Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν.

Σήμερα η Καθημερινή ή το Έθνος έχουν αφιέρωμα συγκριτικό μεταξύ της ζωής στην Ελλάδα και στην Δανία.

(Με την Δανία να υπερτερεί.)

Ή σήμερα ή αύριο θα το σκανάρω και θα το ανεβάσω.

(Εκτός και αν με προλάβει κάνεις άλλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η eurodisney είναι ΓΑΜΑΤΗ. Να πάτε. Κυρίως όσοι έχουν τάσεις παλιμπαιδισμού, όπως εγώ. Τουλάχιστον 4 μέρες, με διαμονή εντός, αλλά μόνο καθημερινές σε low season γιατί ΣΚ γίνεται της πουτάνας.

 

 

Το Παρίσι είναι ΓΤΠ. Να μην πάει κανείς.

 

 

ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luci : Επειδή ξέρω ότι από χτες έχεις να φας και περιμένεις με αγωνία να δεις το αφιέρωμα,κατά το βραδάκι θα το έχω ανεβάσει.

(Ελπίζω να ζεις ακόμα και να μην έχεις πάει από ανεύρυσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σβέλτα:

 

Η πρώτη τα λέει ωραία και τα τονίζει σωστά.

 

Ο δεύτερος αν και επίσης παρουσιάζει σωστά τη διαφάνεια στον οικονομικό τομέα στη Δανία, κάνει 2 λάθη, πρώτον ναι είναι εύκολο να ανοίξει ένας Δανός επιχείρηση στη Δανία, είναι τρομακτικά δυσκολότερο όμως να την ανοίξει οποιοσδήποτε άλλος παρά το γεγονός πως μιλάμε για ίσης (και μικρής) ποσότητας γραφειοκρατία. Όχι για κανέναν νομικό λόγο, απλώς δε γουστάρουμε ξένους στη Δανία ρε παιδί μου, πως να το κάνουμε. Και όχι φτωχούς ξένους, δε σε θέμε εδώ είτε είσαι Αμερικανός, είτε Γερμανός, είτε Τούρκος, είτε Σομαλός.

Δεύτερον αυτό το "υπάρχουν λίγα πράγματα για να παραπονεθεί κανείς στη Δανία" μα τη μπαναγία, εντάξει, σε τσαντίζει η Ελλάδα, και μένα με τσαντίζει η Ελλάδα, αλλά βάλτο στον κώλο σου Δανέ, σοβαρά. Αυτό δε το λες ξερωγώ. Και παρεμπιπτόντως αυτό που λέει "κανείς δε νομίζει πως είναι καλύτερος του άλλου" λέγεται Jante Law και συνοψίζεται σε αυτά τα λιμπεραλιστικά και καθόλου κομμουνιστικά πρότυπα.

 

Η τρίτη επίσης σωστή, αν και θα διαφωνήσω στο "καλά δημόσια σχολεία".

 

Πάμε τώρα στη λίστα (η οποία έχει τη φωτογραφία της στάσης του σπιτιού μου δίπλα!):

 

Η υψηλή φορολογία (45%) που αναφέρει το άρθρο, ναι δε γίνεται αντικείμενο γκρίνιας. Κυρίως επειδή το 45% είναι η ελάχιστη φορολογία, των κατώτατων εισοδημάτων. Και το αντίκρυσμα είναι ΠΟΛΥ ελλιπές και ΠΟΛΥ ελαττωματικό, σε όσο καλύτερες υπηρεσίες συγκριτικά με την Ελλάδα και αν μεταφράζεται αυτό. Για τα λεφτά τους, είναι για το τέτοιο καβάλα. Επίσης πριν λίγες μέρες έσκασε ειδοποίηση πως αν έχουμε ίντερνετ, τηλεόραση, ή ράδιο στο σπίτι (ή συσκευή με δυνατότητα αναπαραγωγής τηλεοπτικού ή ραδιοφωνικού σήματος) πρέπει να πληρώσουμε έξτρα φόρο. Για να ακούμε ράδιο ας πούμε. Ή για να έχεις ίντερνετ, χώρια η συνδρομή το μήνα.

 

Αυτό το σύστημα υγείας λειτουργεί άψογα, προφανώς αναφέρεται στον ιδιωτικό τομέα ή σε κάποια άλλη χώρα. Γιατί τα δημόσια νοσοκομεία εδώ πάνω, δεν είναι καλύτερα από της Ελλάδας, έχουν ελλείψεις προσωπικού, υλικού και -μαντέψτε!- ράντζα!

 

Οι διαδικασίες είναι απλές και ξεκάθαρες αλλά οι υπάλληλοι δεν είναι φιλικοί ούτε προς τους συμπατριώτες τους, πόσο μάλλον σε έναν ΔΑΙΜΟΝΑ ΞΕΝΟ.

 

Η "κριτική σκέψη" στο χώρο της εκπαίδευσης, σημαίνει πως τα παιδιά είναι ελεύθερα να αλωνίζουν, καθώς εξαιτίας της νοοτροπίας του Jante Law, δεν είναι πιο κάτω στην ιεραρχία από τον δάσκαλο και ο δάσκαλος δε μπορεί να τα περιορίσει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η κριτική σκέψη των 13χρονων να προσανατολίζεται στο σεξ, το κάπνισμα και τα ξύδια.

