Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σώπα ρε που ήταν ο Ζυγούρης νορμάλ... εδώ, είχα το ατύχημα απόγευμα 24ης Μαρτίου, γυρνάω από το νοσοκομείο της Καλαμάτας με 5 ράμματα στο πρόσωπο, τη μισή μάπα μπλε και το ένα μάτι κόκκινο από εσωτερική αιμορραγία και κουτσαίνοντας, και ο Ζυγούρης μου κάνει "θα παρελάσεις αύριο κανονικά, έτσι;"! Μετά προσπαθούσε να με πείσει να μην πω στους γονείς μου ότι χτύπησα, και να με στείλει Καρδάμυλα την επομένη, αντί για 401.

Τον τύπο τον τσέκαρα και στα Καρδάμυλα όπου ήταν διοικητής για αρκετό καιρό -- σημείωση: Καρδάμυλα = τάγμα ανεπιθυμήτων, υπαγόμενο στη διοίκηση Έβρου, εξ'ου και το '6' στο 643.

Τελικά δεν ήσουν εσύ που τα είχαμε πει (μάλλον). Εγώ Δευτέρα του Πάσχα ήμουν Καρδάμυλα, και ο σιτιστής που μίλαγα, είχε έρθει από Καρδάμυλα.

 

Ο άλλος ο Γιαννόπουλος, όχι ο Στέλιος, είναι μια χαρά. Ο Στέλιος φίλε... αν σου πω φάση που τον είχα δει, να γελάει όλο το τάγμα.

Στις 23 Μαρτίου, που οι Καλαματιανοί γιορτάζουν την απελευθέρωση απ'τα τουρκάλια, είχαμε ανέβει σε μια στέγη να ρίξουμε αβολίδωτα, 12 άτομα, με τον Κακούρο.

Βλέπαμε πανοραμικά την πλατεία, ο Στέλιος ο Γιαννόπουλος επικεφαλής αγήματος, με πλήρη εξάρτυση, όπλο (45άρι), κράνος και σαλιάρα στη μια άκρη της πλατείας, στην άλλη τα αγήματα πεζικού και αεροπορίας. Οι δικοί μας σε άψογη παράταξη, οι αεροπόροι με τις μπλε παραλλαγές (για να κρύβονται πίσω από τις μπλε φυλλωσιές που ευδοκιμούν στα αεροδρόμια) σε παράταξη για τα πανηγύρια, να γελάνε, να μιλάνε με τις Καλαματιανές, άλλοι γυρισμένοι προς τα πίσω, χάλια.

Σε κάποια φάση τους κοζάρει ο Γιαννόπουλος, φορτώνει τρελλά, και ξεκινάει για πάνω τους. Οι αεροπόροι στον κόσμο τους. Φτάνει μπροστά τους, κάθεται προσοχή, και ρίχνει έναν ορυγμό που ακούστηκε μέχρι την ταράτσα που ήμασταν: "ΠΡΟΟΟΟ-ΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ" !!!

Φίλε, μέσα σε 2 δευτερόλεπτα, οι αεροφάνταροι είχαν κάνει πιο άψογο σχηματισμό κι από τα Μπολσόι. Εμείς στην ταράτσα είχαμε λιώσει στο γέλιο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά δεν ήσουν εσύ που τα είχαμε πει (μάλλον). Εγώ Δευτέρα του Πάσχα ήμουν Καρδάμυλα, και ο σιτιστής που μίλαγα, είχε έρθει από Καρδάμυλα.

 

Αν καρδάμυλα είναι εκεί που έπαιρναν αναβολή και οι ΕΠΟΠ κατάλαβα για ποιον μου λες.

 

 

Αν εξαιρέσεις πάντως το γεγονός ότι ο Γιαννόπουλος είχε μια ειδική αλλεργία στα παρτάλια κατά τα άλλα ήταν μια χαρά παλικάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

92a esso

 

216 seira ... (an 9imamai kala ...)

 

Αυλώνα και μετά

25 ΕΜΑ Ξάνθη και μετά

Ύλη πεδίου βολής αρμάτων Ξάνθης (Η ΡΕΚΛΑ ...) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καρδάμυλα είναι εκεί που έπαιρναν αναβολή και οι ΕΠΟΠ κατάλαβα για ποιον μου λες.

