Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε λεωφορείο, εισιτήρια μπορείς να βγάλεις επι τόπου, τα λεωφορεία ξεκινάμε σχεδόν με το που βγείς απο την αίθουσα του αεροδρομίου, θα το καταλάβεις απο το πολύ κόσμο που περιμένει εκεί.

 

Μπορείς να βγάλεις και on line εισιτήρια: http://www.airportbusexpress.it/Init.aspx

 

google it! (έχει πολλές εταιρείες και μπορεί να βρεις και προσφορές)

 

Για να πηαγαίνεις ciampino λογικά πας με ryanair, μπορείς καια πο το site της ryanair να κλήσεις εισιτήρια  για λεοφωρείο, κάνει περίπου 45 λεπτά (ανάλογα τη κίνηση) και όλες οι εταιρείες σε πάνε στο Termini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κλείσεις εισιτήρια από το ίντερνετ. Δεν έχει νόημα και μπορεί να περιμένεις περισσότερο από το να μην είχες κλείσει.

 

Πηγαίνεις εκεί και διαλέγεις την εταιρεία με το λιγότερο κόσμο και ουρά εκείνη τη στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με djuan1988. Το ταξί, αν και έχει στάνταρ κόμιστρο 35 ευρώ για τη διαδρομή Τσιαμπίνο-κέντρο Ρώμης, θα σου πάρει κανένα 50άρικο σίγουρα. Το λεωφορείο κοστίζει 4 ευρώ το άτομο, αν θυμάμαι καλά, και σε 30-40 λεπτά είσαι στο Termini χωρίς στάσεις. Μην κλείσεις από τώρα. Πήγαινε εκεί, δες ποιο φεύγει εκείνη τη στιγμή και αγοράζεις εισιτήρια πάνω στο λεωφορείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Κανονίζω ένα ταξίδι για Βελιγράδι πριν τα Χριστούγεννα και θέλω γενικές πληροφορίες.

Θα πάμε οδικώς (μάλλον μέσω Σκοπίων), υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε στη διαδρομή; Και εκεί, που μπορούμε να παρκάρουμε το αμάξι "με ασφάλεια";

Αξιοθέατα κτλ;

Κάθε συμβουλή/ συνεισφορά ευπρόδεκτη!

Πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο στα Σκόπια υποχρεωτικά. Ρώτα στην ασφαλιστική. Ο δρόμος στα Σκόπια είναι κακιστος, προσοχή. Σερβία πολύ καλύτερα, αυτοκινητοδρομος φυσικά.

Πάρκινγκ καλύτερα σε φυλλασσομενο ή έστω όχι απομερα..

Αξιοθέατα πολλά και διάφορα, κυρίως τριγύρω στο κάστρο kalemegdan και τον πεζόδρομο εκεί κοντά .

"Παραλιακα" στο Δούναβη, hotel Yugoslavia για καφέ και φαγητό στα ποταμοπλοια . Κοντά είναι και το Εμπορικό κέντρο το ušće για ψώνια κλπ.

 

Επίσης, στα διόδια κυρίως στα Σκόπια, δίνεις ευρώ και συχνά οι κουτοπονηροι σου δίνουν τα δικά τους, μη τα δεχθείς, έχουν ευρώ... Είναι τρία διόδια από 1,5€ καλύτερα να τα έχεις έτοιμα.

Σερβία κάνα δεκαευρω περίπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γρίφους μιλάς γέροντα.

 

Δώσε καμια πληροφορία παραπάνω μην περιμένεις να μυρίσει τα νύχια του το Φορουμ.

 

Όταν λες έξω εννοείς εξωτερικό να υποθέσω; Τι Budget έχεις; Πόσες μέρες σκοπεύεις να κάτσεις; κτλ. κτλ.

 

Έτσι όπως το γράφεις εγώ μπορώ να σου προτείνω Παρίσι ή Λονδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρω στο 500αρικο βαρια βαρια 600 με τα αεροπορικα μεσα αλλα να δω μερη που αξιζουν οχι μαπες..για 6 διανυκτερευσεις

Αν το συνολικό μπάτζετ είναι 600, δεν σε βλέπω για εξωτερικό γιορτινές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το συνολικό μπάτζετ είναι 600, δεν σε βλέπω για εξωτερικό γιορτινές μέρες.

