Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδία και από μένα και χρόνια πολλά καλή χρονιά.

Θα ήθελα να βάλουμε ορισμένα πράγματα στην σειρά ,να μη λέμε ότι θέλουμε.

Πρώτον ποίος μιλάει για ποσοστό τιτανίου στα glass.

Το έγραψα και στης προηγούμενες σελίδες, όλη όση κατασκευάζουν καζάνια τα πηγαίνουν σε μια συγκεκριμένοι σμαλταρία και τα επισμαλτονουν στον Λάσκαρη

Στην Μάντρα Αττικής, ακόμα και από την βόρια Ελλάδα. Άρα το ποσοστό Τιτανίου είναι συγκεκριμένο για όλους που δουλεύουνε glass.

Εκτός από αυτούς που περνάνε ηλεκτροστατική βαφή και τα πουλάνε σαν glass.

Είναι αρκετή αυτή και επώνυμες μάρκες. Πιστέψτε το.

Τώρα το γυαλί δεν είναι όπως το ποτήρι, είναι αυτή η επισμαλτοση που προανέφερα.

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Πολύ (κατασκευαστές) γράφουν διάφορα για τεχνικές προδιαγραφές και για λαγούς με πετραχήλια. Και προσπαθούνε να εντυπωσιάσουν με μεγάλα λόγια..

Πρέπει λιπών να ξέρεται ότι η αρχή της κατασκευής του ηλιακού είναι συγκεκριμένοι

Που δεν μπορεί να ξεφύγει κανένας.

Από κι και πέρα είναι στο χέρι του (επαγγελματία) πόσο τσιγκούνης είναι με τα υλικά.

Τώρα να εντυπωσιάζουμε με τα λέιζερ και πράσινα άλογα, αυτά τα ακούω βερεσέ.

Και κάτι για το λέιζερ

Το ξέρεται ότι το λέιζερ δεν κάνη συνεχόμενοι ραφή, αλά κάνη πόντες-πόντες δεξιά και αριστερά στην σωλήνα, μάθετε το και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

που το βρηκες αυτο ακριβως? μπορεις να γραψεις το λινκ για το solarkeymar?

 

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qCollectorCertificates/ShowQCollectorCertificatesTable.aspx

user789 διάλεξε country code - GR και θα δεις τα πιστοποιημένα ηλιακά, με τις αποδόσεις τους.

 

n.nik

μπορείς να ανφέρεις συγκεκριμένα προβλήματα; εμένα έχει ο γείτονας ούτε μυρωδιές μου ανέφερε που λέει ο user789 ούτε τίποτα.

 

D.PAT

μπορείς να μας πείς μερικούς glass να ξέρουμε και εμείς, γιατί δεν θα ήθελα με ηλεστροτατική βαφή ηλιακό, νομίζω έτσι έβαφε ο πατέρας μου τα ποδήλατα σε εργοστάσιο πρίν πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT φαινεται οτι γνωριζεις πραγματα. πες καποιες εταιριες που χησιμοποιουν ηλεκτροστατικη βαφη και τα πουλανε για glass. σε καμια περιπτωση δεν κανεις κακο σε αυτους αλλα σε εμας τους "ασχετους" που μας κοροιδευουν. πιστευω αρκετοι θα συμφωνησουν μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναγράψει πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα σμαλταρισμενα καζάνια

Από τα γαλβάνιζε με ηλεκτροστατικοί βαφή.

Ανοίγουμε το μικρό καπάκι που καλύπτει τα ηλεκτρικά,

Φαίνεται η αντίσταση με τον θερμοστάτη και το καπάκι του καζανιού που έχει το νερό και γύρο γύρο η μόνωση πολιουρεθανη.

Αν το καπάκι του καζανιού γύρο γύρο από την αντίσταση είναι κατάμαυρο και αυτό γίνεται από τον φούρνο που ψήνεται στους 850 βαθμούς τότε είναι glass (σμαλταρισμενο).

Αν το καπάκι είναι γυαλιστερό (γαλβάνιζε) η πράσινο τότε είναι ηλεκτροστατικοί.

Δεν χρειάζεται να βγάλουμε την αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε θα πάμε στον έμπορα, που δεν τον έχει καν στο μαγαζί τον ηλιακό (μπορεί να θέλει και προκαταβολή να στον φέρει),

θα του πουμε.. ε μάστορα φέρε ένα κατσαβίδι, για να δούμε αν είναι glass, ηλεκτροστατική βαφή, λαδομπογιά και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.

