Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι γενικα απο Κρητη ζω και σπουδαζω εγω (σε διαφορετικους νομους) οποτε μπορω να προτεινω προορισμους και να σας δειξω φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω 6 ώρες μεταξύ πτήσεων στην Φραγκφούρτη (11 το πρωί με 5 το απόγευμα). Τι κάνω; Έχει κανείς καμιά καλή πληροφορία;

 

Μια επιλογή είναι να βολτάρετε στην WIESBADEN ανατολικά της Frankfurt.

 

Η δεύτερη επιλογή είναι να πάτε στο κεντρικό σταθμό της frankfurt-Hauptbahnhof- από εκεί να στρίψετε deksia στο ποτάμι όπου είναι τα μουσεία και από κει να κάνετε την βόλτα σας.Μετά από μια γνωστη πεζογέφυρα θα ξαναπεράσετε στην άλλη πλευρά του ποταμού όπου θα δείτε την παλιά πόλη-- Altstadt--και μετά στην Zeil όπου υπάρχουν διαφορα πολυκαταστήματα.Στην συνεχεια από τον σταθμό Hauptwache που είναι στο Zeil πίσω στο αεροδρόμιο.

 

Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω καλά εστιατόρια η cafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά, όπως βγαίνεις από το κεντρικό σταθμό, μπορείς να κατευθυνθείς ευθεία προς το πάρκο και να ανέβεις στη πλατφόρμα του Main Tower για να δεις τη πόλη από ψηλά για αρχή. Μετά πας Opernplatz μέσα απ το πάρκο και στρίβεις δεξιά στη grosse Bockenheimer Strasse. Από εκεί μπορείς να κινηθείς προς Goetheplatz ή προς Zeil. Και τέλος κατεβαίνεις παλιά πόλη/Kaiserdom και ποτάμι.

Υπάρχει και ραδιοτηλεοπτικός πύργος στο βόρειο μέρος της πόλης, δε ξέρω αν αξίζει, είναι και λίγο έξω απ το κέντρο.

Δε τη ξέρω όμως καλά τη πόλη κι εγώ περαστικός ήμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ένα χιλιάρικο πού(στην Ευρώπη), πώς(οδικώς/με αεροπλάνο) και πώς(μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου ή χωρίς-με προσωπική έρευνα και οργάνωση) μπορούν να πάνε 2 άτομα.

 

Σαφώς είναι πολύ γενική ερώτηση οπότε ας μου πείτε πρώτα αν είναι εφικτό και μετά κατα περίπτωση.

 

Όπως καταλάβατε έχω πλήρη άγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ένα χιλιάρικο πού(στην Ευρώπη), πώς(οδικώς/με αεροπλάνο) και πώς(μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου ή χωρίς-με προσωπική) μπορούν να πάνε 2 άτομα.

 

Σαφώς είναι πολύ γενική ερώτηση οπότε ας μου πείτε πρώτα αν είναι εφικτό και μετά κατα περίπτωση.

 

Όπως καταλάβατε έχω πλήρη άγνοια.

Εξαρτάται για πόσες μέρες μιλάς. Θα σου έλεγα σχεδόν παντού πάντως. Με αεροπορικά από 150 ως 250 ευρώ το άτομο (ειδικά αν τα κλείσεις σχετικά νωρίς) πας σε πολλούς από τους πιο δημοφιλείς προορισμούς. 3-4 διανυκτερεύσεις επί 100 ευρώ και μετά ό,τι ξοδέψετε εκεί. Αν μας πεις συγκεκριμένη περίοδο που σε ενδιαφέρει, διάρκεια διαμονής και υποψήφια μέρη, ίσως σε βοηθήσουμε περισσότερο. Ένα χιλιάρικο είναι μια χαρά μπάτζετ πάντως.

 

Φυσικά, εννοείται ότι αν μείνεις σε hostel το κόστος πέφτει πολύ, ενώ αν θες λουξ ξενοδοχεία, ταξί παντού και φαγητό σε καλά εσιατόρια 2 φορές τη μέρα, το κόστος ανεβαίνει. Οπότε δώσε προδιαγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ.

 

Είναι γενική ερώτηση για αυτό και τα λίγα στοιχεία που αναφέρονται.

 

Υποθέτω πως σε απλό κατάλυμα, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φαγητό και διασκέδαση, με ψαγμένη προσφορά αεροπορικών βγαίνουν 4 με 5 μέρες με τα πάντα πληρωμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ.

 

Είναι γενική ερώτηση για αυτό και τα λίγα στοιχεία που αναφέρονται.

 

Υποθέτω πως σε απλό κατάλυμα, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φαγητό και διασκέδαση, με ψαγμένη προσφορά αεροπορικών βγαίνουν 4 με 5 μέρες με τα πάντα πληρωμένα;

 

Πιστεύω μια χαρά θα είσαι με ένα 500€ ο καθένας για 4-5 μέρες. Αλλά όπως είπες, ψαγμένα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ.

 

Είναι γενική ερώτηση για αυτό και τα λίγα στοιχεία που αναφέρονται.

 

Υποθέτω πως σε απλό κατάλυμα, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φαγητό και διασκέδαση, με ψαγμένη προσφορά αεροπορικών βγαίνουν 4 με 5 μέρες με τα πάντα πληρωμένα;

Ναι. Ειδικά αν είσαι ευέλικτος σε ημερομηνίες και τόπο, μπορείς και με αρκετά λιγότερα. Αν πας στο http://www.skyscanner.net/ μπορείς να παίξεις με προορισμούς και ημερομηνίες και να βρεις φτηνές πτήσεις. Μετά www.booking.com για να βρεις τις καλύτερες τιμές σε ξενοδοχεία (που έχουν και βαθμολογία από το κοινό για να ξέρεις ότι πας σε καλό μέρος) και είσαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόμπας το άργησα και δεν βρίσκω πια Guided Tours for Individuals ([Art and Faith] Museums and Saint Peter's Basilica) για Βατικανό (2 άτομα 21/4) στο official site τους,

τα παρακάτω είναι έμπιστα ή θα κλαίω?

http://www.vaticantour.com/vatican-tour/

 

http://www.viator.com/tours/Rome/Skip-the-Line-Vatican-Museums-Sistine-Chapel-and-St-Peters-Basilica-Half-Day-Walking-Tour/d511-3058VATICAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...