Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσεχε 900 ειπε ο υδραυλικος. κ εκτος απο αυτο ας μας πει ο φιλος ακριβως το μοντελο του ηλιακου. λογικα ολα τα ηλιακα που αναφερει παραπανω ειναι ιδια, οποτε η τιμη αυτη ειναι κ πιο φθηνη απο την πρωτη αλλα και απο την απιαστη τριτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και καλλή χρονιά σε όλους.

 

Είμαι φρέσκος στο forum το οποίο βρήκα μετά απο αναζήτηση στο internet για ηλιακούς θερμοσίφωνες.Οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι ανύπαρκτες και πραγματικά χάρηκα όταν βρήκα αυτό το post στο οποίο αναφέρονται όλες αυτές οι πληροφορίες από ειδικούς και μή στο χώρο.

Πρίν απο μια εβδομάδα μπήκα στην τελική ευθεία για την αγορά ενός ηλιακού θερμοσίφωνα και μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι χάθηκα!! .Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω τη γνώμη σας πάνω στις επιλογές που έχω.Ο τόπος κατοικίας μου είναι ο Αγ.Θωμάς Βοιωτίας.

Οι ηλιακοί που έχω μέχρι τώρα δεί είναι:

 

1) Romina στα 1000 ευρώ 160lt με ανοδική προστασία μαγνησίου,μόνοση πολυουρεθάνης στο boiler και στο συλλέκτη ο οποίος ειναι εποιλεκτικός με 2,5τμ επιφάνεια και 5χρόνια εγγύηση.

 

2) diana με εποιλεκτικό συλλέκτη,160lt boiler και χωρίς άλλα γωστά τεχνικά χαρακτηριστικά αφού η συγκεκριμένη πρόταση έγινε από γνωστό υδραβλικό στα 900ευρώ.

 

3)Calpak στα 160lt με συλλέκτη απο full plate επιλεκτική επιφάνεια και μόνωση πολυουρεθάνης με 2,2τμ επιφάνεια και δεξαμενή με επισμάλτωση τύπου direct με 10% τιτάνιο μόνοση και αυτό με οικολογική πολυουρεθάνη και κόστος 1120ευρώ.

 

Και οι 3 αυτές επιλογές είναι τριπλής και χωρίς το κόστος τοποθέτησης.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

Για αρχή σας ευχαριστώ για την ανταπόκρησή σας.

 

Αφού το έψαξα ακόμα λίγο θα ακολουθήσω τις απόψεις όλων σας και θα πάω για την αγορά ενός DIANA.

 

Θα κοιτάξω στην Ηλεκτροευβοική στην Χαλκίδα γιατί μου είπαν ότι τους εμπορεύονται και αυτοί για να δώ τιμές.

 

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να'σαι καλα φιλε. ευτυχως που υπαρχει αυτο το σαιτ να βοηθαμε αλλα και το αντιθετο.

για την επιλογη σου δεν θα το μετανιωσεις ποτε πιστεψε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους. ειμαι νεος χρηστης απο αγ.στεφανο αττικης και βρηκα αυτο το φορουμ κατα τυχη. γνωριζω λιγα πραγματα απο τεχνικα χαρακτηριστηκα και αλλα για ηλιακους λογο της δουλειας μου, αυτο που δεν γνωριζω ομως ειναι οι καλες και αξιοπιστες εταιριες. εδω θελω μια μικρη βοηθεια. εχω στο μυαλο μου την calpak αλλα ειναι αρκετα ακριβη και πιστευω πως τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που τονιζει ισως για να δικαιολογισει τα χρηματα ειναι αστοχα. ακουγεται ομως σαν καλη. μετα εχω την howat και την sonne αλλα δεν ξερω πολλα. κοιτοντας παραπανω εβαλα και την diana στα υποψην μου αλλα ουτε για αυτη γνωριζω. εχω απορριψει την nobel λογο προβληματων που ειχαν γνωστοι και φιλοι αλλα και απο εμφανιση που δεν μου εκανε καμια αισθηση. ενδιαφερομαι για εναν 200 αρι κεραμοσκεπης. μπορειται να με βοηθησετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους. ειμαι νεος χρηστης απο αγ.στεφανο αττικης και βρηκα αυτο το φορουμ κατα τυχη. γνωριζω λιγα πραγματα απο τεχνικα χαρακτηριστηκα και αλλα για ηλιακους λογο της δουλειας μου, αυτο που δεν γνωριζω ομως ειναι οι καλες και αξιοπιστες εταιριες. εδω θελω μια μικρη βοηθεια. εχω στο μυαλο μου την calpak αλλα ειναι αρκετα ακριβη και πιστευω πως τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που τονιζει ισως για να δικαιολογισει τα χρηματα ειναι αστοχα. ακουγεται ομως σαν καλη. μετα εχω την howat και την sonne αλλα δεν ξερω πολλα. κοιτοντας παραπανω εβαλα και την diana στα υποψην μου αλλα ουτε για αυτη γνωριζω. εχω απορριψει την nobel λογο προβληματων που ειχαν γνωστοι και φιλοι αλλα και απο εμφανιση που δεν μου εκανε καμια αισθηση. ενδιαφερομαι για εναν 200 αρι κεραμοσκεπης. μπορειται να με βοηθησετε???

