Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έξοδα εκεί τίποτα, είναι πάμφθηνα γενικά στην Τσεχία, πόσο μάλλον εκτός Πράγας. Έχει και ένα φοβερό βρώμικο 2 βήματα απ' την πανσιόν, τον Barka, άλλη φάση.

Το δωμάτιο μας είχε βγει (δίκλινο) κάτι λιγότερο από 30 ευρώ το άτομο. Τσιμπημένο, αλλά δεν παίζουν πολλές επιλογές, οπότε.

 

Το δωμάτιο ήταν αυτό:

 

normal-377.jpg

 

Όσο για το αμάξι, από που θα ξεκινήσετε και τι αμάξι έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έξοδα εκεί τίποτα, είναι πάμφθηνα γενικά στην Τσεχία, πόσο μάλλον εκτός Πράγας. Έχει και ένα φοβερό βρώμικο 2 βήματα απ' την πανσιόν, τον Barka, άλλη φάση.

Το δωμάτιο μας είχε βγει (δίκλινο) κάτι λιγότερο από 30 ευρώ το άτομο. Τσιμπημένο, αλλά δεν παίζουν πολλές επιλογές, οπότε.

 

Το δωμάτιο ήταν αυτό:

 

normal-377.jpg

 

Όσο για το αμάξι, από που θα ξεκινήσετε και τι αμάξι έχετε;

Τζετ τοτε.

 

Δεν το ξερω ακομα αυτο και λογικα δεν παιζει να γινει περιμενω απαντηση απο φιλο να δω τη θα με πει.

Δεν ξερω τη αμαξι εχει :)

 

Sorry αλλα με τις τιμες που εχει στο μονοκλινο απο το xe.com μου βγαζει 50 ευρα εγω πρεπει να κανω κατι λαθος λογικα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πάει το μονόκλινο, το δίκλινο πάει 60. Δια δύο άτομα, 30.

 

Όσο για το αμάξι, αν φύγετε από Θεσσαλονίκη πχ, είναι 17 ώρες. Πες να οδηγεί 5 ώρες ο καθένας, θέλετε σίγουρα μια ενδιάμεση διανυκτέρευση, είτε στη Βουδαπέστη (στις 11 ώρες) είτε στο Βελιγράδι (στις 7 ώρες). Αν θέλετε να αράξετε να το γυρίσετε σε road trip, προφανώς μιλάμε για περισσότερες από μία διανυκτερεύσεις.

 

Έστω τώρα ότι θέλετε ένα 50άρι (παραπάνω θα είναι, αλλά η βενζίνη είναι φθηνότερη οπουδήποτε αλλού) για να γεμίσετε κάθε 500 χλμ, θέλετε 150 ευρώ τουλάχιστον βενζίνες, δηλαδή 75 το άτομο. Βάλε και τουλάχιστον μία διανυκτέρευση που λέγαμε, 125-130 το άτομο. Δεν ξέρω και αν θα πρέπει να πληρώσετε ειδικά σήματα ή διόδια ανάλογα τη χώρα που περνάτε.

 

Για μένα, δεν αξίζει η κούραση για 70 ευρώ διαφορά (στην καλύτερη, μάλλον πολύ μικρότερη θα ναι η διαφορά, αν μάλιστα φύγετε από Αθήνα, σας βγαίνει και ακριβότερο) να κάνετε 17 ώρες ενώ μπορείτε 4.

ΕΚΤΟΣ αν τσοντάρετε x2 ότι είχατε στο νου σας και το γυρίσετε σε roadtrip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουσι σκεψου ομως οτι κατω απο 23? 25? καπουκει δε μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο.

Επισης έχεις ανεβασει καπου το ταξιδι με τα γκαστρα και τους ιπποτες στη Σλοβακια? Παιζει σπιτι μπρατισλαβα και σκεφτομαι να παω καλοκαιρι γυρα με αμαξι ή χωρίς. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουσι σκεψου ομως οτι κατω απο 23? 25? καπουκει δε μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο.

Επισης έχεις ανεβασει καπου το ταξιδι με τα γκαστρα και τους ιπποτες στη Σλοβακια? Παιζει σπιτι μπρατισλαβα και σκεφτομαι να παω καλοκαιρι γυρα με αμαξι ή χωρίς. .

 

Όταν είχα πάει στο ίδιο κωλοχώρι (βασικά ούτε καν, σε ένα παραδίπλα, αλλά έμενα εκεί που πάει ο arianos6) δεν είχα αμάξι. Πάει τραινάκι απ' την Πράγα και δεν είναι και μακρυά.

 

Το ταξίδι όχι, εν το χω ανεβασμένο, πέρα από αυτόν τον χάρτη. Αν θες μπορώ να σου πω που ακριβώς πήγαμε και μείναμε. Γύρα χωρίς αμάξι ούτε να το σκέφτεσαι, θα γεράσεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν εννοω να παω χυμα με τα ποδια. Απλά απο δω να ξεκινησεις με αμαξι ειναι λιγο μανικι. Καποια στιγμη αμα δε βαριεσαι στειλε για διαμονη στα καστρα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, με αμάξι ή χωρίς από εδώ εννοείς.

