Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λχιας (ΠΖ) 290 (2005Α' ΕΣΣΟ) [κανονική σειρά 242 χωρίς αναβολές]

Ειδικότητα: ΤΦ Θεολόγος ( !!! )

 

Κέντρο 9ο ΣΠ Καλαμάτα (τελευταία σειρά ΠΖ)

643 ΤΕ Καρδάμυλα Χίου (για ομοιόμορφο και βαθύ μαύρισμα)

297 Μ/Κ ΤΕ Χίου για ΛΥΒ

643 ΤΕ επιστροφή

228 Μ/Κ ΤΕ Χίου 4ήμερη μετάθεση (μετά τα ΛΥΒ ήμουν με απόσπαση στα Καρδάμυλα)

Λόχος Στρατηγείου VIII Μεραρχία Ιωάννινα

 

...και μετά ήρθαν τα λελεδόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάναμε στο ίδιο φυλάκιο μόνο που θυμάμαι οτι λέγοταν και "πράσινη γραμμή" εκεινο το σημείο...και φυσικά μιλάγαμε με τους τούρκους(μπατζανακς:) ) για να περάσει η ώρα.

Πράσινη πόρτα το έλεγαν. Στο τσακ το είχα γλυτώσει. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράσινη πόρτα το έλεγαν. Στο τσακ το είχα γλυτώσει. :lol:

 

Ακριβώς!!! :-D Αυτό ήταν. Το πιο προβλεπόμενο φυλάκιο.

 

Όσο θυμάμαι το περπάτημα 40 λεπτών απο το Φυλάκιο στο παρατηρητήριο με τους 10 γεμιστήρες στο κουτί, το G3 οπλισμένο και άλλες 2 γεμιστήρες stand by, με πονάει ο ώμος μου!

 

Πάντως οι Τούρκοι είχαν απίστευτο γέλιο. Θυμάμαι που είχαν 2 σκοπούς κι αυτοί, και το έριχναν συνέχεια στον ύπνο. Περνούσε και το περίπολο με άλλους 3, και σταμάταγαν και το έριχναν τον υπνάκο τους κι αυτοί! :mrgreen:

 

Μια μέρα πέρασε αξιωματικός, τους τσάκωσε και έγινε της μουρλής! Μιλάμε για πολύ ξύλο! :mrgreen: :mrgreen:

 

Δεν μπορω να ξεχάσω αυτο το 502...

 

Καλά μιλάμε για το πιο μαύρο Τάγμα. Φίλε να ρωτήσω; Αυτός ο απίστευτος Δκτής (Παγούρας λεγόταν θυμάμαι) είναι ακόμα εκεί ο στρατόκαυλος; Οι καινούργιοι λόχοι που φτιάξανε είναι οκ; Τους παλιούς του έκαναν αποθήκες; Α! Και κάτι τελευταίο. Ο πρασινοσκούφης Ταξίαρχος είναι εκεί; Κάθε ξημέρωμα σας έβγαζαν για τρέξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πράσινη πόρτα , ευτυχώς δεν την πρόλαβα. Ήταν η σειρά μου να πάω , αλλά έσκασε σήμα από την μεραρχία ότι διαβιβαστές δεν προβλέπεται να ανέβουν πάλι πάνω και την γλύτωσα.:-D

Δεν με έπιασε και το σχολείο μαχητή, Πέμπτη ήρθε το σήμα της μετάθεσης στο ασδα , Παρασκευή έφυγα και Δευτέρα ξεκινούσε :mrgreen:

LL, ναι 9μηνο είμαι, κανονικά αμετάθετος στη Γκάτζα αλλά πήρα κατ' εξαίρεση για Χαϊδάρι (πολύ πρόσφατο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα).

