Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Your mana regenerates all of the time, except for a period of five seconds after you cast a spell. In this five seconds, you have no regeneration. This is commonly called the five second rule. A spell here is defined as anything that costs mana to cast. 'mana regen / 5 seconds' properties on items (like on Mindsurge Robe (http://wow.allakhazam.com/db/item.html?witem=18532)) however ignore the five second rule, thus giving you the specified amount of mana even during chain-casting.

 

 

One interesting note is when spells don't cost mana, they will not start this timer, and you will continue to regen mana. Nature's Swiftness costs no mana, and will not invoke the five second rule. Spells casted with the clearcasting state from the Elemental Focus talent also will not start the five second timer.

 

 

Totems, on the other hand, will start the five second timer.

 

 

Mana regenerates according to how much spirit you have. You do not mana regen faster if you are sitting down or standing up. You do not mana regen faster in battle or out of battle.

 

 

Regeneration starts again 5 seconds after casting is over. There is 1 tick of regeneration every 2 seconds. Its value depends on class and spirit :

 

Mage = Spirit/4 + 12.5

Priest = Spirit/4 + 12.5

Warlock = Spirit/4 + 8

Druid = Spirit/5 + 15

Shaman = Spirit/5 + 17

Hunter = Spirit/4 + 11

Paladin = Spirit/4 + 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάζω armor enchants από την στιγμή που αν δεν έβαζα δεν θα είχα tpt άλλο να βάλω, θα άφηνα το αντικείμενο χωρίς κάποιο enchant, οπότε δεν καταλαβαίνω καταρχίν γιατί να μην το κάνω.

 

 

Για ποιο λόγο να γεμίζεις τα items σου με + ασχετα στατς που ουτως η αλλως θα αλλάξεις ρουχα συντομα...? Εδω εγω που ειμαι rogue και το σκέφτομαι αν θα βάλω +agility σε μαχαιράκια που ενδέχεται να αλλάξουν σύντομα, γιατι εχω αλλες προταιρεοτητες, και χρηματικές (δεν θελω να αγορασω τα essences 7g το ενα) αλλά και χρονικές (δεν μπορώ να είμαι για 3ωρες Felwood να φαρμάρω για τα essences αυτα..)

 

Εχεις ΠΟΛΛΑ λεφτα για το level σου, και ειναι κριμα να μην τα χρησιμοποιείσεις αργότερα δεόντως. Γιατι να μην πάρεις epic αμεσως μολις πας 60? Και να γεμίζεις με ολα τα books που μπορείς χωρίς να σε νοιάζει κάν τί τιμή τα έχουν βάλει???

 

Υπάρχουν ρουχα, quests και enchantments που θέλουν πράγματα όπως Βlack Diamond, που κανει 50g minimum, ή Golden Pear που σπανια το βρίσκεις κατω απο 45....

 

Σκεψου το, γιατι ειναι κριμα να σπαταλάς λεφτά για πράγματα που θα αλλάξεις ΠΟΛΥ συντομα.. Ενω οταν εισαι 60 και εχεις καποια σετ ιτεμς σπανια θα τα αλλάξεις, και ακομα και αν τα αλλάξεις δεν θα τα πετάξεις, γιατι θα σου χρειαστούν σε άλλες περιπτώσεις και θα εποφεληθείς απτα enchantments (πχ pvp gear, pve gear, MC gear, όλα χρήσιμα).

 

Ενα ιτεμ λεβελ 30 ΟΤΙ enchantment Και να εχει, ειναι αχρηστο σε λιγάκι..........

 

Σε λίγο θα μας πεις οτι σκεφτεσαι να βάλεις και skinning +5 στα gloves..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P . paidia kati prepei na kanoume me tin onyxia. telika einai polli poio eukoli apo oti pisteua pota. Simera pigame kana 35 atoma , mpikame , fagame ta mobs , fagame tin onyx me to prwto try xwris na psofisei kaneis , lootarame kai figame... Ax na itan kai etsi o ragnaros. pou tha paei , se ligo kairo kai auton solo tha ton exoume :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε, και εγω ηθελα να ερθω, αλλά οκ, 10 το βράδυ Σάββατο?? Δηλαδή οκ, έλεος... ε χεστα δηλαδη. 8 θα ήταν και πάλι χάλια, αλλά 10?

