Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vasilllis είπε

10χρονο ποτε.μονο σε κατι ελληνικες ταινιες.16χρονο ναι.

Kαλά ας φάει κλοτσιά στο καλάμι ο σαπιοκοιλιάς απ το 10χρονο και καμια μπουφλα στη μύτη και θα δεις :P (ασφαλώς υπερβάλω)

Εν πάση περιπτώσει, οι τραυματισμοί υπάρχουν αν κατεβαίνεις σε αγώνες, αν κάνεις πρωταθλητισμό, αν κάνεις εργομετρικά.Εκεί ναι, θες και βάρυ και βιταμινες και καθημερινη προπόνηση.

Εγώ αναφέρομαι σε πολεμική τέχνη ως άθληση και σιγά σιγά ως αυτοάμυνα, όχι ως πρωταθλητισμό. 

Θεωρώ όμως οτι σε ένα γενικό πλαίσιο, έναν οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει προπονηθεί 5-6 χρόνια σε πολεμικές τέχνες, μπορεί να υπερασπιστεί εύκολα ή δύσκολα τον εαυτό του, απέναντι σε άνθρωπο που ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ποτέ με οποιοδήποτε είδος πολεμικής τέχνης, πάλης, μποξ  κτλ. 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Kαλά ας φάει κλοτσιά στο καλάμι ο σαπιοκοιλιάς απ το 10χρονο και καμια μπουφλα στη μύτη και θα δεις :P (ασφαλώς υπερβάλω)

Εν πάση περιπτώσει, οι τραυματισμοί υπάρχουν αν κατεβαίνεις σε αγώνες, αν κάνεις πρωταθλητισμό, αν κάνεις εργομετρικά.Εκεί ναι, θες και βάρυ και βιταμήνες και καθημερινη προπόνηση.

Εγώ αναφέρομαι σε πολεμική τέχνη ως άθληση και σιγά σιγά ως αυτοάμυνα, όχι ως πρωταθλητισμό. 

Θεωρώ όμως οτι σε ένα γενικό πλαίσιο, έναν οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει προπονηθεί 5-6 χρόνια σε πολεμικές τέχνες, μπορεί να υπερασπιστεί εύκολα ή δύσκολα τον εαυτό του, απέναντι σε άνθρωπο που ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ποτέ με οποιοδήποτε είδος πολεμικής τέχνης, πάλης, μποξ  κτλ. 

Οι τραυματισμοί πλέον είναι σε καθημερινή βάση ... Εγώ ασχολούμαι από τα 30, τώρα είμαι 40. Από τα 37 και μετά, τραυματίζομαι για πλάκα και η αποκατάσταση αργεί πολύ περισσότερο σε σχέση με το πώς ήταν. Τραυματισμός στον αριστερό αχίλλειο που υποτροπιάζει συνεχώς, φεύγει - έρχεται, και το τελευταίο χρόνο σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών με τσιμπήματα και στο λαγονοψοείτη. Γενικώς θέλει άπειρο ζέσταμα, καλές διατάσεις και καλά γονίδια :) Το άρχισα και σχετικά μεγάλος οπότε δε περιμένω θαύματα. Πηγαίνω πλέον καθαρά για να ιδρώνω, να κάνω τη γυμναστική μου και να μη γίνω σαπιοκοιλιάς όπως είπες :) Έξω στο δρόμο όπως προείπε το παλικάρι οι κλωτσιές δε θα βγουν εύκολα. Στενά ρούχα το κυριότερο, αλλά και η πιθανότητα να τραυματιστώ εγώ αν πάω να κλωτσήσω ψηλα κρύος. Εκτός και αν πεις νταξει δε πάω κεφάλι, ας τον ρίξω κάτω (κλωτσιά γόνατα) ή ας του κάνω ζημιά (κλωτσιά στα πλευρά). Αλλά το μεγαλύτερο ζήτημα που σου δίνει η ενασχόληση με μια πολεμική τέχνη είναι η αντίδραση. Να μπορείς να αντιδράσεις στο χτύπημα του άλλου είτε βγάζοντας μπλοκ, είτε αποφεύγοντας ρυθμίζοντας την απόσταση σου, έτσι ώστε να έχεις τη δυνατότητα μετά να ρίξεις εσύ χτύπημα. Τώρα αν βγει όπλο όλοι οι δάσκαλοι σου λένε τρέχα και φύγε ... Και αυτό το βρίσκω λογικότατο, γιατί αν δε σου βγει η αυτοάμυνα τον ήπιες. Σε μαχαίρι αυτοάμυνα. Σε πιστόλι τον ήπιες ούτως ή άλλως.

