά;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. τώρα που βλέπω τι γράφω αμφιβάλω αν το 80% των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό το θέμα ξέρουν την διαφορά μεταξύ ραβδωτού-λειόκανου..

Το θεμα για σενα ειναι ο τροπος που σκοτωνεις και οχι το οτι σκοτωνεις . ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψάρεμα καλό είναι, κυρίως για σένα που έχεις παραμελήσει μια άλλη ασχολία. Αν πρόσεχες, αναφερόμουν στο κυνήγι στην παράγραφο που έκανες quote. Επίσης, δε γουστάρω και τα μηχανάκια, λες να έχω αυτοκινητοποιηθεί πλήρως?

 

Kοίτα, πέρα από την πλάκα, δεν ανέβηκα στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας για να τρώω από το σούπερ μάρκετ. Πώς να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα για σενα ειναι ο τροπος που σκοτωνεις και οχι το οτι σκοτωνεις . ; :P

 

Το point είναι ότι εδώ μέσα αρκετός ανενημέρωτος κόσμος για τους κανονισμούς και τους περιορισμούς στο κυνήγι και το ψάρεμα, φαντάζεται έναν Rambo με full auto και napalm, να διαμελίζει ότι έμψυχο υπάρχει στο πέρασμά του.

 

Και να λούζεται στο αίμα του στο φως την πανσελήνου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οπλοφοβία much? Οι σφάχτες στα σφαγεία τι πρέπει, να κρατούνται σε ιδρύματα προληπτικά; Σε ζορίζει που έχουν όπλο ή που σκοτώνουν ζώα τελικά;

 

Ε οχι και σφαγεια.Εκτροφεια παρακαλω.Σοκαρεις τους οικολογους φιλους μας . :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και σφαγεια.Εκτροφεια παρακαλω.Σοκαρεις τους οικολογους φιλους μας . :P 

 

Ναι δεν τα σφάζουν. Τα εκτρέφουν. Με αγάπη και ήλιο όπως στις διαφημίσεις.

 

Και ξαφνικά, μεσ' την χαρά και την μουσική, σαν από θαύμα, φτάνουν στο super market σε μερίδες των 500gr... :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα για σενα ειναι ο τροπος που σκοτωνεις και οχι το οτι σκοτωνεις . ; :P

 

το θέμα μου είναι οτι κάποιοι που βάζουν τα πιτογυρα  πάνω απο όλα και δεν κοιτάν τις κοιλίες τους ξαφνικά είναι λιγότερο υπαίτιοι για σκοτωμένα ζωάκια απο τους κυνηγούς..

 

caution κεντάς κλαίω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και ξαφνικά, μεσ' την χαρά και την μουσική, σαν από θαύμα, φτάνουν στο super market σε μερίδες των 500gr... :P

 

Ναι αλλα εχουν δωσει την συγκαταθεση τους.Τι σχεση εχει με την στυγνη δολοφονια της μπεκατσας και του ροφου ?  :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...