Προς το περιεχόμενο

Το facebook μπλοκάρει χρήστες και ζητά στοιχεία ταυτότητας!


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλακα κανουν αφου οι περισσοτερες σελιδες στο φατσαμπουκ ειναι το νεο Corsa το νεο Polo κλπ κλπ. Αυτα τι θα δινουν αριθμο πλαισιου;

 

Το ποιο ωραιο που διαβασα εδω μεσα και φυσικα το εκανα εδω και κατι χρονια ειναι πως να κανεις ολικη διαγραφη απο αυτο το πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα εχετε καπου μπερδεψει τα πραγματα ...Δικαιωμα εχει να σου ζηταει  οτι του κατεβει στο κεφαλι απο την στιγμη που συνενεις στους ορους  χρησης που το προβλεπουν αυτο  και  το χρησιμοποιεις .

Δεν εχω καταλαβει που ειναι ειναι το προβλημα  σας ομως ,ειναι υποχρεωτικο το fb? Σε αναγκαζει κανεις να εχεις εκει λογαριασμο ?Ειναι θεμα επιβιωσης  το να εχεις?Δεν συμφωνεις με την πολιτικη τους που ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου .Μαλιστα, διαγραφεις το account σου ,σταματας την χρηση του .

Αλλιως εμπιπτεις στις παραπανω κατηγοριες που αναφερα  μην ξαναλεμε τα ιδια.

 

Είμαι ή δεν είμαι πελάτης του facebook; Δεν έχω δικαίωμα να έχω παράπονα; Όπως κράζω όταν αλλάζει το youtube κράζω και το facebook όταν κάνει σαχλαμάρες. Προσωπικά το έχω για να έχω επαφή με τη σχολή όσο σπουδάζω και μετά τρώει delete. Υπάρχουν πολύ καλύτερα alternatives από το facebook. Γενικά, το facebook αντικαθίσταται πολύ πιο εύκολα από ότι το youtube, όπου εκεί έχουμε πραγματικό μονοπώλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ή δεν είμαι πελάτης του facebook; Δεν έχω δικαίωμα να έχω παράπονα; Όπως κράζω όταν αλλάζει το youtube κράζω και το facebook όταν κάνει σαχλαμάρες. Προσωπικά το έχω για να έχω επαφή με τη σχολή όσο σπουδάζω και μετά τρώει delete. Υπάρχουν πολύ καλύτερα alternatives από το facebook. Γενικά, το facebook αντικαθίσταται πολύ πιο εύκολα από ότι το youtube, όπου εκεί έχουμε πραγματικό μονοπώλειο.

Οχι πελατης δεν εισαι για κανενα λογο ,χρηστης εισαι  εχει μεγαλη διαφορα και ως τετοιος κανεις δωρεαν χρηση του μεσου και συμορφωνεσαι με  τους ορους του   ,προαιρετικο ειναι  δεν σε υποχρεωνει κανεις να εισαι εκει .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ενα hoax με το facebook, απο αυτα που βγαζουν κατα καιρους. Βαλτε τουλαχιστον το καινουριο με τα πνευματικα δικαιωματα που παιζει τον τελευταιο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ενα hoax με το facebook, απο αυτα που βγαζουν κατα καιρους. Βαλτε τουλαχιστον το καινουριο με τα πνευματικα δικαιωματα που παιζει τον τελευταιο καιρο.

Δεν ειναι hoax ισχυει αυτο μην λεμε οτι ναναι αν δεν γνωριζουμε ,το αλλο που ειπες ειναι hoax.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πελατης δεν εισαι για κανενα λογο ,χρηστης εισαι  εχει μεγαλη διαφορα και ως τετοιος κανεις δωρεαν χρηση του μεσου και συμορφωνεσαι με  τους ορους του   ,προαιρετικο ειναι  δεν σε υποχρεωνει κανεις να εισαι εκει .

 

 

Τι χρήστης ρε fotis?  Τα στοιχεία/ κινήσεις/ συμπεριφορά του κάθε fb χρήστη, χρυσοπουλιούνται και χρησιμοποιούνται κατα κόρον απο τους κολοσσούς της παγκόσμιας οικονομίας και τις υπηρεσίες των ΗΠΑ.

