Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να κάνεις upload δεδομένα σε κάποια υπηρεσία, όχι, δε θα χρειαστεί να ανοίξεις ports. Για την camera μάλλον ναι, δώσε μερικές σχετικές λεπτομέρειες αν θες.

 

Κατά σύμβαση, οι πόρτες μέχρι και την 1024 θεωρούνται διαθέσιμες για τις ανάγκες του λειτουργικού συστήματος και καλό είναι να μην τις χρησιμοποιήσεις. Για τις τρίτες εφαρμογές, μπορείς να χρησιμοποιήσεις άφοβα τις υπόλοιπες (1025-65536).

 

Dynamic DNS υπηρεσία, όπως οι DynDNS και NoIP που ανέφερες, θα σου χρειαστεί στην περίπτωση που ο πάροχός σου δε σου δίνει static IP (το πιθανότερο, αν σου έδινε μάλλον θα το γνώριζες γιατί θα το είχες ζητήσει επί τούτου) και θέλεις να έχεις πρόσβαση απ' έξω απλά μέσω ενός ευκολομνημόνευτου subdomain name, του τύπου π.χ. xxxxxxxxx.dyndns.org.

Mια απτις επομενες μερες θα αγορασω την cam,σκεφτομαι για ip cam αντι για web cam αλλα μου φνοντε ψιλο ακριβες...η 640x480 αναλυση σε μια ip cam einai καλη??

Εχω βρει μια web cam microsoft lifecam cinema λεγεται http://www.plaisio.gr/Peripherals/Multimedia/Web-Cameras/Microsoft-LifeCam-Cinema-Webcamera-H5D-00002.htm μου φενεται αρκετα καλη, αυτη η ip cam http://www.plaisio.gr/Peripherals/Security-Cameras/IP-Cameras/Vivotek-IP7135.htm σε σχεση με την microsft σε τι διαφερει?Ποια θα ηταν η πιο καταλληλη..την θελω για να δειχνει την εικονα ονλινε θα την εχω εξω απτο σπιτι...

Οταν εχεις static-ip δηλαδη σε τι χρησιμευει??Το νo-ip,dydns σου προσφερουν ενα sub domain οπου αμα το βαλεις σε ενα browser θα βλεπεις την cam online?Αυτο μπορει να γινει απο καποια web host εταιρεια?

 

me to router δεν χριαζεται με το Pc γιατι αλλιως θα πρεπει να διαχειριζεται remotely to pc και οχι την καμερα αμα παει πανω σε pc.mono to modem router ανοιχτο.η camera μπορει να ειναι ασυρματη στο router μπορεις και με καλωδιο ethernet Μεχρι 100 μετρα και οχιδεν χανεις σε σημα.και wireless να μπει παλι δεν θα χανει.

 

Δηλαδη εγω που εχω το speedtouch 530v6 ενσυρματο με usb το εχω συνδεσει με το pc αλλα συνδεομαι αυτοματα το ιντερνετ,μπορω να συνδεσω Ip cam στη θυρα ethrnet που εχει?Ολες οι ip cam μπορουν να συνδεθουν με καλωδιο ethrnet?Αλλα αφου εχω ενσυρματο router γιατι να παρω ip cam που ειναι πιο ακριβη και να μη παρω web cam που συνδεται με καλωδιο και ειναι φθηνοτερη?H webcam συνδεεται με το Pc και για να βγανει η εικονα πρεπει να ειναι ανοιχτο και το pc ενω η ip cam δε χριαζεται pc etsi?

Sorry παιδια αλλα εχω καμποσες αποριες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mια απτις επομενες μερες θα αγορασω την cam,σκεφτομαι για ip cam αντι για web cam αλλα μου φνοντε ψιλο ακριβες...η 640x480 αναλυση σε μια ip cam einai καλη??

Εχω βρει μια web cam microsoft lifecam cinema λεγεται http://www.plaisio.gr/Peripherals/Multimedia/Web-Cameras/Microsoft-LifeCam-Cinema-Webcamera-H5D-00002.htm μου φενεται αρκετα καλη, αυτη η ip cam http://www.plaisio.gr/Peripherals/Security-Cameras/IP-Cameras/Vivotek-IP7135.htm σε σχεση με την microsft σε τι διαφερει?Ποια θα ηταν η πιο καταλληλη..την θελω για να δειχνει την εικονα ονλινε θα την εχω εξω απτο σπιτι...

