Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν ασχολείσαι με O/C και έχεις και ψύκτρα, ο 1600X είναι πολύ καλή επιλογή, όπως και το socket που μπορεί να σταθεί σε μελλονικές αναβαθμίσεις .

 

Μια σκέψη ίσως να ήταν, να περιμένεις λίγο μήπως η AMD κάνει καμιά μικρή μείωση τιμών λόγω Ripper , αν και δεν το κόβω για κάτι γεναίο, μιας και ήδη πουλάει σε πολύ χαμηλές και ανταγωνιστικές τιμές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Επίσης ο τωρινός 6800κ είναι αισθητά χειρότερος από 7700κ άρα δεν μου λέει κάτι. 

 

 

 

ωπα..!!!  τι εννοεις με αυτο...?  πως ειναι αισθητα χειροτερος..?   μονο οι χρονισμοι ειναι που ανεβαζουν τον 7700Κ. που αλλου ειναι χειροτερος? 

 

καλα..,  οτι ειναι και διαφορετικες πλατφορμες, με διαφορετικο προσανατολισμο, αλλα θα ηθελα να δω σε ιδιες συχνοτητες, τι διαφορες εχουν..!! 

 

το να λεω οτι ο 7700κ στα 4,2ghz ειναι καλυτερος απο τον 6800Κ στα 3.4ghz, ειναι μια απλη κουβεντα.

ο 7700Κ σε Multithreaded χρηση ειναι καλυτερος απο τον 6800....?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θέμα μητρικών διαβάζω ότι δεν αξίζει γιατί στα ίδια παίζουν x370 μητρικές αν και δεν έχω ψάξει για διάφορες. Δεν ξέρω τι παίζει.

 

Review: https://www.bit-tech.net/reviews/tech/asus-rog-strix-b350-f-gaming-review/1/

 

Αν δεν χρειάζεσαι extra features που προσφέρει το x370:

 
untitled-21agu4c.png
 
Τότε δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις παραπάνω, ή παρακάτω. Το καλο με την Strix είναι ότι έχει καλο power phase design και με ψύκτρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εννοεί στα παιχνίδια.

 

ισως...!!   αλλα...          (αν και ειμαστε OFF TOPIC, τα γραφω για να μην νομιζουν ορισμενοι, οτι ειμαστε ολοι AMD Fans, με παρωπιδες...!!!)

 

 

 

1 δεν ειναι ολη η ζωη ενος πισι, τα παιχνιδια, και

 

2 ας ανεβασεις τον 6800Κ στα 4+ghz, και ας δουμε, αν κι εκει ακομα ειναι καλυτερος ο 7700Κ ....!    

 

 

να επισημανω, οτι σε κατι reviews που ειδα προσφατα, τα αποτελεσματα δεν ειναι ενθαρρυντικα, για τον 7700Κ, και ειδικα οσον αφορα τα πιο καινουρια παιχνιδια.  οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες, της ταξεως πολυ λιγων FPS,  και σε οσα παιχνιδια μπορουν να απασχολησουν πολλους πυρηνες,  δεν υπαρχει καμια διαφορα..!!  

 

Προς θεου..., δεν λεει κανενας οτι ο 7700κ εγινε ξαφνικα... pentium...!  ειναι μια χαρα δυνατος επεξεργαστης.

 αλλα........ οχι για νεα αγορα και με βλεψεις 5ετιας... πια....!!!!  υπαρχουν καλυτερες προτασεις πλεον στο τραπεζι.......!!!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω θεωρώ ότι ένας OC'ed 6800Κ είναι πιο καλός και για μελλοντικούς τίτλους αφού μιλάμε για 6c/12t CPU.

 

 

 

Psycho_Warhead νομίζω είναι καιρός να πατήσεις τη σκανδάλη... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Επίσης ο τωρινός 6800κ είναι αισθητά χειρότερος από 7700κ άρα δεν μου λέει κάτι. ..

 

 

Και 'γω θεωρώ ότι ένας OC'ed 6800Κ είναι πιο καλός και για μελλοντικούς τίτλους αφού μιλάμε για 6c/12t CPU.

Συμφωνώ με Psycho. Αν πιστεύεις ότι ο 6800K (που για πλάκα πάει 4-4.2) είναι χειρότερος από τον 7700Κ στα παιχνίδια τότε μην πας σε 1600Χ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

389 δολλάρια ο 6 πυρηνος ιντελ άρα 400αρα στην ελλαδα όταν έρθει και φυσικά δεν υπολογίζεται χρήματα μητρικών. Πολλά χρήματα δυστυχώς. Επίσης ο τωρινός 6800κ είναι αισθητά χειρότερος από 7700κ άρα δεν μου λέει κάτι. Αν είχε και η ιντελ 6 πυρηνο στα 250 ευρώ ελλαδα ναι θα άλλαζε το πράγμα αλλά δεν. Όσο για τον 1600χ δεν με βλέπω να πολύ ασχολούμαι με oc και η διάφορα πλέον είναι μικρή άρα μικρό το κακό. Ψυκτρα έχω noctua u14 άρα δεν θα έχω θέμα.

