Προς το περιεχόμενο

Το facebook μπλοκάρει χρήστες και ζητά στοιχεία ταυτότητας!


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι έχεις ανεβάσει μένει στους servers και μετά τη διαγραφή του λογαριασμού

;) Αυτό ακριβώς πήγαινα να γράψω... θα πρέπει να είναι πολύ αγαθος κάποιος αν νομίζει οτι το fb σβήνει εντελώς τα στοιχεία των deleted accounts...

 

http://www.zdnet.com/blog/igeneration/facebook-does-not-erase-user-deleted-content/4808

http://searchenginewatch.com/sew/news/2114059/facebook-file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακομα και το facebook εχει την αναγκη για εξοικονομηση αποθηκευτικου χωρου, δεν μπορει να τα κραταει ολα, βεβαια τα πιο σημαντικα τα φιλτραρουν και τα κρατανε τωρα για τη κυρα κατινα που γραφει με τη κυρα γιωργαινα δε νομιζω να σπαταλανε cloud storage

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ο καθένας εχει την γνώμη του π.χ. εγω πιστεύω οτι κρατάει αρχεία και στοιχεία απο accounts... όμως στην πραγματικότητα κανείς απο εμάς δεν μπορέι να γνωρίζει τι πραγματικά συμβαίνει εικασίες κάνουμε... Εκτός αν κάποιος εδω μέσα στο insomnia έχει κολλητό τον Μάρκο Zuckerberg... χαχαχα!!! :-D :P :D :lol: B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) Αυτό ακριβώς πήγαινα να γράψω... θα πρέπει να είναι πολύ αγαθος κάποιος αν νομίζει οτι το fb σβήνει εντελώς τα στοιχεία των deleted accounts...

 

http://www.zdnet.com/blog/igeneration/facebook-does-not-erase-user-deleted-content/4808

http://searchenginewatch.com/sew/news/2114059/facebook-file

 

Τα κραταει για 90 μερες σε περίπτωση που ειναι αποδικτικο στοιχειο για παράνομη ενέργεια.

To account ΣΒΙΝΕΤΑΙ μετα απο 15 μερες (οπως αναφερει) και μερα απο 90 δεν υπαρχει τιποτα.

Μπορεις και εσυ να το δοκιμασεις φτιαχνοντας ενα account ανεβαζοντας μια φωτο κρατοντας το direct link και μετα απο 90 μερες να πας να μπεις στο link.

 

Μην ξεχνας οτι αυτα τα links ειναι διαθεσημα ΜΟΝΟ για αυτους που ορισες! αρα το τι ανεβαζεις ΕΣΥ ειναι καθαρα δικο σου θεμα.

Το εχω κανει το τεστ αυτο και ειχαν διαγραφει.  Με αποκαλεις Αγαθ. και σου λεω να μου αποδείξεις τοτε οτι δεν ειναι ετσι πως τα λεω. 

 

Τελος και τις 90 μερες που κραταει το FB οτι κραταει τα κραταει για ΑΥΤΟ. Δεν τα δημοσιεύει. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο καθενας φοβαται. Αν δεν εχεις κανει παρανωμη ενεργεια κραταει το ΙΣΤΟΡΙΚΟ σου σε περίπτωση που του ζητηθεί. Δεν ειναι λες και με το που διαγραψεις ενα λογαριασμο θα βγαλει τα στοιχεια σου στη φωρα! Ολοι κρατανε για Χ μερες κινήσεις. Τραπεζες , websites , domains κτλ.

 

Αν δεν εχεις κατι να κρύψεις (οχι εσυ.. ολοι) δεν υπαρχει λογος να φοβασαι. αυτο ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα δύο :)

Αυτή η απάντηση θα έπαιρνε αρκετές σελίδες, γι αυτό θα αναφέρω το βασικότερο σε κάθε κατηγορία :

Κατά τους όρους του facebook :

"Για οποιοδήποτε περιεχόμενο το οποίο προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα, όπως φωτογραφίες και βίντεο (περιεχόμενο IP), μας παρέχετε την ακόλουθη άδεια, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις απορρήτου και εφαρμογών που έχετε καθορίσει: μας παρέχετε δωρεάν τη μη αποκλειστική, μεταβιβάσιμη, παγκόσμια και με δυνατότητα εκχώρησης άδεια χρήσης οποιουδήποτε περιεχομένου IP, το οποίο δημοσιεύετε στο Facebook ή σε σχέση με αυτό (Άδεια χρήσης IP)."

