Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα τη νύχτα θα πάω εκτάκτως Γιάννενα. Έχω χρόνια να ανέβω προς τα εκεί, θέλω να μου πει όποιος ξέρει τα υπέρ και τα κατά των εναλλακτικών διαδρομών: μέσω Ρίου και μέσω Τρικάλων.

 

Μεγσί!

Σχεδόν όλοι από Ρίο πάνε. Είναι πιο ακριβά τα διόδια γιατί είναι και η γέφυρα αλλά έχουν δώσει και κάποια κομμάτια της Ιονίας Οδού και γλιτώνεις δρόμο. Χρονικά νομίζω είναι περίπου το ίδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ έχω χρόνια να πάω αλλά τότε που μας πήγαινε ο πατέρας μου νομίζω απο Τρίκαλα είχε πολλές στροφές. Τελευταία φορά πάντως και εμείς απο Ρίο πήγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Τρίκαλα και κάτω τον ξέρω τον δρόμο, δεν ξέρω τι γίνεται από 'κει και πάνω που περνάς από Κατάρα. Το goomaps δίνει 1 ώρα και 50 για 130 χλμ οπότε φαντάζομαι δε θα είναι τόσο χάλι. Η διαφορά των διαδρομών είναι 40 χλμ. Σκέφτομαι να πάω από Ρίο, μιας και η σιχαμένη Κορίνθου-Πατρών θα είναι άδεια εκείνη την ώρα, και να γυρίσω από κάμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Τρίκαλα και κάτω τον ξέρω τον δρόμο, δεν ξέρω τι γίνεται από 'κει και πάνω που περνάς από Κατάρα. Το goomaps δίνει 1 ώρα και 50 για 130 χλμ οπότε φαντάζομαι δε θα είναι τόσο χάλι. Η διαφορά των διαδρομών είναι 40 χλμ. Σκέφτομαι να πάω από Ρίο, μιας και η σιχαμένη Κορίνθου-Πατρών θα είναι άδεια εκείνη την ώρα, και να γυρίσω από κάμπο.

Ένα δύσκολο κομμάτι έχει μείνει από Κατάρα με πολλές στροφές κλπ αλλά νομίζω καλύτερα από Ρίο

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για όποιον ξέρει. Τα ΚΤΕΛ στη Γερμανία είναι φτηνά (νορμάλ δηλαδή); Βλέπω στο site postbus.de έχει πολύ λογικές τιμές (αν και λέει from). Γενικά ο οικονομικότερος τρόπος να μετακινηθείς εντός Γερμανίας είναι το λεωφορείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο πριν τα Τρικαλα εχει δρομο οπως σε ολη σχεδον τη διαδρομη Αντιριο -Γιαννενα

Αν βαλεις και την Κορινθου Πατρων με τα εργα οπου γινεται μια λωριδα και πας καροτσακι ...............

Στην μια περιπτωση η ΜΟΤ θα ειναι 80 (και πολλα μπλοκα ) στην αλλη 120+ (χωρις μπλικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αθηνών Λαμίας. Από την άλλη με είχαν σταματήσει 2 φορές όταν πήγαινα Λευκάδα. Αν δεν το ξέρεις ήδη, πρέπει να περάσεις από το Μοτλευ στα Γιάννενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισα εισιτηρια για Μιλανο και θα ηθελα για κανεναν που μενει η που εχει παει να μου δωσει καμια πληροφορια, οπως τι ναμδω στις εξι μερες που θα μαι, που να μεινω και απο που να αγορασω.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τη νύχτα θα πάω εκτάκτως Γιάννενα. Έχω χρόνια να ανέβω προς τα εκεί, θέλω να μου πει όποιος ξέρει τα υπέρ και τα κατά των εναλλακτικών διαδρομών: μέσω Ρίου και μέσω Τρικάλων.

 

Μεγσί!

Από που πήγες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από Κορίνθου-Πατρών και Ιονία και γύρισα από Κατάρα-Καρδίτσα-Δομοκό-Λαμία-Εθνική.

100 φορές καλύτερος ο 2ος δρόμος, από Καλαμπάκα και μετά τα χειρότερα σημεία της διαδρομής είναι σαν τα καλύτερα της πρώτης, συν το ότι μπορείς να ρεγουλάρεις όπως θες τον χρόνο σου με την άνεση που σου δίνει η Αθηνών-Λαμίας. Επιπλέον, τα διόδια βγαίνουν περίπου τα μισά σε σχέση με τη γέφυρα.

 

Επιφυλάσσομαι μόνο για το τι θα γίνεται στην Κατάρα το χειμώνα, τώρα ήταν άδειος και στεγνός ο δρόμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από Κορίνθου-Πατρών και Ιονία και γύρισα από Κατάρα-Καρδίτσα-Δομοκό-Λαμία-Εθνική.

100 φορές καλύτερος ο 2ος δρόμος, από Καλαμπάκα και μετά τα χειρότερα σημεία της διαδρομής είναι σαν τα καλύτερα της πρώτης, συν το ότι μπορείς να ρεγουλάρεις όπως θες τον χρόνο σου με την άνεση που σου δίνει η Αθηνών-Λαμίας. Επιπλέον, τα διόδια βγαίνουν περίπου τα μισά σε σχέση με τη γέφυρα.

 

Επιφυλάσσομαι μόνο για το τι θα γίνεται στην Κατάρα το χειμώνα, τώρα ήταν άδειος και στεγνός ο δρόμος.

Ναι ε;! Είχα την εντύπωση ότι με τα κομμάτια της Ιονίας έχει βελτιωθεί αρκετά η πρώτη διαδρομή, αλλά μάλλον είναι απλά συνήθεια...το πιο κουραστικό για μένα είναι μετά τη γέφυρα που συνήθως γίνονται έργα κι έχει μόνο μια λωρίδα ελεύθερη. Το χειμώνα είναι πολύ πιο ασφαλές να πας από Ρίο πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από Κορίνθου-Πατρών και Ιονία και γύρισα από Κατάρα-Καρδίτσα-Δομοκό-Λαμία-Εθνική.

100 φορές καλύτερος ο 2ος δρόμος, από Καλαμπάκα και μετά τα χειρότερα σημεία της διαδρομής είναι σαν τα καλύτερα της πρώτης, συν το ότι μπορείς να ρεγουλάρεις όπως θες τον χρόνο σου με την άνεση που σου δίνει η Αθηνών-Λαμίας. Επιπλέον, τα διόδια βγαίνουν περίπου τα μισά σε σχέση με τη γέφυρα.

 

Επιφυλάσσομαι μόνο για το τι θα γίνεται στην Κατάρα το χειμώνα, τώρα ήταν άδειος και στεγνός ο δρόμος.

 

Αμα δεν δοθει ολοκληρωμενη η Ιονια οδος(2017 + βαλε), ειναι ο δρομος χάλια για να τον επιλέξεις να πας.

Οταν φτιαχτει και δοθει η Ιόνια, ναι, θα αξιζει η διελευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα χιονια το χειμωνα. Απο Αθηνα μεχρι Τρικαλ-Καλαμπακα (μεσω Λαμιας-Δομοκου) ανετα. Μετα επειδη εχει στροφες μεχρι να βγει στην Εγνατια θελει προσοχη αλλα καθαριζετε παντα  δρομος και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...