 

 

Αν εξαιρέσεις πάντως το γεγονός ότι ο Γιαννόπουλος είχε μια ειδική αλλεργία στα παρτάλια κατά τα άλλα ήταν μια χαρά παλικάρι

 

Εκεί είναι...

6 μήνες εκεί, 25 μέρες φυλακή ως λοχίας και επί 2 μήνες μόνιμος ΒΑΥΔΜ (και υπηρεσίες κανονικά). Τον τελευταίο 1,5 μήνα που ήμουν εκεί, αναβαθμίστηκε το στρατόπεδο. Τώρα συστρατωνίζεται και το 3ο ΕΤΕΘ (ειδικές δυνάμεις). Εκεί να δεις γλέντια.

 

Για το Γιαννόπουλο δεν είπα ότι είναι κακός. Απλά... το παλληκάρι παράγει ΠΟΛΥ τεστοστερόνη! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

286, 04 A' ΕΣΣΟ!

Εφεδρος λοχιας στο 521 Ταγμα Πεζοναυτών στον βολο

Σκαπανεας

 

Κανας αλλος που υπηρετησε βόλο στους πεζοναυτες?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυροβολικό' date=' 97Β' ΕΣΣΟ

Χίος (ιστορικό στρατόπεδο [b']Καμπί Χίου[/b]),

 

Τότε που ήσουνα εσύ ήταν μια χαρά, απότι ακούω δηλαδή.

Κυκλοφορούν απίστευτες φήμες για εκείνη τη μονάδα. .:mrgreen:

 

 

ΠΩ ΠΩ φίλε τι μου θύμισες!

 

Καμπί 147 ΤΕ ΧΙΟΣ (σκαφίδι πήγαινες? Αι-Γιώργη?). Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο θρυλική μονάδα απο αυτήν στο Πυροβολικο!!

 

Η μονάδα πια στο Καμπί έκλεισε και μεταφέρθηκε. Κατά σύμπτωση είδα εναν Αρχιλοχία που είχαμε τότε' date=' σήμερα στον δρόμο και μου το είπε.

 

Ήσουν με τον θρυλικό μουστάκια τότε που σπάγανε οι φαντάροι τις πέτρες? Που έβγαιναν αναφορά με την αξίνα επ' ώμου? Το είχανε γράψει οι εφημερίδες τότε.

 

Και εγώ όταν ήμουν ολα μαύρα τότε.. αλλά είχαμε καλό Διοικητή.[/quote']

 

Πλέον όντως μεταφέρθηκε εκεί που ήταν παλιά η 96ΜΕΘ. Πλέον η ΜΕΘ είναι με την αντίστοιχη ΤΕ.

Το Καμπί πλέον είναι φυλάκιο και αποτελεί ένα απο τα καλύτερα ησυχαστήρια για τους φαντάρους του πυροβολικού στην Χίο. ΝΑΙ, είναι γαμάτα εκεί. Η απόλυτη ηρεμία.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

και για να μην ξεχνιόμαστε:

 

 

shot115tn.th.jpg

 

Π*πα κ*λο εμπλοκή,μας πηγαίνει στο Καμπί,

ένα τέσσερα εφτά, σπάω πέτρα με γκασμά..:mrgreen:

 

 

Περίπολο χαράδρα, πρωί πρωί με τη δροσιά

κι ο λοχίας να μου λέει, σ'έχω στην αναφορά :mrgreen:

 

Μέρες μετράω στο Καμπί, την άδεια να πάρω,

κι ο λοχαγός μου έταξε , τα @@ του να πάρω..:-D

 

 

 

Πυροβολητής Α ΕΣΣΟ 2006

Που είσαι τώρα ρε σειρά;:mrgreen:

 

 

Κι εγώ 294..