 

Είναι προς εμπορική εκμετάλλευση τα στοιχεία του κάθε χρήστη χωρίς να έχει το παραμικρό κέρδος..

Οι διαφημιστικές και οι εταιρείες μάρκετιν κάνουν χρυσές δουλειές.

Είναι χορηγός ο χρήστης και συνεργάτης. (Άλλη παρανομία)

Δεν φτάνει που μας ρουφάνε το αίμα, θα μας γδάρουν κιόλας.

 

Δεν πάτε καλά ρε... Αφού ο κάθε οπαδός fotis μιλάει έτσι..

 

Ας δώσει ΕΔΩ στο φόρουμ τα στοιχεία του..

 

Fotis σκάναρε την ΑΤ σου και στείλτην εδώ.

 

Γιατί;

 

Γιατί έτσι γουστάρουμε.

 

Σε χάλασε;

 

Φυσικά. 

 

Δεν είναι ωραίο καθόλου. 

 

Είναι προσβολή.

 

Τι το λέω εγώ, τι το insomnia ή όποιος άλλος ή το face, είναι προσβολή της ιδιωτικότητας.

 

* και οι τράπεζες που ζητούν της Παναγίας τους οφθαλμούς, είναι παράνομες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πελατης δεν εισαι για κανενα λογο ,χρηστης εισαι  εχει μεγαλη διαφορα και ως τετοιος κανεις δωρεαν χρηση του μεσου και συμορφωνεσαι με  τους ορους του   ,προαιρετικο ειναι  δεν σε υποχρεωνει κανεις να εισαι εκει .

 

Από τη στιγμή που έχει διαφημίσεις, ή γενικά βγάζει χρήματα από τη δικιά μου χρήση του site, είμαι πελάτης. Ακόμα και να μην είμαι πελάτης με την κανονική έννοια, το facebook εξαρτάται χρηματικά από εμένα, τον χρήστη, και αν με χάσει, θα μειωθούν τα έσοδα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Άλλο λέει ο Φώτης. Ότι δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις το οτιδήποτε. Αυτοί βάζουν τους όρους, όποιος θέλει συμμορφώνεται και τους ακολουθεί, όποιος δεν συμφωνεί σταματάει να χρησιμοποιεί το μέσο. Βέβαια, αν δεν στείλει κανείς την ταυτότητά του μάλλον θα το πάρουν πίσω αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.

 

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι τα πραγματικά τους στοιχεία έχουν εκεί και αυτή είναι και η μεγαλύτερη "καινοτομία" του fb για μένα, ότι άλλαξε το καθεστώς της ανωνυμίας στο ιντερνετ.

 

edit, πιο πολύ στον karnov πήγαινε η απάντησή μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Άλλο λέει ο Φώτης. Ότι δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις το οτιδήποτε. Αυτοί βάζουν τους όρους, όποιος θέλει συμμορφώνεται και τους ακολουθεί, όποιος δεν συμφωνεί σταματάει να χρησιμοποιεί το μέσο. Βέβαια, αν δεν στείλει κανείς την ταυτότητά του μάλλον θα το πάρουν πίσω αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.

 

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι τα πραγματικά τους στοιχεία έχουν εκεί και αυτή είναι και η μεγαλύτερη "καινοτομία" του fb για μένα, ότι άλλαξε το καθεστώς της ανωνυμίας στο ιντερνετ.

 

edit, πιο πολύ στον karnov πήγαινε η απάντησή μου

 

Νομικά οι 100 σελίδες πα**ρίτσες που βάζουν και πατάς accept (χωρίς υπογραφή) δεν στέκουν στην Ευρωπαική Ένωση. Άνετα επικαλείσαι άγνοια και δικαιώνεσαι σε Ευρωπαικά δικαστήρια, αν προφανώς κάποιος είναι τόσο τρελός να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως θα τα ελέγξουν. Δεν μιλάμε για χίλια ατομα, αλλα εκατομμύρια.

