Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς πληροφορίες για Αμστερνταμ;

Μουσεία - πλατείες - πάρκα - γειτονικές περιοχές για βολτίτσα; :-)

Τα Coffee shops επιτρέπουν μέχρι 5γρ. τη μέρα από οτι διάβαζα, έχει κανεις προτασούλα από κάποιο που έχει επισκεφτεί;

 

 

Eχω παει 4 φορες στο Αμστερνταμ. Γενικα τη λατρευω την Ολλανδια. Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες για οτιδηποτε στειλε μου ΡΜ.

-Βολταρε στα coffeeshops, τα αγαπημενα μου ειναι το Baba (κοντα στη κεντρικη πλατεια,Dam square),to grasshoper (προς red ligts district), το -Abraxas (επισης κοντα στην πλατεια) κτλ κτλ

Βραδακι βολταρε προς red lights district μερια να χαζεψεις τιποτα καλο.

-Οποτε εχει ωραια μερα πηγαινε στο vondelpark,ενα τεραστιο ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ παρκο. ΕΙναι οπως βλεπεις το χαρτη του Amsterdam κατω αριστερα.

Προτιμησε να το επισκεφτεις με truffles;-) Υπαρχουν σε ολα τα smartshops.

-αν θες πηγαινε μια βολτα και απο Ουτρέχτη. Ειναι πανεμορφη,πολυ πιο ωραια απο amsterdam και δεν εχει καφρους τουριστες οπως το amsterdam.

Απο το central station στο Αμστερνταμ περνεις το τραινο και αν θυμαμαι καλα σενα 15-20λεπτο εισαι Ουτρεχτη. Φευγεις πρωι και γυρνας απογευματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα παιδια. Για μιλανο καμμια πληροφορια για χαλαρο βραδυ.Οχι κλαμπιδια και κυριλλε πραματα. Καμμια περιοχη με μπαρ αν καποιος γνωριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια. Για μιλανο καμμια πληροφορια για χαλαρο βραδυ.Οχι κλαμπιδια και κυριλλε πραματα. Καμμια περιοχη με μπαρ αν καποιος γνωριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πρωί πρωί αναχωρό με την παρέα για Αμστερνταμ! Καμία πρόταση για κάτι όσο τόσο προφανές που όμως δεν πρέπει να χάσουμε ?? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πρωί πρωί αναχωρό με την παρέα για Αμστερνταμ! Καμία πρόταση για κάτι όσο τόσο προφανές που όμως δεν πρέπει να χάσουμε ?? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους συντονιστές! Βλέπετε πόλuς κόσμος ζητάει βοήθεια αλλα δεν είναι εύκολο να πάρει τις απαιτούμενες πληροφορίες μονο σε αυτήν την ενότητα .Καλο θα ήταν να δημιουργηθεί ένα υπό-forum μονο για ταξίδια.:-) .

 

καλημερα παιδια. Για μιλανο καμμια πληροφορια για χαλαρο βραδυ.Οχι κλαμπιδια και κυριλλε πραματα. Καμμια περιοχη με μπαρ αν καποιος γνωριζει;

 

Το Μιλάνο δεν έχει τίποτα σπουδαίο για βραδινές απολαύσεις όπως γενικότερα όλη η Ιταλία.Νεκρά διότι απλά οι Ιταλοί δεν το κατέχουν το σπορ.Χαλαρά για κάνα ποτάκi πήγαινε στη περιοχή Brera με το μουσείο και στη περιοχή Novigli.Είναι ένας ποταμός στο νότιο Μιλάνο όπου οι πολλοί νεολαίοι πίνουν σε κάποια μαγαζιά .Θα πας πολύ εύκολα με το metro του Μιλάνου

 

---------- Προσθήκη στις 16:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:35 ----------

 

Παιδία σκεφτόμαστε με τη γυναίκα να πάμε κάπου εξωτερικό στις γιορτές και λέμε για Brugge. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και επίσης αυτό που γουστάρουμε είναι ότι δεν πρόκειται για κλασικό τουριστικό προορισμό όπου πήζεις στην πολυκοσμία... Έχει πάει κανείς να μας πει την άποψή του?