Κατά τον νομικό Βασίλη Σωτηρόπουλου του e-lawyer, σε ανάρτησή του αναφέρει μεταξύ άλλων ότι :

"στο ελληνικό δίκαιο, η πνευματική ιδιοκτησία προστατεύει κάθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα τέχνης ή λόγου από την στιγμή που αποκτά συγκεκριμένη μορφή (ν.2121/1993) και η ιδιωτική ζωή είναι απαραβίαστη κατά το άρθρο 9 παρ. 1 εδ. β' του Συντάγματος, χωρίς να χρειάζεται να το "δηλώσει" ο ενδιαφερόμενος». Εκμεταλλεύονται, βέβαια το "παράθυρο" που υπάρχει στον συγκεκριμένο νόμο που επιτρέπει την μεταβίβαση των δικαιωμάτων και χωρίς έγγραφη άδεια του δημιουργού, δηλαδή με ένα απλό κλίκ στο "i agree" είναι νομικά καλυμένοι. Παρόλα αυτά παραμένει (σε συνδυασμό με το παρακάτω ηθικό μέρος) απάτη κατά τη γνώμη μου. Σε κάθε περίπτωση καταπατούν την προσωπική σου ζωή βέβαια...

Ένας άλλος όρος είναι και ο παρακάτω:

"Μας παρέχετε την άδεια χρήσης του ονόματος, της εικόνας προφίλ, του περιεχομένου και των πληροφοριών σας που σχετίζονται με οποιοδήποτε εμπορικό, χορηγούμενο ή ανάλογο περιεχόμενο (για παράδειγμα, μια μάρκα που σας αρέσει) το οποίο δημοσιεύουμε ή υποστηρίζουμε. Αυτό σημαίνει, για παράδειγμα, ότι επιτρέπετε σε μια επιχείρηση ή σε άλλη οντότητα να μας πληρώνει για να δείχνουμε το όνομά σας ή/και την εικόνα προφίλ σας μαζί με το περιεχόμενο ή τα στοιχεία σας, χωρίς καμία αποζημίωση προς εσάς".

 

Ηθικά : Είναι σαν το μεσαίωνα όπου οι Ευρωπαίοι αντάλλασαν χάντρες με τους ιθαγενείς της Αφρικής για χρυσάφι. Μόνο που σε αυτή τηνπερίπτωση δεν παίρνουν μόνο το "χρυσάφι", αλλά και ολόκληρη τη ζωή σου (ψυχολογικά προφίλ, καταναλωτικές προτιμήσεις κτλ) με αντάλλαγμα την ικανοποίηση της ανάγκης σου για επικοινωνία και μάλιστα με ύπουλο τρόπο, αφού η άδεια χρήσης είναι επίτηδευμένα μακροσκελής και αρκετά "αφηρημένη" σε πολλά σημεία, ώστε να μην την διαβάζει κανένας. Προσωπικά μου πήρε αρκετές ώρες για να την μελετήσω όλη, χωρίς μαλιστα να είμαι και χρήστης...

Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο η ιδέα ότι οι πληροφορίες που συλλέγουν από το εμπόρευμ... συγνώμη, τους χρήστες ήθελα να πώ, πηγαίνουν σε εταιρείες και με την σωστή εκμετάλλευση τους, μας μετατρέπουν καθημερινα σε ευάλωτους στα κόλπα του (κακώς εννοούμενου) marketing και κατά συνέπεια σε λυσσασμένους υπερκαταναλωτές. 

