Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας..ειμαι νεο μελος του φορουμ σας..σκεφτομαι τα Χριστουγεννα να παω Αθηνα για λιγες μερες..μεχρι τωρα εψαχνα για ξενοδοχειο στην Ομονοια αλλα μου ειπαν οτι εκει ειναι πολυ κακοφημα και επικυνδινα το βραδυ..θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια ξενοδοχεια σε αλλη περιοχη εξισου κεντρικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες και πόσα θες να χαλάσεις. Και πες και τι θες να κάνεις στην Αθήνα.

 

Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Athens Gate που είναι προσβάσιμο εύκολα, από πίσω έχει θέα την Ακρόπολη και πας Πλάκα με τα πόδια. Ένα άλλο είναι το Καλλιρόη, που μάλλον πια θα είναι Kallirhoe, και έχει και μετρουδάκι (αν δεν το έχω μπερδέψει με κανένα άλλο) και το βράδυ θα είσαι με τη σημαία μόνο. Αν θες μουζάκα, τζατζίκι και Βαρδάλος ψάξε για ξενοδοχεία στην Πλάκα. Αλλά βασικά όρισε πόσα θες να ξοδέψεις για ξενοδοχείο.

 

@ 12mats, πρώτον και κύριον να τα κάνεις 13 τα ματς για να μη σκέφτεσαι τα έξοδα, από εκεί και πέρα, το ταξίδι που λες θα σου πάει τόσα όσα θες να χαλάσεις. Στο Λονδίνο για να πεις ότι βγαίνω από το ξενοδοχείο χωρίς να κάνεις τίποτα, θες 50 λιρόνια, να κινηθείς, κάτι να φας στο χέρι, ένα εισητήριο, μία παπαρίτσα. Όμοια και στις άλλες δύο πόλεις, όπου θα έχεις transfer για να γυρίσεις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ 12mats, πρώτον και κύριον να τα κάνεις 13 τα ματς για να μη σκέφτεσαι τα έξοδα, από εκεί και πέρα, το ταξίδι που λες θα σου πάει τόσα όσα θες να χαλάσεις. Στο Λονδίνο για να πεις ότι βγαίνω από το ξενοδοχείο χωρίς να κάνεις τίποτα, θες 50 λιρόνια, να κινηθείς, κάτι να φας στο χέρι, ένα εισητήριο, μία παπαρίτσα. Όμοια και στις άλλες δύο πόλεις, όπου θα έχεις transfer για να γυρίσεις στην Ελλάδα.

 

δηλαδη μου λες πως θα χρειαστω κοντα στα 500 ευρω για 10 μερες νομιζω πως ειναι λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500p = 600 ευρώ είναι κάτι παραπάνω απο μια χαρά αν έχεις ήδη καλύψει τα πήγαινε/έλα. Μέσα στα παραπάνω άνετα και είσοδοι απο μουσεία κ τέτοια (αν είσαι τέτοιος τύπος).

Ξύπνημα. - Τζάμπα

Πρωινό αν δεν έχει το ξενοδοχείο - 5 pounds απεριόριστος μπουφές

Καφές venti απο starbucks - 2,50p

Μετρό/Λεωφορεία - Έχεις φροντίσει να βγάλεις travelcard οπότε σου βγαίνει καμια 3-4p το πολύ τη μέρα αναλογικά με απεριόριστες διαδρομές

Βολτούλα/Μουσειάκι - Τζάμπα/13p το πολύ

Κάτι στα γρήγορα να φάς - Δεν υπάρχει. Έστω κάνα sandwich 3p

Δεύτερος καφές - 2,5p

Κι άλλο μουσειάκι/βολτούλα - 13p

Φαγητό έξω βράδυ 15-20p το μέγιστο ΑΝ φάς κανονικά και δεν τσιμπήσεις κάνα kfc(6-7p).