Λογικό δεν είναι αυτός που κάνει πολεμικές τέχνες να είναι καλύτερος απο κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Λογικό δεν είναι αυτός που κάνει πολεμικές τέχνες να είναι καλύτερος απο κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ;

Ναι πρέπει να είναι καλύτερος στο να κρατήσει την ψυχραιμία του , να μην την δεί bruce lee , και να έχει το μυαλό να μην εμπλακεί γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Μία κλωτσιά σε κάποιον που μπορεί να πέσει με το κεφάλι στο πεζοδρόμιο και να μείνει στον τόπο και θα καταλήξεις στην φυλακή. Αξίζει ?

Αυτοσυγκράτηση και πειθαρχία , το καλύτερο που μπορούν να σου προσφέρουν οι πολεμικές τέχνες , εμένα αυτό μου δίδαξαν στα 15 χρόνια που έκανα και δεν έχω εμπλακεί ποτέ και πουθενά.

Τώρα κολύμπι γιατί απο το πολύ κλωτσίδι ο αυχένας μου δεν με αφήνει ούτε να χοροποηδάω στον τάπητα για 5 λεπτά στο ζέσταμα :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι πρέπει να είναι καλύτερος στο να κρατήσει την ψυχραιμία του , να μην την δεί bruce lee , και να έχει το μυαλό να μην εμπλακεί γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Μία κλωτσιά σε κάποιον που μπορεί να πέσει με το κεφάλι στο πεζοδρόμιο και να μείνει στον τόπο και θα καταλήξεις στην φυλακή. Αξίζει ?

Αυτοσυγκράτηση και πειθαρχία , το καλύτερο που μπορούν να σου προσφέρουν οι πολεμικές τέχνες , εμένα αυτό μου δίδαξαν στα 15 χρόνια που έκανα και δεν έχω εμπλακεί ποτέ και πουθενά.

Τώρα κολύμπι γιατί απο το πολύ κλωτσίδι ο αυχένας μου δεν με αφήνει ούτε να χοροποηδάω στον τάπητα για 5 λεπτά στο ζέσταμα :D

Εξυπακούεται ότι αν πας σε σοβαρή σχολή δε θα σου μάθουν να είσαι τραμπούκος. Αυτά νόμιζα ότι γίνονται μόνο στη Cobra Kai του Karate Kid. Εννοείται και εγώ δεν έχω εμπλακεί πουθενά ... Δε μαθαίνεις πολεμική τέχνη για να το παίζεις τσαμπουκάς και ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα. Ένα κορμί που γενικά δεν έχει αθληθεί και ξεκινήσει στα 30-40, ειναι πιθανότερο να βγάλει τραυματισμούς.

Oχι βέβαια οτι ειναι απαραίτητο. Ασχολούμαι με αθλητισμό απο πιτσιρίκι, τραυματισμούς έβγαλα περισσότερους όταν ασχολήθηκα με βάρυ, οπότε και τα έκοψα μαχαίρι και γενικά είμαι αντίθετος πλέον σε οτιδήποτε έχει να κάνει με γυμναστήριο, φούσκωμα κτλ.

Τουναντίον θεωρώ το κολύμπι τη καλύτερη γυμναστική μαζί με αεροβικές, πους απς κτλ κτλ. 

Σίγουρα, αν εξαιρέσω την εφηβία, δεν απέκτησα ποτέ ξανά φέτες κοιλιακούς (οι οποίοι για να δημιουργηθούν, χρειάζονται και τη κατάλληλη διατροφή), όμως έχω κερδίσει άλλα πράγματα, όπως η αυτοσυγκράτηση και η πειθαρχία που λέει και ο φίλος παραπάνω αλλά και η αίσθηση ότι αν κινδυνέψω θα μπορέσω να ανταπεξέλθω.

Και αν το δουμε και συγκριτικά, λίγοι μπορουν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους, ακόμα λιγότεροι έχουν καλή φυσική κατάσταση (πχ να ανέβουν μια σκάλα χωρις να λαχανιάσουν) και ακομα ακόμα λιγότεροι γνωρίζουν όχι να παλέψουν, αλλά μέχρι που φτάνει το χέρι τους.

Ειναι χαρακτηριστικό που έρχονται καμια φορά στη σχολή 25άρηδες αρκετά γυμνασμένοι, να μάθουν καράτε και ούτε τον αντιχειρα δε ξέρουν που να τοποθετήσουν κάνοντας μια γροθιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κοίτα. Ένα κορμί που γενικά δεν έχει αθληθεί και ξεκινήσει στα 30-40, ειναι πιθανότερο να βγάλει τραυματισμούς.