Τέλος αναφέρεται καθαρά ότι οι χρήστες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ :

"Κάποιες φορές, οι συνδεδεμένες εταιρείες μας, οι διαφημιστικοί συνεργάτες μας, οι πελάτες μας και άλλοι μάς δίνουν διάφορα δεδομένα με βάση τα οποία εμφανίζονται οι διαφημίσεις, αναλύεται η διαδικτυακή δραστηριότητα και βελτιώνεται η χρήση του Facebook. Για παράδειγμα, ένας διαφημιστής μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για σας (π.χ. πώς ανταποκριθήκατε σε μια διαφήμιση στο Facebook ή σε άλλον ιστότοπο), προκειμένου να μετρήσουμε την αποτελεσματικότητα των διαφημίσεων και να βελτιώσουμε την ποιότητά τους".

 

Πηγές:

https://www.facebook.com/legal/terms

https://www.facebook.com/about/privacy/your-info

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε newtech δεν αναφερθηκα σε προσωπικο επιπεδο γενικα το ειπα γιατι το βλεπω που το γραφουνε πολλοι. Ειμαι ανθρωπος των καθαρων αποδεικτικων στοιχειων απο την πηγη τους. Και ποτε δεν ειμαι σε τιποτα απολυτος δηλαδη μπορει να λεω οτι είμαι 99% σιγουρος για κατι αλλα παντα αφηνω και το 1% ανοικτο ωστε να πω οτι οκ μπορει να ειναι και έτσι και μπορει να εχω και λαθος χωρις να το ξερω. Στην προκειμενη περιπτωση ειναι φυσιολογικο να μην μπορει κανένας οχι μονο απ'το φορουμ αλλα και απο ολη την χωρα (μην πω παγκοσμιως) να ξερει τι πραγματικα συμβαινει στα εσωτερικα της Facebook Inc. και κυριως τι παιχνιδια και συμφεροντα παιζουν background. Ειναι πιστευω απειροελαχιστοι αυτοι που ξερουν τα εκ των εσω. Για παραδειγμα μου θυμιζει λιγο το θεμα των διδυμων πυργων (και ολες αυτες τις συνωμοσιες) που ο καθενας ελεγε την αποψη του για το θεμα αλλα, ειναι πολυ λιγα ατομα αυτοι που γνωριζουν τι συναιβει πραγματικα. Τελος παντων δεν εχει νοημα να επεκτεινουμε τρελά το θεμα γιατι ουτο σι αλλος αυτοι με τον εναν η με τον αλλον τροπο θα βρουνε λυση στο να μας φακελωσουν ολους ειτε το θελουμε ειτε οχι, αν δεν το εχουν κανει ηδη. Θες τωρα θες σε 5 χρονια θες σε 10, το ιδιο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις κατι να κρύψεις (οχι εσυ.. ολοι) δεν υπαρχει λογος να φοβασαι. αυτο ξερω