 

Δική μου γνώμη, παρασκευή και σάββατο πρέπει να είναι μέρες farming για τα guild raids. Μ'αρέσει που χτές έλεγε ένας δικός μας οτι θα κάνει 2 group για Ζul Gurub, και καλά καλά ούτε ένα δεν συμπληρωνόταν. Ε μα, ελλάδα είμαστε, δύσκολα κάποιος θα κάτσει μέσα τέτοιες μέρες και ωρες υπό νορμάλ συνθήκες. Προσωπικά προτιμησα να βγω και γυρισα πριν κανα 10λεπτο! :D

 

Μ'αρέσει που σήμερα μου λέει κιολας ένας μείνε να μαζέψεις πόντους επειδή την ψιλιάστηκε οτι θα ειναι 5 ατομα όλοι κ ολοι... :P

 

 

Ελπίζω πάντως να καθιερωθεί η Τετάρτη ως μέρα φαρμαρίσματος MC μέχρι Ragnaros.. Πολύ μου άρεσε την Τετάρτη!! Κ ας έγινα Living Bomb.. :P

Aυτην λοιπόν την ιστορική στιγμή, όπου ως βομβίτσα έκανα 3200 damage στους τρυγηρο μου, σας την αφιερώνω εδώ με ένα screenshot!! :D :D:D

 

 

bomb0wa.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vasika ti ginetai. tin prwti mera tou mc pigainoume ews gar , tin epomeni ews domo , meta trwma onyxia kai sto telos pame killaroume ton domo ksana ( mia alli mera ) vrour sw gia to buf kai pame ragnaros. Twra pws egine kai bgalame to mc ews ton ragna monokomato kaneis den kserei ti tous epiase.

 

Btw onyxia ksekinisame 9:30 kai 9:50 tin eixame faei kiolas :P . Ta poio fast dkp kai drops einai auta . a kai 14 silver repair ( oxi 7 g repair ) .

 

Ante na doume ean tha fame ragna simera ( pezei na erthw ean den diavazw )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον warlock της καταστοφής που είχα αναφέρει μερικές σελίδες πίσω χτες γνώρισα τον warrior το μέγα tank της βλακείας. Λείπανε όλα τα guild tank μας και κατά τις 4 το πρωί είπαμε να πάμε ένα st. Τι το θέλαμε 4+ώρες πολεμάγαμε να τελειώσουμε το instance. Να του λέει o warlock θα κάνω banish το δεξί, έτρωγα /w δεξιά όπως κοιταει αυτός ή εγώ? Να του λέω ότι είναι το ίδιο και να μου λέει ότι δεν είναι.....ε τι να κάνω του λέω όπως κοιτάς εσύ.......ε στο αριστερό πήγαινε τελικά και το βάραγε ενώ ήταν banish. Με το που έκανε ντου έπρεπε να έχω ξεκινήσει να castάρω greater heal γιατί η ζωή του έπεφτε αστραπιαία (παίζει και να φορούσε cloths). Πάλι καλά που το volley των hunters έπερνε το aggro από πάνω μου αλλιώς θα χα ψοφήσει περισσότερες από 100φορές. Ο άνθρωπος έκανε loot ότι αφήναμε μέχρι και slime ichor που έχει μερικά c. αξία. Να λέει στον warlock blood pact plz, να του λέει ότι depends on pet and i dont have imp with me. Να λέει δώσε μου το imp να το χω γω και να χω και blood pact. Στο guild chat να χουμε ξεραθεί στο γέλιο. Με τα πολλά φτάνουμε eranikus. Του εξηγούμε 1000 φορές ότι πρώτα στέλνουμε τα pets/minions για να φάνε τον ύπνο του δικαίου και μετά να πάει να πάρει aggro. Ε άνθρωπος με το που έβλεπε hunters mark έκανε ντού. Όλοι κάτω στο πιτς φιτίλι. Ξανα μανά από την αρχή του ξαναεξηγούμε. Κατάλαβες αγόρι μου ή να στο ζωγραφίσω. Κατάλαβα έλεγε, hunters mark πριν φύγουν τα pet ντού αυτός. Το ίδιο σκηνικό έγινε αρκετές φορές αλλά το ντουβάρι χαμπάρι. Ξάφνου σκάει μύτη στο guild warrior τρώμε άλλο ένα wipe ε δεν πήγαινε άλλο τον στείλαμε ήρθε ο warrior μας και τελειώσαμε επιτέλους την πρωινή οδύσσεια. 52 lvl warrior και δεν ήξερε τα βασικά. Για την ιστορία και μόνο προερχόταν από μια χώρα την οποία πρώτη φορά άκουγα και την οποία δυστυχώς έχω ήδη ξεχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks file. Mporei na argisame ligo alla telika ton katevasame. Kai to asteio einai oti kai xwris buf apo sw kai ton katevasame se fasi farming mode.... Dld pigame kai apla ragna is down....

