Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όταν κυκλοφόρησε το βιβλίο, Πάπας ήταν ο Ιωάννης Παύλος Β'. Ο Βενέδικτος ΙΣΤ' είναι σαφώς (ανοιχτά) πιο συντηρητικός, πάντως το Βατικανό φέρθηκε μάλλον έξυπνα και απέφυγε την ανοιχτή και εκτεταμένη σύγκρουση.

 

Σαφώς και διάφοροι καρδινάλιοι και κατώτεροι κληρικοί κάλεσαν το ποίμνιό τους να μην διαβάσει/παρασυρθεί από τα όσα αναφέρει το βιβλίο, αλλά και οι δύο Πάπες απέφυγαν να το κάνουν θέμα.

 

Δε νομίζω ότι θα υπήρχε καλύτερη διαφήμιση για την ταινία από το να κάνει φασαρία το Βατικανό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ πάντως περίμενα τον Langdon κάτι σαν πιο γερασμένο Clive Owen, κάποιον πιο αδύνατο και δεμένο δηλαδή... όχι τόσο χλαπάτσα...

Σίγουρα μια Virginie, ή μια άλλη πιο θηλυκή - γυναίκα γαλλίδα από την κατά τα άλλα αξιολάτρευτη Tautou θα έδενε πιο πολύ...

Επίσης για τον αλμπίνο, τον οποίο αναφέρει "θηριώδη" νομίζω ένας αδύνατος άγγλος δεν κολλάει και πολύ...

Για τον Τίμπινγκ νομίζω κάτι σαν τον Jim Broadbent που έπαιζε τον Harold Zidler στο Moulin Rouge θα ήταν καλός...

Γενικά η εικόνα που είχα από το βιβλίο ήταν μια αίσθηση μεγαλοπρέπειας για τα δύο κεντρικά πρόσωπα... δεν ξέρω.... μακάρι να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάπου το έχω ξαναγράψει -νομίζω- ότι ένα από τα ενδιαφέροντα σημεία που παρατήρησα σε σχέση με το Da Vinci Code είναι ότι σχεδόν ο κάθε αναγνώστης "φαντάστηκε" διαφορετικά τους χαρακτήρες. Συμβαίνει με κάθε βιβλίο αυτό, απλά εδώ, λόγω των πολλών αναγνωστών, οι διαφορετικές απόψεις που έφτασαν στα αυτιά μου ήταν περισσότερες.

 

Ομολογώ ότι η επιλογή του Hanks αρχικά δε με ενθουσίασε. Στο trailer, πάντως, είναι πολύ αλλαγμένος. Προσωπικά, τον θέλω και λίγο "λαπά", "φοβισμένο" τον Λάνγκντον. Η Totu μου άρεσε πολύ ως επιλογή, όπως και ο Reno, αν και τον επιθεωρητή στο βιβλίο τον φανταζόμουν πιο "ντουλάπα". Τον αλμπίνο και τον Τίμπινγκ δεν τους έχω δει καθόλου.

 

Μου άρεσε πολύ ο ηθοποιός που παίζει το Σονιέρ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mias kai piasame to casting,ton Langdon ton skeftomouna pio Harrison Ford i Richard Gere...Gia Sila(my favorite character) tha ithela kapoion agnwsto ogwdi typo.Ton epithewriti ton eixa kopsei kati se ligotero gomari,kati san ton Stephen Rea apo to V for Vendetta.Kai gia Sofie thathela kati poio "antraki",kati se Jennifer Garner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το όνομα του Ford έπαιξε κάποια στιγμή, μαζί με Crow και Clooney αλλά τον έφαγε η ηλικία. Καλά τον πενηντάρη να τον κάνεις σαραντάρη, αλλά τον εξηνταφεύγα;

 

Για Σίλα, ίσως ένας άγνωστος, "δεμένος" να ήταν καλή επιλογή...με κάθε επιφύλακη, γιατί την επιλογή που έγινε δεν την είδα :)

 

Η Totu σε κάτι ρόλους που την έχω δει μου έχει φανεί πιο "σκληρή" (ίσως να την καίει ο ρόλος στο Αμελί εδώ) αλλά ευτυχώς που για τους δύο βασικούς Γάλλους στο βιβλίο επέλεξαν Γάλλους ηθοποιούς. Θα προσδώσει πειστικότητα, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως και στον ρόλο του Ζακ Σονιέρ θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί κάποιος πιο γνωστός ηθοποιός γιατί είναι ένας σημαντικός ρόλος... ο συγκεκριμένος απο ότι είδα έχει παίξει μόνο σε γαλλικές παραγωγές οχι και τόσο γνωστές.

