Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Adtakhs, διάβασε σε παρακαλώ το ξένο άρθρο και μην κάνεις υποθέσεις για το ranking της amazon. Αν και τέτοιου είδους αλγόριθμοι ενδέχεται να αλλάζουν συχνά.

 

Πάρε κάτι φθηνό από ryzen μεριά. Θα έλεγα  τον 1600. Γιατί μόλις βγουν οι νέοι coffee lake σε προσιτές τιμές, όπως δείχνουν κάποια leaks, θα αλλάξει δραστικά το τοπίο.

Υπάρχει επίσης και η φήμη ότι το Ζ270 θα υποστηρίζει coffee lake.

Δυστυχώς είναι πολύ ασχημη περίοδος για αγορά cpu, με δεδομένο ότι δεν έχουμε την απάντηση της ίντελ στο υψηλό core count της AMD.

 

 

Η αγορά στα CPU είναι η καλύτερη από ποτέ . Ποτέ δεν έβρισκες τόση επεξεργαστική σε τέτοιες τιμές .

 

Το τι κάνει η Intel είναι ανέκδοτο ....

 

Απλά δεν υπάρχει Ιντελ εδώ και μήνες .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο στα 1% - 0.1% lows που θα κερδίσει αξίζει, με 1070 σε 1440p είσαι GPU bound 100%, εδώ ακόμα και με overclocked 1080 Ti σε 1440p είσαι GPU bound που προσφέρει σχεδόν τις διπλάσιες επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις με maxed settings + AA ναι, αν όμως θες 100+FPS(Ρίχνεις ΑΑ και settings) για MP gaming, τότε θες και CPU καλό να στα δώσει..

 

Και 100+ fps δεν μπορεί να σου δώσει ο 1600x σε "MP gaming" με χαμηλές ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το max setting pc gaming για γελια έχει καταντήσει αλλά τεσπα. Πολλά φράγκα γενικά πέφτουν στο pc hardware και από αξιοποίηση μηδέν. Βγήκε και η νέα μόδα του bottleneck μπας και πουλήσουν κανένα επεξεργαστή οι εταιρείες. Ειδικά με τα περί bottleneck σε cpu κάτω από i7,γελανε και οι πέτρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δει κανείς σοβαρά(=επαληθεύσιμα) benchmark στα τα πιο απαιτητικά games της αγοράς, θα καταλάβει γιατί 6 core coffee lake δεν πλησιάζονται καν από έναν 8core ryzen+, ακόμα και στα 4,5 ghz να είναι ο τελευταίος. Που το κόβω χλωμό. Άσχετα που θα την "τρώει" λίγο στο productivity ο πρώτος. 

Αλήθεια θες να μου πεις και 6 αριθμούς τζόκερ να μην σκοτίζομαι με τα οικονομικά μου; Φίλτατε τι μας πετάς coffee lake κανένα χρόνο (άντε 8-9 μήνες) πριν την ευρεία διαθεσιμότητά τους στην αγορά;;;; Και μάλιστα που δεν θα πλησιάζονται καν από τους υποθετικούς Ryzen+...σοβαρά τώρα συγκρίνεις υποθετικούς επεξεργαστές με άλλους υποθετικούς επεξεργαστές;;; Βγήκαν και έχεις δείγματα και από τους δύο;;;; Ρε πόνος που υπάρχει από τους Ryzen...τι λέμε παιδιά;;;;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θέμα μητρικών διαβάζω ότι δεν αξίζει γιατί στα ίδια παίζουν x370 μητρικές αν και δεν έχω ψάξει για διάφορες. Δεν ξέρω τι παίζει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θέμα μητρικών διαβάζω ότι δεν αξίζει γιατί στα ίδια παίζουν x370 μητρικές αν και δεν έχω ψάξει για διάφορες. Δεν ξέρω τι παίζει.

