Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκαρνέλε : Από διάφορα βιβλία που έχω διαβάσει,στην Αίγυπτο υπάρχουν μαγαζάκια-αρωματοπωλεία,στα οποία ο μαγαζάτορας μπορεί να σου φτιάξει επιτόπου προσωπικό άρωμα.

Τσεκάρισε το από ξεναγούς-ταξιδιωτικά γραφεία αν ισχύει και πάνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν μουσεία που αξίζουν και θέλουν αρκετό χρόνο. Από εκεί και πέρα, ως σωστός τουρίστας ακολουθείς την κόκκινη γραμμή που έχουν χαράξει για να γυρίσεις τη μισή πόλη προς το λιμάνι. Να είμαι ειλικρινής, αυτά που θα δεις ακολουθώντας τη γραμμή θα σου κάνουν τη ίδια εντύπωση με αυτή που έκανε το παρίσι στον leftermann :P . Μερικές ώρες για να πεις ότι είσαι τουρίστας.

Προσωπικά, θα ξεκίναγα από την άλλη πλευρά της πόλης και μάλιστα από το κτίριο Prudential, που αν είσαι κιμπάρης και γουστάρεις να σε πιάσουν και λίγο κότσο, ανεβαίνεις στον 50ο όροφο, χρυσοπληρώνεις (~10$) για να δεις την πόλη από τα ψηλά, ακούγοντας από το τουριστοματσούκι ποια κτίρια βλέπεις και ψιλο-ιστορία. Αν δε θες να νιώσεις Κώτσος, ανεβαίνεις στον 52ο όροφο του ίδιου κτιρίου και πας στο Bar, που από ότι είδα έγινε λαουντζ, και τρως το μεσημεριανό σου πρόχειρο γεύμα και γκαβλώνεις από τη θέα και από τη γεύση. Μην πας στο εστιατόριο, οι τιμές είναι αναντίστοιχες και της ποιότητας και της γεύσης.

Αφού τα δεις όλα από ψηλά, κατεβαίνεις και πας για δύο προσκυνήματα (αν είσαι ψώνιο με την εκπαίδευση) Harvard και Mit. Και αν αυτά τα δύο δε σου λένε τίποτα, πήγα μύρισα και απήλθα, αξίζει το science museum, έχω περάσει πολλές πάρα πολλές ώρες εκεί μέσα. IMAX, πλανητάριο, διαλέξεις, interactive παπαρίτσες, ότι τραβάει η ψυχή σου. Την επόμενη, φορτώνεσαι στο Τ και τραβάς στο museum of fine arts και αυτό αξίζει και περνάς άλλη μία μέρα εκεί μέσα. Πας και ένα απόγευμα στο Boston Garden να θαυμάσεις, αν έχεις θεό μπάρμπα ή αν έχεις κλείσει εισητήρια δύο χρόνια νωρίτερα πας να δεις και red sox. Και γενικά το να χαλαρώσεις στο Common μου φαίνεται καλό, είναι και η εποχή σωστή, έχουν βάλει και το υπαίθριο πατινάζ, περνά ευχάριστα η ώρα. Η αδερφή μου, που έμενε 2 χρόνια, μπορεί να σου προτείνει και τρύπες να φας, εγώ που είμαι τουρίστας προτείνω πάνω από τη Newbury προς το ποτάμι να κάνει βόλτα και να βρεις καμία τρύπα συνήθως έχουν καλό φαγητό και στα μαστ είναι να πας για brunch.

Επειδή το θέτεις, αν πρέπει να κλέψεις μέρες από τη NYC, δεν ξέρω να απαντήσω. Δεν έχω πάει ποτέ μου, τώρα πέρασα 2 εβδομάδες γυρίζοντας μόνο στη Μασαχουσέτη. Για το καλοκαίρι σκέφτομαι τη Νέα Υόρκη με το New Jersey. H λογική λέει πως η Νέα Υόρκη έχει παρόμοια πράματα να δεις, αν δεν είσαι φανατικός των καλών τεχνών θα σε καλύψει η Moma etc. Επομένως είναι δική σου η απόφαση.

Για εμένα αυτό που αξίζει είναι να βγεις έξω από τις μεγαλουπόλεις, είναι εξαιρετική η φύση για εκδρομές. Πήγα δύο φορές στο Cape Cod (είναι και πρωτεύουσα των ομοφυλόφιλων) και ευχαριστήθηκα πράσινο και παραλίες και απότι μου είπαν η διαδρομή από Βοστόνη σε Νέα Υόρκη έχει αρκετά όμορφα μέρη.

 

Χαιρετίσματα από αμβούργο.

 

Επιβεβαιώνω για τη διαδρομή NYC-Βοστώνη, ωραίο πράμα.

