Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό.Μου έχουν λυθεί αρκετές τεχνικές απορίες στο θέμα του ηλιακού θερμοσίφωνα και σας ευχαριστώ.

Έχουμε μπει εδώ και 4 μήνες ως ενοικιαστές (4μελής οικογένεια) σε διαμέρισμα 20ετίας στην Αγ. Παρασκευή το οποίο διαθέτει ηλιακό (sonne).

Δυστυχώς ο ηλιακός παρουσίασε πρόβλημα ( διαρροή υγρών-όχι νερού- από το καζάνι-10ετίας).Δεν ζέσταινε το νερό καθόλου.Ήρθε 3 φορές υδραυλικός και συμπλήρωσε υγρά.Το πρόβλημά διορθωνόταν για λίγες μέρες και έπειτα τα ίδια.Διαπιστώσαμε διαρροή των υγρών από το σημείο όπου τα υγρά επιστρέφουν στο καζάνι από τον συλλέκτη (μέσα από το καζάνι-όχι στο σημείο που συνδέεται εξωτερικά) Ο ιδιοκτήτης που είναι εξαιρετικά συνεννοήσιμος, προσφέρθηκε να τον αντικαταστήσει αμέσως με καινούριο μέσης κατηγορίας τιμής.Έχουμε καταλήξει μεταξύ των

Nobel (glass) διπλής ενέργειας,160l με επιλεκτικούς συλλέκτες 3,0 τ.μ. στα 835 ευρώ συν 3 ευρώ το μέτρο για τυχόν επιπλέον σωλήνες που θα χρειαστούν

και

Focus (glass) διπλής ενέργειας,175l με επιλεκτικό συλλέκτη (μονό) 2,3 τ.μ. από την ίδια εταιρία που κατασκευάζει και τους Ηλιοφάν (Αγγελόπουλος) στα 850 ευρώ (με έκπτωση από τα 1140 ευρώ που λέει οτι κοστίζει αρχικά) συν 5 ευρώ το μέτρο οι έξτρα σωλήνες και 4 ευρώ τα έξτρα καλώδια.

Και στους δύο οι συλλέκτες αποτελούνται από ενιαία επιφάνεια και όχι από πολλά φύλλα μαζί.

Οι τιμές και των 2 περιλαμβάνουν αποσυναρμολόγηση και κατέβασμα του παλαιού θερμοσίφωνα και φυσικά μεταφορά και τοποθέτηση του καινούριου.

Επικοινώνησα με τις εταιρίες για το θέμα της εγγύησης (5ετής και οι δύο) και o μεν Nobel για να ισχύει η εγγύηση θέλει συντήρηση κάθε 2 έτη, ο δε Focus θέλει συντήρηση κάθε χρόνο.

Με τον όρο "συντήρηση" και δύο εννοούν καθαρισμό και έλεγχο της φλάντζας,έλεγχο της ράβδου μαγνησίου,έλεγχο της αντίστασης, αλλαγή ή συμπλήρωμα των υγρών και καθάρισμα του καζανιού εσωτερικά(!).

Την συντήρηση μπορεί να την κάνει και κάποιος υδραυλικός πού θα πιστοποιεί ενυπόγραφα ότι την έκανε.Δεν είναι απαραίτητο να γίνεται από τις κατασκευάστριες εταιρίες,όπως μου είπαν και οι δύο τηλεφωνικά.

Με δεδομένο το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης, που θα δώσει και τα χρήματα, έχει αποφασίσει αντικατάσταση του παλαιού και έχει καταλήξει έπειτα από δική του έρευνα σε αυτούς τους 2 δίνοντας σε εμένα την τελική επιλογή,θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή από όποιον έχει την διάθεση.

