Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Μόλις μου έρθει και το AM4 bracket θα ανεβάσω το στημένο.

Βλεπω καλη μητρικη καλες μνημες γιατι δεν πηγες εστω στον 1700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που χρησιμοποιούν ποσοστά αύξησης ή μείωσης στο passmark το κάνει έγκυρο. Δεν χρησιμοποιούν απόλυτα νούμερα. Παλιά από τους 1000 που υπέβαλαν passmark οι 5 είχαν amd. Τώρα από τους 1000 οι 500 έχουν amd. Αυτό σαν απόλυτο νούμερο είναι άχρηστο λαι τυχαίο φυσικά. Σαν ποσοστό αύξησης είναι έγκυρο γιατί απλά δηλώνει trending, δηλαδή τάσεις.

 

Η λογική των exit polls δηλαδή. Αν φάνε 1000 άτομα καρπούζι και βγω και τους ρωτήσω αν τους άρεσε, μπορεί να μου απαντήσουν μόνο οι 100. Αλλά το ποσοστό του ναι/οχι δηλώνει την προτίμηση του συνόλου, με κάποιο ποσοστό σφάλματος που εξαρτάται πολύ από την ερώτηση που έγινε και από το πόσο τυχαία ήταν η επιλογή του δείγματος των 100 απαντήσεων.

 

Το να προσπαθούμε να αλλάξουμε τα μαθηματικά για να υπερασπιστούμε μια εταιρεία μπορεί να θεωρηθεί προσβολή νοημοσύνης, δικής μας ή δική σας. Δεν μιλάμε σε 10χρονα άσχετα παιδάκια, που δεν έχουν ιδέα και δεν μπορούν να ελέγξουν την ορθότητα όσων λέμε, ή ακόμα κι αν μιλάμε σε 10χρόνα θα πρέπει να μην εκτίθεμεθα με όσα λέμε, δίνοντάς το δικαίωμα σε καθένα να μας υπολογίζει όλο και λιγότερο

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι υπέρ της ιντελ/primen, του οποίου τη υπομονή θαυμάζω και ο οποίος με έχει βοηθήσει στο πρόσφατο παρελθόν σε θέματα offset oc, ούτε υπερ της amd. Έχω r7 1700 και 7700Κ χωρίς να έχω μετανιώσει για τις αγορές μου, καθώς και τώρα να επέλεγα πάλι τα ίδια θα αγόραζα, γιατί το κάθε σύστημα έχει φτιαχτεί για διαφορετικό σκοπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Είναι προσβολή της νοημοσύνης μας να θεωρούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού αυτούς που υποβάλλουν στο passmark. Που και πάλι στο 23,9% τη βγάζει την AMD, οχι στο 31% γιατί ήταν λάθος. Γιατί στη στατιστική ακολουθείς συγκεκριμένη μεθοδολογία για να βγάλεις αντιπροσωπευτικά δείγματα.

 

Τουλάχιστον το amazon είναι από τις  κορυφαίες αλυσίδες λιανικής και δίνει στοιχεία πωλήσεων. Δηλαδή στοιχεία για άτομα που αγόρασαν και τίποτε άλλο. Όχι αυτούς που αγόρασαν KAI τους ήρθε μια μέρα να ανεβάσουν στοιχεία σε ένα bench που πολλοί δεν το γνωρίζουν καν. 

Αν το πάμε με τη λογική του passmark, τότε στο cinebench το μερίδιο αγοράς της AMD δεν αποκλείεται να φτάνει το 90% αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεώρησα έγκυρο να υπολογίζει κάποιος τα ποσοστά του passmark βέβαια. Και έγραψα και ρνα κατεβατό για να το αιτιολογίσω τρομάρα μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλήσεις τελευταίας ώρας, αυτές που δείχνεις βέβαια. Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες που εκνευρίζουν τον Spartan117, ενίοτε. 

https://www.amazon.co.uk/Best-Sellers-Computers-Accessories-Processors/zgbs/computers/430515031

 

Στις οποίες ο 1700 είναι στην 8η θέση, πίσω από τους 7700K, 7600K, FX8350, 1600. Και οι υπόλοιποι ΖΕΝ στα αζήτητα. Μιας και ο 1600 είναι το μόνο λογικό μοντέλο για casual χρήση υψηλών απαιτήσεων.

