Προς το περιεχόμενο

Το facebook μπλοκάρει χρήστες και ζητά στοιχεία ταυτότητας!


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι λέγαμε και για τα καρτοκινητά και μια χαρά τις δώσαμε τις ταυτότητες :P

 

Βασικά γιατί δεν καταργούμε τις ταυτότητες; Να έχουμε όλοι facebook και να δείχνουμε το προφίλ μας στις συναλλαγές με το δημόσιο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γιατί δεν καταργούμε τις ταυτότητες; Να έχουμε όλοι facebook και να δείχνουμε το προφίλ μας στις συναλλαγές με το δημόσιο :P

 

Τα έχεις μπερδέψει λιγο.

Επειδη θα κανεις επιβεβαιωση του λογαριασμου σου δεν σημαινει οτι τα δεδομενα σου ειναι προσβασιμα απο τους αλλους χρηστες αυτοματα.

Εσυ επιλέγεις τι θα φαινεται και σε ποιον.

 

Επιπλεον οπως τα λεει ο fotis12 ειναι, απο την στιγμη που αποδεχεσαι τους ορους δεν μπορεις να κανεις τπτ.

Αν δεν σου αρεσει σταματας να το χρησιμοποιεις ειναι τοσο απλο.

 

Και επιπλεον δεν εισαι πελατης, εισαι χρηστης. Πελατης θα ησουν αν πληρωνες συνδρομη. Δεν έχει σχεση με το αν το fb βγαζει χρηματα επειδη σε εχει σαν χρηστη.

 

Ακομα αυτο με τους ορους να εισαι σιγουρος οτι όλα στεκουν στην ευρωπαικη ενωση, δεν ειναι χθεσινοι οι νομικοι τους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικά οι 100 σελίδες πα**ρίτσες που βάζουν και πατάς accept (χωρίς υπογραφή) δεν στέκουν στην Ευρωπαική Ένωση. Άνετα επικαλείσαι άγνοια και δικαιώνεσαι σε Ευρωπαικά δικαστήρια, αν προφανώς κάποιος είναι τόσο τρελός να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο.

 

Οτι να ναι...Ρε παιδιά πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως θέλουμε να είναι, το παραπάνω που λες στέκουν νομικα και παρα στέκουν, αυτό το accept είναι σαν να βάζεις την υπογραφή σου (εκτός και αν έχεις σκεφτεί κάποιον άλλον τρόπο με τον οποίο μπορείς να υπογράψεις ιντερνετικα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν καταλαβαίν ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα...Οι στοιχηματικές που ζητάνε ταυτότητα-διαβατήριο ΚΑΙ λογαριασμό στο όνομα σου δε σας πείραξαν... Και κακά τα ψέματα το fb έχει κάνει σωστά βήματα μετά από πιέσεις βέβαια...

Δε συμφωνείς με τους όρους χρήσης; Το κλείνεις και τελείωσε...

Θα σας άρεσε περισσότερο να υπάρχουν ψεύτικα προφίλ με παιδόφιλους και να χρειάζεται η αστυνομία κανένα τρίμηνο να κάνει ταυτοποίηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν πληρωνεις για κατι δεν εισαι πελατης , εισαι το εμπορευμα....

 

Είσαι εμπόρευμα του insomnia? Διαβάζετε μια κλισέ κοτσάνα και την αναπαράγετε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικοινωνικοι ,κατι σκουπιδια  αγοροφοβικοι  ,κομπλεξικοι που ειναι τσακωμενοι με την ανθρωποτητα  που μπαινουν με ψευδωνυμο  στο fb για να βλεπουν μονο τι κανουν οι αλλοι -προσπερνω το γεγονος πως για να ψαρωσεις πως   ειναι  real  το account πρεπει να εισαι καθυστερημενος - πρεπει να διωχτουν απο το fb  και να μεινουν οσοι το εχουν για την χρηση που προοριζεται .

Επομενως εξαιρετικη η κινηση του αποκλεισμου και πολυ αργησε .

Το ανεκδοτο για την ιδιωτικοτητα οταν χρησιμοποειτε πλατφορμα ιδιωτικης εταιρειας  δωρεαν  και μαλιστα εχετε συμφωνησει με τους ορους χρησης  ειναι καλο να το λετε σε τιποτα παιδακια γιατι  σε σοβαρη συζητηση δεν μπορει να σταθει .