 

Αντιστοίχως, ένα παιδί 12-15 χρονών θεωρείται σχεδόν ανεξάρτητη οντότητα. Τα καλά είναι πως δεν μένει με τη μάνα του ως τα 30 όπως στην Ελλάδα, τα κακά είναι πως θα προτιμούσα λίγο ωριμότερες ανεξάρτητες οντότητες, ειδικά αν μιλάμε για 15χρονα που έπρεπε να διαμορφώσουν την παιδεία τους βάσει νόμων παρά βάσει διδαχής.

 

Ισχύει. Επίσης η κρατική πρόνοια είναι ο λόγος που η Δανία τον παίρνει πισωκολλητά σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, καθώς κανείς δεν αγχώνεται να δουλέψει ή να βγει έξω από τη χώρα μιας και τον τρέφει το κράτος, και αυτός ο φαύλος κύκλος ολοκληρώνεται με τους υψηλότερους φόρους στον πλανήτη.

 

Ισχύει. Jante Law.

 

Ισχύει. Για την ακρίβεια, όχι "δεν έχουν εξαλειφθεί", αλλά είναι και κάτι που ο μέσος Δανός δε θα παραδεχτεί ποτέ.

 

Ισχύει. Και είναι ΚΑΛΟ. Γιατί το "οποιαδήποτε δουλειά" ισχύει ακριβώς όπως το λέει το κείμενο, και αν αρνηθείς τη δουλειά που θα σου βρούνε επειδή "εγώ είμαι Κηφισσιωτάκι και δε δουλεύω ντελιβεράς", σου κόβεται το επίδομα πρόνοιας.

 

Εντάξει, αυτό είναι κλασσικό αστείο ανάμεσα σε όλους τους μη-Δανούς που ξέρω. Σε φάση, δεν ξέρω γιατί δε ντρέπονται ακόμα να το λένε ανοιχτά.

 

Η Δανία είναι η 2η πιο αδιάφθορη χώρα στον πλανήτη σύμφωνα με διεθνείς μετρήσεις, ανεξάρτητα με το τι πιστεύει ή λέει πως πιστεύει ο γουρουνοβοσκός στη γιουτλάνδη που δεν ξέρει τι είναι η Αυστρία ξερωγώ και δεν έχει βγει απ' το χωριό του.

 

Επίσης καλό. Επενδύουν πολλά σε ανεμογεννήτριες (οι οποίες δουλεύουν πολύ λιγότερο από το προβλεπόμενο επειδή εδώ φυσάει ΠΟΛΥ, δλδ περισσότερο από το επιτρεπόμενο όριο λειτουργίας) και γενικά σπρώχνουν πολύ στην ευρώπη με τα κηρύγματά τους την πράσινη προσέγγιση. Κατά τα άλλα, έχουν ισάξιες αναλογικές εκπομπές διοξειδίου με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, και ας έχουν λιγότερα αυτοκίνητα και περισσότερα ποδήλατα. Αυτό είναι κρίμα που δε το αναφέρει το κείμενο, μου αρέσει πάντα να το απομυθοποιώ με την πληροφορία πως ο φόρος κατοχής αυτοκινήτου είναι 120%.

 

Αυτά συνοπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, εντάξει, δεν είναι ασφαλές να βγάλω συμπέρασμα για την πόλη όλη μόνο από αυτό που είδα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με έψησε το Παρισάκι. Πήγα όλο κι όλο ένα απόγευμα, κι αυτό γιατί ήθελε η κυρά, εγώ δεν μπορούσα να ξεκολλήσω από το πάρκο. Πήγαμε με το τρένο μέχρι την πλατεία που είναι η αψίδα, από εκεί ποδαράτο ως το τροκαντερό και τον πύργο, τον είδαμε να λαμπυρίζει στην αλλαγή της ώρας, μετά βολτίτσα δίπλα στο ποτάμι, και μια κρουαζιέρα με το καραβάκι, και μετά δρόμο. Η όλη φάση ήταν χάλια, μετάνιωσα που δεν κάθισα να ξαναδώ την παρέλαση και τον μίκυ να ανάβει τα φώτα του πύργου της ωραίας κοιμωμένης, αλλά έκανα πως μου άρεσε για να μην στεναχωρηθεί η δκιάμ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε σύ. Για ρομαντική πόλη περνιέται το Παρίσι. Απλά αν δεν είναι του τύπου σου δεν είναι και "μην fucking πας" :P

Αυτο που με λές ας πούμε, ακούγεται ωραίο απογευματάκι που το ζηλεύω tbh. Απο την άλλη, μια μέρα που έφαγα στην eurodisney, μου φάνηκε υπέραρκετή και είμαι και μέγιστος disney fan. Άντε 2 άν θές να δείς και τα studio ενδελεχώς. Γούστα, τρύπες κτλ κτλ ;p

Και γώ ας πούμε ξενερώνω με τα γερμανικά σαν γλώσσα απίστευτα πολύ. Δεν είναι αντικειμενικό να πώ "Μην πάς στο Μόναχο" όμως :P

 

Το Λονδίνο btw απο το οποίο γύρισα χθές, ήταν αρκετά γαμάτο και ένιωσα σαν στο σπίτι μου. Δεν κατάλαβα ούτε δευτερόλεπτο οτι είμαι μακριά. Μάλλον λόγω γλώσσας. Αυτο έκοψε λίγο απο το "διακοπές" feeling αλλα με βοήθησε πολύ να δώ την εκεί καθημερινότητα. Όποιος χρειαστεί οτιδήποτε για το τί που/πώς/πόσο/πότε κτλ νομίζω οτι μπορώ πλέον να βοηθήσω (όσο μπορώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...