Προς το περιεχόμενο

Το facebook μπλοκάρει χρήστες και ζητά στοιχεία ταυτότητας!


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξοργισμένοι είναι αρκετοί χρήστες του Facebook που έχουν έρθει αντιμέτωποι με τη νέα πολιτική του δημοφιλούς μέσου δικτύωσης.
Εδώ και λίγες ημέρες η δημοφιλής ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης έχει αρχίσει να μπλοκάρει μεγάλο αριθμό χρηστών, οι οποίοι έχουν δημιουργήσει προφίλ με ψευδώνυμο και στη συνέχεια τους ζητά να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία της ταυτότητάς τους με κάποιο επίσημο έγγραφο.
 

Αρκετοί μάλιστα έχουν δεχθεί μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο οποίο το Facebook διευκρινίζει στους χρήστες ότι θεωρεί το όνομα του προφίλ τους ψεύτικο.
Επιπλέον τους ζητά να σκανάρουν και να στείλουν ένα επίσημο έγγραφο με φωτογραφία, το οποίο θα πιστοποιεί την ταυτότητά τους.

Τους δίνει, ωστόσο, τη δυνατότητα να καλύψουν εκείνα τα προσωπικά στοιχεία που δεν είναι απαραίτητα για την ταυτοποίησή τους. Πάντως, η ταυτοποίηση των στοιχείων δεν είναι κάτι καινούργιο για την ιστοσελίδα. Εδώ και λίγα χρόνια το Facebook ζητά από τους χρήστες του να αποδείξουν την ταυτότητά τους όταν ζητούν βοήθεια για προβλήματα που αντιμετωπίζουν με τον λογαριασμό τους.

Πάγια πολιτική του Facebook είναι οι χρήστες του να έχουν προφίλ με τα πραγματικά στοιχεία τους. Ωστόσο, στο διάστημα της δεκαετούς λειτουργίας του έχουν δημιουργηθεί -για διάφορους λόγους- εκατομμύρια ψεύτικα προφίλ ή προφίλ με ψευδώνυμο, τα οποία η ιστοσελίδα προσπαθεί να περιορίσει.

Υπενθυμίζεται ότι πριν από δύο μήνες είχε ξεσπάσει σάλος, όταν το Facebook είχε απενεργοποιήσει τους λογαριασμούς πολλών χρηστών, μεταξύ των οποίων και δύο καλλιτεχνών που χρησιμοποιούν ψευδώνυμο, προκαλώντας αντιδράσεις στις ΗΠΑ.
Οι υπεύθυνοι της ιστοσελίδας δεσμεύτηκαν να επανεξετάσουν την πολιτική, αναγνωρίζοντας ότι κάποια ονόματα μπορεί να είναι αυθεντικά, χωρίς να είναι αληθινά.

 

apple-bans-facebook.jpg

 

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την συγκεκριμένη είδηση την έχω διαβάσει σε πολλά sites. Σε κάποιο ανέφεραν μεταξύ άλλων οτι η κοινότητα LBGT των ΗΠΑ αντέδρασε μετά από τα ban κάποιων accounts και η εταιρεία ζήτησε συγνώμη λέγοντας οτι θα επανεξετάσει το θέμα των στοιχείων.

 

Τώρα περιμένω σχόλιο του Fotis13 οτι η απαίτηση στοιχείων ταυτότητας ενισχύει το κύρος του facebook και αυξάνει τις μετοχές της εταιρείας στην Wall Street.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είμαστε σοβαροί;   Πάνε φιρί-φιρί να το κλείσουν το facebook. Μάκάρι να κλείσει, αλλά πιο πρίν κάποιοι θα πρέπει να είναι και να φέρονται ως άνθρωποι. Μιλάω για όλους τους χρήστες που δεν ξέρουν τα στοιχειώδη δικαιώματα τους.

 

Τα προσωπικά δικαιώματα και προφύλαξη της ιδιωτικής ταυτότητας θα πρέπει να είναι πολυ σημαντικό θέμα για όλους.

 

Αυτο που βλέπω είναι ότι το fb και όλα τα τραστ που κρύβονται απο πίσω, κάνουν δοκιμές. Να δουν που είμαστε..

