Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ηλιακό εδώ και 1 χρόνο. Πήγα μια μέρα να τον ελέγξω τώρα τον χειμώνα και είδα ότι μεσα στον επιλεκτικό συλλέκτη υπήρχε υγρασία-ίχνη νερού (όχι πολύ, όπως τα τζάμια όταν έχουν υγρασία αλλά ήταν από μέσα όχι από έξω.) . Είναι φυσιολογικό ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι φυσιολογικό ???

συμβαίνει. είτε γιατί ο συλλέκτης δεν είναι καλά στεγανοποιημένος με αποτέλεσμα να μπαίνει μέσα υγρασία, είτε η μόνωση που έχει από πίσω ήταν υγρή όταν την έβαλαν (εννοείται πως αν εκεί που ήταν αποθηκευμένη είχε υγρασίες, διαρροές και τα ρέστα δεν την πετάνε. την χρησιμοποιούν κανονικότατα). αν η υγρασία είναι λίγη το αφήνεις ως έχει. δεν το πειράζεις. αν είναι όμως πολλή τότε ίσως να έχει θεματάκι αφού αν δεν περνούν οι ακτίνες του ήλιου, επηρεάζεται η απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αυτο το μένος για AST ?εγω αυτον εχω και ειμαι ευχαριστημενος

είναι ο φόβος του αγνώστου :P

εντάξει, πλάκα κάνω.

προσωπικά δεν έχω κάτι ούτε υπέρ ούτε εναντίον. δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. έχω ένα απλό συμβατικό ηλιακό θερμοσίφωνα. απλά επειδή εδώ που γράφουμε όλοι μας διαβάζουν και άνθρωποι που ίσως ξέρουν λιγότερα ή που μπορεί να δεχτούν αβίαστα κάτι που θα πω εγώ ή κάποιος άλλος, καλό είναι όταν λέμε κάτι να είναι τεκμηριωμένο είτε εμπειρικά είτε τεχνικά. πράγμα που δεν θεωρώ ότι συμβαίνει όταν λέμε απλά σε κάποιον ότι είναι "νέας τεχνολογίας".

και μια που έχεις τον συγκεκριμένο πες σε ποιο σημείο, κατά τη γνώμη σου, οι παρατηρήσεις που έκανα πιο πάνω σε συνφορουμίτη είναι υπερβολικές ή άσχετες. υπάρχει κάτι το οποίο να βρίσκεις λάθος σαν ερώτηση ή παρατήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα πάρα πολύ να κάνω ένα ταπεινό post σε αυτό το τεράστιο θέμα! Παρακαλώ να μη διαγραφεί η δημοσίευση μου. Ευχαριστώ. Ούτε μπαν. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν παλιό ηλιακό-με το κλασσικό κλειστό κύκλωμα χωρίς επιλεκτικό συλλέκτη- των 160lt και μας καλύπτει (οικογένεια 5 ατόμων).

Πιστεύω άν πάρεις μεγαλύτερο ηλιακό θα ζεσταίνει το νερό σε μεγαλύτερο χρόνο σε σχέση με των 150lt. Ζήτησε πάντως επιλεκτικό συλλέκτη. Εγώ έχω δεί τον AST που τον έχει φίλος και θα πάρω έναν 150lt μόλις δημιουργήσει πρόβλημα ο παλιός που έχω. Ο συγκεκριμένος πωλείται και στο εξωτερικό σε χώρες με μικρότερη ηλιοφάνεια.

Πρέπει να συγκρίνεις ηλιακούς που να έχουν λειτουργία κενού + επιλεκτικό συλλέκτη.

Ο θερμοσίφωνας λόγω του επιλεκτικού συλλέκτη και της λειτουργίας κενού ισοδυναμεί με ηλιακό 200lt.

Αν ο Ηλιακός δεν έχει λειτουργία κενού θα χρειαστεί μεγαλύτερο συλλέκτη. Οπότε μήν συγκρίνετε ηλιακούς μόνο απο τα τετραγωνκά συλλέκτη ή απο την χωρητικότητα (lt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ο AST είναι μια πολύ καλή λύση.

Εξάγει σε κάποιες χώρες του εξωτερικού και αυτό δείχνει ότι έχει μια συγκεκριμένη ποιότητα.

Αυτός ο τύπος του ηλιακού αναπτύχθηκε από την FOCO το 1990 και τώρα παρόμοια συσκευή έχει μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες στην Ευρώπη. Το δοχείο του συγκεκριμένου ηλιακού, κατασκευάζεται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλλή χρονιά σε όλους.

 

Είμαι φρέσκος στο forum το οποίο βρήκα μετά απο αναζήτηση στο internet για ηλιακούς θερμοσίφωνες.Οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι ανύπαρκτες και πραγματικά χάρηκα όταν βρήκα αυτό το post στο οποίο αναφέρονται όλες αυτές οι πληροφορίες από ειδικούς και μή στο χώρο.

Πρίν απο μια εβδομάδα μπήκα στην τελική ευθεία για την αγορά ενός ηλιακού θερμοσίφωνα και μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι χάθηκα!! .Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω τη γνώμη σας πάνω στις επιλογές που έχω.Ο τόπος κατοικίας μου είναι ο Αγ.Θωμάς Βοιωτίας.