Η διαφορά με τις ΗΠΑ, είναι ότι εκεί βρίσκεται στη 2η θέση χωρίς όμως να ξέρουμε ακριβή νούμερα. Αυτά αποδεικνύουν ότι ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο για gaming σε 16 θρεντ και 4Κ αναλύσεις και ψωνίζει ό,τι έχει λογική βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικό νούμερο για πωλήσεις δεν θα βρούμε αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο της NPD στα games για Αμερική, που ακόμα και εκεί δεν μετράνε digital distribution κτλ. Στους επεξεργαστές άμα καθόμαστε να ψάχνουμε survey και ποσο πούλησε το πιο μαγαζί χάνουμε απλά τον χρόνο μας. Απλά γιατί ανάλογα με το τι deal παίζει σε εκείνη την φάση αυτό κινείται περισσότερο στις περισσότερες περιπτώσεις. Και στην τελική αν δεν είσαι μέτοχος δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει κιόλας τι θα πουλήσει και ποσο, ο κάθε ένας με βάση τα δικά του κριτήρια και ανάγκες κάνει ανάλογες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλήσεις τελευταίας ώρας, αυτές που δείχνεις βέβαια. Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες που εκνευρίζουν τον Spartan117, ενίοτε.

https://www.amazon.co.uk/Best-Sellers-Computers-Accessories-Processors/zgbs/computers/430515031

 

Στις οποίες ο 1700 είναι στην 8η θέση, πίσω από τους 7700K, 7600K, FX8350, 1600. Και οι υπόλοιποι ΖΕΝ στα αζήτητα. Μιας και ο 1600 είναι το μόνο λογικό μοντέλο για casual χρήση υψηλών απαιτήσεων.

Η διαφορά με τις ΗΠΑ, είναι ότι εκεί βρίσκεται στη 2η θέση χωρίς όμως να ξέρουμε ακριβή νούμερα. Αυτά αποδεικνύουν ότι ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο για gaming σε 16 θρεντ και 4Κ αναλύσεις και ψωνίζει ό,τι έχει λογική βάση.

Ναι αγόρι μου ναι, ότι πεις.

Στο μεταξύ υπάρχουν δύο θέματα με Intel αλλά εσύ εδώ.... να αναλύσεις τις πωλήσεις.

Ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος.

Ουσιαστικό νούμερο για πωλήσεις δεν θα βρούμε αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο της NPD στα games για Αμερική, που ακόμα και εκεί δεν μετράνε digital distribution κτλ. Στους επεξεργαστές άμα καθόμαστε να ψάχνουμε survey και ποσο πούλησε το πιο μαγαζί χάνουμε απλά τον χρόνο μας. Απλά γιατί ανάλογα με το τι deal παίζει σε εκείνη την φάση αυτό κινείται περισσότερο στις περισσότερες περιπτώσεις. Και στην τελική αν δεν είσαι μέτοχος δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει κιόλας τι θα πουλήσει και ποσο, ο κάθε ένας με βάση τα δικά του κριτήρια και ανάγκες κάνει ανάλογες αγορές.

Μάθε να του λες ναι και εσύ μπας και βρούμε την ησυχία μας.

Στα μπλε θέματα είναι άφαντος λόγο "μεγάλης" επιτυχίας, εκεί δεν μπορεί να πει τίποτα και βαράει απουσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι ακόμα

 

 

2H 2017 είναι μέχρι τώρα το δεδομένο και μάλλον προς το τέλος τους έτους.

2h έχουμε και τώρα χαχα!

 

Επειδή θα είναι Ryzen + Vega θα πρέπει να υπολογίζεις να βγει πρώτα όλη η σειρά Vega και μετά βλέπουμε. Αυτό που παίζει τώρα στα Laptop είναι Ryzen 1700/1600 + RX 580.

 

 

 

Μάλιστα, δηλαδή πάμε για Πάσχα 2018, όταν θα "φτιάξουν" και οι RAM. Τι να γίνει, αναμονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα να βλεπω νουμερα !!!! :-D

AMD Ryzen DDR4 Speed barrier broken by overclocker newlife to DDR4-4079.2 !με ryzen 5 1400

https://valid.x86.fr/wlr80s

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=415521

 

ωραιος ο παικτης με ψυξη aio nepton  χαλαρα δηλαδη μαλλον η 280 ειναι 

http://hwbot.org/newsflash/4623_newlife_(australia)_first_to_break_ddr4_4k_barrier_with_amd_ryzen

 

post-238528-0-17008300-1499060943_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...