Εγώ από την άλλη ξέρω ότι αυτό είναι η πιο απτηλή κουβέντα που μπορεί να πεί ένας άνθρωπος.
Από τη βασική ψυχολογία, ο κάθέ άνθρωπος αναζητά από τη φύση του, ένα χώρο οπου μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, χωρίς να κρίνεται. Τουλάχιστον για κάποιες ώρες της ημέρας...
Όλοι μας, λοιπόν κινούμενοι από αυτό, προστατεύουμε την ιδιωτικότητά μας καθημερινά. Πώς θα σου φαινόταν αν ζητούσα τους κωδικούς από όλους του λογαριασμούς που έχεις, σε οποιοδήποτε site ή το κλειδί του σπιτιού σου, έτσι ώστε όταν βαριέμαι να μπαίνω και να διαβάζω τα email σου, να βλέπω τις προσωπικές φωτογραφίες ή τα βίντεό σου ή να έρχομαι μέσα στο σπίτι σου και να κάνω βόλτες ότι ώρα θέλω κοιτάζοντας τα προσωπικά αντικείμενα που μπορείς να έχεις στα συρτάρια ή στις ντουλάπες σου. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αφού δεν έχεις κάτι να κρύψεις...
Δηλαδή πρέπει να είμαι κακός ή εγκληματίας για να έχω να κρύψω κάτι από όλο τον υπόλοιπο κόσμο; Βάσει της φιλοσοφία της παραπάνω φράσης πρέπει να είμαι εγκληματίας... Κοινώς : όλοι οι άνθρωποι έχουν κάτι να κρύψουν... ΟΛΟΙ. Αυτό το κάτι μπορεί να είναι ένα εντελώς αθώο μυστικό, που όμως θα προκαλούσε ντροπή στον κάτοχό του η κοινοποίησή του ή μια ποινική πράξη. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιώντας ώς αφορμή την ποινική πράξη καταπατούνται τα δικαιώματα ακόμα και των ανθρώπων που ανήκουν στην πρώτη περίπτωση. Αυτό είναι αντίθετο με την δημοκρατική αρχή ότι "όλοι είναι αθώοι, μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο" και φυσικά δεν το δέχομαι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε newtech δεν αναφερθηκα σε προσωπικο επιπεδο γενικα το ειπα γιατι το βλεπω που το γραφουνε πολλοι. Ειμαι ανθρωπος των καθαρων αποδεικτικων στοιχειων απο την πηγη τους. Και ποτε δεν ειμαι σε τιποτα απολυτος δηλαδη μπορει να λεω οτι είμαι 99% σιγουρος για κατι αλλα παντα αφηνω και το 1% ανοικτο ωστε να πω οτι οκ μπορει να ειναι και έτσι και μπορει να εχω και λαθος χωρις να το ξερω. Στην προκειμενη περιπτωση ειναι φυσιολογικο να μην μπορει κανένας οχι μονο απ'το φορουμ αλλα και απο ολη την χωρα (μην πω παγκοσμιως) να ξερει τι πραγματικα συμβαινει στα εσωτερικα της Facebook Inc. και κυριως τι παιχνιδια και συμφεροντα παιζουν background. Ειναι πιστευω απειροελαχιστοι αυτοι που ξερουν τα εκ των εσω. Για παραδειγμα μου θυμιζει λιγο το θεμα των διδυμων πυργων (και ολες αυτες τις συνωμοσιες) που ο καθενας ελεγε την αποψη του για το θεμα αλλα, ειναι πολυ λιγα ατομα αυτοι που γνωριζουν τι συναιβει πραγματικα. Τελος παντων δεν εχει νοημα να επεκτεινουμε τρελά το θεμα γιατι ουτο σι αλλος αυτοι με τον εναν η με τον αλλον τροπο θα βρουνε λυση στο να μας φακελωσουν ολους ειτε το θελουμε ειτε οχι, αν δεν το εχουν κανει ηδη. Θες τωρα θες σε 5 χρονια θες σε 10, το ιδιο ειναι.

 

Δεν λεω οτι εχεις αδικο (να υποψιαζεσαι) αλλα ετσι φιλε μου δνε μπορεις να ζεις πραγματικα. Αν ποτε δεν εισαι απολυτος για τιποτα. Θεωριτικα λεγαν και οτι η TV εχει καμερα και μας βλεπει (παλι καλα που δεν ειχα ποτε novacinema3)..

Ολα αυτα για μενα ειναι θεωριες σινομοσιας.. και μεχρι καποιος να μου πει με ντοκομουμεντα οτι τα πηρε το FB και τα πουλησε πχ το τι πιστευει ειναι απλα δικαιομα του.

 

Εγώ από την άλλη ξέρω ότι αυτό είναι η πιο απτηλή κουβέντα που μπορεί να πεί ένας άνθρωπος.
Από τη βασική ψυχολογία, ο κάθέ άνθρωπος αναζητά από τη φύση του, ένα χώρο οπου μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, χωρίς να κρίνεται. Τουλάχιστον για κάποιες ώρες της ημέρας...
Όλοι μας, λοιπόν κινούμενοι από αυτό, προστατεύουμε την ιδιωτικότητά μας καθημερινά. Πώς θα σου φαινόταν αν ζητούσα τους κωδικούς από όλους του λογαριασμούς που έχεις, σε οποιοδήποτε site ή το κλειδί του σπιτιού σου, έτσι ώστε όταν βαριέμαι να μπαίνω και να διαβάζω τα email σου, να βλέπω τις προσωπικές φωτογραφίες ή τα βίντεό σου ή να έρχομαι μέσα στο σπίτι σου και να κάνω βόλτες ότι ώρα θέλω κοιτάζοντας τα προσωπικά αντικείμενα που μπορείς να έχεις στα συρτάρια ή στις ντουλάπες σου. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αφού δεν έχεις κάτι να κρύψεις...
Δηλαδή πρέπει να είμαι κακός ή εγκληματίας για να έχω να κρύψω κάτι από όλο τον υπόλοιπο κόσμο; Βάσει της φιλοσοφία της παραπάνω φράσης πρέπει να είμαι εγκληματίας... Κοινώς : όλοι οι άνθρωποι έχουν κάτι να κρύψουν... ΟΛΟΙ. Αυτό το κάτι μπορεί να είναι ένα εντελώς αθώο μυστικό, που όμως θα προκαλούσε ντροπή στον κάτοχό του η κοινοποίησή του ή μια ποινική πράξη. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιώντας ώς αφορμή την ποινική πράξη καταπατούνται τα δικαιώματα ακόμα και των ανθρώπων που ανήκουν στην πρώτη περίπτωση. Αυτό είναι αντίθετο με την δημοκρατική αρχή ότι "όλοι είναι αθώοι, μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο" και φυσικά δεν το δέχομαι.

