Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως, έχετε δίκιο LL και Kaizer καλύτερα να μην λέω μεγάλα λόγιο, μην μου σκάσει καμιά βεντούζα και τρέχω και δεν φτάνω.

 

Να και δύο βιντεάκια από Καλαμάτα την ημέρα που φεύγαμε μετάθεση για Έβρο.Δύο διαφορετικές λήψεις, η ποιότητα δεν είναι και ότι καλύτερο, ψιλοπαλεύεται πάντως (είναι από κινητό).

 

http://rapidshare.de/files/19283523/293-kalamata.3gp.html

http://rapidshare.de/files/19283699/Kalamata-293.3gp.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ημουν στο ΛΑ/Τ μεχρι τον Απριλη του 2004. Πρεπει να'μασταν γειτονες για καποια περιοδο.

 

Χμμ ναι πρέπει να σε πρόλαβα χειριστή TOW:-D

Έιχατε και εναν στρατόκαυλο εκει στο ΛΑΤ δεν θυμάμαι το ονομά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανηφόρα γενικώς σκότωνε. Όταν ήθελα να κάνω καμιά δουλειά μέσα στο στρατόπεδο, περίμενα να έρθει η καναδέζα για να πάω να βγάλω τρόφιμα απο την Αποθήκη (δίπλα απο το εκκλησάκι) και να τα πάω στον Μουταφούρη (παλικάρι απο τα λίγα) στα μαγειρία. Μετά ψιλοέχωνα τον οδηγό να με πετάξει όπου αλλού χρειαζόταν και να ναι καλά οι σειρούλες δε μου χαλάγανε χατήρι.

 

Έλα ρε τον Άνχη τον Παπαδόπουλο; Γαμώ τα παλικάρια και κομάντο απο τα λίγα. Πρέπει να δεις ένα καπέλο που έχει στο οποίο έχει κοτσάρει τους χαυλιόδοντες απο τα αγριογούρουνα που σκοτώνει. Μιλάμε το άτομο είναι ξίγα και ο μόνος απο τους γαλονάδες που πραγματικά εκτιμούσε τη δουλειά που είχε ρίξει ο ΛΔ προκειμένου να γίνει η μετάβαση απο 9 ΣΠΖ(ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕ) σε ΚΕΔΒ. Αν δεν το ξέρεις να σου πω ότι ό,τι βλέπεις απο υλικό μέσα στο στρατόπεδο είναι καινούργιο και το έβαλαν στη θέση του σύνολο 14 άτομα σε περίπου 1 μήνα. Η αγγαρεία (και η βλασφήμια για τις μοδίστρες) πήγαινε σύννεφο.

 

Ήταν τόση η απαλεψιά που πολλοί ψάχνονταν να την κάνουν. Ένας ΑΜίτης (18 χρονών Λοχίας, παρτάλι απο τα λίγα) χαιρετούσε μόνο τους Πεζικάριους Αξιωματικούς. Μια ταλαίπωρη Αρχιλοχίας (ΔΒ) που εκτελούσε χρέη αξιωματικού πύλης του είπε να χαιρετήσει και τις μοδίστρες και αυτός γυρνάει και της λέει.

 

"Εγώ χαιρετάω τους δικούς μου και συ τους δικούς σου"

"Μα άνθρωποι είναι και αυτοί παιδάκι μου"

"Δεν είναι άνθρωποι, είναι μοδίστρες"

 

Το τι έγινε μετά με το αρχίδι τον Σιδέρη δε περιγράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neo, πότε ήσουν Καλαμάτα ρε συ; Ήσουν ΛΔ με τον τρομερρρρρρρρό επιλόχα, τον Καραγιάννη; Ήμουν γραφέας στρατολογίας, έχω φάει την ανηφόρα απ'το διοικητήριο στο ΚΨΜ και τους πάνω λόχους με το κουτάλι...

Για να μην αναφέρω το κουβάλημα των λόχων, όταν έκλεισε το 9ο ΣΠ...

Γειά σου Λοχαγέ Δελληγιάννη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... να γίνει η μετάβαση απο 9 ΣΠΖ(ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕ) σε ΚΕΔΒ...