 

Σε ποιο στάδιο ρομποτοποίησης είμαστε.. Που βρισκόμαστε άραγε;

 

Θα αντιδράσουν αυτή τη φορά ή όχι; Τα πρόβατα θα αντιδράσουν;Αν όχι. Προχωράμε το μαχαίρι πιο βαθιά.

Ένα-ένα τα συνταγματικά δικαιώματα του Ανθρώπου (που έχουν κατακτηθεί με πάρα πολύ αίμα), βλέπω να χάνονται.

 

Είμαστε προ των πυλών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως, και εγω μια τετοια θα κανω, εχω και ετοιμη φοτο

<=======

 

αν μου πουν τιποτα θα παει στα τσακιδια, θα πεισω τους κολλητούς μου να μπαινουν απο skype, για messenger το εχω ετσι και αλλιώς.

αυτοι χανουν.

 

θα τους το στηλω σε gif κιολας, να τους τρελανω μια και εξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απ' αυτούς τους χρήστες είμαι κι εγώ. Μου έχει ήδη σβήσει 4 profile, αλλά γι αυτό υπάρχει το MaskMe, για να φτιάχνει e-mail. Παρατήρησα ότι μου έσβησε profile τα οποία παράτησα χωρίς να κάνω log out από το pc. Έχω πάρει καινούργια κάρτα για κινητό από το δρόμο που τις μοιράζουν τσάμπα και θέλω να δοκιμάσω να γραφτώ με κινητό. Ο αριθμός του τηλεφώνου είναι μοναδικός, θα με σβήσουν άραγε; Αλλά πρώτα πρέπει να βρω ένα ωραίο, αληθοφανές όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οσοι γκρινιαζουν μολις δουνε μηνυμα για αποστολη ταυτοτητας θα τα ξερασουν ολα χαρτι και καλαμαρι στον ζουκενμπεργκ. αλλα το μονο που ξερουμε ειναι να κατακρινουμε μια εταιρια που εχει προσφερει χιλιαδες θεσεις εργασιας σε κοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικοινωνικοι ,κατι σκουπιδια  αγοροφοβικοι  ,κομπλεξικοι που ειναι τσακωμενοι με την ανθρωποτητα  που μπαινουν με ψευδωνυμο  στο fb για να βλεπουν μονο τι κανουν οι αλλοι -προσπερνω το γεγονος πως για να ψαρωσεις πως   ειναι  real  το account πρεπει να εισαι καθυστερημενος - πρεπει να διωχτουν απο το fb  και να μεινουν οσοι το εχουν για την χρηση που προοριζεται .

Επομενως εξαιρετικη η κινηση του αποκλεισμου και πολυ αργησε .

Το ανεκδοτο για την ιδιωτικοτητα οταν χρησιμοποειτε πλατφορμα ιδιωτικης εταιρειας  δωρεαν  και μαλιστα εχετε συμφωνησει με τους ορους χρησης  ειναι καλο να το λετε σε τιποτα παιδακια γιατι  σε σοβαρη συζητηση δεν μπορει να σταθει .

Αυτο ειναι το facebook και οποιος δεν γουσταρει δεν κανει λογαριασμο εκει τοσο απλα ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και περιττα.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το profile μου το ειχα φτιάξει αρχικά για να τρολλάρω την ομάδα Διας οταν είχαν φτιάξει official page αλλα μετά το κράτησα γιατι σταμάτησαν όλοι οι φιλοι να χρησιμοποιούν msn. Οταν ειχα δοκιμάσει να βάλω το πραγματικό μου επώνυμο δεν με άφηνε το άλλαζα και οταν έβαζα κωδικό δεν το άλλαζε.
Απο τότε ειχα κανονική φωτογραφία κλπ αλλα αφού άνοιξα μέχρι και tickets για να το φτιάξουν και με γράψανε τους έγραψα κ εγώ 
κλαιν τώρα να σκοτιστούμε για το fb, ας το μπλοκάρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικοινωνικοι ,κατι σκουπιδια  αγοροφοβικοι  ,κομπλεξικοι που ειναι τσακωμενοι με την ανθρωποτητα  που μπαινουν με ψευδωνυμο  στο fb για να βλεπουν μονο τι κανουν οι αλλοι -προσπερνω το γεγονος πως για να ψαρωσεις πως   ειναι  real  το account πρεπει να εισαι καθυστερημενος - πρεπει να διωχτουν απο το fb  και να μεινουν οσοι το εχουν για την χρηση που προοριζεται .