Αλλά γιατί είναι must το brunch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος insomniaK, καλό ακούγεται. Ακόμα δεν έχω κανονίσει κάτι, οπότε δε ξέρω ακριβώς αν θα χρειαστεί να κλέψω μέρες από NY, απλά επειδή κάποια στιγμή θα κανονιστεί ψάχνω να δω τι επιλογές υπάρχουν για εκδρομές στην ευρύτερη περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μπραντς, η σις το θεωρεί μαστ. Γενικά, είμαστε καλοφαγάδες (αν και τσιλιβιθρίζουμε) και θεωρεί πως τα αυγά του Βενεδικτίνου (αυγά με σος αυγού) και η κατανάλωση μιμόζας (μίας πιπόζας με σαμπάνια και χυμό πορτοκάλι) είναι ένας όμορφος τρόπος να ξεκινήσεις την εβδομάδα σου και ότι η Βοστόνη προσφέρει τα καλύτερα, ειδικά σε κάποιο μαγαζί που το όνομα ιταλοφέρνει, Πανεφίτσιο(?), στην περιοχή μεταξύ του λόφου του πάρκου στο common και αριστερά πάνω από τη Boylston, είναι εκεί που πρότεινα και στο προηγούμενο μήνυμα και γενικά ονομάζεται Beacon Hill.

Τώρα που ξύπνησα για μεσημέρι, διαπιστώνω πως έγραψα μόνο προβλεπέ και φαίνομαι αρνητικός για τη γραμμές που σου προτείνουν. Δεν είμαι, αλλά αν τις ακολουθήσεις χωρίς να ψαχτείς, θα πας στο παλιότερο κτίριο, στο παλιότερο σχολείο, στην τάδε αγορά κλπ κλπ, τα οποία για κάποιον που ελπίζω πως έχει δει τον Παρθενώνα και έχει πάει σε κανα δύο ευρωπαικές πόλεις, του φαίνεται γελοίο να πάει να δει κτίρια του 1700.

Αν ψαχτείς και αφήσεις τον εαυτό σου να χαθεί, θα βρεθείς στην περιοχή με τα θέατρα (που κάποιες φορές μπορείς να βρεις τελευταία στιγμή σχετικά φθηνά εισητήρια) και την Chinatown (που βρωμάει τηγανήλα από 2 μπλοκς μακρυά), θα δεις το Charlestown (αν δε βαρεθείς να περάσεις το Charles), στανταράκι θα θελήσεις να φας στο Νορθ Εντ και στη Waterfront (αστακό).

Αν πας στο γρήγορο με πάρα πολύ περπάτημα (που δε γίνεται αφού πέσουν τα χιόνια), 3 βραδιές/4 ημέρες στη Βοστόνη, θα σου δώσουν αρκετό χρόνο για να πάρεις μία καλή ιδέα. Αλλά αυτό εξαρτάται από εσένα, αν θες να αφήσεις τη NY, πόσο καιρό θα περάσεις συνολικά στις ΗΠΑ, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτά που θα δεις ακολουθώντας τη γραμμή θα σου κάνουν τη ίδια εντύπωση με αυτή που έκανε το παρίσι στον leftermann...

 

ΜΗΝ FUCKIN ΠΑΣ (στην Βοστώνη) :P

 

Garnele, καναδυό που θυμήθηκα και ίσως σου φανούν χρήσιμα, αν και πιθανότατα θα τα έχεις διαβάσει ήδη:

 

την μέρα έχει ζέστη, το βράδυ πολύ κρύο. Είχα πάει χριστούγεννα, όσο είχε ήλιο γυρνούσαμε με πουκαμισάκι, το βράδυ με τζάκετ. Για να προετοιμαστείς ενδυματολογικά το λέω.

τα λεωφορεία τους απλά δεν υπάρχουν. Σταματούσαν στην μέση του δρόμου, οι πόρτες δεν κλείναν ποτέ, οι αιγύπτιοι μέσα παστωμένοι, κυριολεκτικά κρέμονταν από τα παράθυρα. Ταξάκι φτηνό ευτυχώς, αρχαίο μεν, αλλά φτηνό και 7θέσιο. Επίσης, η (συν)οδήγηση σε δρόμο του καΐρου συγκρίνεται μόνο με το space mountain σαν εμπειρία. Όλοι κορνάρουν ασταμάτητα, και προτεραιότητα έχει όποιος κορνάρει πρώτος. Τα φανάρια μόνο διακοσμητικά, ουδείς τους δίνει σημασία. Πολύ πλάκα.

καναν πάπυρο αν θες να πάρεις, από μαγαζί μόνο. Μας είχαν πει ότι οι πλανόδιοι πουλάνε φτηνούς μεν αλλά γτπ, εμείς πήραμε από τους φτηνούς και ούτε μέχρι την ελλάδα δεν φτούρησαν. Ευτυχώς χάλασαν αμέσως, οπότε πήγαμε και πήραμε και από τους ακριβούς.