Για μένα καλή επιλογή και του Μολίνα σαν επίσκοπος Αρινθαρόζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Σίλα ο Brown τον αναφέρει ως θηριώδη, απόκοσμο, κάνει αναφορές στα μεγάλα κόκκινα μάτια του και περιμενα πραγματικά ένα τέρας. Αντ'αυτού βλέπω αυτό το πράγμα το οποίο δεν μου προκαλεί κανένα συναίσθημα φόβου. Εντάξει στο trailer οι εικόνες περνάνε με τρελούς ρυθμούς αλλά δεν νομίζω να πέφτω και τόσο έξω. Ο καθηγητής έχει στην πλάτη του και την περιπέτεια του με τους Illuminati οπότε κάθε άλλο παρά κότα θα έπρεπε να είναι τώρα.

 

Πάντως θυμηθείτε πως όταν αρχίσουν οι πρώτες κριτικές για την ταινία οι ειδήσεις θα μας βομβαρδίσουν με τις συστάσεις/παρεμβάσεις του Βατικανό. Η αντίδραση θα είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος που θα πρέπει να ακολουθήσει διότι η σιωπή από πολλούς μπορεί να εκληφθεί ως ενοχή. Ο Brown διηγείται ένα μυθιστόρημα, μια περιπέτεια, το γεγονός όμως ότι δημιούργησε θύελλα αντιδράσεων μου προκαλεί το ενδιαφέρον. Μια στις τόσες τα όσα λέει να είναι αληθινά...............μας έχουν καβαλήσει που μας έχουν καβαλήσει οι γυναίκες...........αλίμονο μας λολ!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που μου άρεσε στον Λάνγκντον είναι ότι έχει, σε κάποιο βαθμό, "λογικές" αντιδράσεις. Σαφώς και η όλη κατάσταση ξεφεύγει από τα μέτρα του κοινού θνητού αλλά ο φόβος του όταν, π.χ., η Νεβό τον πείθει να δραπετεύσουν από το Λούβρο είναι πιο πειστικός από το να ορμήσει χωρίς δισταγμό από το παράθυρο με διπλή κολοτούμπα και να προσγειωθεί άψογα αλά Βλάσης Μάρας πάνω σε κινούμενο αυτοκίνητο.

 

Λοιπόν, για να βρω ένα τρέιλερ με το Σίλα γιατί θα με φάει η περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν θα πηδούσε δα από 16 μέτρα σε έναν μουσαμα στην καρότσα ενός φορτηγού. Μπορεί να είναι και αυτός καθηγητής αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον Indiana Jones ;) . Το μόνο τους κοινό είναι το κυνήγι του δισκοπότηρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σας εχω μια δυσκολη ερωτηση...

μολις αρχισα να διαβαζω το βιβλιο.ειμαι στις πρωτες 40 σελιδες

αλλα μολις διαπιστωσα οτι με λιγη 'υπομονη' μπορω να εχω στο σκληρο μου την ταινια. σιγουρα και την ταινια θα δω και το βιβλιο θα διαβασω.

αλλα τι απο τα δυο πρωτα??? δεν εχω δει ποτε μου καποια ταινια που να εχω διαβασει το βιβλιο πρωτα και δε ξερω πως ειναι.

τι προτεινετε.?.?.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Des tin tainia prwta...afenos to vivlio exei graftei san tainia.Kathe kefalaio teleiwnei ekei pou perimeneis stin tainia px na deixnei to proswpo tou prwtagwnisti na vlepei ton kako kai xafnika se gyrnaei se allo meros.O Brown einai tou p... syggrafeas alla tha ekane gia foveros senariografos se tainies tou James Bond xerw gw i tainies peripeteias me ton Ben Affleck

 

Afeterou to SYGEKRIMENO vivlio(antitheta me to Angels and Demons) exei ligh ypothesi.Diladi an vgaleis ta "koutsompolia" gia ton Xristo kai tin Magdalini kai tous Merovigious stin ousia i ypothesi tha mporouse na eixe gyristei kai se tainia twn 90'.Opote des tin tainia,na xereis tin ypothesi,kai meta diavazeis kai to vivlio gia ta "sionistika koutsompolia" pou sto finale giauta exei ginei olos o doros,i poloki san ploki aneta exei thesi sto programma tou Star kamia Pempti 9 to vrady

 

PS To Ekkremes tou Foukw,apeirws shmantikotero kai safws dyskolotero vivlio,toxw diavasei hdh 5 fores kai paw gia 6i.To DVC akoma na to diavasw 2i kai den kaigomai kiolas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...