Προς το περιεχόμενο

Guild Wars


jkdchamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά βγήκε το guild wars σε beta?? Σορρυ αν ρωταω τα ιδια απλως δεν κοιταξα τα προηγουμενα post σας...

διαβασα την περιληψη του guild wars 2 και εχς ενθουσιαστει!

δεν μπορω να περιμενω!

ααα και... ξερετε αν θα μεινει το μονο ( για μενα ) ελαττωμα του gw ? εννοω τον περιορισμο που εχει καθε φορα που πας σε exploreable area , να εχεις μονο 8 party members ( maximum )???

μακαρι να το αλλαξουν..

 

Καμμία κουβέντα για beta ακόμα... Ήταν προγραμματισμένο για το 2008 αλλά έφαγε αναβολή.

Το βασικό ελάττωμα για μένα είναι το να πρέπει να επιλέγεις 8 skills κάθε φορά με τα οποία να 'παλεύεις' τις instanced explorable areas. Όχι ότι μου αρέσει ο χαμός από skill tabs (ribbons?) που επικρατεί με τα Lineage & WoW αλλά είναι τουλάχιστον ΑΦΥΣΙΚΟ να πρέπει να κάνεις αυτή την επιλογή: δεν είναι CPU cache ο χαρακτήρας να έχει τόσο μικρή 'μνήμη'! Δηλαδή τι; Ξεχνάει όσα (skills) έχει 'μάθει' όταν βγαίνει για μάχη και τα ξαναθυμάται όταν επιστρέφει στις πόλεις;

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι το παιχνίδι προσπαθεί να σε συνηθίσει στη λογική του PvP -όπου είναι και το δυνατό του σημείο- αλλά γιατί εμένα που μου αρέσει το PvE να πρέπει να με περιορίζει έτσι;

 

Όσο για τα 8 party members που λες, δεν είναι ακριβώς έτσι... Το μέγεθος του party εξαρτάται από την περιοχή (και το level των τεράτων). Έτσι κειμένεται από 6-8 άτομα. Μεγαλύτερο γκρουπ δε νομίζω ότι έχει λογική γιατί το ΧΡ θα μοιράζεται τόσο που τελικά δεν θα παίρνεις τπτ στο τέλος. Αντ'αυτού ελπίζω να αφαιρέσουν το level cap (ή έστω να το ανεβάσουν! Άκου 20...) ώστε να έχουν κάποια αξία τα ΧΡ που παίρνεις από ένα σημείο και μετά.

 

Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και όμως αυτή η επιλογή με τα skill κάνει το guild wars το μόνο ισορροπημένο pvp game και κατά την γνώμη μου το μόνο πραγματικά pvp mmorpg. Τα υπόλοιπα game του χώρου δεν έχουν καμία ισορροπία στο pvp τους. Τουλάχιστον στο gw για να κερδίσεις σε ένα pvp θέλει τεχνική, μυαλό, οργάνωση και πειθαρχεία και όχι σαν το l2,aoc,warhammer,eve που το μόνο που θέλει είναι αριθμητική υπεροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως αυτή η επιλογή με τα skill κάνει το guild wars το μόνο ισορροπημένο pvp game και κατά την γνώμη μου το μόνο πραγματικά pvp mmorpg. Τα υπόλοιπα game του χώρου δεν έχουν καμία ισορροπία στο pvp τους. Τουλάχιστον στο gw για να κερδίσεις σε ένα pvp θέλει τεχνική, μυαλό, οργάνωση και πειθαρχεία και όχι σαν το l2,aoc,warhammer,eve που το μόνο που θέλει είναι αριθμητική υπεροχή.