Oχι βέβαια οτι ειναι απαραίτητο. Ασχολούμαι με αθλητισμό απο πιτσιρίκι, τραυματισμούς έβγαλα περισσότερους όταν ασχολήθηκα με βάρυ, οπότε και τα έκοψα μαχαίρι και γενικά είμαι αντίθετος πλέον σε οτιδήποτε έχει να κάνει με γυμναστήριο, φούσκωμα κτλ.

Τουναντίον θεωρώ το κολύμπι τη καλύτερη γυμναστική μαζί με αεροβικές, πους απς κτλ κτλ. 

Σίγουρα, αν εξαιρέσω την εφηβία, δεν απέκτησα ποτέ ξανά φέτες κοιλιακούς (οι οποίοι για να δημιουργηθούν, χρειάζονται και τη κατάλληλη διατροφή), όμως έχω κερδίσει άλλα πράγματα, όπως η αυτοσυγκράτηση και η πειθαρχία που λέει και ο φίλος παραπάνω αλλά και η αίσθηση ότι αν κινδυνέψω θα μπορέσω να ανταπεξέλθω.

Και αν το δουμε και συγκριτικά, λίγοι μπορουν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους, ακόμα λιγότεροι έχουν καλή φυσική κατάσταση (πχ να ανέβουν μια σκάλα χωρις να λαχανιάσουν) και ακομα ακόμα λιγότεροι γνωρίζουν όχι να παλέψουν, αλλά μέχρι που φτάνει το χέρι τους.

Ειναι χαρακτηριστικό που έρχονται καμια φορά στη σχολή 25άρηδες αρκετά γυμνασμένοι, να μάθουν καράτε και ούτε τον αντιχειρα δε ξέρουν που να τοποθετήσουν κάνοντας μια γροθιά.

Ήμουν αρκετά αθλητικός μέχρι τα 20 (ποδόσφαιρο, μπάσκετ σχεδόν καθημερινά), από τα 20-25 ποδόσφαιρο μια φορα τη βδομάδα σε 5x5 σε πρωτάθλημα και από τα 25-30 κλώτσαγα πάρα πολύ στο Τέκκεν :D Από κει και μετά άρχισα το Tae. Αλλά ντάξει κάθε πράμα στο καιρό του. Νομίζω θα ταν πολύ διαφορετικά αν πχ ξεκίναγα στα 10-15 καθώς θα είχαν πολυ διαφορετική ελαστικότητα οι μυς. Αν μπορούσαν να μιλήσουν τώρα οι μυς μου σίγουρα θα λέγανε : Μα τι κάνει τώρα ο μαλάκας ; Μας έχει ξεπατώσει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seventh_son είπε

Τώρα αν βγει όπλο όλοι οι δάσκαλοι σου λένε τρέχα και φύγε ... Και αυτό το βρίσκω λογικότατο, γιατί αν δε σου βγει η αυτοάμυνα τον ήπιες. Σε μαχαίρι αυτοάμυνα. Σε πιστόλι τον ήπιες ούτως ή άλλως.

 

Το ανάποδο ισχύει...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vasilllis είπε

 

Το καρατε δεν ηταν ολυμπιακο αθλημα γιατι ηταν επικινδυνο.Το καρατε ηδη εγινε ολυμπιακο αθλημα(σε αυτους τους αγωνες,θα ειναι μονο επιδειξης και στους επομενους κανονικα) και οφειλετε στους κανονισμους που αλλαξαν,θωρακες,γαντια ,κασκες κλπ.Αντιστοιχα ειναι και το TKD WTF και οχι ITF.Δεν εχει να κανει λοιπον με "κλειστες"τεχνες κουλτουρες κλπ.

Δεν είπα ότι το καράτε ήταν κλειστό ίσα ίσα, είπα απλά ότι δεν είναι ένα πράγμα ώστε να υπάρχει εκπροσώπηση από έναν οργανισμό για να δουν πώς θα γίνει Ολυμπιακό άθλημα, δεν ξέρω να είμαι ειλικρινής πώς τα βρήκαν στο τέλος, θα το κοιτάξω

 

Η επικινδυνότητα είναι σχετική, εγώ δει καράτε που δεν είναι καθόλου επικίνδυνο (σημεία, προστατευτικά κτλ) όπως περίπου είναι και το ολυμπιακό twd , έχω δει και καράτε που σκοτώνονται κανονικά

Εγώ θα προτιμούσα το 2ο, δεν με τρελαίνει να διαδοθεί το πρώτο,αλλά όπως και να έχει έχεις άλλο κύρος αν είσαι ολυμπιακό άθλημα