 

Αν άλλο λένε και άλλο πουλάνε, τότε αυτό είναι ο ορισμός της παρακμής ...

 

Αν το κάνουν αυτό στα glass, στους inox δηλαδή τι πρέπει να κάνουν για οικονομία, να βάλουν τσίγκο;

Επεξ/σία από shack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι όταν αγοράζουμε κάτι, ακόμα και αν δεν υπάρχει στο κατάστημα το συγκεκριμένο κομμάτι που θα πάρουμε, πρέπει τουλάχιστον να υπάρχει ένα δείγμα. διαφορετικά να μην το πάρουμε και να εξηγήσουμε το λόγο. "θέλω να το δω". τί, γουρούνι στο σακί; αν δεν γίνεται πολύ απλά πάμε παρακάτω. δόξα το θεό υπάρχουν σε κάθε χώρο συνεπείς μαζί με τις ασυνεπείς εταιρίες/άτομα.

σχετικά με το πόσιμο νερό που ρώτησε συνφορουμίτης θα πω αυτό που έχω πει και παλαιότερα. ας πούμε έχεις το καλύτερο καζάνι από θέμα υγιεινής. το αφήνεις σχεδόν στάσιμο, όπως είναι στους θερμοσίφωνες, και του ανεβοκατεβάζεις τη θερμοκρασία καθημερινά. και τα άλατα μαζεύονται καθημερινά. θέλεις να το πιεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα με τον shack και οπως ειπα κ στο προηγουμενο μου μνμ θα ηθελα να μαθω εταιριες μιας και γνωριζει ο D.PAT. καλο ειναι να το βλεπεις πριν να το αγορασεις οπως λεει ο haris_216 και ετσι πρεπει να γινεται. πιστευω πως στο φορουμ αυτο αλλα και σε καθε φορουμ δεν φτανουν μονο οι πληροφοριες για το πως θα κανεις συντηριση η στο πια εταιρια ειναι αξιοπιστη. αν γνωριζετε πραγματα η ειστε ειδικοι πρεπει να τα λετε ολα. ουτως η αλλος οι καλοι προχωρανε και αναπτυσωνται και αυτο ειναι αποδεδειγμενο αιωνες. πειτε λοιπον καποια ονοματα σας λεω ξανα καλο θα κανατε. μην το κανετε σας τους βουλευτες απ'εξω απ'εξω και μισολογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια. πηγα και ρωτησα για τους ηλιακους που σας ελεγα και εμαθα καποια πραγματα. δυστυχως δεν μπορεσα να το δω στα κεραμιδια που ηθελα αλλα ειχε στημενο ηλιακο το μαγαζι. απερριψα τον sonne για λογους δικους μου και κρατησα τον howat οσο για την diana ειδα πληροφοριες απο το σαιτ της γιατι δεν βρηκα μαγαζι κοντα στην περιοχη μου. εκει ειχε την βαση κεραμοσκεπης και συμφωνα με τα λογια του user789 που την ειπε καλη το κρατησα στο μυαλο μου. η howat στο σαιτ δεν εχει καμια φωτογραφια να την δω αλλα ουτε και πληροφοριες. μπορειτε να βοηθησετε πανω σε αυτο? που μπορω να την δω? θελω μεχρι το σαββατο να εχω τελειωσει με αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλη.

Άντε να πούμε μερικά ονόματα που δουλεύουν glass.

(Όχι ηλεκτροστατικοί).

Nobel – glass -ανοξείδωτα howat – glass Μαλτεζος –ανοξείδωτα - glass

Bauer – γαλβάνιζε – glass – ανοξείδωτα – χάλκινα δουλεύει και φασών για άλλους.

Diana – glass Enersan – glass Skayland – glass – ανοξείδωτα θερμικ – glass.

Διευκρινίσεις .

Ο Nobel έχει δικιά του σμαλταρια. του Μαλτεζου τα glass τα κάνει ο Κηκίς στην Κοζάνη έτοιμα αμπαλαρισμένα.

