Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε είχαμε Internet έως το 2004 οπότε δεν έχω πολλές αναμνήσεις

θυμάμαι να παίζω πολύ doom και sims1 στο PC του πατέρα μου εποχές 2000-2001 

To 3-4 θύμαμαι έλιωνα με Morrowind,jedi academy,kotor,sims2.Τα είχα βάλει στο laptop και τα έπαιζα και στις διακοπές ακόμα και όταν ήμασταν στη παραλία.

Μετά έπαιζα μόνο σε κονσόλες για πολλά χρόνια.(ps2-ps3,psp)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένες προσπάθειες υπερχρονισμού ενός Intel Pentium III στα 500Mhz , προσθήκη video decoder καρτας της Creative...προκειμένου να μπορώ να βλέπω ταινίες DVD χωρίς κολλήματα- σπασίματα με σταθερά frames.

Την μετάβαση στον Athlon XP που ήταν optimized για Windows XP φυσικά , αλλα τα βρηκε σκουρα στα Windows 7.

Την συγλονιστικη μετάβαση στον τίμιο Intel Core 2 Duo επεξεργαστή που κράτησα 8 ολόκληρα χρόνια και αλλαξα φετος με i5 για να έχω λιιιιγο πιο γρηγορη εμπειρία σε όλα.

 

 

 

Και φυσικά την τσοντική αργκό ...teens , cu* on her face,an*l, s**k, f**k με την πρώτη dial-up συνδεση και τα boobs να φορτώνουν αργά αργά....:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένες προσπάθειες υπερχρονισμού ενός Intel Pentium III στα 500Mhz , προσθήκη video decoder καρτας της Creative...προκειμένου να μπορώ να βλέπω ταινίες DVD χωρίς κολλήματα- σπασίματα με σταθερά frames.

Την μετάβαση στον Athlon XP που ήταν optimized για Windows XP φυσικά , αλλα τα βρηκε σκουρα στα Windows 7.

Την συγλονιστικη μετάβαση στον τίμιο Intel Core 2 Duo επεξεργαστή που κράτησα 8 ολόκληρα χρόνια και αλλαξα φετος με i5 για να έχω λιιιιγο πιο γρηγορη εμπειρία σε όλα.

 

 

 

Και φυσικά την τσοντική αργκό ...teens , cu* on her face,an*l, s**k, f**k με την πρώτη dial-up συνδεση και τα boobs να φορτώνουν αργά αργά.... :P

ω ρε φαση,θυμηθηκα overclocking με celeron 300A με παλευοντας με τα jumperakia!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιες εποχες.10μετρο καλωδιο τηλεφωνου να περιπλανιετε μεσα στο σπιτι και μια καρτα που μετραγαμε τις ωρες αν μας φτασει να κατεβασουμε κανα driver για την καρτα γραφικων μπας και παιξουμε κανα καινουργιο παιχνιδι με μια ταπεινη geforce mx440..

 

Πρωτο pc το 1995 με εναν mmx στα 166mhz τρελα γραφικα για την εποχη και με 2gb σκληρο δισκο.Επειτα n64 με pokemon stadium 1/2 και mario 64.Αργοτερα το 2001 αγορα ενος pentium 4 στα 2.53 με windows xp(ανοιγε σε 24 δευτερα) και κατα το 2005 overclock οσο πηγαινε μεχρι να εσβηνε ο υπολογιστης για να παιξουμε στο full το nfs carbon.Πιθανως σε 10-20 χρονια να θυμομαστε τις σημερινες εμπειριες και να τις αναπολουμε.

Επεξ/σία από king2009
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο μου PC το αγόρασα το 1995 προς τα τέλη. Πριν από αυτό είχα κονσόλες και home micros αλλά δεν είναι το θέματος! :)

 

Θυμάμαι τα χαρακτηριστικά με σχετική ακρίβεια, ήταν 486 DX4 100Mhz. 8 MB ραμ, 800 MB σκληρός, κάρτα γραφικών με 512kb ή 1ΜΒ μνήμη, CD ROM (ανάγνωσης μόνο), κάρτα ήχου που δεν θυμάμαι μοντέλο, 14άρι CRT μόνιτορ. Έτρεχε dos 6.22 ως βασικό λειτουργικό και windows 3.11 έξτρα, αν και θυμάμαι ότι τα περισσότερα παιχνίδια έτρεχαν σε DOS. Ίντερνετ δεν είχα ακόμα, θα αποκτούσα μετά από 2-3 χρόνια και στο μεταξύ θα έμπαινα με δανεικό modem από ένα φίλο... :) Τιμή για όλο το σύστημα κάπου 540.000 δραχμές.