Έλα ρε, πήγαν το ΚΕΔΒ στην Καλαμάτα και έκλεισαν το 9ο;

Είχα ωραίες αναμνήσεις από το 9ΣΠΖ :(

Και όντως, ήταν σκότωμα η ανηφόρα μέχρι τους επάνω λόχους (αλλά τα κτήρια ήταν ολοκαίνουρια τότε :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε spock ο Καραγιάννης ήσουν; Αποστολόπουλος ρε σιτιστής που ήρθε απο τους 288 ήμουν, 10 μέρες πριν απολυθείτε (αυτός που έφερνε και βλέπαμε ταινίες στο laptop αν θυμάσαι στο... σκουφάδικο ;) ).

Το θυμάσαι ρε το κουνάβι και το περιστατικό που λέω με την Αξιωματικό Πύλης;

 

 

Πωπω ρε φίλε κάθομαι τώρα και σκέφτομαι όλες τις επικές φυσιογνωμίες που παρέλασαν απο κει.

ο Αουτομπαν (να τον δεις να κάνει καμάκι στη μουνίτσα του 1ου Γραφείου και να πηγαίνουν τα αούτομπαν και τα μοντεκάσο σύννεφο), ο Λέουρας, ο Ρωμανώφ απο τους πάνω χαχαχαχα τι παλικάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε, είπα, ήμουν 290. Τελευταία σειρά που βγήκε από 9ο ΣΠ. Λογικά δε με έχεις προλάβει και επ'ίσης λογικά, έχεις χάσει τους περισσότερους 286 που ήταν στο ΛΔ. Ο λόχας ο Καραγιάννης ήταν ο "παλιός" που με δίδαξε ως νέο, στη Στρατολογία. Βέβαια, από αρχές Φλεβάρη που με μάγκωσε ο Δεληγιάννης (καλή του ώρα) στη ΣΛ μέχρι τέλη Μάρτη που έφυγα (για 401) έκανα όλη τη δουλειά στη ΣΛ. Ο Βαγγέλης στο πληκτρολόγιο ήταν ολίγον "καβούριας" αλλά ποτέ δε με πείραξε αυτό, διότι είναι παιδί "διαμάντι". Η ατάκα που πέταγε όποτε με "έχωνε" ήταν "είσαι γρηγορότερος κι απ'τον υπολογιστή". Αυτό μου έχει μείνει και οι φωνές του στον ΚΕΠΙΚάριο να βάλει το εμβατήριο για να κατεβάσει τη σημαία!

Τη μουνίτσα (πολιτικό προσωπικό) στο 1ο Γρ. τη λένε Μαρία και όλο το Σύνταγμα τη γούσταρε, εκτός από 'μένα, που την έβλεπα κάθε μέρα με το "υφάκι" της. Τον Αλχία τον Κακούρο του 3ου και τον Τχη τον Κορδέλλα τους πρόλαβες λογικά. Ο Κορδέλλας είναι διοικητής σε ένα τάγμα στη Χίο, ο Δελληγιάννης και ο Κακούρος ξέρεις που πήγαν;

 

Εσύ σιτιστής απο που ήρθες; Γιατί όταν γύρισα από 401 (αναρρωτική) κάπου στις 17 Απριλίου, θυμάμαι έναν νέο σιτιστή που είχε σκάσει μύτη στο ΛΔ. Βέβαια, στο στρατόπεδο έμεινα μερικές ώρες, την άλλη μέρα το πρωί πήρα φύλλο πορείας για Χίο.

Το περιστατικό στην πύλη δεν το ξέρω, τον πάρταλο τον ΑΜίτη όμως τον θυμάμαι πολύ καλά. 18 χρονών μ@λ@κισμένο με συμπεριφορά 45άρη που έχει φάει τη ζωή του στη νύχτα! :-P

Τον Πράσινο και τον Συγκούνα τους πρόλαβες στο ΛΔ; Τότε, πριν την 25η Μαρτίου (ήμουν παραμένοντας) μας είχαν λιώσει στο βήμα 5 ώρες κάθε μέρα, και είχαμε και κουβάλημα.

