Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

268 - 2000ΣΤ ΕΣΣΟ

Στρ ΔΒ, Χειριστης τηλετυπου και κρυπτογραφος

Χαιδαρι Κεντρο,474 Ταγμα Διαβιβασεων Ψινθου,Ροδος(αποσπαση σε φυλακιο "Κουμουλι" για 1 μηνα και αποσπαση σε Καστελοριζο επισης 1 μηνα).Μετα Μεραρχεια Ροδου στο ΚΕΠΙΚ.Μεταθεση κατοπιν 9 μηνων στο Νατοικο Στρατηγειο στον Τυρναβο. Τελευταια σειρα 18μηνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2001 ΣΤ Πολεμικο Ναυτικο

9 μηνες κολαση στη Φρεγαττα ΣΑΛΑΜΙΣ (Το πλοιο φαντασμα για αυτους που ξέρουν)

9 μηνες παράδεισος στη Σχολη Ναυτικων Δοκίμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tzez, kleidokratwr: Μάγκες τώρα είδα τα ποστ σας... Δεν με βοηθάει η μνήμη μου, ειδικά σε κάποια πράγματα πριν 6 χρόνια, έστω κι αν αυτά σχετίζονται με το Καμπί!!! Να υποθέσω ότι η πινακίδα είναι του Καμπί;;; Συγκινήθηκα τώρα..

Τότε που ήμουν εγώ δεν ήταν και καλά, καθώς θεωρούταν η χειρότερη μονάδα του νησιού (γίνονταν πολλά σπαστικά), ίσως ήταν καλύτερα από ότι παλιότερα... Διοικητής ο φοβερός και τρομερός Σταυρουλάκης στον οποίον οφειλόταν κατά μεγάλο μέρος η φήμη του στρατοπέδου!! Σε κάποια φάση ήρθε και ο νέος υποδιοικητής (δεν θυμάμαι όνομα, κρητικός και αυτός), πρώην στρατονόμος!! Ίσως ήταν και χειρότερος από τον Σταυρουλάκη.... Νομίζω μουστάκιας ήταν ο υποδιοικητής αλλά και ο Σταυρουλάκης αλλά σε κάποια φάση το έκοψε..

Ποιον από τους 2 λέτε αραγε; Λογικά ο δί-κας πρέπει να είναι πιο γνωστός, αλλά και ο υποδί-κας μάλλον άφησε μεγάλο όνομα αφού έφυγα (είχε δώσει τέτοια σημάδια, όσο ήμουν εκεί)....

Τη φάση με τις πέτρες δεν την θυμάμαι καλά (σίγουρα δεν είχα πάρει μέρος), αλλά ήταν κάπου εκείνο τον καιρό...

Είχαν γίνει πολλά κουλά τους μήνες που ήμουν εκεί, καθώς είχαμε αρκετους ανώμαλους αξιωματικούς (λοχαγούς,...)!

Τα άρθρα στις εφημερίδες είχαν βγει εκείνο το καιρό... Εγώ ήμουν γύρω στα 27 τότε, από τους μεγάλους του στρατοπέδου σε ηλικία σχετικά με τους περισσότερους φαντάρους. Υπήρχε και κάποιος γύρω στα 31 που ήταν δημοσιογράφος. Λεγόταν Κώστας Αργυρός και τα τελευταία χρόνια είναι πλεον στη ΝΕΤ! Φανταστήτε την έκπληξή μου όταν πριν από 3 χρόνια άκουσα στη ΝΕΤ μια πολύ γνώριμη φωνή...Έκανε μια εβδομαδιαία εκπομπή με ταξίδια στην ευρώπη και διηγούταν τις εμπειρίες του. Επίσης αυτός ήταν και ο δημοσιογράφος της ΝΕΤ που ακολουθούσε τη φλόγα κατά την Λαμπαδηδρομία των Ολυμπιακών και κάθε βράδυ έδινε τα ρεπορτάζ από το πέρασμα της φλόγας σε κάθε πόλη της Ελλάδας, στην σχετική εκπομπή της ΝΕΤ.

Αυτός λοιπόν είχε βγάλει κάποια αρθρα στις εφημερίδες, καθώς είχε φρίξει με όλα τα στραβά κι ανάποδα που γινόταν εκεί μέσα...

Μου είναι δύσκολο τώρα να θυμηθώ φάσεις αν και είχαν γίνει πάρα πολλές...

Επίσης έχω και απόκομα εφημερίδας με κάποιο από αυτά τα άρθρα για το Καμπί.!!! Μόλις το βρώ θα το σκανάρω να το δείτε!!!

 

Α ρε συνάδελφοι...

 

PS: ουπςς λάθος ΕΣΣΟ έγραψα... όχι 97Β', 99Β' ήμουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι εχει πιξει η μοοονα μου...