Αυτο ειναι το facebook και οποιος δεν γουσταρει δεν κανει λογαριασμο εκει τοσο απλα ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και περιττα.

Εγώ το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου, για να μιλώ με τους συναδέλφους μου για να διαβάζω φιλτραρισμένα νέα και μια χαρά είναι. Συμφωνώ με εσένα απόλυτα. Transparency παντού. Δεν έχω τίποτα και κανένα να φοβηθώ. Επίσης για όσους λένε για τα πειράματα πολύ που με νοίαζει και θα σας πω γιατί. Όταν κάθε σάιτ έχει cockies γιατί να μην έχει και το Facebook; Αν ξέρεις να φυλαχθείς από Brand Journalism και τύπους PR είσαι μια χαρά αν όχι επιστροφή στα βιβλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικοινωνικοι ,κατι σκουπιδια  αγοροφοβικοι  ,κομπλεξικοι που ειναι τσακωμενοι με την ανθρωποτητα  που μπαινουν με ψευδωνυμο  στο fb για να βλεπουν μονο τι κανουν οι αλλοι -προσπερνω το γεγονος πως για να ψαρωσεις πως   ειναι  real  το account πρεπει να εισαι καθυστερημενος - πρεπει να διωχτουν απο το fb  και να μεινουν οσοι το εχουν για την χρηση που προοριζεται .

Επομενως εξαιρετικη η κινηση του αποκλεισμου και πολυ αργησε .

Άρα, κατά την λογική σου, είναι σωστό να αντιμετωπίζονται όλοι οι χρήστες facebook ως εγκληματίες, αφού κάποιοι εγκληματίες χρησιμοποιούν το facebook. Με αυτή τη φιλοσοφία θα πρέπει να δεχτείς να σου περάσουν χειροπέδες μόνιμα και σε καθημερινή βάση, γιατί κάποιοι συμπολίτες μας παρανομούν καθημερινά... Πολύ καλή λογική!...

 

 

Το ανεκδοτο για την ιδιωτικοτητα οταν χρησιμοποειτε πλατφορμα ιδιωτικης εταιρειας  δωρεαν  και μαλιστα εχετε συμφωνησει με τους ορους χρησης  ειναι καλο να το λετε σε τιποτα παιδακια γιατι  σε σοβαρη συζητηση δεν μπορει να σταθει .

Αυτο ειναι το facebook και οποιος δεν γουσταρει δεν κανει λογαριασμο εκει τοσο απλα ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και περιττα.

Εδώ έχεις ένα δίκιο, αφού το λάθος είναι όχι μόνο της εταιρείας, αλλα και των κυβερνήσεων, που επιτρέπουν στους πολίτες να διαπραγματεύονται, σε περιπτώσεις όπως αυτές του facebook, συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά τους. Αλλα να ρωτήσω κάτι :

Αν εσύ μου υπογράψεις χαρτί ότι μου επιτρέπεις να σε σκοτώσω και το κάνω, θα πάω φυλακή για (προμελετημενο) φόνο ή όχι;

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παλικαρια οσο και να κραζουμε και να κανουμε copy-paste στα status αυτο για τα δικαιοματα δυσκολα να αλλαξει κατι.
Για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων, το Facebook ειναι η ζωη τους,Οποτε ολοι θα τρεξουν να δωσουν ταυτοτητες μονο και μονο μην χασουν την ζωη που <επλασαν> εκει μεσα και να συνεχιζουν να ζουν αυτο το <παραμυθι>

 

Και ετσι οπως παει τραπεζικο λογαριασμο θα μας ζητησουν οχι μονο ταυτοτητες.. Εκει να δεις παζαρι που θα επικρατησει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, δεν είμαι χρήστης, είμαι πελάτης. Το γεγονός ότι δεν πληρώνω με λεφτά δεν σημαίνει ότι δεν πληρώνω με άλλα μέσα. Μία υπηρεσία όπως το FB είναι πολυέξοδη! Που βρήκε και 2 δις για να εξαγοράσει το WhatsApp; Το Facebook βγάζει λεφτά χρησιμοποιώντας τους "χρήστες" της "δωρεάν" υπηρεσίας του. Άρα λοιπόν, εφόσον το FB βγάζει λεφτά από τα δεδομένα μου και από την ύπαρξη μου στην υπηρεσία  του, είμαι πελάτης.