 

...ας σταματήσω εδώ για την ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η σειρα επ.οπ. ΚΕΒΟΠ(ΧΑΪΔΑΡΙ) - ΣΕΤΤΗΛ(ΠΥΡΓΟΣ) - ΚΕΔΒ(ΧΑΪΔΑΡΙ) - 502Μ/Κ ΤΠ ΚΑΒΥΛΗ ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ - 3ηΜΕΑ (ΟΑ 2004) ΜΑΚ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ - ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ Μ ΠΑΛΙ ΣΤΟ 502 κ απο κει Ι4 κ αντε γεια ****στρατος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο Παπαδόπουλος είναι παλικάρι από τα λίγα LL.Πολλά έχουν ακουστεί για αυτόν (γυναίκες , στερήσεις βαθμού) αλλά δεν ξέρω τι είναι αλήθεια. Το καπέλο που λες δεν το έχω δει , όμως ήταν ο φόβος και ο τρόμος των ανθλγων:P Έπρεπε να τους δεις πως έκαναν όταν μαζευόμασταν για αναφορά τάγματος. Σίγουρα πάντως έχει βοηθήσει αρκετά παιδιά τόσο σε προσωπικά προβλήματα όσο και σε μεταθέσεις.

Όσοι είναι της 292 από Καλαμάτα σίγουρα θα πέτυχαν τον Κλουβάτο (απάλευτο παλικάρι, θεός). Ένα .amr που κάνει τον Παπαδόπουλο :D

http://rapidshare.de/files/19357992/________s.amr.html

Τις ημέρες που ήμουν εκεί τα είχε με τον ΛΔ. Τσακωμοί μεγάλοι. Η Καλαμάτα πάντως από ότι είδα δεν είναι και το καλύτερο για δευτερομετάθετους. Είχαν χρεωθεί περίπολο το στρατόπεδο και κάθε βράδυ τους έβλεπες πάνω κάτω....Δεν ξέρω, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν θα την πάλευα δεύτερη μετάθεση ,γύρω γύρω το βράδυ με ανηφόρες και κακό.

Χαρά στο κουράγιο σας πάντως!! 14 άτομα επί ένα μήνα για το ΚΕΔΒ...Ελπίζω τουλάχιστον να έπαιξε καμιά τιμητική μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν γύρισα από 401 (αναρρωτική) κάπου στις 17 Απριλίου, θυμάμαι έναν νέο σιτιστή που είχε σκάσει μύτη στο ΛΔ.

 

Αει γειά σου.

 

Τον Πράσινο και τον Συγκούνα τους πρόλαβες στο ΛΔ;

Τον Συγκούνα όχι (ή τουλάχιστον δεν τον θυμάμαι). Τον Πράσινο τον θυμάμαι και αν και εμένα δε με είχε πειράξει, όλοι οι άλλοι τον χαρακτήριζαν γαμωσείρι.

 

Για τους δυο που λες δε θυμάμαι που πήγαν, αλλά ρε φίλε ο Κορδέλας ήταν άνθρωπος απο τους λίγους. Όταν είχε υπηρεσία κάναμε πανηγύρι. Ήρθε πριν φύγει και μας χαιρέτησε όλους απο το ΛΔ.

 

 

Η πλάκα με τη Μαρία είναι ότι ακριβώς την είχε δει (ίσως επειδή όλοι της χώνονταν και είχε πρήξει) και όντως έβγαζε ένα bitch attitude.

 

 

Και όσον αφορά για τον Βάγκο, όντως παιδί διαμάντι και απο τους λίγους κληρωτούς Λοχίες που συνάντησα που ήξεραν την ισορροπία μεταξύ του βαθμού τους και τις σχέσης τους με τους υπολοίπους.

 

 

Ελπίζω τουλάχιστον να έπαιξε καμιά τιμητική μετά....

Αρχίδια. Και καλά εγώ μόλις είχα έρθει απο νοσοκομείο και λόγω εγχειρήσεως δε με έπιαναν τα κουβαλήματα, αλλά μερικά παιδιά όντως είχαν φτύσει αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήσουν Καρδάμυλα πριν πας Καλαμάτα; Λέω τώρα...

 

Εμείς, κάπου 30 άτομα που μείναμε παραμένοντες μετά τις 14-16 Μαρτίου που έφυγαν οι πολλοί με μετάθεση, φάγαμε Jose Cuervo. Τσαπίσαμε και ξεχορταριάσαμε όλο το στρατόπεδο, ασπρίσαμε τις πέτρες, και μερικοί από εμάς είχαν την ατυχία να αλλάξουν κουβέρτες και να στρώσουν όλα τα κρεββάτια του κτιρίου του 4ου λόχου για την επιθεώρηση του τάξμαν από την Τρίπολη και του διοικητή του ΚΕΔΒ και την επόμενη μέρα να τα ξεστρώσουμε και να τα μαζέψουμε όλα. Και να κουβαλήσουμε κρεββάτια και φοριαμούς στο μαγειρίο του 1ου-2ου λόχου.