Για την σειρά μου πείτε ότι θέλετε ! Δεν σας χάλασε όμως που αν και Ι1 έχω να κάνω ένοπλη υπηρεσία από την καλάματα ( αρχές Ιανουαρίου) , με 16 ώρες σκοπέτο και παραμεθώριο με 5 θαλαμοφυλίκια!:-D 2,5 μήνες κάθησα εκεί πάνω με 34 μέρες άδεια και 5φ :P :)

Όσο για την 502 και 105 , εμπλοκή μεγάλη. Η 3 Μ/Κ ταξ. όταν έφυγα είχε ταξίαρχο τον Μπασιούκα και υποδικα τον μαύρο Σολδάτο, νομίζω τώρα ότι ο ταξίαρχος έχει αλλάξει.

Αν ποτέ πάτε Καβύλη , αν δεν είστε 3λδβ , ,κοιτάξτε για καμιά αποσπασούλα στο λόχο Στρατηγείου, δεν τους πιάνει τίποτα. Ή κανένα επιτελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που τώρα φεύγει η αδελφοσειρά του Μήτσου (291) και θα μείνεις στο ΚΕΔΒ με τους 292. Δε σε χάλασε που θα είσαι ο ψαρούλης της υπόθεσης και αν όλους τους άλλους τους πηγαίνει εμπλοκή (που θα τους πηγαίνει) εσένα θα σε πηγαίνει πίπα κώλο εμπλοκή....

 

Ψαρούλη :razz:

 

Εντω μεταξύ ένα Λοχαγό Γεωργιάδη τον έχεις πετύχει καθόλου πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι εκεί είναι ο Μπασιούκας; :lol:

To 1992 που ήμουν στο 3ο σύνταγμα πεζικού (η τωρινή 3 Μ/Κ ταξιαρχία) ήταν ταγματάρχης υπεύθυνος 1ου γραφείου. Αν και δεν είχα πολλά πάρε-δώσε μαζί του γιατί ήμουν στο 2ο γραφείο, μου φαινόταν καλός τύπος αν και ήταν εκνευριστικά τυπικός (πιό πολύ και από τον δικό μου που μόλις είχε γίνει ταγματάρχης και ήταν αρκετά ψαρωμένος :P).

btw, μήπως ξέρει κανείς που βρίσκεται ο Νικόλαος Μπόλης; (συνταγματάρχης πρέπει να είναι τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, LL κάνεις μεγάλο λάθος φίλε μου. Πρώτα απ'όλα δεν είμαι στο ΚΕΔΒ αλλά στο ΚΕΒΟΠ. Τα στρατόπεδα είναι γειτονικά , Καραϊσκάκη Α και Καραϊσκάκη Β αντίστοιχα. Αν και "μένουμε" στο ΚΕΒΟΠ, ουσιαστικά ανήκουμε στον Καρέα (472 ΤΕΠΠ), πράγμα που σημαίνει ότι δεν συμπεριλαμβανόμαστε στο σχέδιο ασφαλείας του στρατοπέδου. Οπότε αυτόματα βγάζουμε εκτός σκοπέτο, περίπολο , φρουρές , εφόδους. 3 νούμερα θαλαμοφύλακα έχουμε και αυτά με μία εξάρτυση...Βέβαια, ο λόχος μ.ε.α. (μη επανδρωμένων αεροσκαφών) είναι απόλυτα καινούριος. Όταν πήγα εγώ 2 άτομα εβαφαν τα κτίρια ενώ οι υπόλοιποι εβγαζαν χόρτα, μπάζα κτλ. Κοινώς πολύ αγγαρεία, αλλά από υπηρεσία αστέρι. Εκεί ήταν παλαιότερα το 480 τάγμα διαβιβάσεων καταδρομών.

Αυτή τη στιγμή είμαστε στο λόχο 6 άτομα. τρεις 293 μαζί και εγώ ( κατ' εξαίρεση όλοι μας), δύο 294 κατευθείαν από το κέντρο ( κατ'εξαίρεση και αυτοί) και ένας 292 με απόσπαση που σε 2 εβδομάδες περίπου φεύγει πίσω για Κοζάνη (δεν τον χάλασε :P) . Μέχρι τέλη του άλλου μήνα που σιγά σιγά θα έχει κατέβει και η 293 από παραμεθώριο , θα είμαστε 9-12 άτομα max. Όπως βλέπεις η σειρά μου και μετά θα είναι μέσα ,μας πάει καλά η υπηρεσία. Ούτε λόγος λοιπόν για εμπλοκές και ψαρουποθέσεις :P :D Κάποια στιγμή όλα θα αλλάξουν , ίσως μόλις ο λόχος γίνει ανεξάρτητος και με δικό του σχέδιο ασφαλείας αλλά εγώ μάλλον δεν προλαβαίνωωωωωωωωωω :P:)

