Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λυπάμαι που σε στεναχωρώ φίλε μου αλλά εγώ δεν είδα μια Ευρωπαϊκή πόλη αλλά κάτι που θύμιζε αναπτυγμένο χωριό-κωμόπολη. Ίσως σε άλλες πόλεις π.χ. Λαρνακα που εχει θάλασσα κοντά να είναι πιο ζωηρά τα πράγματα, όμως σε μια μερα δεν μπορούσα να γυρίσω όλο το νησί.

 

Πάντως αξιοθέατα δεν εχετε εκτός απο εκκλησίες και 2-3 μουσεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που σε στεναχωρώ φίλε μου αλλά εγώ δεν είδα μια Ευρωπαϊκή πόλη αλλά κάτι που θύμιζε αναπτυγμένο χωριό-κωμόπολη. Ίσως σε άλλες πόλεις π.χ. Λαρνακα που εχει θάλασσα κοντά να είναι πιο ζωηρά τα πράγματα, όμως σε μια μερα δεν μπορούσα να γυρίσω όλο το νησί.

 

Πάντως αξιοθέατα δεν εχετε εκτός απο εκκλησίες και 2-3 μουσεία.

Δεν με στεναχωρείς. Απλά βλέπω πώς πήγες σε μία πόλη χωρίς να μελετήσεις λίγο πού να πας.

 

Στο κέντρο Λευκωσία έχει 3 καφετέριες ανά 20 μέτρα (κυριολεκτικά), άπειρα εστιατόρια και μπαρ, παλιά πόλη (λαϊκή γειτονιά) για τουριστικά σουβενίρ, παρατηρητήριο που βλέπεις όλη την πόλη και το κατεχόμενο μέρος, γύρο Θεσσαλονικιό άμα θες, έχει μέρη με ζωντανή μουσική για το βράδυ, έχει παλιό υδραγωγείο να δεις, τα Ενετικά τοίχοι, Πύλη Αμμοχώστου, πράσινη γραμμή, έχει και εκκλησίες άμα θες, έχει κι εκεί που θάψανε τον αρχιεπίσκοπο το 1821 για να να κόψουν την επανάσταση.

 

Όλα αυτά είναι με τα πόδια από το κέντρο. Που δίπλα είναι το hub των λεωφορείων στο άγαλμα Σολωμού, κοντά στην πλατεία Ελευθερίας.

 

Αλλά καλά λες, μάλλον τα φαντάζομαι όλα.

 

Αν πήγες σε κοινότητα των προαστίων και έβλεπες μόνο χωράφια, δεν φταίνε κι οι άλλοι που διαβάζουν να νομίζουν ότι είναι 4 σπίτια στη μέση της ερήμου..

 

Αλλά τι κάθομαι και "δικαιολογούμαι". Άμα νομίζεις ότι έχουμε μόνο εκκλησίες, γούστο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγώ, τα θυμάμαι όλα αυτά τα αξιοθέατα που αναφέρει ο Μάριος. Τα Ενετικά Τείχη μου άρεσαν πολύ, όπως και η θέα απ'το παρατηρητήριο αλλά και η εμπειρία να επισκέπτεσαι φυλάκιο πάνω στην πράσινη γραμμή.

Silverage δώσε μια δεύτερη ευκαιρία. Έχει πράγματα να δεις και να κάνεις στην Λευκωσία. Μάλλον πέρασες πολύ βιαστικά από κει και δεν ήξερες και τί ακριβώς να ψάξεις/δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λέμε του στραβού το δίκιο βεβαίως καλοκαίρι στην Κύπρο η Λευκωσία είναι το πιο άκυρο μέρος να πας, Λάρνακα και Αγία Νάπα ή Πρωτάρας είναι οκ.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ δύσκολα τα πράματα για έναν Έλληνα στην Κύπρο. Δεν το λέμε με κακία αυτό αλλά στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει τελείως διαφορετικά. 3 καφετέριες γεμάτες στην Ελλάδα έχει κάτω από το σπίτι μας, και "άπειρα εστιατόρια και μπαρ" σημαίνει κυριολεκτικά ότι μπορείς να τρως κάθε μέρα έξω σε κάποιο καινούριο και θέλεις 10 ζωές για να φας σε όλα. Για αυτό οι Έλληνες δυσκολεύονται σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου δεν είναι όλοι στους δρόμους..

 

Ξεραΐλα μας φαίνεται γιατί στην Κύπρο κανένας δεν περπατάει έξω και φαίνονται έρημοι δρόμοι σε αντίθεση με Ελλάδα, και επίσης το πράσινο είναι απειροελάχιστο ακόμα και ανάμεσα στις πόλεις. 

 

Όσο για τα λεωφορεία πάνε σε πολύ λίγους από τους δρόμους μιας πόλης (συνήθως πάνω κάτω στον κεντρικό δρόμο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λέμε του στραβού το δίκιο βεβαίως καλοκαίρι στην Κύπρο η Λευκωσία είναι το πιο άκυρο μέρος να πας, Λάρνακα και Αγία Νάπα ή Πρωτάρας είναι οκ.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ δύσκολα τα πράματα για έναν Έλληνα στην Κύπρο. Δεν το λέμε με κακία αυτό αλλά στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει τελείως διαφορετικά. 3 καφετέριες γεμάτες στην Ελλάδα έχει κάτω από το σπίτι μας, και "άπειρα εστιατόρια και μπαρ" σημαίνει κυριολεκτικά ότι μπορείς να τρως κάθε μέρα έξω σε κάποιο καινούριο και θέλεις 10 ζωές για να φας σε όλα. 

