Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπονε. κάνουμε ενα τουρ με το πανεπιστημιο ιταλία, ελβετία.

ενδιαφέρομαι για...

1) Γενοβα θα μείνω απογευμα-βράδυ

2) Λουκέρνη απογευμα - βράδυ

3) Ζυρίχη βράδυ - απόγευμα - βράδυ

4) Φλωρεντία 1 μερα γεμάτη και μισή.

θα περασουμε και απο Como...

 

ok, για γένοβα φλωρεντια ξέρω λιγο πολυ τι να πα να δω. ρωτάω για λουκέρνη ζυρίχη, τι να δω, τι να μη χάσω, που να φαω φτηνα και καλα, που να βγω βράδυ, οπως καταλαβαίνετε απόποιον έχει πάει. πειτε και για γενοβα φλωρεντια ε...

θα παω απρίλη. γράφω δίπλα ποσο χρόνο θα εχουμε ελευθερο, την υπολοιπη ώρα θα γυρναμε σε εργοστασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για Ζυρίχη και Λουκέρνη, που έχω πάει, δεν έχω να σου δώσω καμιά φοβερή συμβουλή. Είναι μικρές πόλεις που περπατιούνται, χωρίς κάποιο συναρπαστικό αξιοθέατο. Οπότε, βγαίνετε στο κέντρο, κάνετε μερικές ώρες τις βόλτες σας στα προφανή μέρη που θα έχει και ο χάρτης σας, χαζεύετε και λίγο δίπλα στη λίμνη, αν έχει καλό καιρό και... αυτά. Εγώ είχα πάει ημερήσιες και στις 2 πόλεις, οπότε δεν ξέρω για νυχτερινή ζωή, αλλά ένα είναι σίγουρο. Φθηνά δε θα φας πουθενά! Όλα είναι ακριβά. Ωραία είναι πάντως για βόλτες και στις 2 πόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Como θα περάσετε απλώς η θα έχεις χρόνο;

 

θα κανουμε στάση που θα κατεβαινουμε απο ζυρίχη φλωρεντία. οπότε υποθέτω ότι αν ξεκινησουμε πρωι απο ζυρίχη θαμαστε Como μεσημέρι, φαι, βόλτα, και το βραδάκι θα φτάσουμε φλωρεντια...δεν εχω ακομα φουλ προγραμμα...

 

 

Για Ζυρίχη και Λουκέρνη, που έχω πάει, δεν έχω να σου δώσω καμιά φοβερή συμβουλή. Είναι μικρές πόλεις που περπατιούνται, χωρίς κάποιο συναρπαστικό αξιοθέατο. Οπότε, βγαίνετε στο κέντρο, κάνετε μερικές ώρες τις βόλτες σας στα προφανή μέρη που θα έχει και ο χάρτης σας, χαζεύετε και λίγο δίπλα στη λίμνη, αν έχει καλό καιρό και... αυτά. Εγώ είχα πάει ημερήσιες και στις 2 πόλεις, οπότε δεν ξέρω για νυχτερινή ζωή, αλλά ένα είναι σίγουρο. Φθηνά δε θα φας πουθενά! Όλα είναι ακριβά. Ωραία είναι πάντως για βόλτες και στις 2 πόλεις.

 

όπως τοχα φανταστεί δλδ...θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση στα γρήγορα παιδια... ειναι το site αυτο αξιόπιστο η ειναι scam ?

 

www.venere.com

 

παρακαλώ μόνο σίγουρες απαντήσεις γιατί κατι στραβό πηρε το ματι μου και θελω να ειμαι σίγουρος

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση στα γρήγορα παιδια... ειναι το site αυτο αξιόπιστο η ειναι scam ?

 

www.venere.com

 

παρακαλώ μόνο σίγουρες απαντήσεις γιατί κατι στραβό πηρε το ματι μου και θελω να ειμαι σίγουρος

 

ευχαριστώ

Το έχω χρησιμοποιήσει και ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελβετία για τουριστικούς λόγους είναι ο ορισμός της πλήξης.Ποιος ανόητος σκέφτηκε να πάτε εκεί και παράλληλα να συμφωνήσετε όλοι είναι ένα μυστήριο που χρήζει μελέτη.