Επίσης αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για όμορφη ευρωπαϊκή πολύ πέραν των συνηθισμένων (Λονδίνο, Παρίσι, Πράγα κλπ), καλοδεχούμενη... Ευχαριστώ

 

Το Brugge όντως είναι μια ρομαντική πολη με ωραία αρχιτεκτονική μεσαιωνικού στυλ.Αλλα τα ξενοδοχεία είναι αρκετά ακριβά.Το τρένο από τις Βρυξέλλες είναι φτηνό αλλα να γνωρίζετε ότι έχει παρα πολλούς Βρετανούς το ΣΚ.Τα βραδια ήσυχα.Να πιείτε πολλές Βελγικές μπίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους συντονιστές! Βλέπετε πόλuς κόσμος ζητάει βοήθεια αλλα δεν είναι εύκολο να πάρει τις απαιτούμενες πληροφορίες μονο σε αυτήν την ενότητα .Καλο θα ήταν να δημιουργηθεί ένα υπό-forum μονο για ταξίδια.:-) .

 

καλημερα παιδια. Για μιλανο καμμια πληροφορια για χαλαρο βραδυ.Οχι κλαμπιδια και κυριλλε πραματα. Καμμια περιοχη με μπαρ αν καποιος γνωριζει;

 

Το Μιλάνο δεν έχει τίποτα σπουδαίο για βραδινές απολαύσεις όπως γενικότερα όλη η Ιταλία.Νεκρά διότι απλά οι Ιταλοί δεν το κατέχουν το σπορ.Χαλαρά για κάνα ποτάκi πήγαινε στη περιοχή Brera με το μουσείο και στη περιοχή Novigli.Είναι ένας ποταμός στο νότιο Μιλάνο όπου οι πολλοί νεολαίοι πίνουν σε κάποια μαγαζιά .Θα πας πολύ εύκολα με το metro του Μιλάνου

 

---------- Προσθήκη στις 16:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:35 ----------

 

Παιδία σκεφτόμαστε με τη γυναίκα να πάμε κάπου εξωτερικό στις γιορτές και λέμε για Brugge. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και επίσης αυτό που γουστάρουμε είναι ότι δεν πρόκειται για κλασικό τουριστικό προορισμό όπου πήζεις στην πολυκοσμία... Έχει πάει κανείς να μας πει την άποψή του?

Επίσης αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για όμορφη ευρωπαϊκή πολύ πέραν των συνηθισμένων (Λονδίνο, Παρίσι, Πράγα κλπ), καλοδεχούμενη... Ευχαριστώ

 

Το Brugge όντως είναι μια ρομαντική πολη με ωραία αρχιτεκτονική μεσαιωνικού στυλ.Αλλα τα ξενοδοχεία είναι αρκετά ακριβά.Το τρένο από τις Βρυξέλλες είναι φτηνό αλλα να γνωρίζετε ότι έχει παρα πολλούς Βρετανούς το ΣΚ.Τα βραδια ήσυχα.Να πιείτε πολλές Βελγικές μπίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω παει 4 φορες στο Αμστερνταμ. Γενικα τη λατρευω την Ολλανδια. Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες για οτιδηποτε στειλε μου ΡΜ.

-Βολταρε στα coffeeshops, τα αγαπημενα μου ειναι το Baba (κοντα στη κεντρικη πλατεια,Dam square),to grasshoper (προς red ligts district), το -Abraxas (επισης κοντα στην πλατεια) κτλ κτλ

Βραδακι βολταρε προς red lights district μερια να χαζεψεις τιποτα καλο.

-Οποτε εχει ωραια μερα πηγαινε στο vondelpark,ενα τεραστιο ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ παρκο. ΕΙναι οπως βλεπεις το χαρτη του Amsterdam κατω αριστερα.

Προτιμησε να το επισκεφτεις με truffles;-) Υπαρχουν σε ολα τα smartshops.