 

Καλές επιλογές είναι οι παραπάνω. Απλά δες το ποσοστό τιτανίου που έχουν τα μπόιλερ. Δες προηγούμενό μου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ηλιακός θερμοσίφωνας χαρακτηρίζεται απο τα παρακάτω:

  1. ποιοτικός επιλεκτικός συλλέκτης
  2. Λειτουργία σε κενό αέρος
  3. Συγκολήσεις με laser
  4. κατασκευή του μποιλερ

1. Ο όγκος του νερού που θερμαίνεται έχει σημασία ο συλλέκτης (οι επιλεκτικοί συλλέκτες θερμαίνουν πολύ γρήγορα και έτσι η ποσότητα του ζεστού νερού που αποδίδουν είναι μεγαλύτερη. δηλαδή 150 λτ μπορεί να ισοδυναμεί με 200λτ).

Οι ηλιακοί θερμοσίφωνες είναι η ποιότητα του συλλέκτη και όχι το εμβαδόν του.

 

Να συγκρίνεις την τιμή με την απόδοση του ηλιακού και τον χρόνο ζωής

 

 

 

γεια σε ολους. ειμαι νεος χρηστης απο αγ.στεφανο αττικης και βρηκα αυτο το φορουμ κατα τυχη. γνωριζω λιγα πραγματα απο τεχνικα χαρακτηριστηκα και αλλα για ηλιακους λογο της δουλειας μου, αυτο που δεν γνωριζω ομως ειναι οι καλες και αξιοπιστες εταιριες. εδω θελω μια μικρη βοηθεια. εχω στο μυαλο μου την calpak αλλα ειναι αρκετα ακριβη και πιστευω πως τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που τονιζει ισως για να δικαιολογισει τα χρηματα ειναι αστοχα. ακουγεται ομως σαν καλη. μετα εχω την howat και την sonne αλλα δεν ξερω πολλα. κοιτοντας παραπανω εβαλα και την diana στα υποψην μου αλλα ουτε για αυτη γνωριζω. εχω απορριψει την nobel λογο προβληματων που ειχαν γνωστοι και φιλοι αλλα και απο εμφανιση που δεν μου εκανε καμια αισθηση. ενδιαφερομαι για εναν 200 αρι κεραμοσκεπης. μπορειται να με βοηθησετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου είναι για όποιον ενδιαφέρεται να κοιτάξει και τα πιστοποιητικά Solar Keymark (http://www.estif.org/solarkeymark/) της κάθε μάρκας, εκεί φαίνονται οι αποδόσεις των συλλεκτών και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά. Κοιτώντας είδα ότι οι ηλιακοί nobel έχουν πολύ καλή απόδοση,

 

εσύ n.nik σε τι προβλήματα αναφέρεσαι για nobel;

Επεξ/σία από shack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο, ξέρετε εάν υπάρχει θερμαντήρας πόσιμου νερού χωρίς κάνουλα; Μικρός, 10-15 λίτρα.

 

Ξαναγυρνάω μετά από ψάξιμο. Οι ηλιακοί ή θερμοσίφωνες που είναι υαλωμένοι/double glass κλπ, είναι για πόσιμο νερό ή πρέπει να κοιτάω μόνο σε inox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ευχαριστω τους manfred και laz18345. νομιζω πως σε καθε αγορα νεου ηλιακου θερμ. πρεπει να κοιτας την ποιοτητα και στο μποιλερ και στο συλλεκτη αλλα και στην βαση. εγω θα μεινω στο τελευταιο γτ οπως σας ειπα ενδιαφερομαι για κεραμοσκεπης. θελω να εχει γερη βαση γτ τα ψιλο φοβαμαι αυτα. κοιταζοντας λοιπον τις βασεις με εντυπωσιασε μπορω να πω αυτη της diana και αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον πιο πολυ ειναι οτι δεν σπας κανενα κεραμιδι οπως ελεγε. απο αντοχη δεν ξερω γτ την ειδα απο φωτογραφια. αν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενα γι αυτη ας με βοηθησει γτ θα ηθελα να μαθω. βεβαια κι αλλες προτασεις θα ηταν οκ. αυριο θα παω να δω τα πιο πανω ηλιακα για να μαθω σχετικα και να ξεχωρισω καποιο.

