Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Christospliakos είπε

Καλησπερα παιδια

Την αλλη βδομαδα θα ταξιδέψω στη Βουδαπέστη και στη Βιεννη. Στα εως τωρα ταξιδια μου,δε εχω παει σε χωρες που δεν εχουν ευρω.

Οποτε θελω να ρωτησω που συμφερει να ανταλλαξω καποια ευρω σε ουγγρικο φιορινι. Ενημερωτικα βρισκομαι στη Θεσσαλονίκη.

Συμφερει εδω στην Ελλαδα ή εκει?

Και αν συμφερει εδω,που? Στη τράπεζα ή σε κάποιο ανταλλακτηριο

Πριν κάτι χρόνια που είχα πάει, ήταν πιο συμφέρων να ανταλλάξεις εκεί (Ουγγαρία) και όχι εδώ.

Επίσης και εκεί υπήρχαν μεγάλες διαφορές από ανταλλακτήριο σε ανταλλακτήριο. Θυμάμαι ότι το χειρότερο (με διαφορά) ήταν κάποιο που ήταν πολύ κοντά στα ανάκτορα. Οπότε λογικά στα πολύ τουριστικά μέρη θα είναι τα χειρότερα. Σε πιο νορμάλ (όχι τόσο τουριστικά) μέρη θα βρεις καλύτερη ισοτιμία.

Να προσέχεις τις ισοτιμίες που γράφουν από έξω. Για παραπλανητικούς λόγους γράφουν με μεγάλα γράμματα την ισοτιμία που πουλάνε € (που είναι μεγαλύτερη) και όχι την ισοτιμία που αγοράζουν € και που ενδιαφέρει εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάσχα Καλαμάτα.

εκτός από τις σαΐτες την Κυριακή και επιτάφιους στις κιτριές νομίζω κάνα άλλο tip?

μιας και θα είμαστε μια βδομάδα και καμιά εκδρομή δεν είναι άσχημα. σίγουρα θα πάμε Δείρω μια μέρα, Μεθώνη Κορώνη τα έχουμε γυρίσει σε παλιότερη εκδρομή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/13/2018 στις 6:41 ΠΜ, Spect~ είπε

 

Σπεχτ έχεις πάει ποτέ με το πλοίο από Κέρκυρα προς Αλβανική Ριβιέρα; Εχει συχνά δρομολόγια; Αξίζει; Εϊναι καθαρά; Γενικά ό,τι ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκασω διημερο λιμνη πλαστηρα προσεχως.

Απο Αθηνα μεχρι εκει που να κανω ενδιαμεση σταση για φαι καφε στο δρομο

Στη περιοχη της λιμνης εχει κατι να δω?

Επομενη μερα λεω περασμα απο καλαμπακα μετεωρα και μοναστηρια

και μεθεπομενη στην επιστροφη αν μπορεσω και μια Τρικαλα

Πως να τα συνδυαζω για βοηθηστε να βγαλω προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, McNerd είπε

Σπεχτ έχεις πάει ποτέ με το πλοίο από Κέρκυρα προς Αλβανική Ριβιέρα; Εχει συχνά δρομολόγια; Αξίζει; Εϊναι καθαρά; Γενικά ό,τι ξέρεις.

Δεν εχω παει οχι. Θα κοιταξω να δω τι μπορω να μαθω και θα επανελθω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, McNerd είπε

Σπεχτ έχεις πάει ποτέ με το πλοίο από Κέρκυρα προς Αλβανική Ριβιέρα; Εχει συχνά δρομολόγια; Αξίζει; Εϊναι καθαρά; Γενικά ό,τι ξέρεις.

Αν ενδιαφερεσαι εχω παει εγω (πριν 7-8 χρονια ομως). Αν θελεις εντυπωσεις (που δεν θα ειναι καλες βεβαια) ρωτα.

Για αγιους Σαραντα και περιξ εννοεις σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7-8 χρόνια πίσω είναι πολλά, αλλά για πες, οι παραλίες ήταν καθαρές ή σκουπιδαριό;

Απ' ότι έχω καταλάβει οι "ωραίες παραλίες" εκτείνονται από Σαράντα ως Vlora. Σε ποιες είχες πάει;

8 λεπτά πριν, louben είπε

Αν ενδιαφερεσαι εχω παει εγω (πριν 7-8 χρονια ομως). Αν θελεις εντυπωσεις (που δεν θα ειναι καλες βεβαια) ρωτα.

Για αγιους Σαραντα και περιξ εννοεις σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δε θα βοηθησω πολυ,Οσα θα πω αναφερονται 7-8 χρονια πισω οπως προειπα, Δεν ξερω τι παιζει τωρα. Να τονισω επισης οτι εμεινα λιγο.

Οι εντυπωσεις μου γενικως δεν ειναι καλες. Μπανιο δεν καναμε γιατι εκει που επιχειρησαμε (δε θυμαμαι ονομα ομως) ηταν πολυ βρωμικα (οι ντοπιοι παρολα αυτα εκαναν).

Μου φανηκε σαν τον ΠΑρασκευα στον Πειραια (αν εχεις αποψη).

Φαι μονο ψαρι αξιζε σε τιμες ελαφρως καλυτερες απο Ελλαδα. Μου εκαναν εντυπωση οι τεραστιες ξενοδοχειακες μοναδες οι οποιεςμου φανηκαν Σοβιετικου τυπου  (τεραστια Μπλοκ) και αν και High season (τελη Ιουνη ) ηταν αδειες (ειδαμε μερικα τροχοσπιτα μονο με ευρωπαικες πινακιδες).

Η μονη αξιολογη εκδρομη ηταν στο Βουθρωτο (butrint) , αρχαια ελληνικη πολη , που ειναι κοντα αλλα πηγαινοντας απο εναν αθλιο δρομο (και λιαν επικινδυνο).

Μετα απο αυτα φυγαμε πολυ συντομα και επιστρεψαμε Κερκυρα.

Αυτο που επισης μας εκανε εντυπωση ειναι οτι περνωντας απο το στενο της Κερκυρας απο τη μΙα μερια Καταπρασινα (Κερκυρα) και απο την αλλη Ξεραιλα (Αλβανια), και μιλαμε για κοντινη αποσταση (Δεκαμιλια τη λενε οι Ντοπιοι γιατι η αποσταση ειναι ακριβως 10 Μιλια απο οτι μας ειπαν.

Προσωπικα δεν το προτεινω αλλα ας πει και καποιος αλλο ςτη γνωμη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, καν φθηνό Ευρωπαϊκό προορισμό για ζευγάρι(νέοι και οι 2), κάπου αρχές Αυγούστου?
Λίγο πολύ που είδα, το θέμα πτήση έρχεται αρκετά οικονομικά με RyanAir, αλλά από εκεί και μετά?
Έλεγα για καμιά 5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φθηνό και 5 μέρες; :huh:

Φθηνά είναι π.χ. στη Βουλγαρία, αλλά 5 μέρες είναι πολλές. Καλοί προορισμοί είναι ακριβοί..... Για κοίτα για Βουδαπέστη που για 4 βράδια είναι καλά και οικονομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...