720 βγάνει το σετακι με καλή μητρική αλλά κάνεις αναβάθμιση,δεν αλλάζεις τις κάλτσες μεταξύ τους.. 

 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-4770K-vs-AMD-Ryzen-5-1600X/1537vs3920

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-4770K-vs-Intel-Core-i7-7800X/1537vsm304816

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7800X-vs-AMD-Ryzen-5-1600X/m304816vs3920

 

Any way το έχεις αποφασίσει και δεν είμαι αντίθετος απλά όπως είπα και συμπληρώνω επειδή είχα συμμετοχή σε αυτό που έχεις τώρα είπα να πω δυο κουβέντες για να συνεχίσω "την παράδοση".. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300-350 ευρώ παραπάνω να δώσει για να δει ελάχιστο gain σε games και μικρό gain σε MT δουλειές είναι το λιγότερο οικονομική αυτοκτονία. Αυτά από Techpowerup με GTX 1080 στα 1440p:

 

perfrel_2560_1440.png

 


Από την άλλη, οτιδήποτε χρησιμοποιεί threads θα δει μεγάλη διαφορα με τον 1600x για ένα λογικό κόστος(hint hint, not x299):

 

perf_oc.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που θα πω, είναι πως στο κόστος ενός I7 6800/6850 + μητρικής, παίρνει κανείς ΔΥΟ συστήματα με R5 1600X με καλή μητρική.... με το συν της αναβαθμισιμότητας της πλατφόρμας σε σχέση με την 2011V3 .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Spartan τι μας δείχνεις τώρα ?

Εν ετη 2017 αν δεν είχε μικρή διαφορα από τον 4770 τότε δεν θα είχε κ λόγο ύπαρξης..

Εδω ομως καλούμαστε να μιλήσουμε για αναβάθμιση επεξεργαστή αλλιώς αν μετρήσουμε κουκιά παίρνει μια 1080Ti με οτι έχει και κάθεται στα αυγά του..

Το να μην έχει κάποιος χρήματα και να θελει να αλλάξει κουστουμάκι είναι άλλο και όπως έγραψα αποδεκτό ,δεν λέγεται όμως αναβάθμιση.

 

Εγώ το μόνο που θα πω, είναι πως στο κόστος ενός I7 6800/6850 + μητρικής, παίρνει κανείς ΔΥΟ συστήματα με R5 1600X με καλή μητρική.... με το συν της αναβαθμισιμότητας της πλατφόρμας σε σχέση με την 2011V3 .

Έχεις αρχίσει το οτι ν'αναι εσύ.. :P :P

Αναβάθμιση πλατφόρμας έναντι του 2011-3 ονομάζεις τους Ryzen ? ειδικά με την λέξη "πλατφόρμα" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τιθεται θεμα συγκρισης κοστους....!!!    προς θεου..!!   

 

 

δεν συγκρινουμε τα €380 + €200 = €580  μινιμουμ που κοστιζει ο 6800Κ με την φθηνοτερη μητρικη, ουτε με το κοστος πλατφορμας της 1151, ουτε φυσικα με την ΑΜ4. 

 

ειναι μακραν χειροτερο το VFM. αλλα μιλησα καθαρα για επιδοσεις, ανεξαρτητως κοστους στη συγκεκριμενη περιπτωση (6800Κ -7700Κ). 

 

φυσικα και ο 1600 ειναι ΤΟ VFM all around σημερα......! 


Βρε Spartan τι μας δείχνεις τώρα ?

Εν ετη 2017 αν δεν είχε μικρή διαφορα από τον 4770 τότε δεν θα είχε κ λόγο ύπαρξης..

Εδω ομως καλούμαστε να μιλήσουμε για αναβάθμιση επεξεργαστή αλλιώς αν μετρήσουμε κουκιά παίρνει μια 1080Ti με οτι έχει και κάθεται στα αυγά του..

Το να μην έχει κάποιος χρήματα και να θελει να αλλάξει κουστουμάκι είναι άλλο και όπως έγραψα αποδεκτό ,δεν λέγεται όμως αναβάθμιση.

 

Έχεις αρχίσει το οτι ν'αναι εσύ.. :P :P

Αναβάθμιση πλατφόρμας έναντι του 2011-3 ονομάζεις τους Ryzen ? ειδικά με την λέξη "πλατφόρμα" ?

για τους THREADRIPPER λεει μωρε...!   μην μπερδευεσαι............. :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αναβάθμιση επεξεργαστή

 

Αναβάθμιση επεξεργαστή για χρήση κυρίως gaming. Οποτε οι δυο επιλογές που είναι viable αυτόν τον καιρό είναι ο 7700k και οι 1600/1600x.
 
7700k + z270 πάει στα 430-500
 
1600 + b350 πάει στα 300-350
 
1600x + b350 πάει στα 330-380
 
7800x + x299 είναι στα περίπου διπλάσια (400 CPU + 250 mobo πες πανω κατω)
 
Για gaming δεν αξίζει να δώσει τα διπλάσια, ειδικά με το καινούργιο L2/L3 cache setup που δημιουργεί προβλήματα και σε αρκετά games.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...