 

Btw , 2 lepta eixan minei prin figei o domo kai paei pisw stin thesi tou epeidi eimastan oloi sw kai perimenoume na paroume to buf alla telika alloi eixan kremasei to head....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε guild, έτσι να τον φαρμάρουμε κ αυτόν λιγάκι, δεν τον χάλασε!!

 

Πείτε μου ότι κάποιος είχε fraps και το έκανε capture.... ανάθεμα το FR που δεν εχω συμπληρώσει την 150άρα γαμώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.

 

 

2.

 

 

ποιά η διαφορά του 1 με το 2 τώρα;;:confused: :confused:

 

 

απο τη blizzard:

Spirit (SPT)

# Increases Health and Mana regeneration. Spirit affects all characters' Mana and Hit Point regeneration rates in and out of combat.

 

Το mana κατά την διάρκεια της μάχης μπορεί να γίνει regen αν δεν castareis' date=' αν castareis συνέχεια παγώνει και περιμένει να σταματήσεις για 5 sec.

 

To Life ποτέ μα ποτέ δεν γίνεται regen κατά την διάκρεια της μάχης, πρέπει να βγεις από την μάχη για να γίνει regen.

 

--Blizzard forum--

Does mana and hp regenerate in combat?

 

Your hp does not regenerate as long as you remain in combat mode.

 

Your mana regenerates all the time, except during spell casting and for the next 5 seconds after the completion of casting the spell. This is known as the 5-second rule. For example, if you take 3 seconds to cast a Fireball, you will not regenerate any mana during those 3 seconds and the following 5 seconds (for a total of 8 seconds). This applies to any spell, combat related or not, instant cast or not. Mana regeneration is unrelated to combat mode.

 

Επομένως το mana όχι μόνο παγώνει όταν κάνεις casting, αλλά δεν κάνει regen ούτε καν όταν αρχίζεις να castareis, αν για παράδειγμα το spell σου έχει cast time, το mana παγώνει από την στιγμή που ξεκινάς το cast, και για 5 sec ακόμα μετά την ολοκλήρωση του spell. Π.χ. αν ένα spell έχει cast time 5 sec. Τότε για 10 sec δεν έχεις regeneration, και φυσικά αν δεν σταματήσεις να castareis το mana παραμένει παγωμένο.

 

Θα σου πω όμως γιατί πολλοί αγαπάνε το spirit αντί του armor και αυτό σε προχωρημένο επίπεδο. Το spirit έτσι όπως τα έχει τα πράγματα η blizzard είναι ένα εντελώς άχρηστο stat, ωστόσο παραμένει χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις pvp όπου το combo της μάχης δεν σου επιτρέπει να εξαντλήσεις το mana εναντίον κάποιων συγκεκριμένων αντιπάλων και πρέπει να χρησιμοποιήσεις αρκετά το wand σου σε συνδυασμό με το pain. Τότε ναι θες να έχεις spirit έτσι ώστε κατα την διάρκεια αυτή να αναπαράγεις το mana σου πιο γρήγορα (όχι πάλι το life). Παραμένει όμως προς συζήτηση αν αυτή η τακτική μπορεί να αντικατασταθεί από άλλες ακολουθίες ενεργειών εναντίον συγκεκριμένου χαρακτήρα και πάλι αφορά μόνο κάποιους που μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και όχι όλους. Στους περισσότερους χρησιμοποιείς τα spell σου και άρα το spirit είναι παντελώς άχρηστο, καθώς επίσης ακολουθίες ενεργείων (combos) που συμπεριλαμβάνουν το wand σου είναι αρκετά περίπλοκες, αρκετά δύσκολες και πολύ χρονοβόρες και χρειάζονται πολύ υπομονή ενώ εύκολα μπορεί να κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να γεμίζεις τα items σου με + ασχετα στατς που ουτως η αλλως θα αλλάξεις ρουχα συντομα...? Εδω εγω που ειμαι rogue και το σκέφτομαι αν θα βάλω +agility σε μαχαιράκια που ενδέχεται να αλλάξουν σύντομα' date=' γιατι εχω αλλες προταιρεοτητες, και χρηματικές (δεν θελω να αγορασω τα essences 7g το ενα) αλλά και χρονικές (δεν μπορώ να είμαι για 3ωρες Felwood να φαρμάρω για τα essences αυτα..)