Οταν εχεις static-ip δηλαδη σε τι χρησιμευει??Το νo-ip,dydns σου προσφερουν ενα sub domain οπου αμα το βαλεις σε ενα browser θα βλεπεις την cam online?Αυτο μπορει να γινει απο καποια web host εταιρεια?

 

 

 

Δηλαδη εγω που εχω το speedtouch 530v6 ενσυρματο με usb το εχω συνδεσει με το pc αλλα συνδεομαι αυτοματα το ιντερνετ,μπορω να συνδεσω Ip cam στη θυρα ethrnet που εχει?Ολες οι ip cam μπορουν να συνδεθουν με καλωδιο ethrnet?Αλλα αφου εχω ενσυρματο router γιατι να παρω ip cam που ειναι πιο ακριβη και να μη παρω web cam που συνδεται με καλωδιο και ειναι φθηνοτερη?H webcam συνδεεται με το Pc και για να βγανει η εικονα πρεπει να ειναι ανοιχτο και το pc ενω η ip cam δε χριαζεται pc etsi?

Sorry παιδια αλλα εχω καμποσες αποριες :)

 

καταρχην το πιο ευκολο ειναι να κανεις αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω για να δεις την Ip.αλλα παντα να θυμασαι οτι για default gateway βαζεις την Ip του ρουτερ.

οταν εχεις static ip απλα ανοιγεις explorer γραφεις πχ 194.22.122.122 και βλεπεις την καμερα.αν δεν εχεις τοτε πρεπει να φτιαξεις no ip η dyndns και στην πραξη θα γραφεις

πχ poulinos.no-ip.com και θα σε πηγαινει στην καμερα.απλα ειτε στο pc ειτε στον ρουτερ θα τρεχεις την εφαρμογη για να σου ανανεωνει την Ip οταν αλλαζει.πλεον

τα περισσοτερα ρουτερ υποστηριζουν No ip dyn dns.opote δεν εχει νοημα Hostist εταιρεια.και την static απλα την ζητας απλα την

πληρωνεις παραπανω.δεν χρειαζετια παντως.ναι μπορεις να βαλεις camera στην ethernet του η να βαλεις ενα switch αμα θες να βαλεις και

αλλα pc ethernet.σωστα η ip camera δςεν θελει pc ενω η web θελει.στην μια περιπτωση θα βλεπεις την καμερα στην αλλη περιπτωση απλα θα κανεις ενα remote deskop η με μια εφαρμοφη που

μπορει να δινει.και στης cameres που βαλες απλα η μια ειναι Ip καμερα η αλλη οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην το πιο ευκολο ειναι να κανεις αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω για να δεις την Ip.αλλα παντα να θυμασαι οτι για default gateway βαζεις την Ip του ρουτερ.

οταν εχεις static ip απλα ανοιγεις explorer γραφεις πχ 194.22.122.122 και βλεπεις την καμερα.αν δεν εχεις τοτε πρεπει να φτιαξεις no ip η dyndns και στην πραξη θα γραφεις

πχ poulinos.no-ip.com και θα σε πηγαινει στην καμερα.απλα ειτε στο pc ειτε στον ρουτερ θα τρεχεις την εφαρμογη για να σου ανανεωνει την Ip οταν αλλαζει.πλεον

τα περισσοτερα ρουτερ υποστηριζουν No ip dyn dns.opote δεν εχει νοημα Hostist εταιρεια.και την static απλα την ζητας απλα την

πληρωνεις παραπανω.δεν χρειαζετια παντως.ναι μπορεις να βαλεις camera στην ethernet του η να βαλεις ενα switch αμα θες να βαλεις και

αλλα pc ethernet.σωστα η ip camera δςεν θελει pc ενω η web θελει.στην μια περιπτωση θα βλεπεις την καμερα στην αλλη περιπτωση απλα θα κανεις ενα remote deskop η με μια εφαρμοφη που

μπορει να δινει.και στης cameres που βαλες απλα η μια ειναι Ip καμερα η αλλη οχι

ok!

Αν μπορεις να μου πεις κατι ακομα...θελω να αλλαξω το username και το pswrd της συνδεσης μου connx εχω,αμα το αλλαξω θα πρπεει να το αλλαξω και στο speedtouch?θα πρπρ να μπω στο router και να αλλαξω και εκει το Usrname?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το password το αλλαζεις και απο το site της εταιρειας.το username συνηθως θελει αιτηση γιατι ειναι πιο δυσκολο και αφου αλλαξουν τοτε τα αλλαζει και μεσα στο speedtouch.αν και δεν βρισκω νοημα να αλλαξεις το username τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το password το αλλαζεις και απο το site της εταιρειας.το username συνηθως θελει αιτηση γιατι ειναι πιο δυσκολο και αφου αλλαξουν τοτε τα αλλαζει και μεσα στο speedtouch.αν και δεν βρισκω νοημα να αλλαξεις το username τουλαχιστον.