 

 

ΤΟ αυτο..

Αν εχει καποιος αποδείξεις οτι χρησιμοποιεί ΠΑΡΑΝΟΜΑ το FB αυτα που ανέφερες (chat , video photos κτλ κτλ) ειναι ΑΘΩΟ (οσο και να βολεύει τους συνομοσιολογους το αντίθετο).

Κανεις δεν εχει αποδηξει οτι περνει κωδικούς chat φωτο ktl ktl.. αρα τι συζητάμε? Ασε που το thread μιλαει για ταυτοτητα.

Αν πιστευει κανεις οτι αυτα που εχει στο FB του ειναι λιγοτερο προσωπικά απο μια ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ταυτοτητας και μια ημ.γενησεως παω πασω. Γιατι αυτα θελει το FB. τιποτε αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ΤΟ αυτο..

Αν εχει καποιος αποδείξεις οτι χρησιμοποιεί ΠΑΡΑΝΟΜΑ το FB αυτα που ανέφερες (chat , video photos κτλ κτλ) ειναι ΑΘΩΟ (οσο και να βολεύει τους συνομοσιολογους το αντίθετο).

Κανεις δεν εχει αποδηξει οτι περνει κωδικούς chat φωτο ktl ktl.. αρα τι συζητάμε? Ασε που το thread μιλαει για ταυτοτητα.

Αν πιστευει κανεις οτι αυτα που εχει στο FB του ειναι λιγοτερο προσωπικά απο μια ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ταυτοτητας και μια ημ.γενησεως παω πασω. Γιατι αυτα θελει το FB. τιποτε αλλο!

Δηλαδή, αν καποιος ξένος έχει τα κλειδια του σπιτιού σου και σε έχει βάλει να υπογράψεις ότι έχει δικαίωμα να πάρει ότι θέλει και όποτε θέλει, θα περιμένεις να λήψει κάτι από το σπίτι σου ή θα τον πετάξεις έξω με τις κλωτσιές; Αν περιμένεις να λήψει κάτι και να το διαπιστώσεις ,πέραν πάσης αμφιβολίας, θα έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο.  Ακόμα όμως κι αν το διαπιστώσεις, όταν το διαπιστώσεις θα έχει ήδη "σηκώσει" όλο το σπίτι σου και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα... Υπέγραψες, βλέπεις, ότι μπορεί να πάρει ότι θέλει...

Αν δε σκόπευε να παραβιάσει τα δικαιώματά σου, τότε γιατί ζητάει να συμφωνήσεις ότι την αφήνεις να το κάνει; Αυτό για μένα αποτελεί απόδειξη και τους καταδικάζω γι αυτή τη συμπεριφορά. Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να κλείσει, αλλά ότι πρέπει να συμμορφωθεί στο να σέβεται τα ατομικά δικαιώματα των χρηστών του, αλλιιώς να κλείσει.