-αν θες πηγαινε μια βολτα και απο Ουτρέχτη. Ειναι πανεμορφη,πολυ πιο ωραια απο amsterdam και δεν εχει καφρους τουριστες οπως το amsterdam.

Απο το central station στο Αμστερνταμ περνεις το τραινο και αν θυμαμαι καλα σενα 15-20λεπτο εισαι Ουτρεχτη. Φευγεις πρωι και γυρνας απογευματακι.

 

Θενκς Hamurabi ησουν κατατοπιστικός :-) φαντάζομαι θα βρω μια ακρη μικρη πολη ειναι, οπου εχει κοσμο θα πηγαινω από την αλλη :D

 

Ξερει κανεις κανα φθηνο ξενοδοχείο στην Αθηνα;;;; Με ενδιαφέρει μονο να ειναι σχετικά καθαρό και να μην ειναι ομονοια! Αν ειναι κοντα σε σταση του μετρό ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ.

 

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε 5 μερούλες στο Bansko, την περίοδο των Χριστουγέννων. Όλα οκ με τα ξενοδοχεία κλπ, το πρόβλημα όμως είναι το ταξίδι.

 

Έψαξα λίγο για ΟΣΕ και η πιο «βολική» λύση είναι το IC 74 από Αθήνα για Θεσσαλονίκη και μετά από... 3.5 ώρες αναμονή, το τραίνο (δε θυμάμαι αριθμό) για Blagoevgrad. Από εκεί λεωφορείο ή ταξί. Έλα όμως που μόνο «βολικό» δεν είναι αυτό! Έχει πάει κανείς ώστε να μου πει πως έφτασε; Κάποια λύση με πρακτορείο ίσως, που να αναλαμβάνει απευθείας ταξίδι με λεωφορείο από Αθήνα για Bansko;

 

Λογικά θα πρέπει να υπάρχει, λόγο του ότι είναι δημοφιλής προορισμός το χειμώνα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπειρα πρακτορεία στη θεσσαλονίκη κάνουν σχετικές εκδρομές. Τα σ/κ βγαίνουν με πέραδώθε και ξενοδοχείο 60-70 ευρώ και ίσως λέω και πολλά. Για 5θήμερο που θέλεις εσύ σίγουρα έχει κάτι.

Τώρα πάω προς περιοχή με πολλά τουριστικά οπότε το απογευματάκι θα ποστάρω τηλέφωνα τιμές ονόματα κτλ..

Ενδεικτικά για Σαντάνσκι ας πούμε που δεν έχει τρομερή διαφορά απόστασης είναι 12 ευρώ το πέραδώθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι εμείς θα ξεκινήσουμε από Αθήνα. Είναι κάπως χαζό να ανέβουμε Θεσσαλονίκη και να ψάχνουμε εκεί για πρακτορείο. Καλύτερα θα ήταν να φύγουμε κατευθείαν από Αθήνα για Bansko, χωρίς να ψαχνόμαστε στη συμπρωτεύουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

Μήπως έχουμε tips και προτάσεις για αξιοθέατα, εστιατόρια, cafe στη Ρώμη? Πρόκειται να ταξιδέψω σε 15 ημέρες από σήμερα... Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις τι ακριβως παιζει?Θα παω αμερικη για κανα μηνα.Εχει κανεις εμπειριες στο συγκεκριμενο θεμα?Το ψαξιμο στο google και η ελληνικη ανοργανωσια περισσοτερο με μπερδεψαν....

 

Απ'οσο εχω καταλαβει,η υπαρξη διαβατηριου ειναι αρκετη καθως τα νεα διαβατηρια ειναι και e-passports και λογω του οτι η Ελλαδα ειναι στο Visa Waiver Program οι Ελληνες μπορουν να ταξιδευουν στην αμερικη χωρις Visa.Μου εχει ξεφυγει τιποτα?

 

Ανοιγω thread εδω γιατι σημερα πηρα τηλεφωνο στο τμημα διαβατηριων της πολης μου και σε ερωτηση μου σχετικα με την visa η απαντηση της κυριας στο τηλεφωνο ηταν : ''Δεν εχω ιδεα''...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...