 

Εχεις ΠΟΛΛΑ λεφτα για το level σου, και ειναι κριμα να μην τα χρησιμοποιείσεις αργότερα δεόντως. Γιατι να μην πάρεις epic αμεσως μολις πας 60? Και να γεμίζεις με ολα τα books που μπορείς χωρίς να σε νοιάζει κάν τί τιμή τα έχουν βάλει???

 

Υπάρχουν ρουχα, quests και enchantments που θέλουν πράγματα όπως Βlack Diamond, που κανει 50g minimum, ή Golden Pear που σπανια το βρίσκεις κατω απο 45....

 

Σκεψου το, γιατι ειναι κριμα να σπαταλάς λεφτά για πράγματα που θα αλλάξεις ΠΟΛΥ συντομα.. Ενω οταν εισαι 60 και εχεις καποια σετ ιτεμς σπανια θα τα αλλάξεις, και ακομα και αν τα αλλάξεις δεν θα τα πετάξεις, γιατι θα σου χρειαστούν σε άλλες περιπτώσεις και θα εποφεληθείς απτα enchantments (πχ pvp gear, pve gear, MC gear, όλα χρήσιμα).

 

Ενα ιτεμ λεβελ 30 ΟΤΙ enchantment Και να εχει, ειναι αχρηστο σε λιγάκι..........

 

Σε λίγο θα μας πεις οτι σκεφτεσαι να βάλεις και skinning +5 στα gloves..... :)[/quote']

 

Εχεις δίκιο, είμαι όντως πολύ σπάταλος και λαμβάνω αυτά που μου λες πολύ σοβαρά υπόψιν, να αρχίσω να μαζεύομαι λίγο στα χρήματα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά είναι θέμα νοοτροπίας πιο πολύ, είμαι πάρα πολύ σπάταλος και στην πραγματική ζωή....:)

 

"άσχετα stats..." Για μένα δέν είναι άχρηστο το armor, όμως αυτό το εξήγησα σε προηγούμενο post.

Πάντως τα thick armor kits δεν είναι ακριβά. Νομίζω τα 5 τα είχα αγοράσει 60 silver αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το mount, τελικά πλήρωσα όντως 90 gold, 18 για το traning και 72 για το τιγράκι το οποίο τελικά το πήρα μαυρούλι. Δεν κατάλαβα, στην επιλογή γιατί μου έδινε 2 άσπρα και 1 μαυρο, τέλος πάντων εγώ πήρα το μαύρο, στην συνέχεια έπεξα 5 ώρες κάνοντας βόλτες :-D

 

Πριν το αγοράσω είχα φτάσει τα 320 gold... Οπότε τώρα έχω μείνει με 230.... Α και χτες ένα party με κάλεσε 3 συνεχόμενες φορές SM, cathedral και καμμία από τις 3 δεν rollara επιτυχώς για το amulet και το head ... τους είπα την 3η φορά ότι δεν έχω τύχη μαζί τους καθόλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anoikse ena blog na ta grafeis re man, den einai to imerologio toy nazre to topic. ka8e 5 lepta exeis post, eleos. kane ena edit, toso dysikolo einai?

 

 

 

ou re polaki! Ego pala kai ftanw 164FR xoris to buff apo ubrs ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...