 

Σχετικά με τους αθλητές και αυτούς που ασκούν τέχνες νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος όταν είπα ότι πρέπει να είσαι σε πολυ καλή φυσική κατάσταση (άρα αθλητής η προς το αθλητής σε ο,τι αφορά τα σύγχρονα δεδομένα) διαφορετικά όσο καλή τεχνική και να έχεις αν είσαι μπυροκοιλιας δεν έχει νόημα. Και μάλλον ούτε τεχνική σωστά θα μπορείς να εκτελέσεις αν είσαι έτσι

Οπότε φυσικά και υπάρχει σύνδεση μεταξύ των δύο, στη σύγχρονη κοινωνία άλλωστε δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είσαι σε καλή φυσική κατάσταση πλην της γυμναστικής, εκτός αν κάνεις κάποια βαριά χειρονακτική εργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, logistoulis είπε

διαφορετικά όσο καλή τεχνική και να έχεις αν είσαι μπυροκοιλιας δεν έχει νόημα

 

Αν έχεις κάνει 30 χρόνια μια τέχνη, όσο μπυροκοιλιάς και αν εισαι, ΑΝ χρειαστεί θα τα βγάλεις πέρα. Τέτοιοι τύποι 2-3 κινήσεις κάνουν και σε βγάζουν νοκ άουτ, δε χρειάζεται να κουραστούν. 

Κάποια στιγμη μάλιστα έτυχε να λάβω μέρος σε Gassuku. Εξεπλάγην απο τα κουράγια που ειχαν άνθρωποι 50-60 χρονών, με τις κοιλίτσες τους, που έβγαζαν τέτοια εξαντλητική προπόνηση. Και μάλιστα με εισηγητιτές που έκαναν τον Τσακι Τσαν να φαίνεται αργός. Εντάξει σαν τους Ιάπωνες, ειδικά στο καράτε δεν υπάρχει. 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Αν έχεις κάνει 30 χρόνια μια τέχνη, όσο μπυροκοιλιάς και αν εισαι, ΑΝ χρειαστεί θα τα βγάλεις πέρα. Τέτοιοι τύποι 2-3 κινήσεις κάνουν και σε βγάζουν νοκ άουτ, δε χρειάζεται να κουραστούν. 

Κάποια στιγμη μάλιστα έτυχε να λάβω μέρος σε Gassuku. Εξεπλάγην απο τα κουράγια που ειχαν άνθρωποι 50-60 χρονών, με τις κοιλίτσες τους, που έβγαζαν τέτοια εξαντλητική προπόνηση.

Συμφωνώ και εγώ , αλλά ειλικρινά θα προτιμούσα να είμαι τούμπανος με ξυρισμένο κεφάλι και καμια ουλή στην μούρη :D

Το καλύτερο προσον για εμένα είναι να μπορείς να αποφύγεις τους διαπληκτισμούς λόγω εμφάνισης

Επειδή δεν το έχω αυτό πήγα και εγώ στην πολεμική τέχνη όταν ήμουν μικρός

Τώρα αν γίνει κάτι ελπίζω να μπορώ να κολυμπήσω στον δρόμο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tsofras said:

 

Αυτοσυγκράτηση και πειθαρχία , το καλύτερο που μπορούν να σου προσφέρουν οι πολεμικές τέχνες , εμένα αυτό μου δίδαξαν στα 15 χρόνια που έκανα και δεν έχω εμπλακεί ποτέ και πουθενά.

Πολύ σημαντικό αυτό που λες! Το ίδιο πρόλαβε και μου έμαθε ο δάσκαλος/προπονητής και στο Krav Maga (που δεν είναι καν πολεμική τέχνη αλλά αυτοάμυνα) μέσα σε χρονικό διάστημα περίπου 2 ετών. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να κυκλοφορώ χωρίς να φοβάμαι (αλλά να είμαι alert) και να μπορώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου σε κάποια ξαφνική δύσκολη κατάσταση. Δεν θα προκαλέσω, δεν θα κάνω μαγκιές, δεν θα δείξω υπερ-αυτοπεποίθηση που μπορεί να αποβεί μοιραία, αλλά θα μπορώ να καταλάβω πότε είναι η στιγμή να φύγω. Επίσης, με συνεχή εξάσκηση κάποιες κινήσεις αρχίζουν και βγαίνουν πλέον αυτόματα (κινήσεις άμυνας) και σίγουρα βοηθούν ώστε να δημιουργηθεί η απαραίτητη σωτήρια απόσταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αν έχεις κάνει 30 χρόνια μια τέχνη, όσο μπυροκοιλιάς και αν εισαι, ΑΝ χρειαστεί θα τα βγάλεις πέρα. Τέτοιοι τύποι 2-3 κινήσεις κάνουν και σε βγάζουν νοκ άουτ, δε χρειάζεται να κουραστούν. 