 

 

shack δεν ξερω αν εχεις nobel στο σπιτι σου και αν σου δουλευει καλα, αυτο το ειπα γτ αρκετοι γνωστοι κ φιλοι που ειχαν δεν ηταν καθολου ευχαριστημενοι και περισσ με τους απλους ηλ. θερμοσιφωνες. για το τελυταιο το ξερω προσωπικα γτ ενα διαστημα τοποθετουσα και πανω στον χρονο εβγαζαν προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγυρνάω μετά από ψάξιμο. Οι ηλιακοί ή θερμοσίφωνες που είναι υαλωμένοι/double glass κλπ, είναι για πόσιμο νερό ή πρέπει να κοιτάω μόνο σε inox;

 

κανει το γυαλι. σκεψου πως ειναι σαν το ποτηρι που πινουμε νερο. κοιτα για γυαλι δεν σε συμφερει ο ινοξ γτ ειναι και πολυ ακριβος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

shack δεν ξερω αν εχεις nobel στο σπιτι σου και αν σου δουλευει καλα, αυτο το ειπα γτ αρκετοι γνωστοι κ φιλοι που ειχαν δεν ηταν καθολου ευχαριστημενοι και περισσ με τους απλους ηλ. θερμοσιφωνες. για το τελυταιο το ξερω προσωπικα γτ ενα διαστημα τοποθετουσα και πανω στον χρονο εβγαζαν προβληματα.

 

Δεν έχω καθόλου ηλιακό αλλά το σκέφτομαι, δηλ. είναι δυσαρεστημένοι με ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες και όχι ηλιακούς. Γιατί εγώ μέχρι τώρα άκουγα καλά λόγια για αυτούς τους ηλιακούς, ακόμη και εδώ στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι για όποιον ενδιαφέρεται να κοιτάξει και τα πιστοποιητικά Solar Keymark (http://www.estif.org/solarkeymark/) της κάθε μάρκας, εκεί φαίνονται οι αποδόσεις των συλλεκτών και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά. Κοιτώντας είδα ότι οι ηλιακοί nobel έχουν πολύ καλή απόδοση,

 

εσύ n.nik σε τι προβλήματα αναφέρεσαι για nobel;

 

που το βρηκες αυτο ακριβως? μπορεις να γραψεις το λινκ για το solarkeymar?

 

προβληματα της εταιριας αυτης ειχα και εγω απο την πρωτη στιγμη που τον τοποθετησα οπως με την σερπατινα του καλοριφερ. δεν ζεσταινε με τπτ. επισης το νερο μυριζε για καποιον λογω και μου κρατησε μονο 2 χρονια. εχω ακουσει ασχημα λογια παντως απο αρκετους...

 

αρχικα ευχαριστω τους manfred και laz18345. νομιζω πως σε καθε αγορα νεου ηλιακου θερμ. πρεπει να κοιτας την ποιοτητα και στο μποιλερ και στο συλλεκτη αλλα και στην βαση. εγω θα μεινω στο τελευταιο γτ οπως σας ειπα ενδιαφερομαι για κεραμοσκεπης. θελω να εχει γερη βαση γτ τα ψιλο φοβαμαι αυτα. κοιταζοντας λοιπον τις βασεις με εντυπωσιασε μπορω να πω αυτη της diana και αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον πιο πολυ ειναι οτι δεν σπας κανενα κεραμιδι οπως ελεγε. απο αντοχη δεν ξερω γτ την ειδα απο φωτογραφια. αν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενα γι αυτη ας με βοηθησει γτ θα ηθελα να μαθω. βεβαια κι αλλες προτασεις θα ηταν οκ. αυριο θα παω να δω τα πιο πανω ηλιακα για να μαθω σχετικα και να ξεχωρισω καποιο.

 

 

εχω στο εξωχικο μου το οποιο βρισκεται στην ευβοια. για την εταιρια λεω καλα λογια αν δεις και παλιοτερες δημοσιευσεις. η βαση ειναι ενα κι ενα. οντως δεν σπας κεραμιδι και ειναι βραχος. και εγω οταν εψαχνα το φοβομουν λογω μεγαλου βαρους στα κεραμιδια μου αλλα ολα πηγαν οκ. αν μπορεις δες την και απο κοντα και το ντιζαιν της φοβερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καθόλου ηλιακό αλλά το σκέφτομαι, δηλ. είναι δυσαρεστημένοι με ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες και όχι ηλιακούς. Γιατί εγώ μέχρι τώρα άκουγα καλά λόγια για αυτούς τους ηλιακούς, ακόμη και εδώ στο forum.

 

 

και με τα δυο δυσσαρεστημενοι. αυτο που εχω ακουσει το λεω. ρωτα εδω παντως γτ υπαρχουν αρκετοι που γνωριζουν απο μαρκες οπως φαινεται. εμενα παντως μου ειναι αδιαφορος απο αυτα που εχω ακουσει

 

user789 σε ευχαριστω για την βοηθεια θα προσπαθησω να την δω και απο κοντα οπως ειπες. θα ριξω μια ματια αυριο στις ποιοτητες και θα περιμενω αν και καποιος αλλος μου πει για την βαση αυτη ή για καποια αλλη καλη εξισου. θα το πω ξανα παντως. πολυ καλο φορουμ εμαθα πολλα που δεν γνωριζα και οσο για τις απαντησεις αμεσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...