Diana τα παίρνει από Θεσσαλονίκη (Μπιτζιδης) ασμαλταριστα και τα πηγαίνει στην σμαλταρια .δεν τα κατασκευάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι εντελως ασχετος, και οσο διαβαζω, τοσο μπερδευομαι, τελικα ποιο απο αυτα ειναι προτιμοτερο? glass, ινοχ, χαλκινος? ποιες μαρκες, αυτον τον καιρο, θεωρουνται αποδοτικες, αξιοπιστες και με φθηνα ανταλλακτικα (μη μας πιανουν και τον κ@λο..!) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλη.

Άντε να πούμε μερικά ονόματα που δουλεύουν glass.

(Όχι ηλεκτροστατικοί).

Nobel – glass -ανοξείδωτα howat – glass Μαλτεζος –ανοξείδωτα - glass

Bauer – γαλβάνιζε – glass – ανοξείδωτα – χάλκινα δουλεύει και φασών για άλλους.

Diana – glass Enersan – glass Skayland – glass – ανοξείδωτα θερμικ – glass.

Διευκρινίσεις .

Ο Nobel έχει δικιά του σμαλταρια. του Μαλτεζου τα glass τα κάνει ο Κηκίς στην Κοζάνη έτοιμα αμπαλαρισμένα.

Diana τα παίρνει από Θεσσαλονίκη (Μπιτζιδης) ασμαλταριστα και τα πηγαίνει στην σμαλταρια .δεν τα κατασκευάζει.

 

 

επρεπε να κανεις το αντιθετο γιατι αυτο ειναι που μας ενδιαφερει. απ'οτι καταλαβα οι εταιριες αυτε δεν μας κοροιδευουν και θεωρουνται αξιοπιστες.

η sonne, melpo, calpak kai romina χρησιμοποιουν ηλεκτροστατικη? λεω αυτες τις μαρκες γτ τις κοιταξα σημερα και χθες για αγορα ηλιακου οπως αναφερω. τις αλλες που ειδα τις αναφερεις για glass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έψαχνα στο internet για θέρμανση από ηλιακούς συλλέκτες και κατα τύχη έπεσα σ'αυτό το forum. Δεν έχω ιδέα από ηλιακούς θερμοσίφωνες αλλά για κανένα μισάωρο που διάβασα τις συζητήσεις σας εχω γίνει expert! Τσπ... Μένω Θήβα και απο ηλιακό είμαι κομπλέ. Δεν ξέρω τι μάρκα είναι γιατί έχουν σβήσει τα γράμματα από τα χρόνια! Το θέμα ηλιακή θέρμανση σας λέει κάτι; D.PAT εσύ μήπως; λίγο που διάβασα φαινεσαι πολύ ψαγμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostis_07

 

Για ηλιακή θέρμανση, δες σε αυτό το λινκ, πιστέυω είναι κατατοπιστικό

 

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2288

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως οι ηλιακοί συλλέκτες είναι πολύ ακριβοί για θέρμανση, επίαης το μεγαλύτερο ποσό θερμότητας θα στο αποδώσουν το καλοκαίρι παρά το χειμώνα που το θες, τις δε μέρες που θα έχει συννεφιά θες εναλλακτική θέρμανση. Επιπλέόν θες και άλλο εξοπλισμό, αυτοματισμούς, buffer, κα.. που κοστίζουν. Βάζεις μια εξωτερική μόνωση καλύτερα για εξοικονόμηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shack, το ακριβοί είναι σχετικό... να κάνει και 300 ευρώ ο ένας; το θέμα είναι πόσους θές για να πείς ότι θα αποδόσουν. Και όσο για το καλοκαίρι έχεις δίκιο έχουν απόδοση. Αλλά σκέφτομαι ότι και αυτό το ερείπιο που έχω για ζεστό νερό ακόμα και το χειμώνα κάποιες φορές το έχει καυτό. Πιστεύω πώς άν μπορέσω να εξοικονομήσω γύρω στο 40% και τελικά στο σύνολό του μου κοστίσει κανένα πεντάρι χιλιάρικα θα έχω αποσβεση σε περίπου 7 χρόνια. Με σημερινή τιμή πετρελαίου. πιστεύεις ότι θα κοστίζει το ίδιο σε 7 χρόνια; Άρα πιο γρήγορη αποσβεση... Το θέμα είναι τα σκέφτομαι σωστά ή βλέπω όνειρα θερινής νυκτώς στα μέσα του χειμώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...