Κάποια στιγμη μάλιστα έτυχε να λάβω μέρος σε Gassuku. Εξεπλάγην απο τα κουράγια που ειχαν άνθρωποι 50-60 χρονών, με τις κοιλίτσες τους, που έβγαζαν τέτοια εξαντλητική προπόνηση. Και μάλιστα με εισηγητιτές που έκαναν τον Τσακι Τσαν να φαίνεται αργός. Εντάξει σαν τους Ιάπωνες, ειδικά στο καράτε δεν υπάρχει. 

Χαίρω πολύ

 

Βέβαια αυτός που κάνει 30 χρόνια μια τέχνη σοβαρά όσο και να "πέσει" λόγο ηλικίας, όσο κι αν κάνει κοιλιά δεν έχει καμία σχέση το σώμα του με αυτόν που δεν έχει αυτά τα 30 χρόνια στην πλάτη του, ή έτσι τουλάχιστον οφείλει

 

Ένας 50αρης σε τέτοια φάση μπορεί να μην είναι αυτός που ήταν κάποτε, αλλά όλη αυτή η δουλειά που έχει ρίξει και συνεχίζει να ρίχνει φυσικά και θα έχει μεγάλη σημασία

Ακόμα και κάτι γεροντια που βλέπω να είναι γύρω στα 70 τους και να κάνουν ακόμα ό,τι κάνουν εγώ τους φοβάμαι να είμαι ειλικρινής, πιστεύω ότι παραμένουν επικίνδυνοι

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2019 στις 3:57 ΜΜ, pontez2 είπε

Π.χ. ένα δεκάχρονο που κάνει 4 χρόνια καράτε, άνετα πετάει κάτω έναν 40άρη με μπυροκοιλιά 😛  2 μπουνιές στον θώρακα θα του ρίξει και ο άλλος δε θα μπορει να πάρει ανάσα :P 

Επίσης ο Ηρακλής όταν ήταν μωρό έπνιξε 2 φίδια στην κούνια του. :lol::lol::lol:

Αυτές είναι αηδίες McDojo/bullshido cult. Η σωματική διάπλαση και η μυική δύναμη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Το μέσο 10χρονο είναι 1.40 35-40 κιλά. Ακόμα και οι μελλοντικοί δίμετροι μπασκετμπολίστες είναι κάτω από 1.60. Ένα 10χρονο όσο γυμνασμένο και αν είναι, δεν δέρνει ούτε αγύμναστη γυναίκα. Το πολύ πολύ καμιά γριά 80 χρονών ή καμιά γυναίκα με νευρική ανορεξία κάτω των 40 κιλών. 

Εφόσον μιλάμε για ερασιτέχνες αθλητές (προφανώς εξαιρείται ο πρωταθλητισμός σαν μη αντιπροσωπευτικός λόγω outlier genetics/αναβολικών), τότε:

Minimum πολύ δυνατό παιδί 12 χρονών για να δείρει την μέση γυναίκα.

Minimum πολύ δυνατό αγόρι 14 χρονών/πολύ δυνατή γυναίκα 25-35 για να δείρει το μέσο 16χρονο αγόρι.

Minimum πολύ δυνατό αγόρι 16 χρονών για να δείρει τον μέσο άνδρα 30-40.

Αυτή είναι η πραγματικότητα και όλα τα άλλα είναι μπαρούφες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, michael92 είπε

Αυτή είναι η πραγματικότητα και όλα τα άλλα είναι μπαρούφες

Έγραψα παρακάτω οτι υπερβάλλω (αστειευομουν) αλλά μάλλον δε το είδες.

Παρόλαυτα, όταν θα φας τη πρώτη κλοτσιά στο καλάμι από τη 4χρονη κορη σου και θα φυγει το πρωτο δάκρυ, έλα να μου πεις για τι θα μπορεί να σου κάνει η ίδια υποτιθέμενη κορη στα 10 της με 4 χρόνια προπόνηση στο κούμιτε. Και ας εισαι 1.90 :P 

Είπαμε...οι σαπιοκοιλιάδες ή οι άνθρωποι με μηδανιμη φυσικη κατάσταση έχουν σοβαρά μειονεκτήματα. Αν κατά τυχει προλάβουν και ριξουν καμια μπουφλα πριν κουραστούν,έχει καλός, ειδάλλως...

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...