ΚΕΠΒ Θήβα στην 3η μοίρα, το λεγόμενο ξενοδοχείο , και απο κει Χίο στο στρατόπεδο που υπηρέτησε ένας παππούς απο δω μέσα.. κάααποτε.. [Πάνε ακούς;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90 ΣΤ ΕΣΣΟ ΤΕΧΝΙΚΟ 209 ΣΕΙΡΑ , ηλεκτρολογος Η/Ζ κατευθυνομενων βληματων HAWK ,Κορινθος-Πατρα-Καπανδριτι-Κυμη Ευβοιας-Βαρναβας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ΗΑWK Φιλε KaizerSoze ,εκτος απο το καπανδριτι που ειναι κεντρο εκπαιδευσης για τους πυραυλους HAWK και οτι εχει να κανει με αυτους (ρανταρ ,συστοιχιες,Η/Ζ,κεντρα ελεγχου) εχει πολυ κοντινες αποσπασεις μονο 4 (αιγαλεω-βαρναβας-κυμη-χαλκιδα) καθοτι οπως μας λεγανε τοτε και πιστευω οτι ισχυει και τωρα οι πυραυλοι αυτοι ειναι η προστασια του λακανοπεδιου σε περιπτωση που ο εχθρος φτασει μεχρι την ευβοια και ανατολικη αττικη ,και καλως η κακως σε πανε αυστηρα στα 4 προαναφερομενα στρατοπεδα θες δεν θες ,πιστευω οτι ημουν απο τους λιγους τυχερους που χωρις καποιο βυσμα αλλα λογω της παραπανω ειδικοτιτας που πηρα (δεν ξερω αν επαιξε ρολο οταν περασα περιοδευων ,δηλωσα οτι κατεχω τις αδειες εξασκησεως επαγγελματος του ηλεκτρολογου) δεν απομακρυνθηκα πολυ απο τον τοπο μου,Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε που ήσουνα εσύ ήταν μια χαρά' date=' απότι ακούω δηλαδή.

Κυκλοφορούν απίστευτες φήμες για εκείνη τη μονάδα. .:mrgreen:

 

 

 

 

Πλέον όντως μεταφέρθηκε εκεί που ήταν παλιά η 96ΜΕΘ. Πλέον η ΜΕΘ είναι με την αντίστοιχη ΤΕ.

Το Καμπί πλέον είναι φυλάκιο και αποτελεί ένα απο τα καλύτερα ησυχαστήρια για τους φαντάρους του πυροβολικού στην Χίο. ΝΑΙ, είναι γαμάτα εκεί. Η απόλυτη ηρεμία.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

και για να μην ξεχνιόμαστε:

 

 

shot115tn.th.jpg

 

Π*πα κ*λο εμπλοκή,μας πηγαίνει στο Καμπί,

ένα τέσσερα εφτά, σπάω πέτρα με γκασμά..:mrgreen:

 

 

Περίπολο χαράδρα, πρωί πρωί με τη δροσιά

κι ο λοχίας να μου λέει, σ'έχω στην αναφορά :mrgreen:

 

Μέρες μετράω στο Καμπί, την άδεια να πάρω,

κι ο λοχαγός μου έταξε , τα @@ του να πάρω..:-D

 

 

 

 

Που είσαι τώρα ρε σειρά;:mrgreen:

 

 

Κι εγώ 294..

ΚΕΠΒ Θήβα στην 3η μοίρα, το λεγόμενο ξενοδοχείο , και απο κει Χίο στο στρατόπεδο που υπηρέτησε ένας παππούς απο δω μέσα.. κάααποτε.. [Πάνε ακούς;]

Πω ρε φίλε με έκανες πάλι και θυμήθηκα τα παλιά.

Α ρε Καμπί δεν θα σε ξεχάσω ποτέ! Είχαμε διοικητή τον Παππά Λεωνίδα. Άξιος και λεβέντης διοικητής. Ξέρεις που είναι τώρα?

 

Αισθάνομαι λίγο περίεργα που έφυγε από εκεί πάνω στο βουνό η μονάδα. Λες και τόσα σκοπέτα,τόσο τρέξιμο,τόσες ασκήσεις πήγαν στον βρόντο. Και ήταν η κατά την γνώμη μου η πλέον μάχιμη και σίγουρα πιο δύσκολη μονάδα πυροβολικου στο νησί τουλάχιστον. Ειδικά το τρίωρο περίπολο με τις 50 υπογραφές ανά ώρα σε όλες τις αποθήκες, που εβγαινε σχεδόν με τρέξιμο, θα μου μείνει αξέχαστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...