Διάβασε το ποστ, που απαντώ στον zio10 λίγο παραπάνω, για να δεις κάποιους από τους όρους που σε βάζει να αποδεχτείς...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι πως, πολύ απλά, το facebook είναι μια εταιρία. Και μπορεί να ζητήσει από τους χρήστες του, εφόσον έχουν αποδεχθεί τους όρους χρήσης, ό,τι  θέλει αυτή η εταιρία. Σόρρυ κιόλας δηλαδή. Εξ'άλλου το facebook γνωρίζει για κάθε χρήστη πολύ περισσότερα από τα στοιχεία που αναγράφονται στην αστυν. ταυτότητά του. Πού μένουν, τί τρώνε, πότε πάνε τουαλέτα, πότε έχουν καλή διάθεση κλπ.  Δεν έχω facebook, αλλά...θυμάμαι πως όταν πήγαινα σχολείο και παίζαμε resident evil 2  και half life (πόρωσηηηηη) και τα συζητούσαμε στην τάξη, είμασταν οι nerdουλες και οι φλώροι που ''δεν είχαν ζωή'' . Και τώρα όλες οι κυράτσες του σχολείου έβγαλαν τη ζωή τους στο facebook και λιώνουν στα farmville όλη μέρα...χαχαχα δικαιώθηκα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν καποιος ξένος έχει τα κλειδια του σπιτιού σου και σε έχει βάλει να υπογράψεις ότι έχει δικαίωμα να πάρει ότι θέλει και όποτε θέλει, θα περιμένεις να λήψει κάτι από το σπίτι σου ή θα τον πετάξεις έξω με τις κλωτσιές; Αν περιμένεις να λήψει κάτι και να το διαπιστώσεις ,πέραν πάσης αμφιβολίας, θα έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο.  Ακόμα όμως κι αν το διαπιστώσεις, όταν το διαπιστώσεις θα έχει ήδη "σηκώσει" όλο το σπίτι σου και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα... Υπέγραψες, βλέπεις, ότι μπορεί να πάρει ότι θέλει...

Αν δε σκόπευε να παραβιάσει τα δικαιώματά σου, τότε γιατί ζητάει να συμφωνήσεις ότι την αφήνεις να το κάνει; Αυτό για μένα αποτελεί απόδειξη και τους καταδικάζω γι αυτή τη συμπεριφορά. Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να κλείσει, αλλά ότι πρέπει να συμμορφωθεί στο να σέβεται τα ατομικά δικαιώματα των χρηστών του, αλλιιώς να κλείσει.

Διάβασε το ποστ, που απαντώ στον zio10 λίγο παραπάνω, για να δεις κάποιους από τους όρους που σε βάζει να αποδεχτείς...

 

 

Μα αυτο λεω..

Αν δεν σου αρεσει δεν υπογραφεις και την κανεις.. απλα πραγματα.Και δεν σου ΚΛΕΒΕΙ τιποτα το FB. 

Οπως και να εχει αν δεν σου αρεσει μπορεις να μην πας εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο λεω..

Αν δεν σου αρεσει δεν υπογραφεις και την κανεις.. απλα πραγματα.Και δεν σου ΚΛΕΒΕΙ τιποτα το FB. 

Οπως και να εχει αν δεν σου αρεσει μπορεις να μην πας εκει. 

Έχω ήδη απαντήσει σε προηγούμενο post :

 

Εδώ έχεις ένα δίκιο, αφού το λάθος είναι όχι μόνο της εταιρείας, αλλα και των κυβερνήσεων, που επιτρέπουν στους πολίτες να διαπραγματεύονται, σε περιπτώσεις όπως αυτές του facebook, συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά τους. Αλλα να ρωτήσω κάτι :

Αν εσύ μου υπογράψεις χαρτί ότι μου επιτρέπεις να σε σκοτώσω και το κάνω, θα πάω φυλακή για (προμελετημενο) φόνο ή όχι;

Επίσης σε προηγούμενα σχόλιά μου :

 