 

Όταν ήρθε σπίτι και το στήσαμε μεγάλη χαρά, είχαμε ήδη προμηθευτεί κάποια παιχνίδια και απολαμβάναμε! Dracula unleashed, ένα φοβερό fmv adventure, fifa 96, το πρώτο "next gen" ποδοσφαιράκι θα έλεγα, είχε πάθει πλάκα όλη η γειτονιά και mortal kombat 3, άλλο κάψιμο!

 

DraculaUnleashed.gif

 

 

fifa-96-ss4.png

 

 

mk3-glitch11.png

 

Από περιοδικά, έπαιρνα για χρόνια κάμποσα κάθε μήνα, από τα τέλη του '80 μέχρι πριν κάποια χρόνια. Τα έχω όλα ακόμα, είναι εκατοντάδες! :)

 

 

edit, δεν μου βγαίνουν ακριβώς τα χρόνια, μπορεί να ήταν κι ένα χρόνο νωρίτερα γιατί θυμάμαι να παίζω πολύ και fifa international soccer....αλλά ίσως το έπαιζα παράλληλα ή και μετά από το fifa 96....Κι ήμουν σίγουρος ότι θυμόμουν καλά ρε γμτ! :P

Επεξ/σία από zio10
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήρθε σπίτι και το στήσαμε μεγάλη χαρά, είχαμε ήδη προμηθευτεί κάποια παιχνίδια και απολαμβάναμε! Dracula unleashed, ένα φοβερό fmv adventure, fifa 96, το πρώτο "next gen" ποδοσφαιράκι θα έλεγα, είχε πάθει πλάκα όλη η γειτονιά και mortal kombat 3, άλλο κάψιμο!

 

Και μην ξεχνάμε το motocross madness/midtown madness, ήταν από τα αγαπημένα μου. Το πρώτο fifa που είχα ήταν το 98, έκανα συλλογή από fifa μέχρι το 2005 που δεν μου άρεσε καθόλου το παιχνίδι και το σταμάτησα. Τα παιχνίδια τότε τα αγοράζαμε από αντιγραφάδικα, σκέψεις για cd recorder ούτε λόγος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε το motocross madness/midtown madness, ήταν από τα αγαπημένα μου. Το πρώτο fifa που είχα ήταν το 98, έκανα συλλογή από fifa μέχρι το 2005 που δεν μου άρεσε καθόλου το παιχνίδι και το σταμάτησα. Τα παιχνίδια τότε τα αγοράζαμε από αντιγραφάδικα, σκέψεις για cd recorder ούτε λόγος.

To midtown madness ηταν o ορισμος του modding εκεινα τα πετρινα χρονια!!!!Θειλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τις εποχές dialup που έμπαινα με κάτι χρονοκάρτες internet γιατί δε μου κάνανε σύνδεση. Τρομερή αδρεναλίνη όταν έβαζα να κατεβάζει 2-3mb που κι εγώ δε θυμάμαι πόση ώρα ήθελε στο 98-99% γιατί έτσι και κολλούσε πήγαιναν τζάμπα οι ώρες της κάρτας συν το ότι η μάνα μου παρότι την ενημέρωνα ξεχνούσε και καμιά φορά σήκωνε το τηλέφωνο.

 

 

 

 

 

To midtown madness ηταν o ορισμος του modding εκεινα τα πετρινα χρονια!!!!Θειλα!

 

Aυτά που κατέβαζα ήταν αυτοκίνητα για το εν λόγω παιχνίδι. Μιλάμε για πολύ κάψιμο. Αυτό μαζί με την F1 2001 ήταν τα πρώτα και μοναδικά παιχνίδια που αγόρασα αυθεντικά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένες προσπάθειες υπερχρονισμού ενός Intel Pentium III στα 500Mhz , προσθήκη video decoder καρτας της Creative...προκειμένου να μπορώ να βλέπω ταινίες DVD χωρίς κολλήματα- σπασίματα με σταθερά frames.

Την μετάβαση στον Athlon XP που ήταν optimized για Windows XP φυσικά , αλλα τα βρηκε σκουρα στα Windows 7.