Το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό,αλλά και το θέμα της αντοχής και της απόδοσης είναι ακόμη πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου,μιας και όταν βάζεις ηλιακό κατά κύριο λόγο το κάνεις για να έχεις την ευκολία του ζέστού νερού σχεδόν συνέχεια και κατά δεύτερο λόγο για οικονομία που φυσικά είναι και αυτό πολύ σημαντικό.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας. Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό.Μου έχουν λυθεί αρκετές τεχνικές απορίες στο θέμα του ηλιακού θερμοσίφωνα και σας ευχαριστώ.

Έχουμε μπει εδώ και 4 μήνες ως ενοικιαστές (4μελής οικογένεια) σε διαμέρισμα 20ετίας στην Αγ. Παρασκευή το οποίο διαθέτει ηλιακό (sonne).

Δυστυχώς ο ηλιακός παρουσίασε πρόβλημα ( διαρροή υγρών-όχι νερού- από το καζάνι-10ετίας).Δεν ζέσταινε το νερό καθόλου.Ήρθε 3 φορές υδραυλικός και συμπλήρωσε υγρά.Το πρόβλημά διορθωνόταν για λίγες μέρες και έπειτα τα ίδια.Διαπιστώσαμε διαρροή των υγρών από το σημείο όπου τα υγρά επιστρέφουν στο καζάνι από τον συλλέκτη (μέσα από το καζάνι-όχι στο σημείο που συνδέεται εξωτερικά) Ο ιδιοκτήτης που είναι εξαιρετικά συνεννοήσιμος, προσφέρθηκε να τον αντικαταστήσει αμέσως με καινούριο μέσης κατηγορίας τιμής.Έχουμε καταλήξει μεταξύ των

Nobel (glass) διπλής ενέργειας,160l με επιλεκτικούς συλλέκτες 3,0 τ.μ. στα 835 ευρώ συν 3 ευρώ το μέτρο για τυχόν επιπλέον σωλήνες που θα χρειαστούν

και

Focus (glass) διπλής ενέργειας,175l με επιλεκτικό συλλέκτη (μονό) 2,3 τ.μ. από την ίδια εταιρία που κατασκευάζει και τους Ηλιοφάν (Αγγελόπουλος) στα 850 ευρώ (με έκπτωση από τα 1140 ευρώ που λέει οτι κοστίζει αρχικά) συν 5 ευρώ το μέτρο οι έξτρα σωλήνες και 4 ευρώ τα έξτρα καλώδια.

Και στους δύο οι συλλέκτες αποτελούνται από ενιαία επιφάνεια και όχι από πολλά φύλλα μαζί.

Οι τιμές και των 2 περιλαμβάνουν αποσυναρμολόγηση και κατέβασμα του παλαιού θερμοσίφωνα και φυσικά μεταφορά και τοποθέτηση του καινούριου.

Επικοινώνησα με τις εταιρίες για το θέμα της εγγύησης (5ετής και οι δύο) και o μεν Nobel για να ισχύει η εγγύηση θέλει συντήρηση κάθε 2 έτη, ο δε Focus θέλει συντήρηση κάθε χρόνο.

Με τον όρο "συντήρηση" και δύο εννοούν καθαρισμό και έλεγχο της φλάντζας,έλεγχο της ράβδου μαγνησίου,έλεγχο της αντίστασης, αλλαγή ή συμπλήρωμα των υγρών και καθάρισμα του καζανιού εσωτερικά(!).

Την συντήρηση μπορεί να την κάνει και κάποιος υδραυλικός πού θα πιστοποιεί ενυπόγραφα ότι την έκανε.Δεν είναι απαραίτητο να γίνεται από τις κατασκευάστριες εταιρίες,όπως μου είπαν και οι δύο τηλεφωνικά.

Με δεδομένο το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης, που θα δώσει και τα χρήματα, έχει αποφασίσει αντικατάσταση του παλαιού και έχει καταλήξει έπειτα από δική του έρευνα σε αυτούς τους 2 δίνοντας σε εμένα την τελική επιλογή,θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή από όποιον έχει την διάθεση.