για να ανεβασω ενα site προσωρινα στον server της Otenet και το username ειναι καπως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελουμε να παιξουμε age of empires 2 και χρειαζεται ολοκληρη διαδικασια. Την οποια μετα απο ψαξιμο την εχω βρει με διαφορετικους τροπους και δεν εχω βγαλει ακρη. Μπορει καποιος με απλα βηματακια να εξηγησει τι ακριβως πρεπει να κανω για port forwarding?

Το router μου ειναι Baudtec TW263R4-A2/B2

Οι πορτες ειναι

Age of Empires II - The Conquerors

TCP 2302 εως και 2400 και 6073 και 47624

UDP 2302 εως και 2400 και 6073 και 47624

 

Ο πιο απλος οδηγος που βρηκα ειναι αυτος (αλλα παλι δεν τα καταφερα)

. Βαζουμε την διευθυνση 192.168.1.1 στον browser μας. Ως username βαζουμε admin και password 1234.

2. Παμε στo Advanced Setup. Εκει ενεργοποιουμε το Firewall και απενεργοποιουμε το SPI.

3. Παλι στο Advanced Setup στην καρτελα NAT επιλεγουμε Virtual Server για να κανουμε το port forward. Στο Aplication βαζουμε το ονομα της εφαρμογης που θελουμε. Στο Protocol διαλεγουμε ALL (αν και εξαρταται πολλες φορες απο την εφαρμογη). Μετα στο Start Port Number και End Port Number γραφουμε τις θυρες που θελουμε να ανοιξουμε. Τελος στο Local Ip Address βαζουμε την εσωτερικη ip του pc μας (μπορουμε να την βρουμε πηγαινοντας Start>Accessories>Command Prompt. Eκει παταμε ipconfig και Enter. Βρισκουμε την IPv4 Address η οποιοα ειναι και η εσωτερικη μας ip).

4. Τελος παταμε SAVE και ειμαστε ετοιμοι.

 

HELP!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το spi αστο οπως ειναι logika κλειστο πρεπει να ειναι αλλιως κλειστο το firewall δεν ειναι υποχρεωτικο να το κλεισεις.σωστα τα ειπες.απλα στο tcp ip c4 μπορεις να δωσεις καρφωτα Ip δηλαδη να δωσεις ip 192.168.1.2 subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.1 και μετα να κανεις Port forward στην 192.168.1.2 ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να αλλαξει στο pc σου.καλο ειναι στο pc να ειναι καρφωτα.απο εκει και περα αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια απο το Site tis otenet γιατι κοβει πορτες.επισης να μην σε κοβει καποιο firewall στο pc σου.και για δοκιμη βρες κανα site η κανα προγραμμα που να δοκιμαζει τα Ports αν ειναι ανοιχτα για να δεις αν ειναι ανοιχτα η οχι.γιατι θα μπορουσε να φταιει κατι αλλο και να μην παιζει το age of empires

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

 

 

Η OTENET θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας “Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης” και μετά επιλέγοντας “ΑΛΛΑΓΗ” στο “Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας”.

 

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

 

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας "ΝΑΙ"), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

 

 

Η OTΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο της OTENET. Κάθε μετατροπή "ενεργοποιείται" μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

 

 

gia δοκιμη εγω παντα εκανα το test Που ειχε μεσα το emule.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω φτιαξει ενα site(http://users.otenet.gr/~smackdow/camera.htm) και θελω να βγαινει η εικονα της webcam μου εκει!

Το προγραμμα που εχω για την cam μου βγαζει οτι δν μπορει να συνδεθει με τον server και στα help files λει οτι πρεπει να κανω portforward...

Δεν εχω static ip ,εχω φτιαξει acc στο no ip ..τι πρεπει να κανω πρωτα να φτιαξω domain??που εχει τετοια επιλογη??

Υπαρχει πουθενα κανας συντομος οδηγος?? :)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:31 ----------

 

πριν κανω port forward πρεπει να κανω αυτο για την static ip που λει στο port forward?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:25 ----------

 

Λει το προγραμμα οτι TinCam's video streaming uses port 8080 by default, image server uses port 80 by default.

εμενα με ενδιαφερι για το Image π λει

 

sto sopeedtouch τωρα βαζω port range 80 80 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...