..."στο ελληνικό δίκαιο, η πνευματική ιδιοκτησία προστατεύει κάθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα τέχνης ή λόγου από την στιγμή που αποκτά συγκεκριμένη μορφή (ν.2121/1993) και η ιδιωτική ζωή είναι απαραβίαστη κατά το άρθρο 9 παρ. 1 εδ. β' του Συντάγματος, χωρίς να χρειάζεται να το "δηλώσει" ο ενδιαφερόμενος». Εκμεταλλεύονται, βέβαια το "παράθυρο" που υπάρχει στον συγκεκριμένο νόμο που επιτρέπει την μεταβίβαση των δικαιωμάτων και χωρίς έγγραφη άδεια του δημιουργού, δηλαδή με ένα απλό κλίκ στο "i agree" είναι νομικά καλυμένοι. Παρόλα αυτά παραμένει (σε συνδυασμό με το παρακάτω ηθικό μέρος) απάτη κατά τη γνώμη μου. Σε κάθε περίπτωση καταπατούν την προσωπική σου ζωή βέβαια....

 

...η άδεια χρήσης είναι επίτηδευμένα μακροσκελής και αρκετά "αφηρημένη" σε πολλά σημεία, ώστε να μην την διαβάζει κανένας. Προσωπικά μου πήρε αρκετές ώρες για να την μελετήσω όλη, χωρίς μαλιστα να είμαι και χρήστης...

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις πρώτα τα σχόλιά μου και μετά να γράφεις, για να έχουμε έναν σωστό και εποικοδομητικό διάλογο και να αποφεύγονται οι επαναλήψεις των posts μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς απάντηση σε αυτούς που το παίζουν έξυπνοι εδώ μέσα και είναι υπερασπιστές του fb και μιλάνε με αυτόν τον άσχημο τρόπο. Χρησιμοποίησα το  fb με το όνομα μο και το επίθετο μου κανονικά ο λογαριασμός μου όμως κλειδώθηκε γιατί θέλουν το κινητό μου. Εφόσον στην αρχή δεν εφαρμόζανε κάτι τέτοιο μια χαρά μπορεί ο καθένας να κρίνει την καινούργια τους πολιτική και να νομίζει οτι κάπου αποσκοπούν. Τώρα αν τα παιδιά που μιλούν εδώ μέσα αποδέχονται ότι τους σερβίρει ο καθέ ένας, σαν τον κάθε Νεοέλληνα που μην το πάω αλλού τι έχει κάνει, δικαίωμα του να πει την σαχλαμάρα του, δικαίωμα όμως του καθενός μας είναι επίσης να λέμε και την δικιά μας χαζομάρα. Αντε γιατί πολλοί εδώ μέσα χρησιμοποιούν εύκολα χαρακτηρισμούς και το παίζουν έξυπνοι και μετά άλλους λένε αντικοινωνικούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς απάντηση σε αυτούς που το παίζουν έξυπνοι εδώ μέσα και είναι υπερασπιστές του fb και μιλάνε με αυτόν τον άσχημο τρόπο. Χρησιμοποίησα το  fb με το όνομα μο και το επίθετο μου κανονικά ο λογαριασμός μου όμως κλειδώθηκε γιατί θέλουν το κινητό μου. Εφόσον στην αρχή δεν εφαρμόζανε κάτι τέτοιο μια χαρά μπορεί ο καθένας να κρίνει την καινούργια τους πολιτική και να νομίζει οτι κάπου αποσκοπούν. Τώρα αν τα παιδιά που μιλούν εδώ μέσα αποδέχονται ότι τους σερβίρει ο καθέ ένας, σαν τον κάθε Νεοέλληνα που μην το πάω αλλού τι έχει κάνει, δικαίωμα του να πει την σαχλαμάρα του, δικαίωμα όμως του καθενός μας είναι επίσης να λέμε και την δικιά μας χαζομάρα. Αντε γιατί πολλοί εδώ μέσα χρησιμοποιούν εύκολα χαρακτηρισμούς και το παίζουν έξυπνοι και μετά άλλους λένε αντικοινωνικούς...

Στη δικιά μου περίπτωση η Google είχε το τηλέφωνό μου, χωρις να έχω λογαριασμό σε facebook κτλ και χωρίς να το έχω δώσει ποτέ και πουθενά... Είχα, βέβαια, android κινητό...

Για περισσότερες πληροφορίες για την ιδιωτικότητα προτείνω το παρακάτω ντοκιμαντέρ :

 

http://www.metacritic.com/movie/terms-and-conditions-may-apply

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...