Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Υπάρχει μια σκέψη για ταξίδι 4 διανυκτερεύσεων κατά τα Χριστούγεννα. Οι πιθανές επιλογές είναι Πράγα, Βουδαπέστη και Ρεκιαβικ, αν και υπάρχει δυνατότητα για επιλογή οποιουδήποτε ευρωπαϊκού προορισμού εξυπηρετεί η Aegean.(πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή από κοπή πίτας :P)

Ποιο μέρος θα προτείνατε ως πιο κατάλληλο για την εποχή εκείνη και χρονικό διάστημα 5 ημερών;

Φιλος το συζητας? ΠΑρισι ή ΛΟνδινο.

Και στις δυο πολεις ειναι υπεροχα τις γιορτες (προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το Λονδινο τα χριστουγεννα και το Παρισι ολο το χρονο.....:) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγια Πετρούπολη αφού ειναι πληρωμένα

Είναι αρκετές 4 μέρες για να πεις ότι προλαβαινεις να δεις τα βασικά χωρίς να εισαι με τη ψυχή στο στόμα;

Φιλος το συζητας? ΠΑρισι ή ΛΟνδινο.

Και στις δυο πολεις ειναι υπεροχα τις γιορτες (προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το Λονδινο τα χριστουγεννα και το Παρισι ολο το χρονο.....:) :)

Το Λονδίνο δεν το πολυσκεφτομαι γιατί έχω πάει στο παρελθον, για το Παρίσι δεν μου έχει δημιουργηθεί ιδιαίτερη επιθυμία, ακομα τουλάχιστον, να το δω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Υπάρχει μια σκέψη για ταξίδι 4 διανυκτερεύσεων κατά τα Χριστούγεννα. Οι πιθανές επιλογές είναι Πράγα, Βουδαπέστη και Ρεκιαβικ, αν και υπάρχει δυνατότητα για επιλογή οποιουδήποτε ευρωπαϊκού προορισμού εξυπηρετεί η Aegean.(πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή από κοπή πίτας :P)

Ποιο μέρος θα προτείνατε ως πιο κατάλληλο για την εποχή εκείνη και χρονικό διάστημα 5 ημερών;

ΠΡΑΓΑ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγα δεν έχω παει, Βουδαπέστη λιγο που την περπάτησα καλοκαιρι λόγω αποστάσεων και ανοιχτων χώρων θεωρώ οτι θα ειναι κακη επιλογή αν καιρός είναι κρύος. 

 

Για συγκριση τιμών πολυ καλο σαιτ https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Czech+Republic&city1=Prague&country2=Greece&city2=Athens

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Υπάρχει μια σκέψη για ταξίδι 4 διανυκτερεύσεων κατά τα Χριστούγεννα. Οι πιθανές επιλογές είναι Πράγα, Βουδαπέστη και Ρεκιαβικ, αν και υπάρχει δυνατότητα για επιλογή οποιουδήποτε ευρωπαϊκού προορισμού εξυπηρετεί η Aegean.(πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή από κοπή πίτας :P)

Ποιο μέρος θα προτείνατε ως πιο κατάλληλο για την εποχή εκείνη και χρονικό διάστημα 5 ημερών;

Εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν και με τη λογική "αφού είναι πληρωμένα, σε ποιο μέρος από όσα θα ήθελα να πάω θα έπιανε περισσότερο τόπο η προσφορά" ή εναλλακτικά "σε ποιο μέρος από όσα θα ήθελα να πάω είναι λιγότερο πιθανό να πήγαινα μόνος μου αν έβαζα λεφτά από την τσέπη μου".

 

Η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι πιθανώς Παρίσι, ως προς τη διαμονή τουλάχιστον. Για να μείνεις στο Παρίσι Χριστούγεννα θέλεις μια περιουσία υπό κανονικές συνθήκες και όντως έχει ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.

 

Η απάντηση στο δεύτερο μπορεί να είναι Ρέυκιαβικ ή Αγία Πετρούπολη ή Μόσχα ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω μήπως γίνεις παγοκολώνα μέσα στον χειμώνα. Πράγα/Βουδαπέστη δεν θα πήγαινα πάντως. Είναι σχετικά κοντά, έχει φθηνές πτήσεις και το κόστος διαμονής είναι λογικό, οπότε μπορεί να πας και μόνος σου κάποια στιγμή.