Ο Κορδέλλας φίλε είναι πραγματικά απίστευτος άνθρωπος. Και ο Φωτεινάκης με τα μάτια τα όνομα και πράμα. Γενικά, μόνο ο δίκας ο Ζυγούρης ο psycho ήταν κάπως. Εμείς φοβόμασταν και τον άλλο τον ταγματάρχη, τον Βιτάκη. Άντε και ο Γιαννόπουλος, αν και κατα βάθος ήταν καλός τύπος. Απλά άμα σε πετύχενε πουθενά με το 106 ο Στέλιος, και δε βούταγες στα πρανή, σε είχε πατήσει... Τώρα που το θυμήθηκα, τη μπέμπα του Κορδέλλα την είχες δει ποτέ; Με το μπουρί από πίσω...

 

Η Μαρία την είδε μόνο αφού έφυγε η κοκκινοσκουφίτσα. Δε θυμάμαι πως τη λέγανε, αλλά ήταν μια ξανθιά της αεροπορίας στρατού, άλλο πράμα. Τα παντελόνια της παραλλαγής τα αγόραζε στα... παιδικά, 3 νούμερα μικρότερα. Έρως!

 

Ο Βάγγος που λες ήταν άλλο πράγμα. Μου έριχνε 4 σειρές επί κεφαλής, αλλά ποτέ δε μου συμπεριφέρθηκε "κάπως" (εντάξει, του ρίχνω 2 χρόνια ηλικιακά όμως). Ίσα ίσα, καθόταν και μου έλεγε... και πάντα, σαν λοχίας, θυμόμουν τις συμβουλές του.

Τα λέμε, ψηλέ! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς φοβόμασταν και τον άλλο τον ταγματάρχη, τον Βιτάκη.

 

Λολ ο μόνος με τον οποίο ο Βιτάκης τα είχε καλά ήμουν εγώ και όχι λόγω μέσου. Όταν ήμουν νέος και είχαν έρθει επισκεπτήριο οι γονείς μας έπεσε σοβάς απο το ταβάνι στο κεφάλι του πατέρα μου. Ο Βιτάκης ανέλαβε την ΕΔΕ και γνωριστήκαμε. Του έδωσα και hint για το pc και αυτό ήταν.

 

Οι Γιαννόπουλοι (2 ήταν) ήταν γαμώ τα άτομα τουλάχιστον με εμάς τους αρχαίους :P

 

Μην ανησυχείς πάντως. Κάθε σειρά παραμένοντων έτρωγε το ίδιο μανίκι (σχεδόν) με εσάς. Εσείς απλώς είχατε και το μπελά της μετακόμισης.

 

Ο Ζυγούρης ήταν καλός μωρέ, αλλά λίγο αρούκατος. Γενικά ίσχυε και για αυτόν ο χρυσός κανόνας με τους καραβανάδες. Αν τους είσαι χρήσιμος δε σε ενοχλούν. Η μόνη του πουστιά ήταν ότι είχε τάξει στα παιδιά που είχαν έρθει ΛΔ με απόσπαση και έφαγαν την πίπα του αιώνα στη μετακόμιση, ότι θα τους καβαντζώσει και ότι δε θα πάνε πίσω στην οργανική τους μονάδα και φυσικά τσίμπησαν άκυρο (εκτός απο εμένα που πήγα πίσω στη Χαλκίδα(απο εκεί είχα έρθει) και πήρα την επόμενη μέρα το χαρτί της κατ' εξαίρεση τρίτης μετάθεσης στην 77ΜΕ). Απο μια άποψη βέβαια καλά να πάθουν γιατί όποιον και αν ρώταγες απο αυτούς, ο ένας ήταν και καλά ξάδερφος του Λαμπρόπουλου, ο άλλος μπαντζανάκης του, ο άλλος κολλητός του κ.ο.κ.

 

 

Όσον αφορά τον Βάγκο ακριβώς έτσι τον θυμάμαι και γω.

 

 

Σημείωση: Εγώ έσκασα μύτη στο 9ΣΠΖ Δευτέρα του Πάσχα. Δε θυμάμαι πότε έπεσε περσυ για να σου πω αν είδες εμένα σίγουρα. Πάντως και γω θυμάμαι ένα παιδί που είχε έρθει απο 401 και την έκανε για τη μονάδα του και νομίζω ότι τα είχαμε ψιλοπει. Μικρός που είναι ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...