Την συγλονιστικη μετάβαση στον τίμιο Intel Core 2 Duo επεξεργαστή που κράτησα 8 ολόκληρα χρόνια και αλλαξα φετος με i5 για να έχω λιιιιγο πιο γρηγορη εμπειρία σε όλα.

 

 

 

Και φυσικά την τσοντική αργκό ...teens , cu* on her face,an*l, s**k, f**k με την πρώτη dial-up συνδεση και τα boobs να φορτώνουν αργά αργά.... :P

Εγώ είχα υπερχρονίσει τον celeron μου από τα 600 στα 700MHz. Με ένα παιδί από το χωριό μου αγοράζαμε τα Pc Master και παίζαμε τα παιχνίδια που έδινε, δεν είχαμε χάσει ούτε ένα τεύχος και τα τερματίζαμε πάντα εντός της 1ης εβδομάδας της αγοράς. Τα παιχνίδια τα έχω ακόμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boring :P

 

'98-'99 νομιζω, να εχεις Napster να παιρνεις φίλο τηλ. να καθεστε στο pc για να κατεβάσετε 1 τραγούδι με pstn που κλείδωνε στα 33,6kbps, να θέλει να κατέβει 40 λεπτά και να παρακαλάς να μη χτυπήσει το τηλέφωνο και πέσει η συνδεση αφου δεν υπήρχε δυνατότητα επανεναρξης του download. Μετα βγήκαν kazaa και Dc++ και σωθήκαμε :P

 

Did you even Napster bro???

 

αχ... αυτοι οι τρελοι λογαριασμοι τηλεφωνου με την 128 ISDN... θυμαμαι μιλαγα ICQ με φιλο Φινλανδο (παιζαμε Ultima Online) και γινεται κουβεντα και μου λεει αλλαξα συνδεση internet εκανα Upgrade! Κ εγω του λεω! Τι εβαλες μου λεει? 128kbps ISDN... Σιωπη... Με τρολλαρεις? Οχι ρε γιατι? Γιατι εγω εβαλα T3 2mbps δορυφορικη.

 

174858_340.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Wonderland BBS.
  • Φώτος από γκόμενες σε ανάλυση 320x200
  • Prince of persia, GODs, 3D sports driving, lotus, Wolfenstein & Doom, Double Dragon, Golden Axe
  • Insert disk 7 (installation)
  • Disk boot failure, insert system disk and press enter (αν ανοιγες το pc χωρίς operating system μέσα, δεν υπήρχαν σκληροί δίσκοι)
  • Super VGA .  640x 480 , 24m colours (αποκλείεται οι αναλύσεις να ανεβούν άλλο, τι να την κάνουμε τόση ευκρίνεια)
  • Τι οθόνη θέλετε, ασπρόμαυρη, πράσινο μαύρο η πορτοκαλί μαύρο?
  • -Δεν νομίζω να το τρέξεις το game έχει ψηλές απαιτήσεις.. -Τι λε ρε 1mb ram έχει το pc τρέχει τα πάντα.
  • Προσέξτε με το "leisure suit larry" γιατί αυτό το game έχει σκληρό πορνό μέσα.
  • Γεια σας ήρθα να αγοράσω ένα "IBM η συμβατό"
  • -Τι είναι αυτή η μαλακία?

-Ποντίκι λέγεται

-Lol τελείως άχρηστο αφού έχουμε keyboard ρε σε τι μαλακίες πας και πετάς τα λεφτά σου...

  • Config.sys, Autoexec.bat
  • Να παίξουμε κάνα doom διπλό το σκ? 

-Ναι ναι, έχω 2 keyboard και σειριακό καλώδιο. Φέρε μόνο το tower σου και οθόνη. Κοίτα ρε μλκ που έφτασε η τεχνολογία....κουβαλάς απλά το pc σου σπίτι μου και παίζουμε διπλό doom.

  • Πω ρε μλκ.. η τρίτη δισκέτα έχει bad sectors, ποιος παίρνει λεωφορείο να ξανακατεβει κέντρο πάλι .............

 

τι 2000 ρε noobs, τι collin mcRay και baldur's gate  :D

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

golden axe νομιζω το ειχα παιξει πρωτη φορα το 1989 σε αρκειντ και το βλεπα στον υπνο μου μετα περιμενα να ξημερωσει να παω να ξαναπαιξω :shock:


golden axe double dragon to olympic games το αρχαιο που περναμε το κερμα για να πατησουμε γρηγορα τα κουμπια και ενα με ενα ελικοπτερο γουλφ κατι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...