 

 

θα κανουμε στάση που θα κατεβαινουμε απο ζυρίχη φλωρεντία. οπότε υποθέτω ότι αν ξεκινησουμε πρωι απο ζυρίχη θαμαστε Como μεσημέρι, φαι, βόλτα, και το βραδάκι θα φτάσουμε φλωρεντια...δεν εχω ακομα φουλ προγραμμα...

 

 

Κάτι δεν πάει καλά.Δεν είναι και εύκολο να ξεκινήσετε χαράματα το πρωί από Ζυρίχη και να φτάσετε το βραδυ στη Φλωρεντία και συνάμα να κάνετε υπερπαραγωγή στο Como την ίδια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6-7 ώρες ταξίδι είναι, μια χαρά μπορούν.

Ok μπορεί να έχεις δίκιο!

 

Αλλα.... Ζυρίχη,Λουκέρνη,Florence,Como είναι αταίριαστα και σίγουρα θα ταλαιπωρηθούν στο δρόμο.Εγώ θα άφηνα Ελβετία και θα προτιμούσα είτε να έμεινα Τοσκάνη είτε Μιλάνο και στις λίμνες.Με τόσες λίγες μέρες δεν θα προλάβουν να δουν και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε παμε για σαιτσιινγκ :P

παμε σε καποια απ τα μεγαλυτερα εργοστάσια σχετίζοναι με το ανικειμενο μας.

aka Ansaldo στη γένοβα, ΑΒΒ στη ζυρίχη, ηδροηλεκτρικό στη λουκέρνη, μονο η φλωρεντια είναι καθαρα τουρισμός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε παμε για σαιτσιινγκ :P

παμε σε καποια απ τα μεγαλυτερα εργοστάσια σχετίζοναι με το ανικειμενο μας.

aka Ansaldo στη γένοβα, ΑΒΒ στη ζυρίχη, ηδροηλεκτρικό στη λουκέρνη, μονο η φλωρεντια είναι καθαρα τουρισμός :P

Για zurich φτηνό μπορείς να φας hot dog.Έχει ένα πολύ καλο κοντά στην λίμνη.

 

Άλλη μια πρόταση είναι και αυτή http://www.kronenhalle.com/default-cms.aspx?aspxerrorpath=/test/default.aspx αλλα δεν το λες φτηνό.

 

Δυστυχώς πάντως δεν μπορώ να βρω το μοναδικό super restaurant που υπάρχει στην Ελβετία.Στην Ιταλία έχετε πληθώρα επιλογές για να φάτε και να πιείτε πολύ καλά.Αλλα ανδρέα να γνωρίζετε ότι τα χρονικά περιθώρια που έχετε είναι πολύ στενά.Στους δρόμους της βόρειας Ιταλίας αλλα και έξω από την Ζυρίχη γίνετε κυκλοφοριακός χαμός ειδικά τα Σαββατοκύριακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απ ότι είδα, το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης είναι σχετικά κοντά στη πόλη. Η ερώτηση είναι, αξίζει να κλίσεις εισιτήριο με 4 ώρες αναμονής (αντί για 2 περίπου) στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης, ώστε να πεταχτείς και στη πόλη (ας πούμε για 2 γεμάτες ώρες);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι θυμάμαι, δεν έχει λοκεράκια το γαμωκάστρουπ. Αν η πτήση είναι με ανταπόκριση, ή βρεις κάπου να αφήσεις βαλίτσες, ναι. Προλαβαίνεις ακόμα και μια βόλτα με καραβάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι είδα, το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης είναι σχετικά κοντά στη πόλη. Η ερώτηση είναι, αξίζει να κλίσεις εισιτήριο με 4 ώρες αναμονής (αντί για 2 περίπου) στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης, ώστε να πεταχτείς και στη πόλη (ας πούμε για 2 γεμάτες ώρες);

Ότι είναι κοντά ισχύει. Επίσης, το μετρό είναι και γρήγορο και πολύ αξιόπιστο. Τώρα, το τι θα προλάβεις να δεις σε 2 ώρες (αν είναι και 2) είναι το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι προλαβαίνεις να κάνεις μια βόλτα με τα πόδια στο κέντρο της πόλης και να πάρεις μια μυρωδιά. Εξαρτάται και από το πόσο πιθανό είναι να ξαναβρεθείς στην πόλη. Αν δεν το βρίσκεις πιθανό, κάνε τη βόλτα σου. Ο χρόνος είναι σχετικά λίγος πάντως. Αν έχεις και καμιά πτήση με 6 ώρες κενό, είσαι τέλειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...