Το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό,αλλά και το θέμα της αντοχής και της απόδοσης είναι ακόμη πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου,μιας και όταν βάζεις ηλιακό κατά κύριο λόγο το κάνεις για να έχεις την ευκολία του ζέστού νερού σχεδόν συνέχεια και κατά δεύτερο λόγο για οικονομία που φυσικά είναι και αυτό πολύ σημαντικό.

Σας ευχαριστώ.

 

γεια σου φιλε

ας τα παρουμε απο την αρχη. απο την στιγμη που ειστε 4 ατομα στην οικογενεια σιγουρα σε καλυπτει ο 160αρης και με 3,0μ2 συλλεκτη αλλα και με 2,5μ2 απο την στιγμη που κοιτας για επιλλεκτικο. αφου παρακολουθεις το φορουμ αυτο καιρο θα ειδες οτι δεν λεω καλα λογια για τον nobel και αυτο οχι απο το μυαλο μου αλλα απο πολλες ενδειξεις. σε θεμα μαρκα θα σου ελεγα να το ψαξεις λιγο παραπανω. οι τιμες στα λιτρα αυτα ειναι πανω κατω ιδιες. συνηθως οι εταιριες δεν κανουν την δουλεια του υδραυλικου δλδ να σου βγαλουν το παλιο και να σου βαλουν το καινουργιο στην αρχικη τιμη του ηλιακου. αυτο παιρνει αρκετη ωρα και θελει επιπλεον υλικα οχι μονο σωληνες και καλωδια που σου εδωσαν τιμη μετρου αρα ειμαι επιφυλακτικος. απο θεμα εγγυησης οι περισσοτερες 5 χρονια δινουν και οι οροι ειναι σχεδον ιδιοι. αναφερεις οτι και οι δυο συλλέκτες αποτελούνται από ενιαία επιφάνεια και όχι από πολλά φύλλα μαζί. αυτο σημαινει οτι ειναι επιλλεκτικο αλουμινιο και οχι επιλλεκτικο χαλκινο που εχει περισσοτερη και γρηγοροτερη αποδοση που σιγουρα δεν στο εχουν αναφερει. αυτο σε μερες με συννεφια δεν θα σου αποδιδει αρκετα με αποτελεσμα να μην κανεις οικονομια που ζητας γτ θα χρειαζεται βοηθεια απο το ρευμα. απο την στιγμη ομως που ο ιδιοκτητης εχει επιλεξει και θα παρει εναν απο τους δυο ερχεσαι σε δευτερη φαση εσυ. αν μπορεις να κοιταξεις κι αλλες μαρκες οπως σου λεω και παραπανω καντο αν δεν μπορεις ας σου πει καποιος αλλος ποιον απο τους δυο να παρεις γτ δεν γνωριζω καθολου τον focus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό.Μου έχουν λυθεί αρκετές τεχνικές απορίες στο θέμα του ηλιακού θερμοσίφωνα και σας ευχαριστώ.

Έχουμε μπει εδώ και 4 μήνες ως ενοικιαστές (4μελής οικογένεια) σε διαμέρισμα 20ετίας στην Αγ. Παρασκευή το οποίο διαθέτει ηλιακό (sonne).

Δυστυχώς ο ηλιακός παρουσίασε πρόβλημα ( διαρροή υγρών-όχι νερού- από το καζάνι-10ετίας).Δεν ζέσταινε το νερό καθόλου.Ήρθε 3 φορές υδραυλικός και συμπλήρωσε υγρά.Το πρόβλημά διορθωνόταν για λίγες μέρες και έπειτα τα ίδια.Διαπιστώσαμε διαρροή των υγρών από το σημείο όπου τα υγρά επιστρέφουν στο καζάνι από τον συλλέκτη (μέσα από το καζάνι-όχι στο σημείο που συνδέεται εξωτερικά) Ο ιδιοκτήτης που είναι εξαιρετικά συνεννοήσιμος, προσφέρθηκε να τον αντικαταστήσει αμέσως με καινούριο μέσης κατηγορίας τιμής.Έχουμε καταλήξει μεταξύ των