 

αυτά. Μαγαζιά για φαί - ποτό - καφέ δεν θυμάμαι μία ρε γαμώτο. Θυμάμαι ωραία καφενεδάκια στο αλ χαλίλι με γκαϊφέ και ναργιλέ μηλαράκι. Και ωραίες μυρωδιές μπαχαρικών σε όλη την αγορά. Αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα για οσους θελουν να ταξιδεψουν Ισπανια(σε μερικες πολεις), η vueling εχει προσφορες,απο Αθηνα παντα. Υποτιθεται εισιτήρια απο 30€,αλλα λιγο που κοιταξα ηταν λιγο ακριβοτερα, περιπου 100€ πηγαινελα,αναλογα με τις ημερομηνιες που διαλεξετε.

 

http://www.vueling.com/offers/offer_happy.php?language=EN&utm_source=zan&utm_medium=cpv&utm_content=textlinkS&utm_campaign=cat&zanpid=1310740596171747328

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι να ψάξεις στο θέμα αυτό, αρχές αυγούστου/τέλη ιουλίου είχε ξαναποσταριστεί ο luciferοδηγός για το σωτήριο berlin. Υπερπλήρης και για γερά νεύρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα τις ετικέτες του παρόντος τοπικ.

hostel, αεροπορικά, αξιοθέατα, διακοπες, διαμονή, εισιτήρια, εκδρομές, ξενοδοχεία, οδοιπορικά, ταξ. γραφείο "ο λουσιφερ", ταξίδια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κανείς να δώσει συβουλές για ταξίδι στο Βερολίνο;

Αεροπορική, ξενοδοχείο, πράγματα να κάνεις, οτιδήποτε με λίγα

λόγια!

 

διάβασε αυτό και εκτύπωσέ το, σε μεγάλο μέγεθος.

διάβασε και τον διάλογο που ξεκινά από εδώ

 

και είσαι αρχηγός.

Να προσθέσω ο ταπεινός κι εγώ τις εμπειρίες μου. Με την άδειά σας, μάστερ:

 

από διαμονή, 1 φορά έμεινα στο wombat's hostel, την άλλη εδώ. Καί τα δύο πολύ καλά, με u-bahn και s-bahn σε απόσταση βολής. Κυρίως την πανσιόν την αγάπησα. Αν ξαναπήγαινα, μάλλον στην πανσιόν θα πήγαινα.

 

Στην savignyplatz, (εκεί που είναι η πανσιόν, 1 στάση s-bahn από το zoo), και κυρίως στν bleibtreustr. υπάρχουν πολλά ωραία εστιατόρια, καφέ, πιτσαρίες (μια γαμάτη είναι η ali baba), με καλό φαγητό, καλές τιμές, και δουλεύουν ως αργά (στην νικολάι πχ έχει καλύτερα εστιατόρια, αλλά δεν θα βρεις να φας μετά τις 10 το βράδυ). Ακριβώς απέναντι από την έξοδο του σταθμού της σαβίνυ είναι το 12 apostel restaurant, ανοιχτό 24 ώρες. Επίσης κάποια εστιατόρια στην bleibtreu έχουν γαμάτους και φτηνούς μπουφέδες σκ μεσημέρι.

 

Στο reichstag αν πας (ΘΑ ΠΑΣ, γιατί όταν πας απλά θα έχεις πάει στο reichstag), μπορείς να πας μέρα να το δεις να το θαυμάσεις απ'έξω, να αφήσεις την ουρά των 500 μέτρων και να φύγεις. Ξαναπέρνα βραδάκι κατά ις 9 - 9.30. Η είσοδος επιτρέπεται ως τις 10. Ελάχιστος κόσμος, ωραία νυχτερινή θέα.

 

για βραδυνές μπύρες μετά μουσικής, στα τούρκικα (kotbusser tor, oranienplatz, oranienstrasse και πέριξ)

 

τα σέβη μου, μάστερ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!! =)

 

Να προσθέσω επίσης μια τεράστια παράλειψη, για νυχτερινή έξοδο/δείπνο θα πας οπωσδήποτε μια Παρασκευή ή ένα Σάββατο στη Simon-Dach Str. στη στάση Warschauer Strasse. Επίσης πες μας και πότε λες να πας για να τσεκάρω τι παίζει με συγκοινωνίες γιατί έχουν φάει φρίκη τελευταία με εργασίες συντήρησης στο δίκτυο των S-Bahn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Πρέπει να κάτσω να τα δω λίγο πιο αναλύτικα.

 

Λέω να πάω για πρίν το Πάσχα. Είναι νωρίς, το ξέρω, αλλά

το θέμα είναι να μπορέσω να κλείσω φτηνά αεροπορικά

εισιτήρια και κανένα φθηνό ξενοδοχείο. Δεν έχω ιδέα όμως τι

παίζει και είπα να αρχίσω να το ψάχνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...