 

Νομίζω αφορά μόνο τα άτομα που το όνομα τους δεν φαίνεται αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικοινωνικοι ,κατι σκουπιδια  αγοροφοβικοι  ,κομπλεξικοι που ειναι τσακωμενοι με την ανθρωποτητα  που μπαινουν με ψευδωνυμο  στο fb για να βλεπουν μονο τι κανουν οι αλλοι -προσπερνω το γεγονος πως για να ψαρωσεις πως   ειναι  real  το account πρεπει να εισαι καθυστερημενος - πρεπει να διωχτουν απο το fb  και να μεινουν οσοι το εχουν για την χρηση που προοριζεται .

Επομενως εξαιρετικη η κινηση του αποκλεισμου και πολυ αργησε .

Το ανεκδοτο για την ιδιωτικοτητα οταν χρησιμοποειτε πλατφορμα ιδιωτικης εταιρειας  δωρεαν  και μαλιστα εχετε συμφωνησει με τους ορους χρησης  ειναι καλο να το λετε σε τιποτα παιδακια γιατι  σε σοβαρη συζητηση δεν μπορει να σταθει .

Αυτο ειναι το facebook και οποιος δεν γουσταρει δεν κανει λογαριασμο εκει τοσο απλα ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και περιττα.

Αχαχα, πες την αλήθεια, μάλλον κάποιος σε εκνεύρισε και δεν είχες το αληθινό του όνομα :P

 

Ps. παραλίγο να αποκτήσεις ακραίες απόψεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι η κίνησή του δεν είναι και τόσο λάθος. Ένας λόγος που το facebook έχει άπειρη σαβούρα μέσα είναι ότι υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί ψεύτικοι λογαριασμοί. Πολλοί μιλάνε με κάποιον στο facebook νομίζοντας ότι είναι κάποιο πρόσωπο αλλά στην ουσία είναι κάποιο άλλο. Έτσι έχουν γίνει πολλές απαγωγές και σεξουαλικές κακοποιήσεις, ειδικά σε άτομα μικρής ηλικίας. Αν από την αρχή έπρεπε να αποδεικνύεις το όνομά σου, σκεφτείτε πόσες απαγωγές και τέτοιου είδους επιθέσεις θα είχαν γίνει. Επίσης πόσοι λογαριασμοί υπάρχουν και σπαμάρουν διάφορα link σε σελίδες με μεγάλη επισκεψιμότητα; Το facebook εξαρχής είχε ως σκοπό να μπορεί ο καθένας να βρίσκει τους φίλους του και να επικοινωνεί μαζί τους. Αν ο καθένας βάζει ό,τι όνομα του κατέβει και μια τυχαία φωτογραφία, τότε αυτός ο σκοπός δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί. Αντίθετα εξυπηρετούνται πολύ εύκολα παράνομοι σκοποί. Το να βάλεις απλά μια φωτογραφία σου και να γράψεις το όνομά σου, δεν το θεωρώ ότι πλήττει ανεπανόρθωτα την προσωπική σου ζωή. Δηλαδή τί το τόσο τρομερό μπορούν να κάνουν με αυτά τα στοιχεία. Εξάλλου η λύση είναι πολύ απλή. Αν συμφωνείτε με τους νέους όρους, επιβεβαιώνετε τα στοιχεία σας. Αλλιώς σβήνετε το λογαριασμό σας και παύετε να χρησιμοποιείτε την υπηρεσία. Δεν σαν υποχρεώνει κανείς να την χρησιμοποιείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ξεκαθαρίσουμε:

 

Ειλικρινά δεν με νοιάζει αν το facebook και η NSA έχουν όλα μα όλα τα στοιχεία μου, αυτό που με πειράζει είναι ότι αποφασίζουν πολλά από αυτά να τα κάνουν δημόσια χωρίς να με ρωτήσουν το οποίο το έκαναν αρκετές φορές στο παρελθόν και είχε γίνει και χαμός από αντιδράσεις, μετά από τις οποίες το διόρθωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...