Nobel (glass) διπλής ενέργειας,160l με επιλεκτικούς συλλέκτες 3,0 τ.μ. στα 835 ευρώ συν 3 ευρώ το μέτρο για τυχόν επιπλέον σωλήνες που θα χρειαστούν

και

Focus (glass) διπλής ενέργειας,175l με επιλεκτικό συλλέκτη (μονό) 2,3 τ.μ. από την ίδια εταιρία που κατασκευάζει και τους Ηλιοφάν (Αγγελόπουλος) στα 850 ευρώ (με έκπτωση από τα 1140 ευρώ που λέει οτι κοστίζει αρχικά) συν 5 ευρώ το μέτρο οι έξτρα σωλήνες και 4 ευρώ τα έξτρα καλώδια.

Και στους δύο οι συλλέκτες αποτελούνται από ενιαία επιφάνεια και όχι από πολλά φύλλα μαζί.

Οι τιμές και των 2 περιλαμβάνουν αποσυναρμολόγηση και κατέβασμα του παλαιού θερμοσίφωνα και φυσικά μεταφορά και τοποθέτηση του καινούριου.

Επικοινώνησα με τις εταιρίες για το θέμα της εγγύησης (5ετής και οι δύο) και o μεν Nobel για να ισχύει η εγγύηση θέλει συντήρηση κάθε 2 έτη, ο δε Focus θέλει συντήρηση κάθε χρόνο.

Με τον όρο "συντήρηση" και δύο εννοούν καθαρισμό και έλεγχο της φλάντζας,έλεγχο της ράβδου μαγνησίου,έλεγχο της αντίστασης, αλλαγή ή συμπλήρωμα των υγρών και καθάρισμα του καζανιού εσωτερικά(!).

Την συντήρηση μπορεί να την κάνει και κάποιος υδραυλικός πού θα πιστοποιεί ενυπόγραφα ότι την έκανε.Δεν είναι απαραίτητο να γίνεται από τις κατασκευάστριες εταιρίες,όπως μου είπαν και οι δύο τηλεφωνικά.

Με δεδομένο το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης, που θα δώσει και τα χρήματα, έχει αποφασίσει αντικατάσταση του παλαιού και έχει καταλήξει έπειτα από δική του έρευνα σε αυτούς τους 2 δίνοντας σε εμένα την τελική επιλογή,θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή από όποιον έχει την διάθεση.

Το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό,αλλά και το θέμα της αντοχής και της απόδοσης είναι ακόμη πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου,μιας και όταν βάζεις ηλιακό κατά κύριο λόγο το κάνεις για να έχεις την ευκολία του ζέστού νερού σχεδόν συνέχεια και κατά δεύτερο λόγο για οικονομία που φυσικά είναι και αυτό πολύ σημαντικό.

Σας ευχαριστώ.

 

Φίλε όπως είπε και ένας συνάδελφος προηγουμένως κοίτα τον ASSOS boiler.

Καλή τιμή και αξιόπιστοι.

Μακριά από NOBEL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όπως είπε και ένας συνάδελφος προηγουμένως κοίτα τον ASSOS boiler.

Καλή τιμή και αξιόπιστοι.

Μακριά από NOBEL.

 

νομιζω και ενας κουτος θα καταλαβαινε οτι μπηκες στο φορουμ για να διαφημίσεις τους ASSOS και να δυσφημίσεις την NOBEL.

μπορει και ο "συνδελφος" να είσαι παλι εσυ :-P

 

γενικα, βλεπω πολλους που ειναι εδω για να διαφημίσουν :$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω και ενας κουτος θα καταλαβαινε οτι μπηκες στο φορουμ για να διαφημίσεις τους ASSOS και να δυσφημίσεις την NOBEL.