πολλα φαινεται να ξερεις εσυ βρε...αλλοι με 300 πανε ανατολικη ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, με τις προϋποθέσεις που έθεσες, εμένα μου φαίνεται δύσκολο. Μιλάς για γιορτές σε "μέρος που αξίζει". Ένα μήνα πριν τις γιορτές, τα εισιτήρια για μέρη όπως το Παρίσι και το Λονδίνο που λέει ο φίλος επάνω είναι ήδη ακριβά. Βασικά 600 κάνουν τα εισιτηρια μόνο. Δεν έχω κοιτάξει, αλλά υποθέτω ότι και για Βιέννη, Πράγα και τα σχετικά τα γιορτινά εισιτήρια θα είναι εκτός μπάτζετ σου.

 

Αν θες λίγες διανυκτερεύσεις ή πας εκτός εορτών ή πας σε μέτος που είναι "μάπα" σου φτάνουν και τα 500. Μακάρι να βρεις, αλλά δεν το βλέπω εκτός αν προσαρμόσεις τις επιθυμίες σου. Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στη Βιέννη μέσω της Μπρατισλάβας.

 

Αθήνα - Μπρατισλάβα με Ryanair και από εκεί Βιέννη με το τραίνο σε μία ώρα. Μπορείς να δεις και μια μέρα τη Μπρατισλάβα.

 

Βέβαια για το οικονομικό και πάλι δε νομίζω ότι βγαίνεις για τέτοια περίοδο και τόσες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ιδεα...τωρα σκεφομαι για λονδινο γενικα αγγλια, μαντσεστερ,λιβερπουλ μια που υπαρχουν ματσακια μεσα στις γιορτες και διαφορα αλλα...τι λετε εκει την βγαζω μ ενα εξακοσαρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδικα το Liverpool δεν το λες και κανεναν wow προορισμο. Ειχα μεινει μια εβδομαδα εκει (λογω του οτι σπουδαζε ο κουμπαρος μου εκει οποτε ειχα μερος να μεινω) και αν και περασα καλα, δεν ειναι προορισμος που θα ελεγα σε καποιον να παει οπωσδηποτε. Βεβαια μπορεις να το εχεις σαν εδρα και να πηγαινεις σε αλλες πολεις, αλλα με το budget που δινεις, δεν παιζει.

Το Μanchester ειναι πιο ωραιο παντως.

 

Λονδινο δεν το συζηταω καν, ειναι ακριβη πολη και τα χρηματα που σκοπευεις να διαθεσεις δε φτανουν ουτε για πλακα για τον αριθμο μερων που σκοπευεις να μεινεις και με δεδομενο πως θελεις να συμπεριλαβεις και τα εισητηρια που δεν εχεις κλεισει καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα το Liverpool δεν το λες και κανεναν wow προορισμο. Ειχα μεινει μια εβδομαδα εκει (λογω του οτι σπουδαζε ο κουμπαρος μου εκει οποτε ειχα μερος να μεινω) και αν και περασα καλα, δεν ειναι προορισμος που θα ελεγα σε καποιον να παει οπωσδηποτε. Βεβαια μπορεις να το εχεις σαν εδρα και να πηγαινεις σε αλλες πολεις, αλλα με το budget που δινεις, δεν παιζει.

Το Μanchester ειναι πιο ωραιο παντως.

 

Λονδινο δεν το συζηταω καν, ειναι ακριβη πολη και τα χρηματα που σκοπευεις να διαθεσεις δε φτανουν ουτε για πλακα για τον αριθμο μερων που σκοπευεις να μεινεις και με δεδομενο πως θελεις να συμπεριλαβεις και τα εισητηρια που δεν εχεις κλεισει καν.

ποια πολη θα συνεφερε_οικονομικα_ να χρησιμοποιησω ως εδρα και να κινουμαι με τα μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...