 

Δεν διαφωνώ. Εξάλλου αν διαβάσεις προσεκτικά την προηγούμενή μου απάντηση θα δεις ότι είμαι υπέρ του να έχεις περιορισμένο αριθμό skills στο ΡνΡ (εντάξει, δεν φαίνεται και ΤΟΣΟ καθαρά ότι το επικροτώ...), αλλά είμαι εναντίον του να σου το επιβάλλουν και στο ΡνΕ κομμάτι. Αν θέλω να παίζω μόνο ΡνΕ (γιατί είμαι action-RPG-άς) γιατί να με περιορίζει στο ποια skills να χρησιμοποιώ; Φαντάσου να κάναν κάτι τέτοιο στο Diablo, για παράδειγμα... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι όμως είναι και ανάλογα το element που χρησιμοποιείς. Ποτέ δεν μου έλειψε κάποιο skill στο pve. Πάντα ήμουν ένας καθαρός echo nuker που έκοβα κ... με τα πολαπλά meteor shower και ποτέ δεν είχα την ανάγκη κάποιου πρόσθετου skill. Γενικά το game είναι έτσι δομημένο που ποτέ δεν χρειαζόταν κάποιος να κουβαλάει παραπάνω skill πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι όμως είναι και ανάλογα το element που χρησιμοποιείς. Ποτέ δεν μου έλειψε κάποιο skill στο pve. Πάντα ήμουν ένας καθαρός echo nuker που έκοβα κ... με τα πολαπλά meteor shower και ποτέ δεν είχα την ανάγκη κάποιου πρόσθετου skill. Γενικά το game είναι έτσι δομημένο που ποτέ δεν χρειαζόταν κάποιος να κουβαλάει παραπάνω skill πάνω του.

 

Το φαντάστηκα ότι ήσουν mage πριν το πεις. Είναι η μόνη κλάση που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα -ή έχει τα λιγότερα προβλήματα- ανεξαρτήτως το είδος του εχθρού. Κι αυτό γιατί ακόμα και resistance/immunity να έχει σε fire, π.χ., θα δεχτεί το physical damage. Ή και το αντίθετο. Το μόνο που τον 'κόβει' είναι το power drain/leach.

 

Σε μένα που είμαι ranger από την άλλη, πρέπει να διαλέξω τα κατάλληλα skills αναλόγως τι θα αντιμετωπίσω: αν έχω mesmers (casters γενικά) θα πρέπει να έχω interrupts, αν έχω tanks (warrior/figther) θα πρέπει να κάνω cripple/bleed/poison, αν έχω ghosts/undead... πρόβλημα!

 

Γενικά, αν κάποιος μπορεί να έχει AoE skills τόσο αποτελεσματικά που να μην χρειαστεί να βρεθεί σε melee καταστάσεις τότε είναι άνετος ακόμα και με μόνο 8 skills. Οι υπόλοιποι... ζητάνε κι άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι κ εγώ να αρχίσω gw. Μήπως έχει κανείς κανένα trial για να δοκιμάσω? Επίσης, όταν τελειώσει το trial Και αγοράσω το παιχνίδι, συνεχίζω από εκεί που το άφησα ή πρέπει να ξεκινήσω απ την αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι συνεχίζεις από εκεί που άφησες το trial αν πάρεις το game. Απλά θα κάνεις login στο trial account και έχει μια επιλογή για να προσθέσεις κάποιο νέο key. Εκεί θα προσθέσεις τον κωδικό απο το game που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έπαιζα το 1ο που είχε βγεί αλλα ποτέ δεν είχα δοκιμάσει τα expansions...

Πιστεύω οτι είναι απο τα καλύτερα online και είναι και free!

Έτσι λοιπών παράγγειλα αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCG.01908

Νομίζω οτι αξίζει και ακόμα και τώρα αξίζει να ασχοληθείτε καθώς το τελευταίο expansion βγήκε το 2007.

Θα ξεκινήσω με τον κολλητό μου kokos_13 οπότε αν θέλετε μπορείτε να μας βρείτε εκεί.

Παίζει κανείς απο εσάς ήδη? αν ναι τότε να τα πούμε και in game και άν ξέρετε κάποιο ελληνικό guild πείτε το!

Θα το έχω απο τετάρτη υπολογίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα ελληνικό guild και το αρχαιότερα ingame και υπάρχει και ελληνικό alliance με 9 άλλα ελληνικά guild. Το guild λέγετε power of greece. Δώσε μου τα ονόματα των char να σας κάνουμε invite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα ελληνικό guild και το αρχαιότερα ingame και υπάρχει και ελληνικό alliance με 9 άλλα ελληνικά guild. Το guild λέγετε power of greece. Δώσε μου τα ονόματα των char να σας κάνουμε invite.