μπορει και ο "συνδελφος" να είσαι παλι εσυ :-P

 

γενικα, βλεπω πολλους που ειναι εδω για να διαφημίσουν :$

 

 

φιλε θα διαφωνησω με αυτα που λες. δεν ξερω για το ατομο που μιλας θα μιλησω για εμενα ομως. και εγω λεω τα ιδια πραγματα για την εταιρια αυτη γιατι και προσωπικα δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα και απο περιπτωσεις που γνωριζω. εχω εναν αλλο ηλιακο στο σπιτι μου (>1) ο οποιος μου εχει βγει καλος και με το παραπανω και λεω σε καθε νεο αγοραστη που στελνει εδω να παρει αυτο το ηλιακο αν θελει. ειμαι της αποψης οτι κανεις δεν πρεπει να κοροιδευει για να πουλησει, κατι που δυστυχως στην χωρα μας γινεται σε μεγαλο βαθμο. επειδη γνωριζω και μερικα πραγματα πανω στο θεμα ηλιακος και επειδη πιστευω πως ειναι μια καλη επενδυση μιλαω συχνα σε αυτο το φορουμ. θα συνεχισω να λεω για την εταιρια αυτη που εχω βαλει χωρις να εχω καποιο κερδος μονο και μονο γιατι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με καθε τροπο. τωρα αν υπαρχει καποιος εδω που προωθει την εταιρια του κακο του κεφαλιου του. ειμαστε αρκετοι εδω για να πουμε την γνωμη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Έπειτα από συζήτηση και με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που μένω, καταλήξαμε στο μοντέλο Link

το οποίο και τοποθετήθηκε σήμερα το μεσημέρι.

Στην ουσία είναι μία παλαιότερη σειρά της ΗΛΙΟΦΑΝ (στο καζάνι αναγράφεται η επωνυμία ΗΛΙΟΦΑΝ Αγγελόπουλος και όχι FOCUS όπως δείχνει η φωτογραφία) με επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου.

Η τελική τιμή με αποσυναρμολόγηση του παλαιού και τοποθέτηση του καινούριου,έφτασε τα 850 ευρώ. Με ελάχιστη ηλιοφάνεια (περίπου 1 ώρα, 15.30-16.30) το νερό ζεστάθηκε ικανοποιητικά.

Ο βασικός λόγος που επιλέξαμε αυτή την εταιρία (Αγγελόπουλος) ήταν ότι μάθαμε από τρίτους που έχουν σχέση με τον χώρο,πως είναι σοβαρή και με καλή υποστήριξη όταν χρειαστεί.Θα σας ενημερώσω για τυχόν παρατράγουδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε θα διαφωνησω με αυτα που λες. δεν ξερω για το ατομο που μιλας θα μιλησω για εμενα ομως. και εγω λεω τα ιδια πραγματα για την εταιρια αυτη γιατι και προσωπικα δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα και απο περιπτωσεις που γνωριζω. εχω εναν αλλο ηλιακο στο σπιτι μου (>1) ο οποιος μου εχει βγει καλος και με το παραπανω και λεω σε καθε νεο αγοραστη που στελνει εδω να παρει αυτο το ηλιακο αν θελει. ειμαι της αποψης οτι κανεις δεν πρεπει να κοροιδευει για να πουλησει, κατι που δυστυχως στην χωρα μας γινεται σε μεγαλο βαθμο. επειδη γνωριζω και μερικα πραγματα πανω στο θεμα ηλιακος και επειδη πιστευω πως ειναι μια καλη επενδυση μιλαω συχνα σε αυτο το φορουμ. θα συνεχισω να λεω για την εταιρια αυτη που εχω βαλει χωρις να εχω καποιο κερδος μονο και μονο γιατι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με καθε τροπο. τωρα αν υπαρχει καποιος εδω που προωθει την εταιρια του κακο του κεφαλιου του. ειμαστε αρκετοι εδω για να πουμε την γνωμη μας.