2 beer pints 6-7p

 

50p βγαίνει αν όλη μέρα τρώς τον άμπακο και πάς σε 2 τουλάχιστον επι πληρωμή εκθέματα (κάτι το οποίο δεν παίζει), πάρεις 2 καφέδες, φάς πρωινό έξω, κάνα steak το απόγευμα και τσιμπήσεις και 2 μπύρες το βράδυ. ΝΑΙ αν η μέρα είχε 34 ώρες...

Οπότε και πολλά είναι αυτά που λέει ο insomniak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις μόνο μαζί σου 600 ευρώ και μετά μας βρίζεις. Αυτά είναι για να κουνιέσαι, αεροπορικά και ξενοδοχείο δεν τα έχω βάλει, ούτε τίποτα ψώνια, ποπο εδώ το τάδε έχει 150 ευρώ και στην Ελλάδα 200, ας το πάρουμε τώρα, αυτά είναι έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μην πάρεις γενικά $$ μαζί σου. Μόλις φτάσεις σταμάτα στο πρώτο ΑΤΜ και βγάλε όσα θα σου χρειαστούν. Το κόστος είναι σχετικά μικρό ανα ανάληψη και φυσικά είναι καλύτερα να μην κυκλοφορείς με τα πάντα όλα απο τα $$ σου στο πορτοφόλι. ΑΤΜ έχει ανα 100μ το πολύ ΟΠΟΥ διάολο και είσαι. Απλά σιγούρεψε οτι η χρεωστική σου/οτιδήποτε κάρτα έχεις, έχει σεβαστό υπόλοιπο ώστε να είσαι καλλυμένος σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι στα γρήγορα να φάς - Δεν υπάρχει. Έστω κάνα sandwich 3p

 

Πώς, έχει τα ΕΑΤ. σε πυκνότητα έβερεστ, τα οποία γαμάνε, έχουν τορτίγιες με διάφορα μέσα, σάντουιτς και τέτοια και οι τιμές κυμαίνονται ανάμεσα στις 2.5 και 4 λίρες. Αλλά τα πεντανόστιμα λέμον-τσηζκεηξ κάνουν 1,90.

 

Και τι καφέ από τα σταρμπαξ ρε. Μπες σε ένα οποιοδήποτε καφέ και πάρε take away.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς, έχει τα ΕΑΤ. σε πυκνότητα έβερεστ, τα οποία γαμάνε, έχουν τορτίγιες με διάφορα μέσα, σάντουιτς και τέτοια και οι τιμές κυμαίνονται ανάμεσα στις 2.5 και 4 λίρες. Αλλά τα πεντανόστιμα λέμον-τσηζκεηξ κάνουν 1,90.

 

Και τι καφέ από τα σταρμπαξ ρε. Μπες σε ένα οποιοδήποτε καφέ και πάρε take away.

 

Την οποία και δοκίμασα και ήτανε υπέροχη (το είχες γράψει σε ένα σχετικό γκάιντ)

Τωρα για καφέ.. Το τέρας απο τα στάρμπακς ήταν οκ και το κυριότερο ήμουνα σίγουρος για το τί έπαιρνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να πάω για τριήμερο πρωτοχρονιάς στη λίμνη πλαστήρα.

δεν έχω πάει ποτέ αλλά έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστούς.

 

ποια η γνώμη σας;

έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοχρονιά θα πάω από Πορτογαλία στο Μαρόκο, με φέρι μέσω Ισπανίας. Θά μείνουμε 2-3-4 μέρες εκεί. Μαρακές οπωσδήποτε, αλλά πού αλλού να πάμε; Ξέρει κανείς τίποτα; Και γενικά must-see must-do ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εκδρομούλα στα Βερβέρικα χωριά. Υπάρχουν οργανωμένα τέτοια εκεί, αναλόγως του πόσες μέρες θες να γυρνάς στην έρημο.

Εναλλακτικά, για να δεις πραγματική βαρβαρότητα, πας Καζαμπλάνκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...