Επομενως εξαιρετικη η κινηση του αποκλεισμου και πολυ αργησε .

Το ανεκδοτο για την ιδιωτικοτητα οταν χρησιμοποειτε πλατφορμα ιδιωτικης εταιρειας  δωρεαν  και μαλιστα εχετε συμφωνησει με τους ορους χρησης  ειναι καλο να το λετε σε τιποτα παιδακια γιατι  σε σοβαρη συζητηση δεν μπορει να σταθει .

Αυτο ειναι το facebook και οποιος δεν γουσταρει δεν κανει λογαριασμο εκει τοσο απλα ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και περιττα.

 

Δεν έχω ψευδώνυμο στο facebook, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου. Από που και ως που να έχει δικαίωμα να σου ζητάει τέτοιου είδους στοιχεία; Σε ποια site εκτός από τραπεζικά ή χρηματιστηριακά έχεις δώσει ταυτότητα σου;

 

Προσωπικά θα έδειχνα την ταυτότητα αν υπήρχε θέμα και χέστηκα αν έχουν τα στοιχεία μου. Απλά αυτό που με τρομάζει εκεί στο facebook είναι πως είναι τόσο τραγικοί που τους έχω ικανούς να δείχνουν την ταυτότητα σου σε όλους σου τους φίλους. Όπως ακριβώς έβάλαν κρυφά τα seen by κλπ στα group κανά 2 χρόνια πριν, κάναν δημόσιο το προφίλ σου χωρίς να σε ρωτήσουν κλπ.

 

Κοινώς: Έχει τα στοιχεία μου η NSA? Χ*στηκα. Έχουν πρόσβαση γνωστοί μου σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα; Ναι με πειράζει και πολύ μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ψευδώνυμο στο facebook, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου. Από που και ως που να έχει δικαίωμα να σου ζητάει τέτοιου είδους στοιχεία; Σε ποια site εκτός από τραπεζικά ή χρηματιστηριακά έχεις δώσει ταυτότητα σου;

 

Προσωπικά θα έδειχνα την ταυτότητα αν υπήρχε θέμα και χέστηκα αν έχουν τα στοιχεία μου. Απλά αυτό που με τρομάζει εκεί στο facebook είναι πως είναι τόσο τραγικοί που τους έχω ικανούς να δείχνουν την ταυτότητα σου σε όλους σου τους φίλους. Όπως ακριβώς έβάλαν κρυφά τα seen by κλπ στα group κανά 2 χρόνια πριν, κάναν δημόσιο το προφίλ σου χωρίς να σε ρωτήσουν κλπ.

 

Κοινώς: Έχει τα στοιχεία μου η NSA? Χ*στηκα. Έχουν πρόσβαση γνωστοί μου σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα; Ναι με πειράζει και πολύ μάλιστα.

Τα εχετε καπου μπερδεψει τα πραγματα ...Δικαιωμα εχει να σου ζηταει  οτι του κατεβει στο κεφαλι απο την στιγμη που συναινεις στους ορους  χρησης που το προβλεπουν αυτο  και  το χρησιμοποιεις .

Δεν εχω καταλαβει που ειναι ειναι το προβλημα  σας ομως ,ειναι υποχρεωτικο το fb? Σε αναγκαζει κανεις να εχεις εκει λογαριασμο ?Ειναι θεμα επιβιωσης  το να εχεις?Δεν συμφωνεις με την πολιτικη τους που ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου .Μαλιστα, διαγραφεις το account σου ,σταματας την χρηση του .

Αλλιως εμπιπτεις στις παραπανω κατηγοριες που αναφερα  μην ξαναλεμε τα ιδια.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...