Η μητρικη που σου προτεινε ειναι παρα πολυ καλη αλλα οντως παιζει στο ευρος των X370. Αν θες κατι σε Value μια Asus B350-Plus ή Gigabyte B350 Gaming 3 δεν θα σε απογοητευσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις αν κάτι αξίζει λίγα παραπάνω δεν θα πω όχι. Βέβαια δεν θα φτάσω και στα άκρα με μητρική ακριβότερη από επεξεργαστη. Ψυκτρα έχω ήδη μία ψιλό καλουτσικη ήδη άρα δεν υπάρχει θέμα. Βασικά μιας και το ανέφεραν από ψυκτρες και εφαρμογή παίζει τίποτα νέο η πατάμε πάνω σε am3 ? Έπεσε και σε κακή περίοδο γιατί περιμένω νέο κουτί 3 εβδομάδες κοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεις Am4 bracket λογικα,και οι πιο πολλες εταιριες ακουγα οτι το εστελναν Free,δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο. Sli/CF δεν νομιζω να κανεις ποτε,πιο πολλα απο τα ηδη υπαρχοντα usb/sata slots εσυ ξερεις αν χρειαζεσαι διοτι αν οχι δεν υπαρχει αλλος λογος να πας σε X370. Το ΟC που ΘΑ κανεις θα ειναι πανω κατω το ιδιο με τις B350.Οι Ram ισως πονεσουν την τσεπη σου διοτι εχουν παρει την ανηφορα παλι και οι 16αρες 3000/3200mhz που θα επρεπε να κοιτας  το 130αρικο δεν το γλυτωνεις,ναι ζησαμε να παιρνουμε Ram πιο ακριβες απο μητρικη :P Προσωπικα συντομα που θα παω και εγω σε παρομοιο build και θα μπει πανω η 1080,αν δεν επαιρνα την Strix B350 θα πηγαινα στην Αsus B350 Plus. Ψακτο και εσυ παραπανω αν θες,η μεγαλυτερη εννοια ολων ειναι να υποστηριξουν κατευθειαν το 3200Mhz των Ram και ολα τα υπολοιπα πανω κατω ολες το ιδιο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την ψυκτρα πριν κάνα μήνα περίπου και δεν έτυχε να το τσεκαρω πλάκα πλάκα άρα καλά που το πες. Όσο για μνήμες ram και οι δικές μου 16 gb trident 2400cl10 πριν περίπου 4 χρόνια τόσο τις είχα πάρει άρα ενταξυ κλειν. Το ρημαδο rgb φταίει για ολα. Για μητρική το σίγουρο είναι ότι θα πάω σε asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που είναι ζεστός ο 1600Χ άρα οπωσδήποτε ψήκτρα και καλή.

@Fulgore σε ψήσανε και εσένα για Ryzen ? Χαχαχ

Φοβάμαι μην απογοητευτείς μετά τον 4770κ

το ταμπεραμέντο σου το κόβω πιο πολύ Ιντελαδικο κ κατά την ταπεινή μου άποψη θα σου ταίριαζε καλύτερα x299 και 6πυρηνος.

Τεσπα το έγραψα μόνο για να περάσει στην Ιστορία ότι το ανέφερα αν το έχεις αποφασίσει προχώρα. ;)

Εγώ έχοντας δοκιμάσει 2 RiG με 1700 κ 1 με 1600x 90% σε 1600 σκέτο θα πήγαινα την επόμενη,με την μαμά ψήκτρα που είναι αθόρυβη και όμορφη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

389 δολλάρια ο 6 πυρηνος ιντελ άρα 400αρα στην ελλαδα όταν έρθει και φυσικά δεν υπολογίζεται χρήματα μητρικών. Πολλά χρήματα δυστυχώς. Επίσης ο τωρινός 6800κ είναι αισθητά χειρότερος από 7700κ άρα δεν μου λέει κάτι. Αν είχε και η ιντελ 6 πυρηνο στα 250 ευρώ ελλαδα ναι θα άλλαζε το πράγμα αλλά δεν. Όσο για τον 1600χ δεν με βλέπω να πολύ ασχολούμαι με oc και η διάφορα πλέον είναι μικρή άρα μικρό το κακό. Ψυκτρα έχω noctua u14 άρα δεν θα έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...