Οι ηλιακοί που έχω μέχρι τώρα δεί είναι:

 

1) Romina στα 1000 ευρώ 160lt με ανοδική προστασία μαγνησίου,μόνοση πολυουρεθάνης στο boiler και στο συλλέκτη ο οποίος ειναι εποιλεκτικός με 2,5τμ επιφάνεια και 5χρόνια εγγύηση.

 

2) diana με εποιλεκτικό συλλέκτη,160lt boiler και χωρίς άλλα γωστά τεχνικά χαρακτηριστικά αφού η συγκεκριμένη πρόταση έγινε από γνωστό υδραβλικό στα 900ευρώ.

 

3)Calpak στα 160lt με συλλέκτη απο full plate επιλεκτική επιφάνεια και μόνωση πολυουρεθάνης με 2,2τμ επιφάνεια και δεξαμενή με επισμάλτωση τύπου direct με 10% τιτάνιο μόνοση και αυτό με οικολογική πολυουρεθάνη και κόστος 1120ευρώ.

 

Και οι 3 αυτές επιλογές είναι τριπλής και χωρίς το κόστος τοποθέτησης.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσίευση 04 Δεκέμβριος 2011 - 12:37 μμ

 

D.PAT, στις 11 Νοέμβριος 2011 - 08:45 πμ, έγραψε:

Το λαμάκη που βιδώνετε το ανόδιο στην αντίσταση να το καθαρίσεις καλά, και να σφίξης πολύ καλά το ανόδιο, για να είναι καλά γειωμένο αλλιώς δεν θα φθείρετε.

 

Καλησπέρα.Όταν λες να το γειώσουμε καλά τι έννοεις?Πως το επιτυγχάνουμε αυτό?

 

Καλη χρονια σε ολους.Αμα μπορει κανεις να μου απαντησει στην ερωτηση γιατι εγω δεν εχω ανεβασει καλωδια πανω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εκτός απο την κλασική επισμάλτωση με γυαλί έχει και ένα ποσοστό 10% τιτανίου.

 

Πρόσεχε!!!

Το ποσοστό τιτανίου είναι εγκληματικά χαμηλό και τεχνολογικά απαράδεκτο.

Για τη διασφάλιση της ποιότητας η περιεκτικότητα τιτανίου πρέπει να αγγίζει τουλάχιστον το 25%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μέταλλο και να το ζητάται είναι το ζιρκόνιο - βανάδιο.

Έχει εντυπωσιακές φυσικές ιδιότητες και είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλλή χρονιά σε όλους.

 

Είμαι φρέσκος στο forum το οποίο βρήκα μετά απο αναζήτηση στο internet για ηλιακούς θερμοσίφωνες.Οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι ανύπαρκτες και πραγματικά χάρηκα όταν βρήκα αυτό το post στο οποίο αναφέρονται όλες αυτές οι πληροφορίες από ειδικούς και μή στο χώρο.

Πρίν απο μια εβδομάδα μπήκα στην τελική ευθεία για την αγορά ενός ηλιακού θερμοσίφωνα και μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι χάθηκα!! .Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω τη γνώμη σας πάνω στις επιλογές που έχω.Ο τόπος κατοικίας μου είναι ο Αγ.Θωμάς Βοιωτίας.

Οι ηλιακοί που έχω μέχρι τώρα δεί είναι:

 

1) Romina στα 1000 ευρώ 160lt με ανοδική προστασία μαγνησίου,μόνοση πολυουρεθάνης στο boiler και στο συλλέκτη ο οποίος ειναι εποιλεκτικός με 2,5τμ επιφάνεια και 5χρόνια εγγύηση.

 

2) diana με εποιλεκτικό συλλέκτη,160lt boiler και χωρίς άλλα γωστά τεχνικά χαρακτηριστικά αφού η συγκεκριμένη πρόταση έγινε από γνωστό υδραβλικό στα 900ευρώ.

 

3)Calpak στα 160lt με συλλέκτη απο full plate επιλεκτική επιφάνεια και μόνωση πολυουρεθάνης με 2,2τμ επιφάνεια και δεξαμενή με επισμάλτωση τύπου direct με 10% τιτάνιο μόνοση και αυτό με οικολογική πολυουρεθάνη και κόστος 1120ευρώ.

 

Και οι 3 αυτές επιλογές είναι τριπλής και χωρίς το κόστος τοποθέτησης.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

 

γεια σου φιλε.

 

η προταση που σου εκανε ο υδραυλικος ειναι η σωστοτερη. ξερω καλα την DIANA γιατι εχω παρει αρκετα ηλιακα κ για εμενα αλλα κ για φιλους χωρις να παρουσιασει κανενα προβλημα. αλλωστε ειναι και σχεδον διπλα σου. σιγουρα θα εχεις παει χαλκιδα. αν δεις ειναι γεματη η πολη και αυτο δεν ειναι καθολου τυχαιο.

να σου πω καποια τεχνικα χαρακτηριστηκα

μποιλερ κυκλου κυκλωματος απο γυαλι με ανοδειωμενο αλουμινιο το εξωτερικο, μονωση πολυουρεθανης και προστασια απο ανοδιο

επιλεκτικο συλλεκτη ή χαλκινο κατα προτιμηση δικη σου στα 3 μ2 ή 2,5 μ2 στα 160 λιτρα

βαση απο γαλβανισμενη λαμαρινα παχους 2mm

δεν ξερω αν ειναι υδραυλικος σου και υπαρχει εμπιστοσυνη ή τον βρικες τυχαια και σου προτεινε την εταιρια αυτη, εγω παντως στην προτεινω ανεπιφυλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...