Τον λοχαγό Γεωργιάδη δεν το ξέρω , ίσως να μην ήταν στην Καβύλη, το όνομα του πάντως δε μου θυμίζει κάτι.

dim_b, καλά ο Μπασιούκας δεν είναι ίδιος ο Mario ?:D Και εμένα πολύς καλός μου φάνηκε όταν ήμουν στο 2ο επιτελικό, αυτοί που δεν παλεύονταν ήταν ο Σολδάτος και ο θεός Κοχλιός (Τχης- Διευθυντής 4ου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να απολυθεις ποτε να μην πεις δεν προλαβαινω γιατι προλαβαινεις μια χαρα

 

Η 287 κάτω στην Καλαμάτα μας είχε στο δεν προλαβαίνω επι μονίμου βάσεως. Δεν την χάλασε που 10 μέρες πριν απολυθούν έτρεχαν για αγήματα για τον Λαμπρόπουλου επειδή δεν υπήρχαν άτομα. Οπότε δώσε προσοχή στον ψαρολοχία απο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!!! :-D Αυτό ήταν. Το πιο προβλεπόμενο φυλάκιο.

 

Όσο θυμάμαι το περπάτημα 40 λεπτών απο το Φυλάκιο στο παρατηρητήριο με τους 10 γεμιστήρες στο κουτί' date=' το G3 οπλισμένο και άλλες 2 γεμιστήρες stand by, με πονάει ο ώμος μου!

 

Πάντως οι Τούρκοι είχαν απίστευτο γέλιο. Θυμάμαι που είχαν 2 σκοπούς κι αυτοί, και το έριχναν συνέχεια στον ύπνο. Περνούσε και το περίπολο με άλλους 3, και σταμάταγαν και το έριχναν τον υπνάκο τους κι αυτοί! :mrgreen:

 

Μια μέρα πέρασε αξιωματικός, τους τσάκωσε και έγινε της μουρλής! Μιλάμε για πολύ ξύλο![/quote']

 

χαχα, ευτυχως και κάποιος που πέρασε τα ίδια γιατι δεν με πιστευει κανείς!

πουλάγαμε στους τούρκους σκοπούς σελίδες απο πορνοπεριοδικά και μας πλήρωναν χρυσάφι (για τα δεδομένα τους)...α και σπανια ηξέραν αγγλικα:mrgreen:

Ο παρατηρητής το βράδυ πάντως εριχνε τον ύπνο του δικαίου

 

 

Καλά μιλάμε για το πιο μαύρο Τάγμα. Φίλε να ρωτήσω; Αυτός ο απίστευτος Δκτής (Παγούρας λεγόταν θυμάμαι) είναι ακόμα εκεί ο στρατόκαυλος; Οι καινούργιοι λόχοι που φτιάξανε είναι οκ; Τους παλιούς του έκαναν αποθήκες; Α! Και κάτι τελευταίο. Ο πρασινοσκούφης Ταξίαρχος είναι εκεί; Κάθε ξημέρωμα σας έβγαζαν για τρέξιμο;

 

Που τον θυμήθηκες τον Δράκουλα??Που σου κάνε παρατήρηση απο τα 200μ επειδή δεν κράταγες καλα το όπλο και χεζόσουν πάνω σου,ασε που είχε μετατρέψει τισ πρωινές αναφορές σε one man show!Έφυγε το καλοκαίρι του 2004 αυτος για ΓΕΣ και ο επόμενος που ήρθε ήταν εντελώς μαλθακός...δεν ξέρω ποιους εννοείς καινούργιους λόχους εγω ήμουνα στο ΛΥΤ που ήταν διπλα απο το ΛΑΤ εκεινη τη περίοδο τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...