 

Ξεραΐλα μας φαίνεται γιατί στην Κύπρο κανένας δεν περπατάει έξω στους δρόμους και φαίνονται έρημοι σε αντίθεση με Ελλάδα, και επίσης το πράσινο είναι απειροελάχιστο ακόμα και ανάμεσα στις πόλεις. 

 

Όσο για τα λεωφορεία πάνε σε πολύ λίγους από τους δρόμους μιας πόλης (συνήθως πάνω κάτω στον κεντρικό δρόμο) 

 

Αύγουστο να είσαι Λευκωσία είναι όπως τα λες.

 

Σεπτέμβριο όμως είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Όλη η πόλη είναι back to normal, με πανεπιστήμια να ξεκινάνε και τον κόσμο να είναι πίσω στις πόλεις.

 

"3 καφετέριες γεμάτες στην Ελλάδα έχει κάτω από το σπίτι μας", η Ελλάδα δεν είναι η Αθήνα όμως. Δεν κάνω σύγκριση βεβαίως την Αθήνα των 5 εκατομμυρίων με την Λευκωσία των 300 χιλιάδων. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αλλά όχι και νεκρή η Λευκωσία τον Σεπτέμβριο. Είναι ο πιο busy μήνας και από θέμα events και συναυλίες.

 

Ξεραΐλα είναι γιατί σκάει ο τζίτζικας και δεν βρέχει. Δεν το πλασάρει κανείς σαν τροπικό νησί.

 

όπως και να' χει, δεν νιώθω θιγμένος συγγνώμη αν έδωσα τέτοια εντύπωση. Στο κάτω κάτω γούστα είναι το πώς θέλει κάποιος να περνά τις διακοπές του και τι θέλει να δεις. Απλά θορυβήθηκα από τις ανακρίβειες αυτό είναι όλο.

 

Καλά να περνάτε όπου και να πηγαίνετε διακοπές, αυτό είναι το σημαντικό. Δεν κάνουν όλα τα μέρη για όλους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το πρωί και εφυγα το απόγευμα, δεν έκατσα πολύ είναι η αληθεια. Το μόνο που θα ήθελα να πάω να δω είναι η πράσινη γραμμή αλλά ήταν πολύ μακριά απο εκεί που ήμουν. Τουλάχιστον αν περναγαν λεωφορεία θα έβλεπα περισσότερα.

 

Αυτό είναι πρόβλημα της Κύπρου, δεν έχει συγκοινωνια και όλα τα αξιοθέατα ειναι μαζεμένα σε ένα μέρος με αποτέλεσμα τα άλλα μέρη να μην έχουν τίποτα.

 

Πάντως πολλές μύγες είχε και ερημιά απο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το πρωί και εφυγα το απόγευμα, δεν έκατσα πολύ είναι η αληθεια. Το μόνο που θα ήθελα να πάω να δω είναι η πράσινη γραμμή αλλά ήταν πολύ μακριά απο εκεί που ήμουν. Τουλάχιστον αν περναγαν λεωφορεία θα έβλεπα περισσότερα.

 

Αυτό είναι πρόβλημα της Κύπρου, δεν έχει συγκοινωνια και όλα τα αξιοθέατα ειναι μαζεμένα σε ένα μέρος με αποτέλεσμα τα άλλα μέρη να μην έχουν τίποτα.

 

Πάντως πολλές μύγες είχε και ερημιά απο κόσμο.

Από περιέργεια, πού στο καλό πήγες και πότε; :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές, 10 π.μ. με 7 μ.μ. για μια δουλειά.

Λευκωσία, Στρόβολος λεγόταν η περιοχή.

Ρε Silver.. Κατάλαβα που ήσουνα. Αν έστελνες ένα μήνυμα ή αν ρώταγες κάποιον, θα σου λέγαμε πώς και πού να πας ακριβώς. Στρόβολο δεν θα πας ούτε για να βγεις έξω ούτε για να δεις αξιοθέατα! Τέλος πάντων, ατυχία. Αν πας ποτέ ξανά στείλε μου ένα ΠΜ και θα σου δώσω οδηγίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Silver.. Κατάλαβα που ήσουνα. Αν έστελνες ένα μήνυμα ή αν ρώταγες κάποιον, θα σου λέγαμε πώς και πού να πας ακριβώς. Στρόβολο δεν θα πας ούτε για να βγεις έξω ούτε για να δεις αξιοθέατα! Τέλος πάντων, ατυχία. Αν πας ποτέ ξανά στείλε μου ένα ΠΜ και θα σου δώσω οδηγίες!

Είπε δεν ξαναπάει! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Silver.. Κατάλαβα που ήσουνα. Αν έστελνες ένα μήνυμα ή αν ρώταγες κάποιον, θα σου λέγαμε πώς και πού να πας ακριβώς. Στρόβολο δεν θα πας ούτε για να βγεις έξω ούτε για να δεις αξιοθέατα! Τέλος πάντων, ατυχία. Αν πας ποτέ ξανά στείλε μου ένα ΠΜ και θα σου δώσω οδηγίες!

 

Δεν παίζει να πήγαινα με τα πόδια πάντως εκεί πάνω. Έπρεπε να κάνω 6 χιλιόμετρα πηγαινέλα. Θα έπρεπε να έχει περισσότερα λεωφορεία ή και ταξί τα οποία βρήκα μόνο στο αεροδρόμιο.

Δεν παίζει να χρειαστεί να πάω ξανά σύντομα πάντως εκτός και αν έχω πάλι καμιά δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...