Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, JimasGR είπε

Παιδια στην Olympic στην κατηγορια Go light (χωρις αποσκευη) μπορω να εχω μαζι μου σακιδιο πλατης; (χειραποσκευη;)

 

Ναι μπορείς να πάρεις μια εως 8 κιλά (για διαστάσεις δες στο site) και αλλη μια μικρη χειραποσκευη. Προσφατα που  ταξίδεψα στα μικρα αεροσκάφη μας τις πέρασαν σε όλους σχεδόν τις αποσκευές από κατω χωρίς χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καμία πρόταση για κοντά αττική (ως 200χλμ) οικονομικά (φοιτητικά οικονομικά) για 2 βράδια για ζευγάρι, όχι απαραίτητα κάτι mainstream, απλά κάτι ωραίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2018 στις 11:58 ΜΜ, santana99 είπε

καμία πρόταση για κοντά αττική (ως 200χλμ) οικονομικά (φοιτητικά οικονομικά) για 2 βράδια για ζευγάρι, όχι απαραίτητα κάτι mainstream, απλά κάτι ωραίο;

ορεινη αρκαδια, εχω παει 3 φορες. εχει αρκετα χωρια που μπορεις να παιξεις σε τιμες. δημητσανα εχω μεινει ολες τις φορες, αλλα εχω ακουσει απο γνωστους που μεινανε λαγκαδια, βυτινα καλα λογια, εχω παει και σε αυτα αλλα οχι για να μεινω. αλλη εναλλακτικη πηγες κρυας στη λιβαδεια δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ωραια, απο τιμες δε γνωριζω, τσεκαρετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mojo-Jojo είπε

Να ρωτήσω ρε παίδες. Έχω κλείσει ένα εισιτήριο με την Ryanair και θέλω να το ακυρώσω θα μου δώσουν όλο το ποσό πίσω ή όχι;

Αν ήταν από τα φτηνά, άντε να πάρεις πίσω ένα ποσό από τους φόρους αεροδρομίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

14-18/3 θα πάμε με την γυναίκα μου στην Πολωνία (Κρακοβία - Βαρσοβία). Επειδή τώρα ψαχνόμαστε και θέλω να προφυλαξω κόσμο.... Δεν είναι φθηνός προορισμός!!!!! 

Ενδεικτικά, στην Κρακοβία για μια απόσταση 11 χιλιομέτρων από το αεροδρόμιο στο κέντρο τα ταξί θέλουν 23€ περίπου. Μια σύγκριση από το Ελ. Βενιζέλος μέχρι το Σύνταγμα, για 3,5 φορές την απόσταση, με διόδια σε βάζει στο κλίμα. 

Κρακοβία για Βαρσοβία με το τρένο πρέπει να κλείσεις ένα μήνα πριν για να πληρώσεις 20 ευρώ το άτομο για το intercity, αλλιώς για τα πιο αργά πληρώνεις τα μισά. Η άλλη λύση το polski bus που το κάνει 5 ώρες με κόστος περίπου 10€ τα δύο άτομα, αλλά με καλές κριτικές στο TripAdvisor. 

Αλλατωρυχεια στην Βιελίτσκα... 25ευρω το άτομο, με ξεναγό στα Αγγλικά, όταν π.χ. στο Βατικανό το κόστος ήταν περίπου 35ευρω το άτομο. 

Αεροδρόμιο μοντλιν στην Βαρσοβία... μόνο με ταξί ή λεωφορείο (modlinbus). Λεωφορείο, 2 άτομα 16 περίπου μόνο για να πας από το κέντρο, όταν από Τσιαμπινο για Roma termini πήγαινε έλα πλήρωσα για 17€.

Και πολλά άλλα που θα τα γράψω εν καιρώ. 

Οπότε προσοχή! 

ΥΓ: γράφω ενδεικτικά για Ρώμη που δεν θεωρείται φθηνός ευρωπαϊκός προορισμός. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vforvendetta85 είπε

 

Αλλατωρυχεια στην Βιελίτσκα... 25ευρω το άτομο, με ξεναγό στα Αγγλικά, όταν π.χ. στο Βατικανό το κόστος ήταν περίπου 35ευρω το άτομο. 

Χωρίς ξεναγό για Βατικανό είναι 34 + 8 ευρώ για να γλυτώσεις την ουρά για δύο άτομα... 

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΕΝΑΓΗΣΗ (Όχι απλή είσοδο),σε Mουσεία Βατικανό και sistine chapel  Πέρσι τον Μάρτη 65€ τα δύο άτομα,ολα μαζί, άλλο που δεν το επέλεξα και εν αναφέρομαι σε αυτό του επίσημου site αλλά τι προσφέρεται μέσω ξενοδοχείων, όπου κυμαίνεται από 70 και πάνω. Αυτό είναι το βασικό. Τώρα αν θέλει κάποιος να δει τα πάντα θα βάλει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη. 

Εγω συγκρίνω περίπου ίδια ώρα ξενάγησης. 

Κι επειδή στη Ρώμη κάθε πέρσι και καλύτερα, για αυτό έβαλα κάτι παραπάνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/23/2018 στις 7:51 ΜΜ, Anubis13 είπε

Η περιοχη κοντα στα Μουσεια στη Βιεννη ειναι ενα καλο μερος για να μεινει κανεις? Ποσο μακρια απο το κεντρο ειναι?

Μια χαρά μέρος είναι. Πρακτικά κέντρο είναι.

Σε ποια περιοχή θα μείνεις, στο Neubau;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να δω ακτοπλοϊκά Ηγουμενίτσα-Κερκυρα για την περίοδο του Πάσχα αλλά στα διάφορα σάιτ που είδα δε μου βγάζει εισιτήρια. Γιατί; Είναι πολύ νωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Προσπαθώ να δω ακτοπλοϊκά Ηγουμενίτσα-Κερκυρα για την περίοδο του Πάσχα αλλά στα διάφορα σάιτ που είδα δε μου βγάζει εισιτήρια. Γιατί; Είναι πολύ νωρίς;

Είναι παρά πολύ νωρίς. Να ξέρεις ότι τα δρομολόγια αναπροσαρμόζονται σχεδόν κάθε δυο μήνες, όποτε περίπου ένα μήνα πριν το Πάσχα (με κάθε επιφύλαξη ) θα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Προσπαθώ να δω ακτοπλοϊκά Ηγουμενίτσα-Κερκυρα για την περίοδο του Πάσχα αλλά στα διάφορα σάιτ που είδα δε μου βγάζει εισιτήρια. Γιατί; Είναι πολύ νωρίς;

Παρενθετικά, οπλίσου με με υπομονή. Έτσι όπως το πάνε, σε λίγο θα θέλεις δίωρο για να περάσεις απέναντι. Προσεχώς, θα μοιράζουν και κουπιά στους επιβάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...