 

απλα ορισμένα ποστς εδω μεσα λασπολογούν εταιρείες διχως αιτιολόγηση και αυτό στα μάτια μου δε θα μπορούσε να γίνει απο απλούς πελάτες. Πχ ο αλλος λεει, "Μακριά από NOBEL." γιατι ρε φιλε μακρια απο την NOBEL? τεκμηρίωσε την αποψη σου. Τι παραπάνω εχουν αυτοι οι ASSOS πες μου! με ενδιαφέρει πολυ να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

user789 ο ηλιακός που μου πρότεινες ειναι πολύ καλός. περίμενα να βγεί ήλιος για να γράψω, κάτι που έγινε χθές για 2 ώρες το πολύ. ζεστάθηκε πολύ το νέρο το οποίο δεν καταναλώθηκε όλο και την άλλη μέρα το πρωί παρά το κρύο την υπόλοιπη ημέρα αλλά και το βράδυ ήταν χλυαρό προς ζεστό. με το καλοριφέρ είναι αστέρι. είναι νωρίς βέβαια ακόμα πιστεύω αλλά σαν πρώτο δείγμα είμαι ευχαριστημένος... όσο για την συζήτηση παραπάνω κάνε αυτό που κάνεις γιατι και εγώ ήμουν υποψήφιος αγοραστής και άσχετος με το θέμα και δεν μου βγήκε σε κακό όπως φαίνεται που σε άκουσα.

cabdic θα περιμένω ξανά ηλιόλουστες μέρες για να έχω μια ολοκληρομένη άποψη. προς το παρόν τα παραπάνω ίσως να σε καλύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω αυτό, γιατί πιστεύω ότι η Ηλιοακμή είναι μια από τις κορυφαίες εταιρείες στην Ελλάδα.

Είναι μια εταιρεία με παγκόσμιο κύρος, πράγμα που επιβεβαιώνεται από τις εξαγωγές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω αυτό, γιατί πιστεύω ότι η Ηλιοακμή είναι μια από τις κορυφαίες εταιρείες στην Ελλάδα.

Είναι μια εταιρεία με παγκόσμιο κύρος, πράγμα που επιβεβαιώνεται από τις εξαγωγές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ορισμένα ποστς εδω μεσα λασπολογούν εταιρείες διχως αιτιολόγηση και αυτό στα μάτια μου δε θα μπορούσε να γίνει απο απλούς πελάτες. Πχ ο αλλος λεει, "Μακριά από NOBEL." γιατι ρε φιλε μακρια απο την NOBEL? τεκμηρίωσε την αποψη σου. Τι παραπάνω εχουν αυτοι οι ASSOS πες μου! με ενδιαφέρει πολυ να μάθω.

 

 

Συμφωνώ με τα όσα λέει ο xctaek21, δεν μπορείς να λες μακριά από Nobel, βγάζουν προβλήματα κ.ο.κ., χωρίς αιτιολόγηση,

πέστε και σε μας σε τι προβλήματα αναφέρεστε, γιατί γενικά και αόριστα να λέμε μακριά... εμένα δεν μου λέει τίποτα.

 

Το έψαξα και 'γω πολύ το θέμα και διαπίστωσα ότι οι Nobel έχουν την καλύτερη απόδοση σε κάλυψη ζεστου νερού χρήσης και σε kwh ανά έτος, βάσει του πιστοποιητικού solar keymark που φέρουν, παραθέτω το λινκ:

 

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

 

θεωρώ ότι το παραπάνω πιστοποιητικό από την στιγμή που βγαίνει από ανεξάρτητους φορείς, είναι σχετικά αντικειμενικό συγκριτικά με την γνώμη άλλων.... σου λέει πχ το νερό ζεματάει, αυτό εμένα δεν μου λέει τίποτα από μόνο του, γιατί το αν ζεματάει εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 

Επιπλέον διαπίστωσα ότι οι Nobel έχουν από τις καλύτερες μονώσεις (σε πάχος mm, αλλά και σε kgr/m3)τόσο στους συλλέκτες όσο και στα μποιλερ, έχουν επίσης μεγάλη πίεση λειτουργίας, έχουν ικανοποιητικό πάχος χαλυβδοελάσματος στο μποιλερ... Βρήκα και άλλους (λίγους) ηλιακούς που είχαν παρόμοια χαρακτηριστικά, απλά εμένα ο Nobel με κάλυψε και τον επέλεξα.