 

ειμαι κρητη απο το σαββατο και τωρα επιστρεφω με το κρητη Ι (δυστυχως για δουλεια!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

99Δ ΕΣΣΟ η 261 πεζικο

με τη σειρα που αλαξα τα στρατοπεδα κορινθο(κεντρο καταταξης) χαιδαρι κεβοπ για ειδικοτητα και λυβ-ροδος 294 τπ(πολυ μαυριλα τοτε) αποσπαση καστελοριζο για 7 μηνακια(!!!!)και τελος 5 μηνες ρεθυμνο 542 η 547 δε θυμαμε.κανενας αλλος που εκανε καστελοριζο δαν μεγιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπί 147 ΤΕ ΧΙΟΣ (σκαφίδι πήγαινες? Αι-Γιώργη?). Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο θρυλική μονάδα απο αυτήν στο Πυροβολικο!!

 

Στο 147 είχα πάει κάποιες φορές (μέσα 2001 -> τέλη 2001) ως συνοδηγός σε καναδέζα που τους πήγαινε ψωμί (ή άρτο κατά τα στατιωτικά).

 

- Από την πύλη μέχρι τα μαγειρία δεν έβλεπες άνθρωπο. Αναρωτιώμουν πιος έτρωγε το ψωμί.

- Κάποια μέρα ο ΑΜίτης στην πύλη ... μου ζήτησε ταυτότητα. Φυσικά δεν είχα μαζί μου και μου είπε ότι δε μπορώ να περάσω. Όταν του είπα ότι λίγο με ενδιαφέρει να δώσω τα ψωμιά μου είπε ότι έπρεπε να πάρει τηλέφωνο των Δκτη του για να μας επιτρέπψει να περάσουμε.

 

Το κουφό είναι ότι κάποιες μέρες (εναλλάξ ανα μήνα ή κάτι τέτοιο) ίσως να έφερνε ψωμί σε εμάς το 147. Φαντάζομαι τα μούτρα τους όταν έμπεναν στο ΤΥΠΕΘ. Άλλοι κόσμοι.

 

ΥΓ. Μου είχε κάνει εντύπωση ότι σε όλο το στρατόπεδο δεν υπήρχε ούτε ένα δεντράκι. Καλαχάρι το έλεγα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2002 B ΕΣΣΟ (277)

 

11ο Συνταγμα Πεζικου (ΤΡΙΠΟΛΗ)

512 Τ/Π - ΔΙΔΥΜΟΤΟΙΧΟ

11ο Συνταγμα Πεζικου

 

Και ας αφησουμε τους κομπλεξισμους με τα νεο,ψαρα και μαλακιες.Τι να το κανω να ειναι καποιος προ χριστου σειρα και να τα εξυνε ολη την στρατιωτικη του θητεια.

Κατ'εμε ο παλιος ειναι αυτος που επηξε..που εκανε 200 βολες , 40 πορειες , 1000 σκοπετα , 20 ασκησεις στο βουνο και τωρα εχει το δικαιωμα να λεει τον αλλο παλιο.

 

Και καποιος ειπε οτι αν δεν απολυθεις τα προλαβαινεις ολα...απολυτως σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

84 ΣΤ' ΕΣΣΟ 173

 

Καλά ρε παιδιά τέτοια Post τι χρειάζονται ???

με έχει πιάσει μελαγχολία……….

Platano και marios1957 που κρυφτήκατε????

 

 

 

ΨΑΡΑΚΕΣ !!!!!!!

 

1982 Δ ΕΣΣΟ 159 Σειρα !!!!!!

Στρατιωτης (ΠΒ) Τοπογραφος - Χειριστης "Κεραυνου"

 

Και με 5 χρονα αναβολη !!!!!! 132 σειρα κανονικα !!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Κορινθος - Θηβα-Θεσσαλονικη !!!!!!

Α....και 22 μηνακια οχι 12 που λετε οτι πατε και ...φανταροι.

Καλά, με κάνατε να νιώσω τελείως ψάρακας :P

1985 Β ΕΣΣΟ 175 Σειρα

Ξεκίνησα για 19 μήνες, γλύτωσα στο τσακ το αξιωματηλίκι (27 μήνες παρακαλώ), πρόλαβα κι ένα μήνα μείωση...

 

Για όσους είστε μέσα: Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεοι, Α96 Τριπολη μπατζης(στους μειον 20)+ ιμια+μηνιγγιτιδα και μετα 115ΠΜ(την πτερυγα του συγχωρεμενου του Σμηναγου Ηλιακη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

226 σειρά 93Ε ΕΣΣΟ

Εφ.Λοχίας στα Τεθωρακισμένα

1η Ειδικότητα Αρχηγος Πληρώματος Μ48A5 MOLF

2η Ειδικότητα Ελέυθερος Σκοπευτής

95 ΕΑΡΜΕΑ ΡΟΔΟΣ

 

αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...