 

Αναφορικά με τα κάστρα τώρα, η Σλοβακία έχει το λιγότερο 140. Εμείς κάτσαμε και τσεκάραμε τα μεγαλύτερα και όποιο μικρότερο μας έκανε κλικ πριν φτιάξουμε τη διαδρομή.

Αυτά στα οποία πήγαμε (με τη σειρά που πήγαμε) ήταν:

 

slovakia.jpg

 

Της Bratislava (duh!) [Σημείο Ο]

Το Devin [Σημείο Β]

Το Cachtice (για συναισθηματικούς λόγους, αν και η διαδρομή ήταν καταπληκτική) [Σημείο C]

Το Beckov [Σημείο D]

Το Trencin [Σημείο E]

Το Bojnice [Σημείο G, ουήνκ]

Το Orava [Σημείο H]

Το Spis [Σημείο I]

 

Για της Μπρατισλάβας και του Ντέβιν, μένεις Μπρατισλάβα (το Ντέβιν είναι κάνα μισάωρο βαριά με το αμάξι).

Cachtice, Beckov και Trencin είδαμε καθ' οδόν, γιατί μείναμε στο Cicmany [Σημείο F] σε αυτό εδώ.

 

Η επόμενη διανυκτέρευση ήταν στο χωριό κάτω από το Spis [Σημείο I] το οποίο είδαμε το επόμενο πρωί (οδηγός σφεντόνα).

 

Η υπόλοιπη διαδρομή ήταν μόνο για πόλεις και σπηλιές, δεν είδαμε άλλα κάστρα.

 

Και το soundtrack της διαδρομής:

 

[mp3]http://www.fileden.com/files/2008/7/23/2016027/awaywithyou.mp3[/mp3]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες για Σουηδια - Στοκχολμη?

Πανέμορφη.Ακριβή μεν αλλα μαζί με την Βιέννη από τις παραμυθένιες.Θα ξαναπάω ευχαρίστως και ελπίζω να το συνδυάσω με την Κιρούνα.Τι ακριβώς θες να μάθεις.Πήγα πρόσφατα φθινόπωρο του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Κάνω από το σπίτι μου web check-in για πτήση (που έχει και ανταπόκριση). Δεν τυπώνω όμως την κάρτα επιβίβασης (ή την τυπώνω και την ξεχνάω) και εμφανίζομαι στο αεροδρόμιο έχοντας καπαρωμένη την θεσούλα μου στο αεροπλάνο, αλλά χωρίς να έχω έντυπη κάρτα επιβίβασης. Τι κάνω; Απλώς πάω στο baggage drop off, το λέω στο γκομενάκι και μου τυπώνουν τις κάρτες επιβίβασης με χαμόγελο ή μπλέκω σε διαδικασίες και καθυστερώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο. Ίσως γλυτώσεις και την ουρά αν υπάρχει μηχάνημα για τσεκιν, αλλά με αυτό υπάρχει πιθανότητα να χάσεις τη θέση που έχεις δηλώσει.

Γενικά, θα προτιμούσα την ανθρώπινη επαφή! Δε την αποφεύγεις έτσι κι αλλιώς αν έχεις αποσκευές, so...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το φορουμ!!! Την Παρασκευη σκεφτομαι να παω μια μονοημερη εκδρομουλα καπου κοντα στην Αθηνα με την κοπελα μου.

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου, εχω σκεφτει Λουτρακι,Ωροπο,Χαλκιδα!! Εκδρομη δεν εχω παει παντως σε κανενα απο τα παραπανω μερη, και δεν εχω ιδεα και ολας πως θα ειναι.

Ετσι σκεφτηκα να ανοιξω το θεμα αυτο, να μου προτινεται και εσεις τους αγαπημενους σας κοντινους προορισμους(50-80χιλιομετρα).

Εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στην θαλασσα, αν και το βουνο δεν με χαλαει.

Λοιπον? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την κοπελα μου.

 

Ετσι σκεφτηκα να ανοιξω το θεμα αυτο, να μου προτινεται και εσεις τους αγαπημενους σας κοντινους προορισμους(50-80χιλιομετρα).

 

Ύδρα,Ανδρός και Λουτράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτη φορά θα ταξιδέψω τον ιούλιο με αεροπλάνο για να πάω φρανκφούρτη για 11 ημέρες και θα ήθελα πληροφορίες και τις προτάσεις σας! Τα εισιτήρια τα έκλεισα απο airtickets και θα παω με την aegean. Πρέπει να προσέξω κάτι? Από φρανκφούρτη ξέρει κανεις τιποτα? επίσης μόλις φτάσω φρανκφούρτη με το αεροπλανο θα παω κατευθειαν στο sankt wendel. Υπάρχει καποιο τρενο που να πηγαινει κατευθειαν απο το αεροδρομιο? η καποιο αλλο μεταφορικο μεσο σε καλη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...