 

Αντικοινωνικοι ,κατι σκουπιδια  αγοροφοβικοι  ,κομπλεξικοι που ειναι τσακωμενοι με την ανθρωποτητα  που μπαινουν με ψευδωνυμο  στο fb για να βλεπουν μονο τι κανουν οι αλλοι -προσπερνω το γεγονος πως για να ψαρωσεις πως   ειναι  real  το account πρεπει να εισαι καθυστερημενος - πρεπει να διωχτουν απο το fb  και να μεινουν οσοι το εχουν για την χρηση που προοριζεται .

Επομενως εξαιρετικη η κινηση του αποκλεισμου και πολυ αργησε .

 

Το έχουν για τη χρήση που προορίζεται, δηλαδή την πλάκα και την διαφήμιση; Δεν είμαι διαφημιστής ούτε πουλάω κάτι άρα το έχω για την πλάκα μου, για να μιλάω με τους φίλους μου που δεν δέχονται να χρησιμοποιήσουν κάτι άλλο. Από που έως που πρέπει να χρησιμοποιώ το πραγματικό μου όνομα με το ζόρι, και να το δείχνω σε όλο τον πλανήτη, όταν εγώ το χρησιμοποιώ για την πλάκα μου και δεν κερδίζω τίποτα από αυτό αλλά αυτό κερδίζει από εμένα;

 

Εδώ έχεις ένα δίκιο, αφού το λάθος είναι όχι μόνο της εταιρείας, αλλα και των κυβερνήσεων, που επιτρέπουν στους πολίτες να διαπραγματεύονται, σε περιπτώσεις όπως αυτές του facebook, συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά τους. Αλλα αν ρωτήσω κάτι :

Αν εσύ μου υπογράψεις χαρτί ότι μου επιτρέπεις να σε σκοτώσω και το κάνω, θα πάω φυλακή για (προμελετημενο) φόνο ή όχι;

 

Ναι, θα πας φυλακή όπως πήγε και ο άλλος που έφαγε άνθρωπο ασχέτως αν το είχαν συμφωνήσει πριν.

 

Λοιπον παλικαρια οσο και να κραζουμε και να κανουμε copy-paste στα status αυτο για τα δικαιοματα δυσκολα να αλλαξει κατι.
Για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων, το Facebook ειναι η ζωη τους,Οποτε ολοι θα τρεξουν να δωσουν ταυτοτητες μονο και μονο μην χασουν την ζωη που <επλασαν> εκει μεσα και να συνεχιζουν να ζουν αυτο το <παραμυθι>

 

Και ετσι οπως παει τραπεζικο λογαριασμο θα μας ζητησουν οχι μονο ταυτοτητες.. Εκει να δεις παζαρι που θα επικρατησει!

 

Βασικά ζητάνε ήδη αν θες να πληρώνεις για τα παιχνίδια αλλά θα ζητήσουν και άλλους σίγουρα γιατί θέλει να βάλει υπηρεσία στο messenger όπου μπορείς να στέλνεις χρήματα στους φίλους σου, οπότε θα πρέπει να έχετε και οι δύο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που έχει διαφημίσεις, ή γενικά βγάζει χρήματα από τη δικιά μου χρήση του site, είμαι πελάτης. Ακόμα και να μην είμαι πελάτης με την κανονική έννοια, το facebook εξαρτάται χρηματικά από εμένα, τον χρήστη, και αν με χάσει, θα μειωθούν τα έσοδα του.

Δεν είσαι πελάτης είσαι το εμπόρευμα. Δηλάδή, βάσει ορισμού, το αντικείμενο οικονομικής διαπραγμάτευσης μεταξύ του πωλητή (facebook, insomnia, myphone κτλ) και του αγοραστή (την εκάστοτε εταιρεία που ζητάει να διαφημιστεί). Πχ εγώ το Α site έχω 15.000 συνδρομητές που μπαίνουν καθημερiνά στις σελίδες μου, άρα θέλω 100€ το μήνα, εγώ το Β site εχω 1.000 περισσότερους από το Α και ζητάω 110€ για τη Χ διαφήμιση κτλ. Στο παραπάνω παράδειγμα ποιο είναι το αντικείμενο διαπραγμάτευσης; Οι άνθρωποι, το site ή η εταιρεία που ζητάει να διαφημιστεί; Το site και η εταιρεία είναι οι συναλλασσόμενοι και οι ανθρωποι - χρήστες - συδρομητές το εμπόρευμα.

Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να διευκρινήσω ότι δέχομαι να είμαι το εμπόρευμα στην παραπάνω συναλλαγή (πχ στο insomnia) για τους εξής βασικούς λόγους:

Α) Τα sites ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΟΙΝΩΦΕΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥ Ή ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ. Είναι εταιρείες με έξοδα και προσωπικό που πρέπει να πληρωθεί.

Β) Από την στιγμή που σέβονται την ιδιωτικότητά μου και τα συνταγματικά δικαιώματά είμαι διατεθιμένος να κάνω ότι μπορώ, προκειμένου να τα βοηθήσω να συνεχίσουν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους χωρίς άμεσο χρηματικό αντάλλαγμα.

Γ) Μου δίνουν την επιλογή να μπαίνω και να τα χρησιμοποιώ ακόμα και αν δεν είμαι μέλος.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, αλλά αυτοί είναι οι βασικότεροι κατά την γνώμη μου.

Ναι, θα πας φυλακή όπως πήγε και ο άλλος που έφαγε άνθρωπο ασχέτως αν το είχαν συμφωνήσει πριν.

 

Στο facebook όμως επιτρέπεται να καταπατούν τα δικαιώματά σου επειδή "έχεις υπογράψει"....

Προσωπικά δεν έχω facebook, γιατί τα, συνταγματικά κατοχυρωμένα, δικαιώματά μου δεν δέχομαι να τα βγάλω προς πώληση. Με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο το κάνουν... Είναι ασέβεια στη μνήμη όσων παλεψαν για να τα έχω σήμερα ως δεδομένα και καθήκον μου να τα υπερασπιστώ για να τα λάβουν έτοιμα και οι επόμενες γενειές, όπως τα έλαβα κι εγώ. Είναι η μόνη "ελευθερία" η οποία είναι ταυτόχρονα δικαίωμα και καθήκον και δεν αναγνωρίζω σε κανέναν το δικαίωμα διαπραγμάτευσής της.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο facebook όμως επιτρέπεται να καταπατούν τα δικαιώματά σου επειδή "έχεις υπογράψει"....

Προσωπικά δεν έχω facebook, γιατί τα, συνταγματικά κατοχυρωμένα, δικαιώματά μου δεν δέχομαι να τα βγάλω προς πώληση. Με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο το κάνουν...

 

Συμφωνώ απόλυτα και όπως είπα και νωρίτερα μου έχουν καταργήσει ήδη 4 λογαριασμούς και πάω για τον πέμπτο. Αυτό όπως είπα γιατί αρνούνται να χρησιμοποιήσουν κάτι πέρα από το Facebook αρκετοί. Εγώ δεν θέλω καν να μπαίνω στο FB, θέλω να έχω το Digsby, Pidgin, Jitsi, κάτι τέλος πάντων που να συνδέεται σε XMPP και να μιλάω.

 

Το αστείο ξέρεις πιο είναι; ότι οι λογαριασμοί αυτοί δεν σβήνονται αλλά απενεργοποιούνται. Είπα κι εγώ λοιπόν να ζητήσω να διαγραφεί ο λογαριασμός μου, υπάρχει αυτή η επιλογή. Έλα όμως που με έχει κλειδώσει το FB εκτός του λογαριασμού. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους(μην ψάξετε δεν υπάρχει τρόπος) για να ζητήσω ακριβώς αυτό και αφού κατάφερα να "επικοινωνήσουν" εκείνοι μαζί μου, μου απάντησε ένας τύπος με αυτοματοποιημένο μήνυμα. Η συζήτηση διήρκεσε 4 e-mail στο σύνολο, τα 2 μου έλεγαν στείλε φωτογραφία ταυτότητα ή τα άλλα που γράφει και τα άλλα δύο μου έλεγαν πως μπορώ να απενεργοποιήσω το λογαριασμό μου. Επιπροσθέτως, μετά από τα αυτοματοποιημένα αυτά μηνύματα, είχαν το θράσος να μου ζητήσουν και feedback για το support!

 

Θα μπορούσα να τους στείλω ένα εξώδικο βέβαια αλλά δεν έχει νόημα. Προτιμώ να φτιάχνω ψεύτικα profile μέχρι να πεθάνει ο Highlander, αυτοί πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...