 

Επίσης, θέλεις χιόνια και κρύο γιατί είναι Χριστούγεννα; Αν όχι, μπορείς να σκεφτείς και Ιβηρική. Λισσαβόνα-Μαδρίτη πχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Υπάρχει μια σκέψη για ταξίδι 4 διανυκτερεύσεων κατά τα Χριστούγεννα. Οι πιθανές επιλογές είναι Πράγα, Βουδαπέστη και Ρεκιαβικ, αν και υπάρχει δυνατότητα για επιλογή οποιουδήποτε ευρωπαϊκού προορισμού εξυπηρετεί η Aegean.(πληρωμένα εισιτήρια και διαμονή από κοπή πίτας :P)

Ποιο μέρος θα προτείνατε ως πιο κατάλληλο για την εποχή εκείνη και χρονικό διάστημα 5 ημερών;

Αφού είναι πληρωμένα, επέλεξε προορισμό που υπό φυσιολογικές συνθήκες δε θα πήγαινες λόγω κόστους κοκ. Το Ρεϊκιαβικ ακούγεται ενδιαφέρουσα ιδέα. Αγία Πετρούπολη νομίζω 4 μέρες είναι οριακά. Επίσης τσέκαρε Φινλανδία, Νορβηγία, βαλτικές χώρες, καθώς και αραβικά κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρις πολύ χρήσιμο αυτό το σαητ, δεν είχα ιδέα οτι υπηρχε!

Κρις πολύ χρήσιμο αυτό το σαητ, δεν είχα ιδέα οτι υπηρχε!

Κρις πολύ χρήσιμο αυτό το σαητ, δεν είχα ιδέα οτι υπηρχε!

Τριπλος ενθουσιασμός! :P Το Ρέικιαβικ πράγματι είναι πολύ ιδιαίτερο και ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα σαν επιλογή, αρκετά πιο ακριβό ομως. Φινλανδία και Νορβηγία επισης θα μου άρεσαν. Είναι λίγο δύσκολη η απόφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε λίγο εσείς οι κοσμογυρισμένοι:

για περίοδο μεταξύ χριστουγέννων κ πρωτοχρονιάς, ποιά πόλη αξίζει περισσότερο για π.χ. 3 βράδια; --> Βερολίνο, Βιέννη, Ζυρίχη, Γενεύη, Βαρσοβία ή Κρακοβία; Όταν λέω αξίζει εννοώ να είναι όμορφη, στολισμένη, να έχει ζωή και πράγματα να δει/κάνει κάποιος μέσα στην εορταστική περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και δεν εχω σε καμια απο αυτες

 

Ζυριχη νομιζω οτι θα την χρυσοπληρωσεις. Βαρσοβια/Κρακοβια σιγουρα ειναι σουπερ φτηνα και απο οσο ξερω εχει πραγματα να κανεις.

 

Απο αυτες θα διαλεγα Βερολινο ή Βιεννη. Νομιζω η Βιεννη θα ειναι λιγο πιο χριστουγεννιατικη πολη συγκριτικά με Βερολινο αλλα ειναι υποθεσεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για 3 μέρες, ή Κρακοβία ή Βιέννη. Κριτήριο ανάμεσα στις δύο, τα χρήματα.

Η Βιέννη φυσικά δεν βλέπεται σε 3 μέρες ενώ η Κρακοβία άνετα (μείον το Auschwitz, αλλά χριστουγεννιάτικα.. ;), αλλά είναι τόσο in your face χριστούγεννα η πρώτη που νικάει λόγω ατμόσφαιρας.

 

Βερολίνο αμαρτία μόνο 3 μέρες, Βαρσοβία εκτός από την παλιά πόλη έχει παράξενη fusion ομορφιά και αν δεν παίξουν επιπλέον μέρες να τη ζήσεις θα σου φανεί μεχ. Ζυρίχη και Γενεύη ιδιαίτερα αδιάφορες σε σχέση με τις άλλες, ειδικά αν σκεφτείς ότι θα τις πληρώσεις και παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...