 

Τώρα για ηλιοκμή κάτι διάβασα σε αυτό το φορουμ αλλά και αλλού, ότι στα μποιλερ ίσως χρησιμοποιούν γαλβανιζέ βαμμένο αντί για glass, αυτό δεν μου άρεσε. Παίρνω γαλβανιζέ πληρώνω γαλβανιζέ, παίρνω glass πληρώνω glass, πολύ απλό.

 

Μπορεί κάποιος με αντικειμενικά στοιχεία και όχι με γενικότητες, να μου πεί ότι έκανα λάθος επιλογή;

 

Δεν με ενδιαφέρει μόνο να μου λένε πχ "ξέρω από αξιόπιστη πηγή ότι πρόκειται για καλό πράμα", με ενδιαφέρει και η τεκμηρίωση, για να είναι καλός ηλιακός κάπου θα βασίζεται αυτό και η εταιρεία θα πρέπει να τεκμηριώνει τα προϊόντα που πουλάει επαρκώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω αυτό, γιατί πιστεύω ότι η Ηλιοακμή είναι μια από τις κορυφαίες εταιρείες στην Ελλάδα.

Είναι μια εταιρεία με παγκόσμιο κύρος, πράγμα που επιβεβαιώνεται από τις εξαγωγές της.

 

 

τι να πω λες να ειμαι ο μόνος που έχει θέμε με τον ηλιακό του? πραγματικά θεωρώ τα 820€ που έδωσα για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ πεταμένα λεφτά. είναι άθλιος ηλιακός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω λες να ειμαι ο μόνος που έχει θέμε με τον ηλιακό του? πραγματικά θεωρώ τα 820€ που έδωσα για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ πεταμένα λεφτά. είναι άθλιος ηλιακός

Εμείς δώσαμε 1160ευρώ συνολικά για 160 λίτρα επιλεκτικό 2.6 m2 επιφάνεια συλλέκτη ηλιοακμή σε κεραμίδια, στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης. Δε με ενθουσίασε η απόδοση του το χειμώνα, με συννεφιά το νερό είναι απλά λίγο χλιαρό για να πλένεις χέρια και πιάτα άνετα αλλά ξέχνα το μπάνιο.

 

Στις ηλιόλουστες μέρες είναι λιγάκι στην τύχη, άλλες φορές έχει ζεστό νερό αρκετό για να κάνουν σύντομο μπάνιο μέχρι 3 άτομα, αλλά έχουν υπάρξει και μέρες που ενώ είχε ήλιο το νερό τέλειωσε μετά από λίγο στο πρώτο μπάνιο. Μια ακόμα λεπτομέρεια, τα μπάνια γίνονται τις ώρες που έχει ακόμα ήλιο, δλδ πριν τις 5. Μετά τις 5 άστο καλύτερα...

 

Οπότε θα δήλωνα κι εγώ απόλυτα απογοητευμένος, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω μέτρο συγκρισης, με άλλα λόγια δεν ξέρω τι θα έκαναν άλλοι ηλιακοί στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω λες να ειμαι ο μόνος που έχει θέμε με τον ηλιακό του? πραγματικά θεωρώ τα 820€ που έδωσα για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ πεταμένα λεφτά. είναι άθλιος ηλιακός

 

Εχω γράψει και παλιότερα για την εκτίμηση που τρέφω στις απόψεις των χρηστών. Χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρία σου-άν και έχω θετική εμπειρία άλλον ηλιακό θερμοσίφωνα-πιστεύω οτι δεν πρέπει απορρίπτουμε συλλήβδην μιά εταιρεία. Παρόλα αυτά σεβαστή η γνώμη σου, αλλα θα πρέπει να ακούμε και άλλες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...