 

ok! οταν μπούμε θα στα στείλω!!

Θα πάω για έναν dervish/Ritualist και έναν Assasin/necro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok! οταν μπούμε θα στα στείλω!!

Θα πάω για έναν dervish/Ritualist και έναν Assasin/necro

 

χαχα τι ευχάριστες αναμνήσεις είναι αυτές:P δεν ξέρω ποιά είναιτα τρέχοντα build αλλα καλές δοκιμές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα το 1ο που είχε βγεί αλλα ποτέ δεν είχα δοκιμάσει τα expansions...

Πιστεύω οτι είναι απο τα καλύτερα online και είναι και free!

Έτσι λοιπών παράγγειλα αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCG.01908

Νομίζω οτι αξίζει και ακόμα και τώρα αξίζει να ασχοληθείτε καθώς το τελευταίο expansion βγήκε το 2007.

Θα ξεκινήσω με τον κολλητό μου kokos_13 οπότε αν θέλετε μπορείτε να μας βρείτε εκεί.

Παίζει κανείς απο εσάς ήδη? αν ναι τότε να τα πούμε και in game και άν ξέρετε κάποιο ελληνικό guild πείτε το!

Θα το έχω απο τετάρτη υπολογίζω.

 

Πολύ καλή επιλογή Daemonos, imho η καλύτερη μετά την αγορά του Orange Box :-)

Εμείς παίζουμε ακόμα, ζεστά έστω και μετά από τα 4 χρόνια κυκλοφορίας του! Προς το παρόν παλεύουμε -ακόμα!- να τελειώσουμε το Eye of the North, αλλά συζητάμε για την αγορά και των δύο expansions, ιδίως τώρα που το GW2 μας... χαιρέτησε.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:59 ----------

 

Υπάρχει ακόμα ελληνικό guild και το αρχαιότερα ingame και υπάρχει και ελληνικό alliance με 9 άλλα ελληνικά guild. Το guild λέγετε power of greece. Δώσε μου τα ονόματα των char να σας κάνουμε invite.

 

Fssst Boing (R/W20)

White Deina (E/M20)

Sweet Melina (Me/W20)

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδίως τώρα που το GW2 μας... χαιρέτησε.

 

Τι ακυρώθηκε και δε θα βγει τελικά;

 

@Daemonos:Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται γιατί στο link που έδωσες δε λέει τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απογεύματάκι όταν θα μπω θα πω στα παιδιά να σας κάνουν invite. Πάντως το pvp στο gw για μένα είναι αξεπέραστο αλλά μου άρεσε και η campaign στο prophecy και στο factions. Ιδίως το δεύτερο για μένα είναι αριστούργημα καλητεχνικής δημιουργίας με την παραγκούπολη, την παγωμένη θάλλασα αλλά και το στοιχειωμένο δάσος. Φοβερό game και τότε που είχε βγει καιγόμασταν πάνω από 10 ώρες την μέρα για να δούμε τον κόσμο του.

Το gw2 δεν έχει σταματήσει αλλά συνεχίζετε η ανάπτυξή του κανονικά και όλοι μιλάνε για κυκλοφορία του μέσα στο 2011. Απλά η ncsoft μετά την μούφα που έφαγε με την κλοπή του κώδικα στο l3 ήθελε να ρίξει όλο το βάρος στην ανάπτυξη και στην προβολή του aion σαν το νέο της μεγάλο όνομα στο mmorpg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου άρεσε και η campaign στο prophecy και στο factions. Ιδίως το δεύτερο για μένα είναι αριστούργημα καλητεχνικής δημιουργίας με την παραγκούπολη, την παγωμένη θάλλασα αλλά και το στοιχειωμένο δάσος. Φοβερό game και τότε που είχε βγει καιγόμασταν πάνω από 10 ώρες την μέρα για να δούμε τον κόσμο του.

ειδικά αυτό το deep ούτε που ξέρω πόσες ώρες έχω γράψει!!! το καλυτερο MMO που έχω παίξει μην πω γενικά για game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...